Czy możliwy update softu Mini Bio?

ODPOWIEDZ
Woor

Post autor: Woor » wt paź 28, 2014 2:58 pm

Witam,

Mam pytanie do Kostrzewy, czy byłby możliwy update softu dla pieca Mini Bio Luxury 10 kW (z nowym "krótkim" białym palnikiem 16 kW). Zauważyłem 2 irytujące mnie problemy, które softwarowo mogłyby być rozwiązane.

1) "Górna" histereza pieca - czy byłaby możliwość zmiany softu w taki sposób, aby piec nie wygaszał się po przekroczeniu zadanej temperatury pieca o 5 stopni? U mnie jest tak, że jeżeli automat wystawia 55 stopni, to po dogrzaniu do 60 stopni piec się wygasza. Zmieniałem parametr pieca "histereza" nawet na 20 stopni, i działa to tylko "w dół", czyli o tyle stopni piec musi się wychłodzić względem zadanej temperatury pieca zanim nastąpi ponowne uruchomienie. Opisuję dokładniej, dlaczego mnie ten parametr irytuje. Po starcie pieca, palnik zaczyna chodzić na 100% mocy. Po osiągnięciu zadanej temperatury (np. 55 stopni) palnik powoli zmniejsza moc. Według mnie, modulacja mocy zachodzi zbyt powoli, i palnik zbyt wolno zmniejsza moc. W tym czasie temperatura dalej rośnie, bo dodatkowo ceramika w piecu dodaje inercji. I w taki sposób temperatura wzrasta do 60 stopni (chcę zauważyć, ze temp max pieca mam wystawioną na 70 stopni, czyli tu też nie ma problemu) i piec zaczyna się wygaszać, mimo, że cały system grzewczy jest jeszcze zimny. Jest to irytujące, bo muszę odczekać histerezę aż piec się wychłodzi, znowu wystartuje, a w ciągu tego czasu w domu jest zimno. Jak jestem w domu, to rozwiązuje ten problem poprzez otwarcie mieszacza 4D na maksimum, ale przecież nie zawsze jestem w domu i nie mogę nad tym cały czas panować, bo w koncu od czego jest automatyka.

2) Dodanie histerezy do czujnika pokojowego. Korzystam z czujnika pokojowego i znowu kolejny problem. Po nagrzaniu się pomieszczenia do zadanych 22 stopni, piec wyłącza pompy (i jeżeli w tym czasie nie grzeje cwu), szybko się przegrzeje i wygasi. Po 5 minutach, jak temperatura w pokoju spadnie do 21,9, piec otrzymuje sygnał na start, i znowu wystartuje jak tylko temperatura pieca spadnie o zadaną w parametrze histereza. W praktyce wygląda to tak, że piec startuje co pół godziny żeby popracować przez 5 minut i znowu się wygasza. Wg mnie jest to strasznie nieefektywne wykorzystanie jak i peletu, tak i prądu, żywotności grzałki itd. Natomiast jeśli mógłbym ustawić, że po osiągnięciu zadanej temperatury w pokoju piec mógłby odczekać aż temperatura spadnie o zadaną histerezę, np. 0,3 albo 0,5 stopnia, to byłbym szczęśliwym użytkownikiem.

Panie Doradco, czy firma Kostrzewa rozważyłaby możliwość zaprogramowania tego typu rozwiązan? Sam pracuję w branży IT i wiem, że jest to możliwe i nieskomplikowane. Myślę, że tego typu odnowienie softu inni użytkownicy przyjęliby z radością.

W międzyczasie pytanie do forumowiczów - czy ktoś z Was ma podobne problemy? Może znalazł sposoby na ich rozwiązanie?

Z góry dzięki za komentarze.

Pozdr.,

Wojtek

wtatko

Post autor: wtatko » wt paź 28, 2014 6:03 pm

witam, na dzień dobry zmniejszyłbym moc palnika (100%) poprzez obniżenie czasu podawania, wtedy powinien dłużej dochodzić :) i tak szybko się nie wyłączać.
a co do czujnika pokojowego to zmienić na regulator pokojowy (skoro nie ma innej opcji w ustawieniach)
Ja owszem, ktoś napiszę korzystam z innego palnika (Pellas) i mam inne rozwiązania, ale faktycznie jest taka opcja jak nadzór - gdzieś tam już o tym na forum pisałem a sterowanie w pokoju to ecoSTER 200
pozdrawiam i liczę że choć pierwszy akapit rozwiąże trochę problem
wtatko
przerobiony olejak Stamar PRYMUS z palnikiem xmini 26 konkurencji, pow.150m2, zasobnik cwu 300l, 7-osób na stałe garażujących :)
i wszystkie możliwe bajery do obsługi z sieci ;)

groszeq

Post autor: groszeq » śr paź 29, 2014 8:58 am

Zgadzam sie z Woor i przyłączam do pytania/prośby.
wtatko pisze:witam, na dzień dobry zmniejszyłbym moc palnika (100%) poprzez obniżenie czasu podawania, wtedy powinien dłużej dochodzić :) i tak szybko się nie wyłączać.
Ja juz mam obniżoną i to średnio pomaga.

doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » pt paź 31, 2014 7:47 am

Wasze spostrzeżenia zostały przekazane dla naszych programistów. Jeżeli wprowadzone zmiany przejdą pomyślnie testy program zostanie zmieniony. O zmianach programu poinformuje was na forum.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewy.

