Montaż kotła - zasilanie i powrót

Greenhorn
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 30, 2015 8:49 am

Montaż kotła - zasilanie i powrót

Post autor: Greenhorn » pt paź 30, 2015 8:56 am

Witajcie,

Jestem nowym użytkownikiem Mini Bio 20kW i postanowiłem zarejestrować się również na forum.

Co mnie zastanawia to sposób podłączenia kotła pod instalację. Hydraulik zrobił mi tak, że zasilanie instalacji jest podłączone do kroćca z tyłu kotła, a powrót do kroćca z przodu. Też tak macie?

Patrzyłem w instrukcję i tam jest odwrotnie. Więc zadzwoniłem do serwisanta co mi odbierał kocioł i on stwierdził, że mam dobrze podłączone zasilanie i powrót a w instrukcji jest błąd.

Dlatego piszę tu na forum, żeby zasięgnąć porady jak powinno być.

pozdrawiam

fotlot
Posty: 629
Rejestracja: czw lis 08, 2012 12:12 pm

Montaż kotła - zasilanie i powrót

Post autor: fotlot » pt paź 30, 2015 10:35 am

Czyli ja mam blędnie podłączone zasilanie/powrót. Mam tak jak w instrukcji. Jak z tym żyć Doradco?
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

Greenhorn
Posty: 3
Rejestracja: pt paź 30, 2015 8:49 am

Montaż kotła - zasilanie i powrót

Post autor: Greenhorn » pt paź 30, 2015 11:27 am

Witam ponownie,

Jako że sprawa nie daje mi spokoju, zadzwoniłem na wsparcie techniczne Kostrzewy. W pierwszej chwili konsultant stwierdził, że powinno być tak jak w instrukcji, ale gdy powiedziałem, że serwisant stwierdził że w instrukcji jest błąd, to konsultant sprawdził(?) ponownie. Mówił, że faktycznie w instrukcji jest błąd i zasilanie powinno być z tyłu kotła a powrót z przodu.

Dziwi mnie to bardzo, bo wydaje się to być fundamentalną sprawą i żeby takie błędy były w instrukcji? Chyba, że ktoś mnie wprowadza w błąd.

Może ktoś jeszcze wypowiedzieć się w temacie?

marecki

Montaż kotła - zasilanie i powrót

Post autor: marecki » pt paź 30, 2015 7:49 pm

A ja sądzę, że nie ma to żadnego znaczenia. Zanim pompki zaczną chodzić obie rurki są identycznie ciepłe.

karcit
Posty: 395
Rejestracja: wt lis 27, 2012 8:16 pm

Montaż kotła - zasilanie i powrót

Post autor: karcit » sob paź 31, 2015 10:36 am

Generalnie zasada jest prosta. Zasilanie z kotła do instalacji ma być wyżej niż powrót z instalacji do kotła. Po co pompa ma działać wbrew fizyce?

Jedyne co by potwierdzało tę teorię w instrukcji to rys. na str 11 gdzie widać taką rurkę wchodzącą od góry pomiędzy płomieniówki jest ona bliżej przodu kotła. Więc sugerowałoby to, że powrót ma być od przodu, ale czy ta tutka w instrukcji to to o czym myślę, to nie wiem.

W przypadku tego kotła to myślę, że większego znaczenia nie ma.
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

doradca kostrzewa
Posty: 1131
Rejestracja: pt lis 09, 2007 10:40 am

Montaż kotła - zasilanie i powrót

Post autor: doradca kostrzewa » pn lis 02, 2015 7:21 am

Króciec z przodu kotła to zasilanie ,a ten tylny to powrót. Między nimi jest jeszcze miejsce na czujnik temp. kotła i czujnik zabezpieczenia termicznego. Kolejna mufa jest na zawór bezpieczeństwa.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

