Palnik robi co chce

atiwok

Palnik robi co chce

Post autor: atiwok » ndz paź 22, 2017 10:18 pm

Witam, mam problem z palnikiem Platinum Bio 1. Palnik robi co chce.
Włącza się kiedy chce, puszcza wode na boiler kiedy chce j tak samo z grzejnikami. Powiem więcej gotuje wode w układzie kiedy chce.Temperatura ekonomiczna ustawiona na 35 stopni, a ja myje się w 25. Tempratura w domu ustawiona na 22*, a ja chodze w dwóch swetrach i kurtce po domu, a piec aż czerwony od temperatury.
Jakie opcje ustawić, aby palnik włączał się tylko i wyłącznie w godzinach ustawionych na ogrzewanie domu i wody? Wodę mam ustawioną od 16 do 17 i od 22 do 23 i wodę mam ciepłą cały dzień, chyba że ktoś wyleje całą i powinno nagrzać jak spadnie poniżej 35 stopni, ale tylko piec nagrzeje, ale pompki nie ruszy. Ogrzewanie w domu od 16 do 23 na 22 stopnie. 10 minut temu zrobiłem się czerwony jak rury w kotłowni jak się woda zagotowała i zanim rozniose ten palnik po całym podwórku chciałbym zapytać co mogę poustawiać, aby moje życie stało się proste.(notabene po zakupie palnika miałem mieć więcej czasu, a na razie to przeprowadziłem się do kotłowni, żeby pieca pilnować)

darecki

Palnik robi co chce

Post autor: darecki » pn paź 23, 2017 12:40 am

atiwok pisze:... Wodę mam ustawioną od 16 do 17 i od 22 do 23 i wodę mam ciepłą cały dzień...
Kolego... zasobnik C.W.U. to nie jest przepływowy ogrzewacz wody, więc logiczne jest, że jeśli zostanie ogrzany cały zasobnik wody... to ta ciepła woda będzie także dostępna w innych godzinach niż ustawione w harmonogramie... Gdybyś miał wszystko dobrze podłączone i skonfigurowane, to nie byłoby możliwości, aby palnik zagotował wodę w kotle. Zamiast pisać tu opowiadania o swoich udrękach... spisz raczej konkretnie ustawienia kotła, ogrzewania oraz C.W.U. i opisz co masz konkretnie w instalacji podłączone... bo z takich emocjonalnych opisów, to nic nie wynika. P.S. I żeby było jasne, to nie palnik... "puszcza wode na boiler kiedy chce j tak samo z grzejnikami".
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

atiwok

Palnik robi co chce

Post autor: atiwok » pn paź 23, 2017 3:14 pm

Żebym nie wszedł do kotłowni to woda pewnie znowu by sie zagotowała, temperatura 85 stopni, podajnik podaje, temperatura rośnie, a pompki stoją.

Ustawienia mojego palnika.
https://imgur.com/a/LsfX5

Z pieca wyhodzi rura, rozhodzi się na 3: zbiornik wyrównawczy, cwu i co. Cwu i co mają swoje pompki.

darecki

Palnik robi co chce

Post autor: darecki » pn paź 23, 2017 6:39 pm

atiwok pisze:... Ustawienia mojego palnika. https://imgur.com/gallery/LsfX5...
Takiej "kaszany", to jeszcze nie widziałem... i ta "próbka" wystarczyła, żeby się zorientować, że pojęcia to Ty żadnego nie masz o tym, co masz do oprogramowania. Komfortowa temp. zasobnika C.W.U. ustawiona na 70 stopni... a temp. maksymalna tegoż zasobnika na 65 stopni... to nie jest normalne. Temp. maksymalna C.O. ustawiona na 70 stopni... tryb pracy C.O. ręczny... i temp. C.O. też zadana ręcznie... no i oczywiście też na 70 stopni... i jeszcze cała "krzywa grzewcza"... też ustawiona na 70 stopni... i to też nie jest normalne.... Moc palnika od 40 do 100%... a modulacja "skokowa"... czy ktoś poza Tobą tego używa?... raczej nie... chyba, że w zestawie z buforem... Kolego... to co tu pokazałeś to jest tragedia. Zacznij od początku. Zawsze możesz przywrócić ustawienia fabryczne... bo tak tam namieszałeś, że szkoda czasu na korygowanie tego bałaganu. Spisz wszystkie ustawienia i umieść w jednym wpisie... a wtedy będzie można zrobić korektę. Z tych Twoich fotek, nie da się kopiować danych ;) Ty sobie chciałeś zadanie ułatwić... a my mamy Ci wszystko spisywać , co i jak pozmieniać? Tak lekko to nie ma... P.S. Zaczynając od początku... to może podaj wreszcie, także moc palnika... oraz kotła, w którym jest zamontowany.
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

