Cześć, jestem Fito i jestem uzależniony od Pelletu

Fito

Post autor: Fito » pt lut 03, 2017 7:26 pm

Cześć,
piszę tego posta z dwóch powodów. Po pierwsze chciałem się przywitać, od jakiegoś czasu przeglądam forum, ale dopiero teraz zarejestrowałem konto.
Jestem szczęśliwym posiadaczem kotła MiniBio10 w moim nowym domu i mam do Was kilka pytań - to jest ten drugi powód.

Troche danych na temat mojej instalacji:
-130m2 do ogrzania, dom nowy i porządnie ocieplony
-zasobnik CWU 150L
-parter - podłogówka z pompo-mieszaczem
-piętro - grzejniki (tylko w łazience dodatkowo podłogówka)
-nie posiadam zaworu czterodrogowego
-temperatura w której czuję się komfortowo to 20-21 st
-

1. Wkładka szamotowa, jakie wymierne korzyści uzyskam z zamontowania tego cuda na palniku. Próbować robić samemu czy lepiej kupić oryginał?
2. Na chwile obecną przy temperaturach w granicach zera moje spalanie wynosi 20kg/h. Przy czym grzeje w godzinach 15-6, a wodę nagrzewam raz dziennie. Zastanawiam się czy modyfikując parametry pracy palnika mogę jakoś znacząco wpłynąć na spalanie?
3. Po przeczytaniu kilku tematów na forum męczy mnie trochę zagadnienie temperatury na powrocie. Histerezę mam ustawioną na 20st, temp zadaną na 55st, a pompy załączam przy 36st. Czy powinienem się obawiać zbyt niskiej temp. na powrocie? Jeżeli tak to w jaki sposób zmodyfikować ustawienia.
4. Czy ktoś kupuje pellety w okolicach Poznania i jest wstaniem polecić coś w dobrej cenie? Aktualnie pale Barlinkiem, a jego cena jest dosyć wygórowana.
5. Wiem że kolejne pytanie powinno uzyskać odpowiedz z serii "poszukaj w google", ale skoro już piszę tego posta... "Biały nalot" w kotle to dobry czy zły symptom?

Pozdrawiam
Fito
MiniBio 10kW. 125m2 + garaż 20m2 + kotłownia 8m2. Parter podłogowe, piętro grzejniki. CWU 150l

darecki

Post autor: darecki » sob lut 04, 2017 12:26 am

Fito pisze:... 1. Wkładka szamotowa, jakie wymierne korzyści uzyskam z zamontowania tego cuda na palniku. Próbować robić samemu czy lepiej kupić oryginał? 2. Na chwile obecną przy temperaturach w granicach zera moje spalanie wynosi 20kg/h. Przy czym grzeje w godzinach 15-6, a wodę nagrzewam raz dziennie. Zastanawiam się czy modyfikując parametry pracy palnika mogę jakoś znacząco wpłynąć na spalanie? 3. Po przeczytaniu kilku tematów na forum męczy mnie trochę zagadnienie temperatury na powrocie. Histerezę mam ustawioną na 20st, temp zadaną na 55st, a pompy załączam przy 36st. Czy powinienem się obawiać zbyt niskiej temp. na powrocie? Jeżeli tak to w jaki sposób zmodyfikować ustawienia. ... 5. Wiem że kolejne pytanie powinno uzyskać odpowiedz z serii "poszukaj w google", ale skoro już piszę tego posta... "Biały nalot" w kotle to dobry czy zły symptom? Pozdrawiam Fito
Ad 1- Szamot w palniku poprawia warunki panujące na ruszcie oraz jakość procesu spalania... a doświadczeni użytkownicy MB twierdzą, że w tym kotle, posiadanie wkładki szamotowej to konieczność... i oczywiście można ją zrobić samodzielnie. Ad 2- Jeśli parametry pracy palnika masz ustawione poprawnie, to same ich modyfikowanie spalania znacząco nie zmieni... a na wielkość spalania maja wpływ także inne czynniki... takie jak budowa instalacji oraz optymalne jej dostrojenie. Ad 3- Modyfikując same ustawienia, temperatury wody powrotnej znacząco nie zmienisz, więc pewnie do zmodyfikowania jest instalacja. Ad 5- "Biały nalot" w kotle to dobry symptom" Jak widzisz, na ostatnie pytanie potrafiłeś sam sobie odpowiedzieć ;)
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

Fito

Post autor: Fito » sob lut 04, 2017 5:50 pm

Dziś przygotowałem nakładkę, założyłem ją i uszczelniłem tak jak kolega @marecki radził w którymś z wątków.