marecki

Montaż kotła - zasilanie i powrót

Post autor: marecki » czw lis 03, 2016 7:38 am

darecki pisze:Mylisz się Marecki... kontroluję sytuację dostatecznie dobrze ;) sprowadzając Cię do wątku, na temat którego pisałeś posty... w zupełnie innym wątku, nie związanym z tym tematem. Podobnie zresztą jak z oceną sytuacji i interpretacją schematów przepływu spalin w kotle. I nie jest to dyktatura, lecz próba zaprowadzenia ładu w dyskusji, gdyż rozpraszanie wypowiedzi w kilku wątkach, nie ułatwia wyciągania konkretnych wniosków... Ale dobre przynajmniej jest to, że się ze mną zgadzasz :)
marecki pisze:... Pytałem o tylną ścianę wymiennika a nie tylną ścianę kotła. Harek stwierdził, że jest ok, dziury niema...
Czyli pytaliśmy prawdopodobnie o to samo... bo ja pytałem o tylną ścianę komory spalania, która zapewne jest jednocześnie, tą samą tylną ścianą wymiennika... a nie o tylną ścianę kotła... czyli jego obudowę zewnętrzną... Rozumiesz teraz kolego Marecki? A stwierdzenie, "że jest ok, dziury niema" jakoś tak do końca mnie nie przekonuje...
marecki pisze:... Ja mam odwrotnie, podejrzewam błąd w instrukcji albo...
Albo błąd instalatora... i raczej właśnie to, gdyż wątpię aby pomylono się w samej instrukcji, ponieważ w czasie gdy nabywałeś to "cudo" nie była to już nowość, więc schematy były zapewne powielane a nie tworzone od podstaw nowe... Ale nie ma to takiego znaczenia dla sprawy... Znaczenie ma za to samo podłączenie... które pozwala na obniżenie temp. spalin... gdyż podłączenie powrotu w przedniej części wymiennika, powoduje sprawniejszy odbiór temp. spalin na wlocie do płomienic... a co za tym idzie, obniżenie temp. spalin na wylocie... Dlatego właśnie w Twoim przypadku, temperatury spalin na wylocie są niższe, niż u użytkowników, którzy mają kotły podłączone według wytycznych firmowych... Więc może niechcący... całkowicie przypadkiem... odkryłeś lepsze oblicze swojego kotła :) A jeśli nie niesie to za sobą żadnych komplikacji, a daje wymierne korzyści, to tylko należy się cieszyć, że produkt tak przez Ciebie chwalony, potrafiłeś nawet ulepszyć (choć nie całkiem świadomie) I nie doszukuj się przypadkiem w tej wypowiedzi żadnej ironii... bo jej tu nie ma...
To nie błąd instalatora, decyzję podjął hydraulik z dużym doświadczeniem. Co go skłoniło nie wiem, instrukcje czytaliśmy. Słuszna koncepcja. Jeśli przyjąć, że oba króćce przyspawane są do kotła bez wewnętrznych rurek to każde podłączenie będzie dobre. Wersja z instrukcji może być "bezpieczna". Ewentualne roszenie z powodu braku ochrony powrotu nie będzie widoczne, woda nie wyleje się z kotła. Z odwrotnym podłączeniem, wodę miałem. Pierwszy sezon dom wilgotny, w domu na początku było zimno więc i zawór 4D mocno odkręcony. No właśnie ale "wada" odwrotnego podłączenia. Abym tym odwrotnym podłączeniem nie powkurzał ludzi. Zapraszam do wpisywania kto ma jak podłączone w kotle MiniBio i czy mierzył temp spalin.

Michal 1243

Montaż kotła - zasilanie i powrót

Post autor: Michal 1243 » czw lis 03, 2016 7:53 am

Zasilanie z przodu, a powrót, to już wiadomo :)

fotlot
Posty: 629
Rejestracja: czw lis 08, 2012 12:12 pm

Montaż kotła - zasilanie i powrót

Post autor: fotlot » czw lis 03, 2016 8:19 am

Zasilanie z przodu kotła, temperatura na czopuchu jak już kiedyś pisałem 90-110.
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

marecki

Montaż kotła - zasilanie i powrót

Post autor: marecki » czw lis 03, 2016 9:08 am

A kto ma odwagę zmienić podłączenie, tzn kolejność? Poniekąd Harek sądzę powinien to zrobić. Mam jeszcze inną koncepcję, że odwrotne podłączenie sprawdzi się nie we wszystkich instalacjach, szczególnie przy zaworze 4D.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”