Przegrzewanie MiniBio i częste właczanie przy grzaniu CO

dominik83

Post autor: dominik83 » pt lis 11, 2016 10:18 am

Na początku witam wszystkich Forumowiczów. Jestem tu nowy :)
Po 4 latach użytkowania Minibio 16kW postanowiłem zasięgnąć rady.
Może na początek kilka słów o moim systemie grzewczym:

Stara kamienica słabo ocieplona niestety 70 m2. 6 grzejników bez termostatów na zaworach, CWU mam na elektrykę cały rok wiec kociołek działa tylko w sezonie grzewczym. Moja instalacja jest dość prosta - zawór 4D z siłownikiem, wiadomo pompa CO :) i jakiś czujnik temperatury na powrocie i na zasilaniu instalacji.

Tak naprawdę to nie jest dla mnie aż tak wielki problem ale postanowiłem zasięgnąć Waszej opinii.
Jako ze odbiór ciepła z kotła jest u mnie dość niewielki (tak mi się zdaje) po około 2 godz ciągłej pracy palnik się przegrzewa i po fazie czyszczenia wyłącza. CO dalej pracuje i za około 15-20 min wychładza kocioł do 55 C który znowu się włącza i pracuje od 30 min do 1 godz w zależności od temp. w pomieszczeniach po czym znów się przegrzewa przy 65 C i wyłącza. W ciągu dnia taka sytuacja ma miejsce ładnych parę razy.Specjalnie pisze parę razy gdyż częstotliwość wyłączania kotła zależy u mnie od tego czy jesteśmy oboje z żonka w pracy czy nie. Opisze szybko normalny dzień- w nocy temp. w godzinach 22-4 ustawiona jest na 18.5. po 4 rano kociołek zaczyna grzać przez 2-3 godz po czym idziemy do pracy wiec szkoda mi aby ogrzewał pusta chatę. Kolejny cykl grzania zaczyna się od godz. 14 do godz. 22.W tym
czasie palnik potrafi się włączać i wyłączać właśnie kila razy gdyż w raz z nagrzewaniem pokoi maleje zapotrzebowanie na ciepło z kotła.

moje ustawienia MiniBio

palnik:
powietrze min 5
powietrze max 10
podawanie 2,3
tryb pracy FL2
moc min. 30%
moc max 100%
prog foto 8
ilość paliwa test 9
wartos opałowa 5
dawka startowa 24 s.
moc dmuchawy rozpalanie 20

kocioł:
temp. min. pomy 50 C
histereza 5 C
tryb pracy ciągły
min. temp. powroty 50 C

ogrzewanie:
min. temp. pomp 36 C
współczynnik korekcji 10 C
czujnik pokojowy CTP2
stała pompa Tak

nastawy:
temp. komf. 21.5 C
program czasowy
temp. ekon. 18.5

Co się tyczy takich a nie innych wartości powietrza i podawania to mam takie od zeszłego sezonu. Kiedyś miałem większe ale kocioł jeszcze szybciej się przegrzewał wiec trochę je zmniejszyłem.
Wciągu tych 4 lat miałem tak naprawdę tylko 2 awarie: pierwsza padła grzałka ale dostałem nowa mocniejsza i jest na razie ok a druga awaria to padnięty kondensator.
Pale od początku Olimpem i jestem zadowolony.
Powtórzę moje pytanie: co zrobić (poprawić) aby palnik rzadziej się włączał i wyłączał? czy jeszcze bardziej zejść z mocą i podawaniem?
Jak dotąd nigdy nie miałem problemu ze smoła czy poceniem się kotła a boje się ze dławiąc go tak się możne stać.
Mam nadzieje ze w miarę szczegółowo opisałem mój problem. Jeśli o czym zapomniałem to dopisze.

