twin bio - przegrzanie kotła

margan1983

Post autor: margan1983 » wt lut 20, 2018 1:47 pm

witam
mam pytanko może ktoś pomoże.
posiadam twin bio 16kv ustawienia na auto palnika
temperatura zadana sama się ustawia na 62 (znaczek obok "R" cokolwiek znaczy) efekt taki że często przekracza tą granicę i grzeje do 80 stopni lub nawet kilka więcej i jak już czujnik pokojowy da mu znak że nagrzał do odpowiedniej temperatury to dopiero się wygasza lecz jak to przy tej czynności pompki się też wyłaczają i temperatura rośnie do 90 stopni i jest awaryjne włączenie wszystkich pompek w celu schłodzenia... tak raczej niepowinno być. Czy jest jakaś opcja aby kocioł się wygaszał po przekroczeniu tych 62 stopni zadanych?
boję się tak wysokich temperatur.

dodam że po przekroczeniu magiczne granicy 62 stopni zmniejsza się moc kotła ale i tak jak ma 20% to temperatura powoli rośnie jak dłuższą chwilę chodzi.
Dom to szkieleciak 150m dobrze ocieplony dół podłogówka, poddasze kaloryfery.( może serwisant za duży kocioł mi dał?!)

dziekuje za rady

darecki

Post autor: darecki » śr lut 21, 2018 12:35 am

margan1983 pisze:... Czy jest jakaś opcja aby kocioł się wygaszał po przekroczeniu tych 62 stopni zadanych? boję się tak wysokich temperatur. dodam że po przekroczeniu magiczne granicy 62 stopni zmniejsza się moc kotła ale i tak jak ma 20% to temperatura powoli rośnie jak dłuższą chwilę chodzi. Dom to szkieleciak 150m dobrze ocieplony dół podłogówka, poddasze kaloryfery.( może serwisant za duży kocioł mi dał?!)...
62 stopnie, to nie jest aż tak wysoka temperatura, żeby się jej bać ;) i nie jest to też, żadna "magiczna granica"... Może zamiast tych "apokaliptycznych" opisów przekraczania temperatury "zadanej", warto by było opisać instalację, którą ten kocioł z takimi perturbacjami zasila, oraz podać wszystkie ustawienia, w których zapewne tkwi "klucz", do wyjaśnienia takiego działania automatyki... P.S. Nie "może"... tylko na pewno... "serwisant za duży kocioł Ci dał"...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

margan1983

Post autor: margan1983 » śr lut 21, 2018 1:45 pm

darecki pisze:62 stopnie, to nie jest aż tak wysoka temperatura, żeby się jej bać ;)
boję się tych 90 stopni - 60 czy 62 stopnie to i dla mnie normalna praca kotła. niejestem biegły w dziedzinie ogrzewania itp więc proszę napisz co cię interesuje to wypisze te informacje. jak na laika postaram się opisać instalację: rura z kotła idzie do zaworu 4drogowego oraz do rozdzielacza podłogówki i boiler.z zaworu 4drogowego na grzejniki. "wszystkie " ustawienia to znaczy jakie? z palnika wszystkie czy wszystkie ze sterownika? bo trochęich jest tam jak coś więcej proszę napisz jakie szczegóły są ważne bo poprostu siena tym nieznam i niewiem.

besix

Post autor: besix » śr lut 21, 2018 3:48 pm

margan1983 pisze:witam mam pytanko może ktoś pomoże. posiadam twin bio 16kv ustawienia na auto palnika temperatura zadana sama się ustawia na 62 (znaczek obok "R" cokolwiek znaczy) efekt taki że często przekracza tą granicę i grzeje do 80 stopni lub nawet kilka więcej i jak już czujnik pokojowy da mu znak że nagrzał do odpowiedniej temperatury to dopiero się wygasza lecz jak to przy tej czynności pompki się też wyłaczają i temperatura rośnie do 90 stopni i jest awaryjne włączenie wszystkich pompek w celu schłodzenia... tak raczej niepowinno być. Czy jest jakaś opcja aby kocioł się wygaszał po przekroczeniu tych 62 stopni zadanych? boję się tak wysokich temperatur. dodam że po przekroczeniu magiczne granicy 62 stopni zmniejsza się moc kotła ale i tak jak ma 20% to temperatura powoli rośnie jak dłuższą chwilę chodzi. Dom to szkieleciak 150m dobrze ocieplony dół podłogówka, poddasze kaloryfery.( może serwisant za duży kocioł mi dał?!) dziekuje za rady
Na pewno bym zmniejszył wartość współczynnika korekcji Podaj ustawienia parametrów Ogrzewanie - Serwis i parametry Palnik - Serwis Sorki za zamieszanie ty nie masz sterownika Estymy , więc nie masz parametru współczynnika korekcji
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

margan1983

Post autor: margan1983 » pn lut 26, 2018 8:11 am

witam, moje ustawienia:
PALNIK
powietrze min 12
powietrze max 30
podawanie max 8.0
moc min 20
moc max 95
typ modulacji FL2
próg foto 12
ilość paliwa test 8.1
wart. opałowa paliwa 4.7
ster. lambda NIE
tlen min 14.0
tlen MAX 8.0
dawka startowa paliwa 32s
moc dmuchawy rozpal 14

ustawienia paramatrów ogrzewania:
PODŁOGÓWKA:
MAX Tzew pomp komf 25stopni
---'--- ekon 10 stopni
MIN Tco pomp 30stopni
Źródło kocioł
temp max 55stopni
czas mieszcza 180s
Priorytet CWU nie
testy nie
temp CO dla -20 48st
temp CO dla 0 45st
temp CO dla 10 40st
współczynnik korelacji 5st
tryb pracy pogodowy
Tco zadana ręcznie 47st
czujnik pokojowy CTP1
czujnik CO NIE
stała pompa NIE
kalibracja pokoj.. 0.0

