Kociołek do domu parterowego

Wymień się swoimi doświadczeniami.
ODPOWIEDZ
Lukasz.mazi

Post autor: Lukasz.mazi » sob gru 03, 2016 11:26 pm

Witam
Szukam kotła do domu parterowego 157m2 - podlogowka + poddasze użytkowe 80m2 - podlogowka, grzejniki + garaż, pom gosp. i kotłownia - 70m2 grzejniki. Sciany 25 porotherm, 20 cm styropian, podłoga 17cm, okna 3 szyb. rekuperacjia dach w planie wełna 25 cm. Tak naprawdę nie mam dobrze wyliczobego zapotrzebowania na energię w projekcie więc proszę o pomoc.
Interesuje mnie kocioł na pelet w pełni automatyczny, nie potrzebuje dodatkowych palenisk, tylko pelet. Braku miejsca się nie obawiam, chce zrobić taki większy własny zbiornik na pellet, mam nadzieję że jest opcja zakupu bez zbiornika?
Zastanawiam się jeszcze nad zbiornikiem buforowym 500l wszystko zależy od ceny. Wprowadzenie na solary już mam więc może kiedyś.
Co mi polecicie, jaki model jaka moc?
Chciało by się powiedzieć cena nie gra roli :).

darecki

Post autor: darecki » ndz gru 04, 2016 10:20 am

Lukasz.mazi pisze:... Zastanawiam się jeszcze nad zbiornikiem buforowym 500l wszystko zależy od ceny...
Jak już skończysz się zastanawiać i zdecydujesz co chcesz zrealizować... to wtedy dopiero przyjdzie pora na decydowanie, jak ma wyglądać cały system grzewczy oparty na konkretnym pomyśle... Najpierw decyzja inwestora ;) a potem dopiero projekt instalacji... P.S. Bufor ma wiele zalet, które można sensownie wykorzystać przy budowie systemu, dopasowanego do Twoich potrzeb... który zastąpi Ci także potrzebę instalacji dodatkowego zasobnika C.W.U. oraz także sprzęgła hydraulicznego (które w przypadku 3 obwodów grzewczych i oddzielnego zasobnika C.W.U. byłoby raczej niezbędnym elementem, zapewniającym sprawne działanie wszystkich obwodów jednocześnie) Więc jeśli bufor... to najlepiej "kombinowany", czyli "zbiornik w zbiorniku"... z dodatkową wężownicą, która obsłuży także solary... Cena nie będzie oczywiście niższa, niż w przypadku budowy zwykłej instalacji... ale komfort użytkowania zdecydowanie wyższy... a precyzja działania takiego sytemu znacznie lepsza... I żeby było jasne... do zastosowania bufora Cię nie namawiam ;) Choć gdybym miał potrzeby, podobne do Twoich, to oczywiście takie rozwiązanie bym wybrał... oczywiście w wersji bez solarów...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

Lukasz.mazi

Post autor: Lukasz.mazi » wt gru 06, 2016 9:22 pm

Sąsiad ma właśnie takie rozwiązanie zbiornik w zbiorniku. Bardzo polecał i na obecna chwile tez jestem takim zbiornikiem zainteresowany.

Moja decyzja podjęta chce piec na petel z dużym zbiornikiem + bufor - zbiornik w zbiorniku ( wezmę tą dodatkową weżownice na przyszłoć na solary).

Co do pieca to z oferty najbardziej pasuje mi Twin Bio - bo ma właśnie możliwość podłączenia zewnętrzego zbiornika myślę o tym 24kw.

Na co jeszcze zwrócić uwagę i czy moja droga wyboru kotła jest słuszna?

darecki

Post autor: darecki » wt gru 06, 2016 9:33 pm

Zrobisz, jak uważasz... aczkolwiek, ja bym Ci raczej polecał zestaw Pellets 100 ;) też można go skonfigurować z większym zbiornikiem, niż jest w typowym zestawie...
W eksploatacji, jest to kocioł mało kłopotliwy w czyszczeniu, a ma też największy popielnik z wszystkich kotłów, które są dostępne w ofercie firmy...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

fotlot

Post autor: fotlot » śr gru 07, 2016 2:21 pm

A jak u ciebie z miejscem na te wszystkie zabawki?
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