Jak na razie zauważyłem konieczność zmniejszenia nadmuchu (spadał niedopalony pellet)

Jeżeli chodzi o punkt 3. To moje pytanie brzmiało czy powinienem się obawiać niskiej temperatury powrotu? Instalacja będę na pewno poprawiał latem, ponieważ miałem takich fachowców co dwa razy pomylili zasilenie z powrotem i na chwile obecną układ rurek można nazwać rzebźbą artystyczną :)

A pytanie z innej beczki. Czy ktoś próbował integrować sterownik platinium bio z innymi systemami? W domu do sterowania większością urządzeń używam systemu Integra.
MiniBio 10kW. 125m2 + garaż 20m2 + kotłownia 8m2. Parter podłogowe, piętro grzejniki. CWU 150l

Fito

Post autor: Fito » sob lut 04, 2017 6:28 pm

Też tak mi się wydaje, ale zorientowałem się po przygotowaniu tej i stwierdziłem że sprawdzę jak działa.

darecki

Post autor: darecki » sob lut 04, 2017 11:35 pm

Naprawdę? Dopiero po wykonaniu wkładki "zorientowałeś się", że wykonałeś ją z połówki, zamiast z całej cegły szamotowej?
Fito pisze:... Jeżeli chodzi o punkt 3. To moje pytanie brzmiało czy powinienem się obawiać niskiej temperatury powrotu?...
W całości było jednak bardziej rozbudowane, choć zabrakło na końcu znaku zapytania... czego nie zauważyłeś.
Fito pisze:... 3. Po przeczytaniu kilku tematów na forum męczy mnie trochę zagadnienie temperatury na powrocie. Histerezę mam ustawioną na 20st, temp zadaną na 55st, a pompy załączam przy 36st. Czy powinienem się obawiać zbyt niskiej temp. na powrocie? Jeżeli tak to w jaki sposób zmodyfikować ustawienia...
Podałeś kilka parametrów, z których ani histereza... ani też temperatura załączenia pomp, nie ma żadnego wpływu na temperaturę powrotu, natomiast temp. zadana kotła, może mieć wpływa, ale w bardzo ograniczonym zakresie, zależnym w największym stopniu od wykonania instalacji. Nie podałeś natomiast temperatury powrotu, więc skąd można wiedzieć, "czy powinieneś się jej obawiać". Ale jak widzisz, pomimo braku podstawowych informacji... przewidziałem nawet przeróbkę Twojej instalacji :D
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

Fito

Post autor: Fito » ndz lut 05, 2017 12:44 am

Z tego co zauwazylem to każdemu zalecasz "przeróbkę instalacji" nie mając nawet - jak sam zauważyłeś - podstawowych informacji.

Fito

Post autor: Fito » ndz lut 05, 2017 11:49 am

No ok, czyli rozumiem że konieczność stosowania zaworu 4d wynika z charakterystyki instalacji i nie można z góry zakładać, że jest potrzebny? Zamontuje sobie sondy i wkrótce wrzucę wyniki pomiarów.

Wracając do wkładki szamotowej. Jak już pisałem obniżyłem dosyć mocno prędkość pracy wentylatora i rano w kotle zastałem coś takiejgo(kocioł pracował całą noc na mocy 26% (podawanie max 4.5) i utrzymywal temp 55st):

a po odkurzeniu:

Czy na podstawie zdjęć jesteście wstanie wyciągnąć jakieś wnioski?

Fito

Post autor: Fito » ndz lut 05, 2017 1:14 pm

Nie. Biały nalot miałem przed założeniem wkładki. Pokrywał otwory plomieniowek i palnik.

fotlot

Post autor: fotlot » ndz lut 05, 2017 2:50 pm

Zapomnij o 4D i zadbaj o ochronę powrotu. Instalacja do poprawy. To już drugi jasnowidz.
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

darecki

Post autor: darecki » ndz lut 05, 2017 4:45 pm

fotlot pisze:Zapomnij o 4D i zadbaj o ochronę powrotu...
Dlaczego ma zapomnieć? Ochrona powrotu to jedno, a obniżenie temp. zasilania obwodu grzejnikowego to drugi cel, którego realizacja wpływa korzystnie na działanie instalacji, jaki i na warunki panujące w pomieszczeniach... A to, że instalacja grzejnikowa, może pracować jako ogrzewanie niskotemperaturowe, to już pisałem przy innej okazji... Oczywiście, w przypadku wykonania odpowiedniego obwodu kotłowego, z pompą i zaworem 3D na powrocie, można do obniżenia temperatury zasilania grzejników, zastosować także mieszacz 3D... nie robi to w takim przypadku większej różnicy...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio B”