Pozdrawiam :)

Michal 1243

Post autor: Michal 1243 » pt lis 11, 2016 10:30 am

Patrzyłeś czy w momencie wył kotła( przegrzania ) siłownik nie zamyka 4d robiąc krótki obieg?

PiotrekB

Post autor: PiotrekB » pt lis 11, 2016 10:32 am

Kociol tryb auto

Stala pompy nie

dominik83

Post autor: dominik83 » pt lis 11, 2016 10:34 am

Niczego takiego nie zauważyłem. Kiedy kociołek się przegrzewa mieszacz wciąż steruje przepływem wody w CO i jest otwarty z zależności od tego jak sobie wyliczył sterownik temperaturę.
Mam stałą pompę wole gdy grzejniki są chociaż lekko ciepłe - lepszy komfort cieplny.
Poza tym na przyszłą zimę powiększy mi się rodzinka:) wiec będę musiał mieć ciągle ciepło w domu

Postaram się jeszcze dodać fotki wnętrza mojego kotła i palnika gdyż zostaje mi trochę popiołu na ruszcie.
Może coś doradzicie jak się go pozbyć

http://imageshack.com/a/img924/7272/qfeFrD.jpg
http://imageshack.com/a/img923/131/zEP8ga.jpg

Kiedyś bawiłem się z ustawieniem czasowej pompy ale dość szybko mi się wychładza w domu wiec porzuciłem ten temat. Ale 2 dni temu mój serwisant wrzucił mi najnowszy soft gdzie nareszcie można sobie trochę poregulować i ustawić większy próg wachań temp. na czujniku CTP 2( chyba dobrze to nazwałem) więc możne za jakiś czas wrócę do prób z czasową pompa. Ale to możne kiedyś.
Na razie myślę o skutkach zmniejszenia mocy palnika czy to pomoże?

PiotrekB

Post autor: PiotrekB » pt lis 11, 2016 10:49 am

Słuchaj no piec sie włącza często bo chodzi w trybie stalym i sie odpala po spadku o zadana histereze czyli u ciebie o te 5st.

Tryb auto zobacz co sie będzie dzialo

dominik83

Post autor: dominik83 » pt lis 11, 2016 10:59 am

Zmieniłem na auto poobserwuje

Michal 1243

Post autor: Michal 1243 » pt lis 11, 2016 11:00 am

dominik83 pisze:. Mam stałą pompę wole gdy grzejniki są chociaż lekko ciepłe - lepszy komfort cieplny.
Nie masz zaworów ,a grzejniki lekko ciepłe? To musisz rzeczywiście mieć małe zapotrzebowanie...,ale przy 6 grzejnikach w starej nieocieplonej kamienicy ??? coś tu nie gra..Jaką masz temp w domu ? i przy jakiej temp wył się kocioł ?

dominik83

Post autor: dominik83 » pt lis 11, 2016 11:10 am

W tej chwili mam 21.5 tak jak mi pasuje nie lubię za ciepło. Kocioł po osiągnięciu 65 C zaczyna się wygaszać. Grzejniki odbierają ciepło i przy 55 znowu się załącza palnik. Może zwiększyć histerezę na kotle?

dominik83

Post autor: dominik83 » pt lis 11, 2016 11:24 am

W trybie auto palnik mi się załączył przy 59 C na kotle. Zobaczę jak to będzie wyglądało w praktyce bo pompa się właśnie włączyła.
Jak pamięcią sięgam kiedyś zwiększałem histereza na kotle ale dużej różnicy nie uzyskałem jeśli chodzi o czas przestoju palnika

Michal 1243

Post autor: Michal 1243 » pt lis 11, 2016 11:27 am

Darecki...wiem o czym pisze...

Skoro grzejniki ma lekko ciepłe,to siłownik praktycznie zamyka cały obieg i tu coś nie gra,,a nie wierzę ,że w kamienicy i przy 6-ciu grzejnikach będzie miał saune.
Ja bym odłączył ten siłownik i ustawił ręcznie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”