Automatyczne regulowanie temperatury pokojowej zaworem 4D.

ODPOWIEDZ
darecki

Post autor: darecki » ndz sty 31, 2016 1:48 am

Chciałbym zastosować w swojej instalacji, dla utrzymywania stałej temperatury pokojowej, automatyczne sterowanie zaworem 4D.
System takiego sterowania oparty będzie na zaworze 4D Afriso, który już jest zamontowany.
Do tego zaworu chcę dokupić siłownik -->>
http://www.afriso.pl/pl/16,katalog-produktow/2807,3554,349-120-s-15-nm.html

Natomiast do sterowania tym siłownikiem mam zamiar zastosować taki termoregulator -->>
http://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/st-431n/

Termoregulatorem tym z kolei, miałby sterować regulator pokojowy -->>
http://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/st-296/

Połączony bezprzewodowo za pomocą takiego zestawu -->>
http://www.techsterowniki.pl/pl/produkty/st-260/

Chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów, stosuje może podobne rozwiązanie i jak ono sprawdza się w praktyce.
Dodam tylko, że pracą pomp steruje programator kotła i tego nie mam zamiaru zmieniać.
Ręczne sterowanie pracą zaworu 4D, który odpowiada za temperaturę wody w instalacji nie jest co prawda bardzo kłopotliwe, ale nocne spadki temperatury zewnętrznej powodują także spadek temperatury pokojowej, którą trzeba potem odzyskiwać.
Mam nadzieję że takie rozwiązanie uchroni nas przed pobudką w nieco chłodniejszym mieszkaniu, w sytuacji gdyby drastycznie spadła nocą temperatura zewnętrzna...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

as1978

Post autor: as1978 » ndz sty 31, 2016 8:07 am

Jeżeli masz platinium bio, to mojej ocenie lepiej dokupić moduł nr 2 w Estymie, który umożliwia sterowanie całym systemem ze względu na warunki pogodowe - ma czujnik temp zewnętrznej - i steruje pracą dwóch lub trzech obiegów grzewczych w oparciu o dane z czujnika temp wewnętrznej i czujnika temperatury danego obiegu grzewczego mierzonej oczywiście za zaworem, sterując automatycznie napędem zaworu mieszającego. W moim układzie z zaworami 3 d sprawdza się to wyśmienicie. Rozwiązanie to ma też tą zaletę, że cały układ jest maksymalnie kompatybilny ze sterowaniem kotłem, w konsekwencji kocioł pracuje tylko wtedy gdy jest taka potrzeba. W Twoim rozwiązaniu sterowanie odbywać się będzie niezależnie, więc może być tak,że kocioł będzie pracował niepotrzebnie lub nie będzie pracował wtedy, kiedy powinien. W jaki sposób chcesz zarządzać pracą kotła w swoim systemie?

marecki

Post autor: marecki » ndz sty 31, 2016 9:59 am

My tu tyle bijemy pianę o błędnym działaniu oprogramowania, histerezy i w ogóle zdrowo popierdzielonym sofcie jeśli chodzi o automatyczne sterowanie temperatury na kwadracie. A ty koledze proponujesz moduł. Brawo :|
Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

as1978

Post autor: as1978 » ndz sty 31, 2016 12:57 pm

Uwagi Twoje i innych userów odnośnie histerezy i tego co można byłoby poprawić w sofcie uważam za jak najbardziej słuszne, a nie bicie piany.

Jasne, że soft wymaga dopracowania, ale nie znaczy, że system nie działa. W moim kwadracie steruje niezależnie 4 strefami - z zadowalającą mnie dokładnością. Zapraszam do mnie - albo jak ktoś ma ochotę na to zerknąć wrzucę parę fotek.

Wolę jeden niedopracowany system kompatybilny ze wszystkimi elementami i je obsługujący z większymi lub mniejszymi bolączkami, niż kilka podsystemów ze sobą niepołączonych i pewnie też niedopracowanych.

