Czystość wymiennika MiniBio a jego sprawność i spalane paliwo

ODPOWIEDZ
marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 12:21 pm

1. Pytam z praktycznego punktu widzenia użytkowników kotłów Mini Bio 10 lub 20: jak u Was wygląda ilość spalanego paliwa względem czasu po ostatnim czyszczeniu? Czy ktoś z Was zaobserwował małe lub drastyczne obniżenie sprawności kotła wraz z zapełnieniem DOLNEJ części wymiennika popiołem? I tym samym większą ilość spalanego paliwa. Oczywiście zapełnieniem popiołem w granicach rozsądku a nie do momentu kiedy palnik "wbija się" w popiół.

2. Druga sprawa: jak często czyścicie wymiennik i w jaki sposób?

-------------------------

Przy okazji odpowiem sam sobie: 1. Drastycznego spadku nie zauważyłem, przynajmniej w tym roku po wyjeciu szamotu z kotła z wersji LUX. Po wyjęciu mierzyłem czas i pisałem na kartce ilości wg wyświeltacza spalonego paliwa, mniej więcej kocioł odpalany co 2 dzień. Wraz z zapełnieniem DOLNEJ części kotła popiołem czasy ani ilości nie zmieniały się. Na płomieniówkach popiołu mam praktycznie zero. Ciąg kominowy doskonale sobie z tym radzi.

2. Szufelka wyprofilowana do kotła, plastikowa zmiotka i na koniec odkurzacz kominkowy. 5min czyszczenia, w lato przy CWU co 3-4 tygodnie, popiół mieści się w wiaderku 5 litrowym

PiotrekB

Post autor: PiotrekB » czw wrz 22, 2016 3:16 pm

od kwietnia albo od konca marca nie czyszczony gdzies był watek ze czysciłem wtedy co wróble znalazłem :)

tyle mam popiołu z dwóch podajników czyli 300kg

nie widze zadnej róznicy w ilosći spalonego peletu miedzy pierwszym zasobnikiem a drugim
.

mowa tu a grzaniu samej CWU.

teraz bede go czyscił konkretnie bo niedługo trzeba bedzie pewnie uruchomic CO.

Ale podobnie jak ty mam szufelke i odkurzacz kominkowy wiec pikus.

Jeszcze sobie dorobie okrągłą szczotke drucianą na wiertarke do czszczenia tych otwórków.

Moj kuzyn mini bio otwiera drzwi od popielnika na zime i na wiosne az mu sie wysypuje popioł.

Ile ta sprawnosc spadnie, worek wiecej wciagnie.

nie po to kupowałem taki piec zeby siedziec w kotłowni

P.S. JAK wyczyszcze to zrobie foty ile mam popiołu i podam wage popiołu

marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 3:25 pm

O takie panie opinie chodziło. Zero udumywania teoretycznego. Zapraszamy innych.

marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 8:41 pm

W czasie pracy normalnej w zimę średnio na początku czyściłem co wręcz kilka dni. Potem tydzień lub ciut dłużej.... ale dokładnie już nie pamiętam.

Ale słuszna uwaga z temp spalin. Jestem bardzo ciekawski więc go zainstaluję. Jakieś propozycje?

marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 9:15 pm

Nie ma za co aby skutecznie. Dawaj linka bo jakoś mi samochodowe mierniki pokazuje albo słabo szukam albo za mocno.

marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 9:24 pm

Tylko gdzie go kupić bo na ceneo brak ofert

-----

dodane dobra ten analogowy kupiłem a nawet dwa. Natomiast przy okazji szukam elektronicznego do kominka bo już zabudowany. Ktoś coś?

marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 9:39 pm

Ok chwilę odbiliśmy od tematu ale chyba warto dodać taką informacje dot. temp spalin w czasie palenia przez kolejne dni. Miernik około 90zł. Ja uważam, że zmieni się ona niezauważalnie. Nie ma co się dalej rozpisywać. Zmontuję i dam znać.

dodane:

Ok ale jak już będziemy podawać temp to proszę o jaką taką precyzję. Czyli ta sama temp. na kotle i te same chwilowe podawanie przez ileś tam minut. Mam nadzieję, że to jasne?

marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 10:16 pm

Spoko u mnie tak będzie, co sobie pan życzy. Tym czasem poczekajmy na wyniki, na razie nie ma co bić piany, tylko czekać na opinię innych z pierwszego wątku.

PiotrekB

Post autor: PiotrekB » pn wrz 26, 2016 10:21 pm

Ogarnąłem dzisiaj piec.

Z pieca z komory paleniskowej wymiotłem około 1/3 wiadra po 10l farbie ale to było do przewidzenia bo spaliłem 345kg pelletu. Piec bardzo dokładnie wyczyściłem odkurzyłem zdjąłem sobie drzwi z palnikiem przedmuchałem, dorobiłem sobie druciaka na wiertarke do czyszczenia tych otworów, Piec wyglada jak srodku jak nowy.

Załamałem się jak odkręciłem tylną klapkę, wyczystke w kominie i rewizje w czopuchu....
O ile z tyłu pieca czyściłem pół roku temu to do wyczystki i czopucha nigdy nie zaglądałem (19miesiecy).
w sumie uzbierało mi sie prawie całe wiadro 10l popiołu i dwa duze wysuszone ptaki w wyczystce.

Panowie podpowiedzcie jak zabezpieczyc komin zeby te ptaszyska odpieprzyły sie od moje kotła.

To juz 5trup :)

PiotrekB

Post autor: PiotrekB » pn wrz 26, 2016 11:09 pm

zdjecie w wyczystce twarzą do swiatełka w komienie :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”