strażak

marecki

strażak

Post autor: marecki » czw wrz 21, 2017 11:36 am

Jak będę konserwował na zimę cały układ kominkowy to jak nie zapomnę, zrobię.

http://zielonestrony.pl/powietrze-wtorne-w-kominku/

https://www.youtube.com/watch?v=20hqdrSV3-s&list=LLy1sW3gOiD6JOvUuWiZi5Iw&index=1

Ten w/w w filmiku efekt mam u siebie. I właśnie strażak, który normalnie zepsuł by ciąg, u mnie robi dobrą robotę, chociaż w pewnym scenariuszu lepiej ale o tym za chwilę. Zamknięta elektroniczna przepustnica powietrza pierwotnego w kominku nie pozwoli oczywiście na "wentylowanie" kotła. Natomiast ciąg kominowy wraz z wiatrem i podciśnieniem "wyciąga" dodatkowe powietrze wtórne z nawierconych rurek w górnej części kotła. Efekt tym intensywniejszy, czym przewód kominowy rozgrzany i ciąg konkretny, no i czym lepiej na zewnątrz wieje :D

Natomiast otworzenie drzwiczek kominka poprzez konkretny ciąg nie powoduje zadymienia salonu. Miałem już czesto okazję się przekonać, że wiele osób o tym na etapie budowy zapomina. Zadymienie, czarna szyba i ogólnie kotłownia w salonie daje taką a nie inną opinię o kominkach.

A jeszcze tylko dodam, że czarna szyba robi się głównie z mokrego paliwa, ale też z braku tlenu. Więc efekt czarnej szyby również miałem bez powietrza wtórnego. Teraz (prawie) gazy, które nie dostaną powietrza od dołu, dopalą się z powietrzem podawanym od góry (ale skierowanym do dołu).

Mam nadzieję, że pomogłem w zrozumieniu dlaczego akurat u mnie strażak robi naprawdę konkretną robotę :)

------------------------------

Ten tekst dedykuję głównie naszemu serdecznemu przyjacielowi dareckiemu. Chociaż prawda jest taka, że "wynalazek" mój nie jest ani nowy, ani szczególnie trudny w budowie. Wiele takich opisów na większych forach było lata temu i brałem z nich przykład. Czyli jak zbudować z mega taniego kominka, piec z prawdziwym podziałem na powietrze pierwotne i dopalające wtórne.

besix

strażak

Post autor: besix » czw wrz 21, 2017 11:59 am

Będę już trochę nie w temacie, ale to ty marecki zacząłeś wiec czuję się usprawiedliwiony . Nieszczęśliwym jest fakt, że producenci przepustnic do kominków robią to na zasadzie ciepło- zamknij , zimno =otwórz na max.
Mam podobny kominek do twojego marecki, nie robiłem systemu rurek, które widziałem na twoich zdjęciach, zrobiłem natomiast sterowanie przepustnicą powietrza, bez możliwości całkowitego jej zamknięcia.
Dokładnie działa to tak, że pod wpływem wzrostu temperatury zmniejsza się dostęp świeżego powietrza, ale nigdy nie jest ta przepustnica zamknięta całkowicie. Mam też ingerencję w ilość tego powietrza w każdym momencie , więc to ja decyduję ile tego tlenu dostaje moje palenisko. To rozwiązanie nie wymaga systemu rurek , a jedynie dwóch czujników , które mierzą max i min, a pomiędzy działa prosta elektronika.
Zabezpieczeniem ,żeby dmuchać na zimne jest termostat mechaniczny, który w przypadku osiągnięcia przez kominek 85 stopni załącza na stałe pompę.
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

besix

strażak

Post autor: besix » czw wrz 21, 2017 12:05 pm

Chcesz filmik jak wygląda szyba mojego kominka po kilku godzinach palenia daj znać wstawię
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

marecki

strażak

Post autor: marecki » czw wrz 21, 2017 12:43 pm

Przerabiałem już to, bo ogólnie tak prawidłowo powinno się palić w kominku a nie dusić. Sztuką jest to zmienić. Kolejna rzecz utrzymujesz dużą temp? Jeśli to blisko tych 85'C to masz efekt pyrolizy na szybie.

U mnie przepustnica zamyka się praktycznie do końca, płomienie "zwalniają", ogień u dołu znika a pojawia się u góry i to czym więcej opału i dobry ciąg, to efekt piękny. Dymu z komina nie ma.

p.s. trochę z tym kominkiem się rozpędziłem ale właśnie tylko ze względu na pokazanie zalet na mojej kwadraturze :D

besix

strażak

Post autor: besix » czw wrz 21, 2017 1:17 pm

u mnie jest 60 st max potem juz tylko mało wiatru i w efekcie mało ognia :) ale widzę że ty jakieś fajerwerki masz :) chetnie zobaczę

Andrzej47op

strażak

Post autor: Andrzej47op » czw wrz 21, 2017 1:28 pm

Zaraz Was " pseudo moderator" wyprostuje, bo z komina zeszliście na salony :)
Super mini bio z popielnikiem :D

marecki

strażak

Post autor: marecki » czw wrz 21, 2017 1:41 pm

Wkleiłem linki z filmami, wygląda identycznie. Szczególnie ten drugi.

faktycznie starczy offtopu :)

besix

strażak

Post autor: besix » czw wrz 21, 2017 1:45 pm

i mi też wystarczy !

besix

strażak

Post autor: besix » czw wrz 21, 2017 6:17 pm

mój kominek działa i już

Andrzej47op

strażak

Post autor: Andrzej47op » sob wrz 23, 2017 6:50 am

Kolega ma jakieś urojenia?
O czym ty do mnie piszesz?
Super mini bio z popielnikiem :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”