atiwok

Palnik robi co chce

Post autor: atiwok » pn paź 23, 2017 7:14 pm

Teraz już nic nie będę klikał, bo znowu będę się w zimnej wodzie mył.
Kocioł 24kw i palnik też, to co robić? Ustawienia fabryczne i podać czy te? Jak te to o 20 przepisze, a jak ustawinia fabryczne to dopiero jutro o 15

besix

Palnik robi co chce

Post autor: besix » pn paź 23, 2017 7:27 pm

atiwok pisze:Teraz już nic nie będę klikał, bo znowu będę się w zimnej wodzie mył. Kocioł 24kw i palnik też, to co robić? Ustawienia fabryczne i podać czy te? Jak te to o 20 przepisze, a jak ustawinia fabryczne to dopiero jutro o 15
Kolego już tu zostało napisane , że musisz spisać wszystkie ustawienia i podać je w formie listy , bez tego nikt ci nie pomoże, bo się nie da , muszę się zgodzić z dareckim , że masz tam totalny bur..l i nie dziwne jest , że kocioł się tak zachowuje. Jednego tylko nie polecam , powrotu do danych fabrycznych , a to dlatego , że ty sobie nie dajesz rady z podstawami a co dopiero ustawienie dawki startowej , paliwo test , podawanie max - pewnie te pojęcia to dla ciebie abstrakcja , więc nie resetuj , spisz wszystko , a może uda się dojść do sensownych ustawień. Opis twojej instalacji też jest bardzo " szczegółowy" ale nie musisz się znać więc zrób trochę zdjęć tak jak to zrobiłeś z ustawieniami , to na pewno pomoże
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

darecki

Palnik robi co chce

Post autor: darecki » pn paź 23, 2017 7:42 pm

besix pisze:... Jednego tylko nie polecam , powrotu do danych fabrycznych , a to dlatego , że ty sobie nie dajesz rady z podstawami a co dopiero ustawienie dawki startowej , paliwo test , podawanie max - pewnie te pojęcia to dla ciebie abstrakcja , więc nie resetuj...
Kolego besix... zapominasz, że te parametry o których piszesz... to kolega ma "zapisane" na fotkach... więc wprowadzenie tych danych to banalna czynność, w porównaniu z prostowaniem tego bałaganu, który po przywróceniu ustawień fabrycznych, od razu się zmniejszy. Lepiej jest korygować ustawienia fabryczne, niż kopiować te bzdury na forum... P.S. Zresztą... i te parametry, które wymieniłeś... będą pewnie także do korekty, ale to już jak kolega ogarnie bałagan, bo pewnie nie są optymalnie dobrane.

atiwok

Palnik robi co chce

Post autor: atiwok » pn paź 23, 2017 8:20 pm

Centralne ogrzewanie:
nastawy:
Temperatura komfortowa 22*
Program czasowy
Temperatura ekonomiczna 18*
Histereza 1*
Serwis:
Max tzew pomp komf 15*
Max tzew pomp ekon 10*
Min tco pomp 30
Zrodlo kociol
Temperatura maksymalna 70*
Czas mieszacza 180sekund
Priorytet CWU nie
Test pompy nie
Test mieszacz stop
Temperatura CO dla -20 70*
Temperatura CO dla 0 70*
Temperatura CO dla 20 70*
Wspolczynnik korekcji 0*
Tryb pracy reczny
Tco zadana recznie 70*
Czujnik pokojowy ctp2
Czujnik CO nie
Stala pompa TAK
Kalibracja pokojowego 0*

CWU:
Nastawy:
Temperatura komfortowa 70*
Program czasowy
Zagrzej teraz nie
Temperatura ekonomiczna 35*
Serwis:
Delta zrodla 10*
Zrodlo kociol
Temperatura maksymalna 65*
Delta minimalna temperatury 5*
Test pompy nie

Kociol:
Nastawy:
Temperatura zadana kotla 70*
Serwis:
Temperatura minimalna pompy 45*
Tryb pracy auto
Histereza 20*
Minimalna temperatura powrotu 20*
Czas mieszacza powrotu 120*
Test pomoy kotowej nie
Test mieszacza powrot stop