darecki

Post autor: darecki » ndz sty 31, 2016 2:17 pm

Umieściłem ten temat w Pellets 100, więc tak się składa akurat ze nie mam Platinum Bio ;)
Mam właśnie Pellets 100 16kW, który jest praktycznie tą samą konstrukcją jakiej używałem przez poprzednie 8 lat, czyli niczym innym jak lekko zmodyfikowanym kotłem Warmet Ceramik 18,5 kW z dołączonym w zestawie palnikiem Platinum 16 kW.
as 1978 <- Tak jak napisałem..."pracą pomp steruje programator kotła i tego nie mam zamiaru zmieniać"... więc i pracą samego kotła też będzie sterował oryginalny programator, gdyż inaczej to by nie miało sensu.
W moim przypadku palnik pracuje praktycznie cały czas, gdyż moje wcześniejsze doświadczenia z ogrzewaniem domu przemawiają za tym, że lepiej sprawdza się ciągłe grzanie, ale mniejsza mocą.
Dlatego też palnik która ma nominalnie 16kW, został skonfigurowany tak, że obecnie jego moc maksymalna to około 10,5-11kW.
Instalacja w moim domu jest bardzo prosta, gdyż powstała pod koniec lat 70-tych XX wieku ;) a dokładnie chyba w roku 1978, więc coś ci to mówi as1978...prawda? :D
Od zawsze pracowała na grawitacji i nie było z nią większych problemów, dlatego też dostosowując ją niedawno do pracy w systemie wymuszonego obiegu z zastosowaniem 2 pomp (jedna na zasilanie grzejników a druga zbiornika C.W.U.) chciałem oczywiście zachować także możliwość pracy grawitacyjnej.
Mając wieloletnie doświadczenie w regulacji tej konkretnej instalacji, realizowanej za pomocą jedynie 3 zaworów, doszedłem do wniosku że obecnie nic więcej nie jest mi potrzebne, jak tylko regulator zaworu 4D, który będzie sterował zasilaniem obiegu grzewczego, w oparciu o informacje pogodowe z jednego modułu, sterującego bezpośrednio pracą zaworu, oraz na podstawie informacji o temperaturze pokojowej, która będzie przesyłana przez czujnik pokojowy do regulatora pracą zaworu...
Nie jest to takie skomplikowane, jak się na pierwszy rzut oka wydaje ;) za to bardziej niezawodne i precyzyjne w swoim działaniu, po dokładnej konfiguracji.
Teraz realizuję to zmieniając położenie pokrętła na zaworze 4D i wszystko działa tak jak sobie bym tego życzył, więc chce nadal wykorzystywać tę metodę, tylko bez biegania do kotłowni wcześnie rano, po tym jak się okaże, że gwałtowna zmiana temperatury zewnętrznej obniżyła mi temperaturę pokojową o np. 2 stopnie.
Mogę to oczywiście odzyskać przestawiając o jedną pozycję pokrętło zaworu 4D, lecz będzie to troszkę trwało nim temperatura wróci do poprzedniego stanu...
Dodam jeszcze, co raczej jest logiczne, że instalacja mogąc w sytuacji awaryjnej pracować grawitacyjnie, jest pozbawiona na grzejnikach zaworów termostatycznych, które taką pracę uniemożliwiają...
Tak dla zobrazowania co i jak u mnie działa, wrzucę odczyt danych z palnika, kotła i instalacji.
Tak to obecnie wygląda:

Temperatura w domu - 21
Temperatura na zewnątrz - 5
Temperatura zadana kotła - 60
Temperatura obecna pieca - 60.4
Temperatura zadana zasobnika C.W.U. - 50
Temperatura obecna zasobnika C.W.U. - 47.9
Pozycja zaw. 4D - 4
Temp. wody zasilającej obieg grzewczy - 39
Temp. wody powrotnej z obiegu grzewczego - 30
Temp. wody powracającej do kotła - 45

Parametry palnika :
Tp =35.8
Moc palnika w % -52
Obecne spalanie w kg/h - 1.2
Moc palnika w kW - 5.6

Myślę że nie jest źle, biorąc pod uwagę jeszcze to, że dom nie jest ocieplony (co ma bardzo duży wpływ na samo spalanie i różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem)
Pozdrawiam wszystkich, a szczególnie tych, którzy "walczą" ze swoimi systemami ogrzewania :)
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

as1978

Post autor: as1978 » ndz sty 31, 2016 2:50 pm

Czegoś tu nie rozumiem, nie masz platinium bio, ale masz kocioł pellets 100 16 KW ( Kostrzewy?) z palnikiem platinium? Według mnie to, to samo - ewentualnie możesz mieć tylko nowszy sterownik wersji Igneo. http://www.estyma.pl/wp-content/uploads/2013/06/563-pl.pdf ( jeżeli tak, to on już ma obsługę zaworu mieszającego - wtedy moduł jest zbędny i oczywiście ustrojstwo, które chcesz kupić też :-))

Ja mam pellets 100 24KW (Kostrzewy) z palnikiem platinium bio -i sterownikiem Estymy platinium bio do tego - nie wiem kto wziął od kogo nazwę produktu, ale mniejsza z tym.

