Automatyczne regulowanie temperatury pokojowej zaworem 4D.

ODPOWIEDZ
as1978

Post autor: as1978 » ndz sty 31, 2016 8:07 am

Jeżeli masz platinium bio, to mojej ocenie lepiej dokupić moduł nr 2 w Estymie, który umożliwia sterowanie całym systemem ze względu na warunki pogodowe - ma czujnik temp zewnętrznej - i steruje pracą dwóch lub trzech obiegów grzewczych w oparciu o dane z czujnika temp wewnętrznej i czujnika temperatury danego obiegu grzewczego mierzonej oczywiście za zaworem, sterując automatycznie napędem zaworu mieszającego. W moim układzie z zaworami 3 d sprawdza się to wyśmienicie. Rozwiązanie to ma też tą zaletę, że cały układ jest maksymalnie kompatybilny ze sterowaniem kotłem, w konsekwencji kocioł pracuje tylko wtedy gdy jest taka potrzeba. W Twoim rozwiązaniu sterowanie odbywać się będzie niezależnie, więc może być tak,że kocioł będzie pracował niepotrzebnie lub nie będzie pracował wtedy, kiedy powinien. W jaki sposób chcesz zarządzać pracą kotła w swoim systemie?

marecki

Post autor: marecki » ndz sty 31, 2016 9:59 am

My tu tyle bijemy pianę o błędnym działaniu oprogramowania, histerezy i w ogóle zdrowo popierdzielonym sofcie jeśli chodzi o automatyczne sterowanie temperatury na kwadracie. A ty koledze proponujesz moduł. Brawo :|

as1978

Post autor: as1978 » ndz sty 31, 2016 12:57 pm

Uwagi Twoje i innych userów odnośnie histerezy i tego co można byłoby poprawić w sofcie uważam za jak najbardziej słuszne, a nie bicie piany.

Jasne, że soft wymaga dopracowania, ale nie znaczy, że system nie działa. W moim kwadracie steruje niezależnie 4 strefami - z zadowalającą mnie dokładnością. Zapraszam do mnie - albo jak ktoś ma ochotę na to zerknąć wrzucę parę fotek.

Wolę jeden niedopracowany system kompatybilny ze wszystkimi elementami i je obsługujący z większymi lub mniejszymi bolączkami, niż kilka podsystemów ze sobą niepołączonych i pewnie też niedopracowanych.

as1978

Post autor: as1978 » ndz sty 31, 2016 2:50 pm

Czegoś tu nie rozumiem, nie masz platinium bio, ale masz kocioł pellets 100 16 KW ( Kostrzewy?) z palnikiem platinium? Według mnie to, to samo - ewentualnie możesz mieć tylko nowszy sterownik wersji Igneo. http://www.estyma.pl/wp-content/uploads/2013/06/563-pl.pdf ( jeżeli tak, to on już ma obsługę zaworu mieszającego - wtedy moduł jest zbędny i oczywiście ustrojstwo, które chcesz kupić też :-))

Ja mam pellets 100 24KW (Kostrzewy) z palnikiem platinium bio -i sterownikiem Estymy platinium bio do tego - nie wiem kto wziął od kogo nazwę produktu, ale mniejsza z tym.

A i jeszcze jedno w moją wypowiedź wkradł się błąd - moduł ma nr 0 , a nie nr 2 ( chociaż to mniej istotne, gdyż są zamienne)

as1978

Post autor: as1978 » ndz sty 31, 2016 4:55 pm

mea culpa faktycznie nie napisałeś, że poszukujesz lepszego rozwiązania.Skoro podjąłeś już decyzję ok, nie odzywam się.

as1978

Post autor: as1978 » ndz sty 31, 2016 9:25 pm

Wypróbujesz i myślę, że dasz znać jak działają komponenty. My już wiemy, że soft platinium bio jest niedopracowany, a Ty obyś się o tym nie przekonał w odniesieniu do proponowanych komponentów. Gdybym sobie zadał trochę trudu i przeczytał instrukcje dla Twojego sprzętu i tak nie byłbym ani troszkę mądrzejszy w kwestii dopracowania lub nie dopracowania komponentów Twojego systemu, bo tak już jest, jak śmiem mniemać, że o brakach nie piszą w instrukcji.

co do meritum wypowiadał się nie będę:przecież po pierwsze podjąłeś decyzję, którą uważasz za słuszną, po drugie nie życzysz sobie odbiegania od tematu.