marecki

Post autor: marecki » sob lis 01, 2014 11:56 am

Woor pisze:Witam, W międzyczasie pytanie do forumowiczów - czy ktoś z Was ma podobne problemy? Może znalazł sposoby na ich rozwiązanie? Z góry dzięki za komentarze. Pozdr., Wojtek
Ja już nie zakładam nowego wątku bo dokładnie o to samo chciałem zapytać, czyli o tą górną histeryzę. Na razie ratuję się tym, że zmniejszam celowo moc MAX palnika i piec nie rozpędza się tak mocno. Soft powinien szybciej reagować na wzrost temperatury. Przydała by się taka opcja w trybie serwisowym. Z opcji, które da sie wrzucić na listę życzeń: stałe podświetlenie wyświetlacza. Jest to upierdliwe bo trzeba zawsze dotknąć panel żeby załączyć diody podświetlenia. Sterownik od kominka ma taką opcje, podświetlenie jasność wyrażone w % w trybie pracy i czuwania. Proste i działa. Jeden rzut okiem i wiemy czy wszystko jest ok.

Woor

Post autor: Woor » pn lis 03, 2014 9:22 am

doradca kostrzewa pisze:Wasze spostrzeżenia zostały przekazane dla naszych programistów. Jeżeli wprowadzone zmiany przejdą pomyślnie testy program zostanie zmieniony. O zmianach programu poinformuje was na forum. Pozdrawiam Doradca Kostrzewy.
Panie Doradco, Dziękuję za uwzględnienie jak się okazuje, nie tylko moich, ale i problemów innych użytkowników. Mam nadzieję, że nowe funkcje przejdą fazę testową i szybko będziemy się mogli cieszyć lepiej funkcjonującym sprzętem. Odnośnie ograniczenia mocy palnika - jest to takie pośrednie rozwiązanie, bo wtedy piec dłużej się wygrzewa po dłuższym postoju. Z drugiej strony, zauważyłem, że modulacja działa w dosyć ciekawy sposób. Po pierwszym odpaleniu palnik wali na 100%, i powoli zmniejsza moc. Natomiast po przegrzaniu, wygaszeniu i ponownym starcie palnik startuje od niskich mocy, i bardzo powoli ją zwiększa. Wtedy nie ma żadnego problemu, ale jak pisałem poprzednio, to wygaszenie było absolutnie niepotrzebne. Jeszcze jeden argument "za" odnośnie "górnej histerezy. Zdarzyło się u mnie tak, że miałem ustawioną temperaturę CWU na 55 stopni, delta źródła CWU na 5. Automat pieca podbił temperaturę do 60 stopni, woda osiągnęła zadaną temperaturę, i momentalnie automat zmniejszył temperaturę pieca do 54 stopni (bo tyle akurat wystawił według potrzeb ogrzewania CO). Rezultat - piec się wygasza, mimo zapotrzebowania na ciepło dla CO. Pozdr., Wojtek

marecki

Post autor: marecki » pn lis 03, 2014 12:18 pm

Kolego Woor, ja nie mam żadnych czujników pogodowo pokojowych. Odpalam piec na kilka dni i go nie wygaszam. Zawór 4d ustawiam na tyle ile potrzebuję ciepła. Czyli przy obecnych temp. palnik chodzi minimalnie przy podawaniu 1,2 do 2.0. I znowu potwierdzam to co masz u siebie czyli: górna histeryza głupieje przy grzaniu wody użytkowej. Automatyka reaguje zbyt wolno na wzrost temp. Gdyby można by ustawić temp "górną" inną niż 5'C od zadanej nie było by pewnie problemu. Mam nadzieje, że osoby odpowiedzialne za soft to czytają.

kormoran

Post autor: kormoran » ndz lis 09, 2014 4:08 pm

Na początek witam wszystkich. Od trzech tygodni jestem mam nadzieję szczęśliwym posiadaczem pieca Mini bio 10kw. Nie chciałem zakładać nowego wątku, więc dodam moje spostrzeżenie tutaj. Dokładnie chodzi o sam przebieg wygaszania pieca. Nie wiem jak u was, ale u mnie kocioł dość długo się wygasza ok 8 min, pomimo tego, że foto komórka po ok 2min pokazuje zero. Przez te pozostałe sześć minut wentylator chodzi z mocą 100% wraz z podajnikiem palnika, a tym samym zużywają nie potrzebnie energię i dodatkowo wentylator wdmuchuje powietrze, które chłodzi cały piec. Osobiście w ustawieniach nie znalazłem nic, aby można było to zmienić. może warto by to także przeanalizować i pokusić się o zmianę.

doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » pn lis 10, 2014 9:41 am

Czas wygaszania musi trwać tak długo. W Twoim przypadku jest kocioł 10kW i na palniku zalega mało niespalonego jeszcze paliwa u innych użytkowników, gdy palnik jest 40kW tego pellletu jest znacznie więcej. Palnik ma za zadanie zdmuchnąć wszystkie pozostałości po paleniu pelletu. Krótki czas spowoduje ,że palnik się nie oczyści. Nie spotkałem się jeszcze z informacją , aby przy wygaszaniu kocioł się chłodził, a wręcz przeciwnie jego temperatura rośnie od zadanej około 5 stopni.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

karcit

Post autor: karcit » pn lis 10, 2014 5:27 pm

Jeżeli chodzi o przyrost lub spadek temperatury to zależy właśnie od ilości paliwa na ruszcie na początku procesu wygaszania. Jeżeli jest go dużo to temperatura wzrośnie. jeżeli mało i szybko to zrzuci to resztę czasu siłą rzeczy musi wychładzać. :)

Faktem jest, że zazwyczaj temp rośnie :)
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”