A i jeszcze jedno w moją wypowiedź wkradł się błąd - moduł ma nr 0 , a nie nr 2 ( chociaż to mniej istotne, gdyż są zamienne)

darecki

Post autor: darecki » ndz sty 31, 2016 4:00 pm

Estyma jest firmą która od lat przygotowuje osprzęt elektroniczny do kotłów Kostrzewy, więc ładu nie dojdziesz, kto i co od kogo wziął :D
Nie ma to tu akurat żadnego znaczenia...
A "ustrojstwo" wcale nie jest zbędne ;)
Dałem opis całego zestawu regulatorów potrzebnych do automatycznego sterowania pracą zaworu 4D, w oparciu o temperaturę zewnętrzną oraz pokojową jaką chcę stabilnie utrzymywać...
Więc jedyne czego bym nie potrzebował mając opcję sterowania zaworem 4D wbudowaną w sam sterownik kotła, jest regulator zarządzający pracą siłownika zaworu 4D.
Reszta "ustrojstwa" jest niezbędna do poprawnej pracy całego układu.
Czyli niewiele mi to zmienia...
Siłownik zaworu, czujnik pokojowy i zestaw łączący bezprzewodowo oba regulatory są elementami, które i tak muszę dołożyć do całego systemu sterowania.
I z racji tego że znalazłem taki osprzęt stworzony przez jedną firmę, jest nadzieja że będzie to działało jak najbardziej poprawnie, dlatego pytałem, czy ktoś z forumowiczów ma jakieś doświadczenia z podobnie rozwiązaną regulacją pracy ogrzewania.
Dlatego też nie prosiłem o dzielenie się doświadczeniami opartymi o inne niż te, konkretnie opisane w pierwszym poście rozwiązanie.
Więc nie chcę być niegrzeczny, ale powtarzając za kolegą mareckim -->>"My tu tyle bijemy pianę o błędnym działaniu oprogramowania, histerezy i w ogóle zdrowo popierdzielonym sofcie jeśli chodzi o automatyczne sterowanie temperatury na kwadracie. A ty koledze proponujesz moduł. Brawo..."...

as1978

Post autor: as1978 » ndz sty 31, 2016 4:55 pm

mea culpa faktycznie nie napisałeś, że poszukujesz lepszego rozwiązania.Skoro podjąłeś już decyzję ok, nie odzywam się.

darecki

Post autor: darecki » ndz sty 31, 2016 8:19 pm

Nikt tu nie może nikogo ganić za odzywanie się na forum, bo właśnie po to zostało stworzone.
I właśnie dlatego, nie mogę pozostawić bez komentarza kilku Twoich teorii, które są absolutnie błędne...
Jak to głębiej przemyślisz, to sam też powinieneś do tego dojść dlaczego... ale ja Ci w tym pomogę, więc będzie szybciej ;)
Pierwsza -->> "W Twoim rozwiązaniu sterowanie odbywać się będzie niezależnie, więc może być tak,że kocioł będzie pracował niepotrzebnie lub nie będzie pracował wtedy, kiedy powinien."

Nic tu się nie dzieje niezależnie, dlatego że zawór 4D jest składnikiem obiegu grzejnego, który ma decydujący wpływ na zarządzanie temperaturami w obwodzie.
Tego nie muszę Ci chyba udowadniać...
I nie ma tu żadnej sprzeczności interesów dla których oba systemy sterowania miałyby problem z kompatybilną pracą, a co za tym idzie nie ma nawet takiej możliwości aby palnik wygaszał się w sytuacji zapotrzebowania na energię...
Gdyby natomiast założyć... tak całkiem teoretycznie ;) że Twoje obawy o działanie mojego rozwiązania są słuszne, to by oznaczało, że ręczne sterowanie zaworem 4D uważasz za bezsensowne i wprowadzające zamieszanie, które jest szkodliwe dla sterownika zarządzającego pracą kotła.
A przecież tak nie jest...

Druga -->> "Wolę jeden niedopracowany system kompatybilny ze wszystkimi elementami i je obsługujący z większymi lub mniejszymi bolączkami, niż kilka podsystemów ze sobą niepołączonych i pewnie też niedopracowanych."

O jakich "kilku niedopracowanych i niepołączonych ze sobą podsystemach" piszesz?
I skąd od razu Twoja pewność, że są niedopracowane ?
Gdybyś zadał sobie trochę trudu i zajrzał pod umieszczone w pierwszym poście linki, wiedziałbyś że pochodzą od jednego producenta więc na 100% są ze sobą kompatybilne, a siłownik zaworu, mimo że pochodzi od innego producenta także jest bezproblemowo obsługiwany, na co potwierdzenie możesz znaleźć tutaj -->> http://gamainstal.pl/afriso-silownik-zaworu-arm-343-sterownik-tech-st-431n-4313430-p8647.html

as1978

Post autor: as1978 » ndz sty 31, 2016 9:25 pm

Wypróbujesz i myślę, że dasz znać jak działają komponenty. My już wiemy, że soft platinium bio jest niedopracowany, a Ty obyś się o tym nie przekonał w odniesieniu do proponowanych komponentów. Gdybym sobie zadał trochę trudu i przeczytał instrukcje dla Twojego sprzętu i tak nie byłbym ani troszkę mądrzejszy w kwestii dopracowania lub nie dopracowania komponentów Twojego systemu, bo tak już jest, jak śmiem mniemać, że o brakach nie piszą w instrukcji.

co do meritum wypowiadał się nie będę:przecież po pierwsze podjąłeś decyzję, którą uważasz za słuszną, po drugie nie życzysz sobie odbiegania od tematu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets 100”