Grzejniki:
MAX Tzew pomp komf 25stopni
---'--- ekon 10 stopni
MIN Tco pomp 45 stopni
Źródło kocioł
temp max 58stopni
czas mieszcza 120s
Priorytet CWU nie
testy nie
temp CO dla -20 58st
temp CO dla 0 50st
temp CO dla 10 40st
współczynnik korelacji 5st
tryb pracy pogodowy
Tco zadana ręcznie 58st
czujnik pokojowy CTP1
czujnik CO TAK
stała pompa NIE
kalibracja pokoj.. 2.5

da się coś z tych ustawień rozkminić?
PS dzwoniłem do serwisu z tym problemem to miła Pani powieeziała że odzwonią "za chwilę" ale ta ich chwila trawa już 4 dzień...

kozelka

Post autor: kozelka » pn lut 26, 2018 12:44 pm

Witam
Wydaje mi się że masz ustawioną za wysoką temperaturę podłogówki. Ja mam dom 170m 80m2 podłogówki i mam ustawienia dla 10st - 26, dla 0stC - 28, dla-20stC - 33, Tco27. Czujnik CTP1 tak, stała pompa tak, czujnik co tak, kalibracja pok. -2,3

Pozdrawiam

besix

Post autor: besix » pn lut 26, 2018 3:46 pm

Kolega kozelka ma dużo racji , podłogówka to ogrzewanie niskotemperaturowe i nie powinno się ustawiać tak wysokich temperatur.
Ja bym zmniejszył moc max palnika czyli podawanie max , i dobrał powietrze max i min, bo do szkieletowej konstrukcji domu z dobrym ociepleniem to 16 kW jest raczej za dużo, na pewno stała pompa przy podłogowym , i współczynnik korekcji na 3 ,na grzejniki też uważam, że idzie za dużo .
Proponuję max na podłogę 35 stopni , na grzejniki max 50 , jak jest czujnik CO w obiegu grzejników to dać go na TAK .
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

darecki

Post autor: darecki » wt lut 27, 2018 12:01 am

Kolega margan1983 napisał...
margan1983 pisze:... Grzejniki: ... czujnik CO TAK ...
Podane jest wystarczająco czytelnie... ale jak widać nie dla besixa... piszącego swoją, bardziej rozbudowaną interpretację tego, co jest oczywiste...
besix pisze:... jak jest czujnik CO w obiegu grzejników to dać go na TAK .
Cóż za odkrywcza porada... P.S. Kolego margan... wychodzi na to, że ten serwisant, który "dał" Ci ten za duży kocioł, nie tylko nie ma pojęcia o odpowiednim doborze mocy kotła do obiektu... ale nie ma także pojęcia o odpowiednim oprogramowaniu obwodów grzewczych, oraz dobraniu w miarę logicznie krzywych grzewczych. Te krzywe, podlegają weryfikacji w trakcie sezonu grzewczego... więc to już jest Twoje zadanie, aby je dobrać jak najbardziej optymalnie, do potrzeb swojego domu...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

besix

Post autor: besix » wt lut 27, 2018 7:00 am

Dziękuję Urlopowiczu ( darecki) za kulturalne zwrócenie uwagi na moją pomyłkę .
Oczywiście miałem na myśli czujnik CO w obiegu ogrzewania podłogowego .

margan1983

Post autor: margan1983 » wt lut 27, 2018 9:52 am

ustawiłem wczoraj na noc tak jak radził kolega besix i dziśrano patrzę a kocioł cały czas chodzi, pompki wszystkie wyłaczone i temperatura 85st... jak tylko ustawiłem na podłogówce opcje "stała pompa" wyłaczona to kocioł zaczął się wygaszać....
sprawdziłem historię i w ciągu nocy 2x doszedł do 90st i się schładzał awaryjnie więc wyszło gorzej niż było.
zmieniłem ustawienia jak miałem wcześniej.

Darecki no najwidoczniej trafiłem na "świetnego" serwisanta... najgorsze jest to że dzwoniłem do kostrzewy i oni mi go polecili...

pobawię się tymi opcjami jeszcze we wlanym zakresie może coś mi się uda zdziałać, jak nie to zadzwonię po serwis, po innego serwisanta - może będzie bardziej rozgarnięty aby pomóc.
dziekuje za rady, i powiem tak od siebie że jak patrze co się dzieje z cenami pelletu i jego jakością oraz problemami z kotłem to stwierdzam że to była moja najgorsza decyzja aby kupić kostrzewę... jako sam kocioł może i jest ok to serwis i przeszkolenie użytkownika pozostawia jak widać wiele do życzenia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Twin Bio”