Piec wylacza sie co 2-3 dni

ODPOWIEDZ
trajanus

Post autor: trajanus » śr gru 16, 2015 11:55 am

Witam,
Kupilem 3 tygodnie temu piec Kostrzewy Compact Bio Luxury. Niestety co 2-3 dni piec wylacza sie komunikujac przegrzanie palnika. Piec mial byc prawie bezobslugowy - czyli zasypuje i raz na 2 tygodnie czyszcze - tak bylo w opisie i tak mi obiecywano.
Mysle ze wylaczanie sie pieca wynika to ze spiekow ktore gromadza sie na palniku. Pale pelletem - England Wood Pellet (http://www.bioconsortium.co.uk/england-wood-pellets/) oraz Barlinkiem.
Serwisanci Kostrzewy kazali mi zdemontowac ceramiczna przykrywke palnika ktora ukierunkowywala plomien na jedna ze scianek. Teraz ogien wali po wszystkich sciankach lacznie z drzwiczkami.Od wczoraj jeszcze sie nie wylaczyl.
Mysle ze nie jest to jednak sluszne rozwiazanie.

Co moge jeszcze poprawic zeby nie tworzyly sie te spieki ?

as1978

Post autor: as1978 » śr gru 16, 2015 5:26 pm

Zwykle jest to wina pelletu. Czasem kwestia może leżeć w zbyt dużym nadmuchu powodującym spiekanie się popiołu. Jeżeli to nie kwestia nadmuchu to może być tak, że nic nie da się z tym zrobić i trzeba będzie czyścić palnik - nawet codziennie.

marecki

Post autor: marecki » śr gru 16, 2015 9:54 pm

as1978 pisze:Zwykle jest to wina pelletu. Czasem kwestia może leżeć w zbyt dużym nadmuchu powodującym spiekanie się popiołu. Jeżeli to nie kwestia nadmuchu to może być tak, że nic nie da się z tym zrobić i trzeba będzie czyścić palnik - nawet codziennie.
Tyle jest porad i rozwiązań dotyczących spieków i przegrzania palnika na tym forum a Ty dajesz koledze takie przykłady? No i co ma większy nadmuch do spieku? Do "trajanus": jednak polecam zrobić sobie ciepłą herbatę (lub grzane piwo) i poświęcić trochę czasu na poczytanie forum. Rozwiązanie znajdziesz.

trajanus

Post autor: trajanus » czw gru 17, 2015 9:53 am

poczytalem forum wynika ze powinienem ustawic wiecej powietrza zeby zdmuchiwala pozostalosci na palniku. Czy piec Compact Bio Luxury posiada oddzielne ustawienie sily wiania dla palenina a oddzielne dla trybu czyszczenia palnika ??
Bede mogl dopiero poustawiac wszystko w sobote wiec wole sie przygotowac.

doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » czw gru 17, 2015 1:19 pm

Przy czyszczeniu dmuchawa działa na 100% i tego się nie zmienia. Natomiast podczas pracy nadmuch ustawiamy w menu palnik - tryb serwisowy powietrze mini i max.
Jeżeli chodzi o spieki to proszę spróbować innego pelletu.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

trajanus

Post autor: trajanus » czw gru 17, 2015 1:46 pm

doradca kostrzewa pisze:Przy czyszczeniu dmuchawa działa na 100% i tego się nie zmienia. Natomiast podczas pracy nadmuch ustawiamy w menu palnik - tryb serwisowy powietrze mini i max. Jeżeli chodzi o spieki to proszę spróbować innego pelletu. Pozdrawiam Doradca Kostrzewa
A czym mam sie kierowac kupujac pellet ? bo testowanie po tonie(950 zl ) troche drogo wychodzi. Ten kupilem z linku ze strony Kostrzewy.

fotlot

Post autor: fotlot » czw gru 17, 2015 3:44 pm

Kupuj po parę worków.
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

as1978

Post autor: as1978 » czw gru 17, 2015 7:59 pm

re:marecki Istnieje związek między temperaturą topnienia popiołu, a nadmuchem. Temperatura w palenisku zależy od intensywności nadmuchu. Jeżeli temperatura w palenisku jest za duża powoduje topienie popiołu. Napisałem koledze,że jest to rzadka przypadłość.

Primo woto napisałem: Pelet. Pelet posada zanieczyszczenia - piasek, żwir, który dostaje się tam na etapie produkcji, a nawet pochodzi z kory drzew, gdzie jest nanoszony choćby przez wiatr. Dlatego ceni się jasny pelety, jako wykonany bez kory. Z drugiej jednak strony dodatek kory jest korzystny ze względu na kaloryczność. :-)

Pytania?

Re: autor wątku
Jeżeli ustawisz wysoko nadmuch, żeby podczas pracy palnika zdmuchiwał cząstki spieku, to spowodujesz gigantyczną stratę kominową - będziesz podgrzewał atmosferę. Nadmuch nie może być za duży, gdyż wtedy powoduje to że ochładza komorę spalania powodując to, że część gazów powstających w wyniku odgazowania peletu na etapie spalania w ogóle nie zapala, a to co już się zapaliło, jest wywiewane z kotła nie mając szans oddać ciepła wodzie w wymienniku kotła.

marecki

Post autor: marecki » czw gru 17, 2015 8:07 pm

doradca kostrzewa pisze:Przy czyszczeniu dmuchawa działa na 100% i tego się nie zmienia. Natomiast podczas pracy nadmuch ustawiamy w menu palnik - tryb serwisowy powietrze mini i max. Jeżeli chodzi o spieki to proszę spróbować innego pelletu. Pozdrawiam Doradca Kostrzewa
Nieprawda. Tzn nieprawda o 100% nadmuchu.
as1978 pisze:re:marecki Istnieje związek między temperaturą topnienia popiołu, a nadmuchem. Temperatura w palenisku zależy od intensywności nadmuchu. Jeżeli temperatura w palenisku jest za duża powoduje topienie popiołu. Napisałem koledze,że jest to rzadka przypadłość.
Wiesz, że dzwonią tylko w której kaplicy :) Kolego przy pelecie ze słomy będzie spiek. Słoma a raczej popiół ze słomy ma zdecydowanie inną temperaturę topnienia. Dlatego podpowiedziałem koledze, że sa już gotowe rozwiąania na forum.

karcit

Post autor: karcit » czw gru 17, 2015 9:27 pm

U mnie przy czyszczeniu działa na 100%, U was jest inaczej?
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Compact Bio”