marecki

Post autor: marecki » pn lut 01, 2016 5:53 pm

darecki pisze:... Chciałbym zapytać czy ktoś z forumowiczów, stosuje może podobne rozwiązanie i jak ono sprawdza się w praktyce. Dodam tylko, że pracą pomp steruje programator kotła i tego nie mam zamiaru zmieniać. Ręczne sterowanie pracą zaworu 4D, który odpowiada za temperaturę wody w instalacji nie jest co prawda bardzo kłopotliwe, ale nocne spadki temperatury zewnętrznej powodują także spadek temperatury pokojowej, którą trzeba potem odzyskiwać. Mam nadzieję że takie rozwiązanie uchroni nas przed pobudką w nieco chłodniejszym mieszkaniu, w sytuacji gdyby drastycznie spadła nocą temperatura zewnętrzna...
Powiem ci tak, czym więcej pojawia się nowych userów i kolejnych postów n/t czujników histerez ustawień regulatorów pokojowych i huk go wie co jeszcze, tym bardziej cieszę się, że nie mam tego w domu. Mniej siwych włosów. Mam zawór 4D i w zasadzie nie dotykam się do niego, podobnie zresztą jak kolega "woor". Powiem więcej, zawory 4D mam dwa, MB10 i kominek. Jak coś działa to po co zmieniać? Jak masz takie spadki temp. przez 1 noc to może zacznij od izolacji kwadratu, okien, mostków cieplnych, strychu itd.?

karcit

Post autor: karcit » pn lut 01, 2016 9:06 pm

Wiele osób pisze, że sterownik nie radzi sobie z regulacją zaworem 4D. A czy robiliście jakąś konfigurację sterownika pod siłownik?
Każdy zawór (producent, typ), tak samo siłowniki mają swoje parametry użytkowe ale różne. Tu myślę, że kluczową sprawą jest szybkość działania siłownika czyli czas od pełnego zamknięcia do pełnego otwarcia.

Przykłady
Honeywell Corona - 100s/90st
Wita Mat SM3 - 150s/90st
Wita Mat SM4.6 - 60, 150 240 s do wyboru
Tech STZ-120 - 120s
WOMIX MP 06 - 60, 135s (tu nie sprawdzałem, może jest do do wyboru albo są konkretne typy z tymi czasami)

I u innych pewnie jeszcze inne wymyślne czasy zależne od konstrukcji siłownika.

Pytam dlatego, żę to nie jest "plug and play", a użytkownik jest niezadowolony. Tylko nie zawsze wie dlaczego.
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

as1978

Post autor: as1978 » pn lut 01, 2016 9:46 pm

"Wiem dobrze, że Wy już wiecie że soft jest niedopracowany i dlatego nie tylko ja się zdziwiłem, że próbowałeś mnie przekonać do czegoś co działa średnio lub wcale..."

Soft jest niedopracowany w zakresie sterowania spalaniem, histerezą i trybami awaryjnymi, - ten bagaż już masz skoro masz platinium - ale poprawnie obsługuje podmieszanie wody obiegowej - a to jest to co chcesz osiągnąć - u mnie obsługuje 4 obiegi, ochronę powrotu i bufor, sterując pogodowo z uwzględnieniem temp wewnętrznej.

"Dla podparcia tego twierdzenia mam tu pewien cytat -->> "laptop napisał:Do Woor.
Masz siłowniki na mieszaczach? Czy ręcznie ustawiasz temp puszczaną na grzejniki / podłogę ?"

Woor.
"Mam siłownik, ale nie korzystam z niego, bo niestety automatyka Kostrzewy wogóle sobie z nim nie wyrabia (po starcie kotła mieszacz otwiera się zbyt wolno - jako rezultat piec się przegrzewa i wygasza co jest rezultatem braku regulacji "górnej" histeryzy.). Ustawiam ręcznie i praktycznie nie ruszam tej wajhy. Najwyżej jak temp. na zewnątrz spadnie do ponad minus 20, trochę bardziej go odkręcę i tyle)."

Ja mam 5 siłowników womix 140 s na zaworach 3 d womix m3 - nie mam żadnego problemu z działaniem systemu - nie ma takiej sytuacji, aby siłownik zbyt wolno obsługiwał zawór i powodował, że kocioł się wygaszał tuż po stracie, gdyż siłownik nie nadąży otwierać zaworu. Wszystko pracuje tak jak sobie tego życzę tj. trzyma zadaną temperaturę obiegu co do stopnia, ustalając temp obiegu według zdefiniowanej dla poszczególnych obiegów krzywej grzania, w oparciu o dane z czujnika temp. zewnętrznej i wewnętrznej.

U kolegi woora być może jest problem z ustawieniem serca zaworu - wiem coś o tym, gdyż w trakcie montażu doszło u mnie do przestawienia serca zaworu o 90 stopni skutkiem czego było właśnie przegrzewanie kotła - niby zawór mieszał wodę, ale za mało.

3- najistotniejszy składnik podsystemu :) moja córka, która spełnia aż 4 funkcje.

Gratuluję córki, że w ogóle che zaglądać do kotłowni.

Nie pchałbym Cię na minę, uwierz mi.

as1978

Post autor: as1978 » pn lut 01, 2016 10:45 pm

Zacząłem się zastanawiać ...a może system esymowsko/kostrzewowski działa poprawnie dopiero jak masz cały komplet, czyli co najmniej przy platinium bio moduł 0 i 5, a przy igneo moduł 5, albo chodzi tylko na zaworach 3d - z tym, że jak kupowałem te siłowniki womix - miały też adapter na zawór 4d, więc powinny dać się obsłużyć.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets 100”