Lukasz.mazi

Post autor: Lukasz.mazi » śr gru 07, 2016 8:57 pm

Kotłowania ma 9m2, ten Pellets 1oo wyglada ciekawie, rozumiem ze te twin maja dodatkowo zaladunek na drzewo - ktorego w sumie ja nie potrzebuje. Czy jest jakas istotna różnica za i przeciw jeżeli chodzi o pellets 100 a te twin bio ?

fotlot

Post autor: fotlot » śr gru 07, 2016 9:02 pm

No to przepychu nie ma. Kocioł i zasobnik swoje potrzebuje.Musisz mieć dojście do podłączeń kotła, plus czasowy serwis -czyszczenie. A gdzie bufor stanie? Gdzie będziesz składował paliwo? O napowietrzaniu kotłowni nawet nie wspomnę, bo to warunek poprawnej pracy.
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

darecki

Post autor: darecki » śr gru 07, 2016 11:42 pm

Lukasz.mazi pisze:Kotłowania ma 9m2, ten Pellets 1oo wyglada ciekawie, rozumiem ze te twin maja dodatkowo zaladunek na drzewo - ktorego w sumie ja nie potrzebuje. Czy jest jakas istotna różnica za i przeciw jeżeli chodzi o pellets 100 a te twin bio ?
9m2 wystarczy na kocioł ze sporym zbiornikiem i nawet bufor się zmieści... bez przesady kolego Fotlot ;) Składowanie opału będzie zapewne w oddzielnym pomieszczeniu... a napowietrzenie kotłowni, nie zajmuje przecież dodatkowego miejsca, żeby trzeba to było uwzględniać w wielkości kotłowni... Istotnych różnic, kolego Łukaszu jest wiele.... a wszystkie przemawiają na korzyść zestawu Pellets 100. Kto ma ten docenia... a to, że posiada komorę spalania, w której można spalać np.drewno, nie jest wadą, bo każdy kocioł komorę spalania przecież mieć musi... A tylko ten, posiada popielnik, który nie znajduje się w komorze spalania... I w każdej chwili można sprawdzić, co się w niej dzieje, co jest bardzo przydatne na etapie np. ustalania wielkości nadmuchu. Do tego dochodzi jeszcze możliwość dołożenia dodatkowego szamotu, którego się nie da zastosować w żadnym innym kotle... w taki sposób, jak to ma miejsce w tym kotle. Więc wszystko to przemawia za zestawem Pellets 100...

fotlot

Post autor: fotlot » czw gru 08, 2016 12:44 pm

Być może za często się zdarza , że przyszły użytkownik nie posiada wiedzy praktycznej, jakim wymaganiom powinna sprostać kotłownia. Dlatego do jednego "kotła" wrzuciłem sprawę napowietrzania, choć wiadomo, że taka instalacja nie wymaga dodatkowych metrów2. Kłopoty wielu wątkopiszców zaczynają się, w momencie gdy stają się ofiarami nieudanych instalatorów.
Wtedy dopytujemy o wszystkie szczegóły, które mogłyby przybliżyć nas do rozwiązania problemów z prawidłową pracą kotła. A więc uwaga o "zetce", jest jak najbardziej zasadna, by w przyszłości wyeliminować część nieprawidłowości.

darecki

Post autor: darecki » czw gru 08, 2016 1:19 pm

Masz oczywiście rację...
Dopływ powietrza do procesu spalania odgrywa bardzo istotną rolę.
Podobnie, jak i zbudowanie instalacji, która powstaje czasami kompletnie w oderwaniu od konkretnych potrzeb jakie ma zaspokajać, oraz warunków jakie powinna spełniać...

Tak dla przykładu z ostatnich dni...
Prosta instalacja z samymi grzejnikami i C.W.U. a za pompami brak zaworów zwrotnych... czego efektem było przeciąganie wody przez zasobnik, realizowane przez obwód C.O. a pompa od C.W.U. była bezrobotna, gdyż woda w bojlerze stale była ciepła.
Na pytanie, dlaczego tak się dzieje... hydraulik odpowiedział bez wahania, że to jest zasługa grawitacji :D
A na kolejne pytanie... po co w takim razie instalował pompę C.W.U. skoro jest ona stale wyłączona... zapytał czy ma ją zdemontować...
Chyba dość dobrze obrazuje to stan poziomu jaki reprezentuje część instalatorów, którzy w dużym stopniu odpowiadają za poprawne działanie instalacji.
A przykłady można mnożyć...
Jak choćby bufor bez podniesienia temp. powrotu itp.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O., Palniki - spalanie”