Palnik;
Powietrze min(20%) 10
Powietrze max(100%) 23
Podawanie max(100%) 12,5
Moc min(fl2) 40
Moc max(fl2) 100
Typ modulacji skokowa
Prog foto 40
Test zapalarka nie
Test podajnik palnik nie
Test podajnik zasobnik nie
Test dmuchawa nie
Ilosc paliwa test 7.9
Wartosc opalowa paliwa 5.0
Sterowanie lambda nie
Tlen min(20%) 14
Tlen max(100%) 9
Dawka startowa paliwa 20s
Moc dmuchawy rozpalania 15

Przepisałem wszystko ze sterownika, ilosc paliwa test mam policzone, podstawilrem worek i wlaczylem na 10 minut podawanie paliwa i wyszlo 1317g, czyli na godzine 7902g; wartosc opalowa pelletu to 18MJ czyli 5kWh; czas podawania obliczylem ze wzoru na forum i wyszlo 12,3

Przepraszam za brak polskich znakow, ale automatyczna korekta mi "poprawia" usuwajac je. Na hydraulice za bardzo sie nie znam, ale w schematach sie polapie. Dodam jeszcze, że piec firmy Hajnówka, na drzewo i węgiel było super, ale lenist... chęć testowania wygrywa. I tak jak pisałem jutro przywroce ustawienia fabryczne i podam wartosci domyslne.
Dzięki z góry za pomoc

https://imgur.com/f0pfSgx
1. Zbiornik wyrownawczy
P-pompka
Z-zawór zwrotny, strzałka oznacza kierunek przepływu wody
X-CWU
Y-CO

darecki

Palnik robi co chce

Post autor: darecki » pn paź 23, 2017 11:16 pm

atiwok pisze:... https://imgur.com/gallery/kVnDz 1. Zbiornik wyrownawczy P-pompka Z-zawór zwrotny, strzałka oznacza kierunek przepływu wody X-CWU Y-CO
Czyli na grzejniki idzie zasilanie o temperaturze kotła... a narzekałeś że marzniesz ;) Są 2 obiegi, z dwoma pompami... a obieg zasilający grzejniki, wpięty jest dodatkowo w obieg zasobnika... hmm... ma to robić za ochronę powrotu, jak sądzę... i "stała pompa" to potwierdza, jak i te kombinacje z wysoką temperaturą komfortową zasobnika ;) Jeśli efekt podniesienia temperatury powrotu ma być pewniejszy, to ogrzewanie zasobnika powinno być rozpoczęte jakąś godzinę wcześniej, w stosunku do C.O., aby w momencie startu C.O., woda wracająca z bojlera, była gorąca. Teraz miałeś ustawione w harmonogramach czasówek, te same godziny startu. W takim przypadku, gdy oba obiegi uruchamiane będą jednocześnie, to z obu będzie wracała woda, która powrotu raczej nie dogrzeje... Jak zasobnik zostanie dogrzany, to pompa go ładująca powinna jeszcze jakiś czas popracować razem z pompą C.O., do czasu rozgrzania instalacji grzejnikowej, a dopiero po jej nagrzaniu jest szansa, że do podtrzymania efektu, wystarczy już tylko jedna pompa, tłocząca czynnik przez te 2 obiegi... Temperatury maksymalne C.W.U. i C.O. należy tak dobrać, aby nie były przekraczane... gdyż było to powodem zatrzymywania pracy pomp... Podstawowym problemem były te Twoje wysokie ustawienia temperatury zasilania C.O., które były takie same, jak i maksymalna temperatura obwodu... A do tego jeszcze dochodzi duża moc palnika, pracującego "skokowo" zamiast z modulacją FL2, który bardzo szybko temperaturę podbijał, w momencie zatrzymania pracy pompy C.O. Temp. komfortowa zasobnika, powinna być ustawiona niżej niż jego temp. maksymalna... lub inaczej... temp. maksymalna, powinna być ustawiona wyżej, aniżeli temp. komfortowa... czli na jedno wychodzi ;)... bo to co masz teraz, to jest jakieś kuriozum... Natomiast pompa obwodu C.O. powinna być ustawiona, jako "stała pompa" na "NIE" Na "TAK", to się ustawia wtedy, jak obwód wyposażony jest w mieszacz z siłownikiem , czujnik temp. C.O. oraz sterowanie "pogodowe"...

atiwok

Palnik robi co chce

Post autor: atiwok » wt paź 24, 2017 3:41 pm

Pozmieniałem kilka ustawień
Stała pompa NIE
Temperatura maksyalna wszędzie ustawiona na 80*
Temperatura komfortowa CWU 70*
Typ modulacji FL2

Marzłem w domu, bo 70 na piecu było bite dosyć szybko, a potem nie pompowało wody, co powodem była ta temperatura maksymalna. To co ustawienia fabryczne czy jednak zostawić?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Palnik - Platinum Bio 1”