Bufor w Pellets 100 24 kw

CzajaBB

Post autor: CzajaBB » śr lut 19, 2014 9:50 pm

Witam.Czy ktoś ma podłączony Bufor do tego pieca i jak mu to działa?Ja podłączyłem 2 bufory po 500 L w jednym jest 120 L wody CWU. ale niestety nie działa to tak jak bym chciał.Wie ktoś może jak sprawuje się ten zastaw buforowy sprzedawany przez producenta i co wchodzi w jego skład?
Pellets 100 24 kw

spooknienty

Post autor: spooknienty » wt lis 29, 2016 12:19 am

Również podpinam się pod pytanko.
Planuję zamontować u siebie ten piec wraz z buforem 1000l i modułem od kostrzewy.
Testował ktoś jak to się sprawuje?
Do bufora lepiej wziąć 16 czy 24 kw?
Różnica w cenie niewielka tylko czy jest jakiś sens brać 24kw?
Domek mały z poddaszem, 110 użytkowej 600m3 z czego ok 70 to garaż grzany na minimum. Ocieplenie 20cm ściany, 30cm dach, 20-15cm pod posadzką.

spooknienty

Post autor: spooknienty » wt lis 29, 2016 10:33 am

Idąc dalej, czy jest sens pakować duży zbiornik cwu czy wystarczy 100l? I tak zasilany będzie wg schematu kostrzewy z bufora więc piec nie będzie się specjalnie dla niego załączał, a miejsca w kotłowni mam jak na lekarstwo. Zbiornik będzie poziomy wiszący.

fotlot

Post autor: fotlot » wt lis 29, 2016 11:18 am

Zastosowanie układu z buforem ma swoje zalety, przy paleniu z dużą mocą i odbieraniu tejże przez ładowanie bufora ale ma też wady. Bo zestaw bufor galanteria i sterowanie też swoje kosztuje, wielkość naczynia przelewowego przy tak dużym zładzie, nie bez znaczenia(układ otwarty).
W przypadku kotłów na drewno , węgiel bez możliwości płynnej modulacji mocy paleniska, jest to dobre rozwiązanie. Palisz raz na dobę(średnio) i cały dzień rozbierasz wodę z bufora.
Jest pytanie: a ile czasu będziesz musiał ładować ten bufor i do jakiej temperatury? Oczywiście zakładając że w tym czasie nie będziesz brał ciepła ani na c.o. ani na c.w.u. Zapytam wprost. Brałeś to pod uwagę? Ile czasu będzie trwało rozładowanie bufora od 65-40*.
Kocioł pellets 100 zadowoli się pelletem i odwdzięczy się automatyczną pracą bez codziennego dozoru, ale w przypadku stosowania innego paliwa, nie. Czy jest sens kupowania kotła na pellet i na wszystkie paliwa i palenie w nim jak w byle śmieciuchu?
W przypadku Czajabb podejrzewam źle wykonaną instalację.
W przypadku spooknienty , kup kocioł max 10kW i pal w nim pelletem i daj sobie spokuj z buforem a będziesz zadowolony, zaoszczędzisz dudków.
Żaden z was nie ujawnił informacji o rodzaju ogrzewania(grzejnik,podłoga) , to też jest ważne.
A na końcu rzecz najważniejsza. Czy któryś z was policzył zapotrzebowanie na ciepło? ile zmagazynujesz i ile czasu będziesz korzystał z zasobów bufora do ponownego uruchomienia kotła i ładowania bufora?
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

fotlot

Post autor: fotlot » wt lis 29, 2016 7:15 pm

Czekaj ,czekaj mało miejsca w kotłowni , to znaczy MB 10kW jak znalazł. Ten p-100 ma zasobnik z boku , to też zabiera trochę miejsca a MB zasobnik nosi jak ślimak domek-na plecach.
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

spooknienty

Post autor: spooknienty » wt lis 29, 2016 9:16 pm

Miejsce na pellet będzie w garażu, jego część będzie pomieszczeniem gospodarczym. U mnie podłogówka tylko kuchnia, łazienki i kawałek korytarza z przedsionkiem w sumie niewiele. Reszta kaloryfery. Zapotrzebowanie na energię mam obliczoną według kalkulatora na ok 7kw.Mam spory kawałek liściastego lasu po dziadku i niezły zapas drzewa (już sezonuje) więc byłoby grzechem nie kożystać. Z drugiej strony zdarza mi się wyjeżdżać na dłużej i nie chcę obarczać żony paleniem w piecu. Dlatego pellets 100 jest dla mnie idealnym targetem, lecz jego 16kw może być za dużo, więc bufor był u mnie naturalnym wyborem. Dodatkowo chciałbym tak wysterować kocioł aby na pellecie też rozpalał się raz może dwa dziennie bo wydaje mi się że przyoszczędze pelletu. Kotłownia ma ok 6,5m2 i teoretycznie bufor by się zmieścił ale nie wiem jak będzie jak dojdą instalacje itp.Mam jeszcze możliwość zmian delikatnych w jej powierzni więc planuje już teraz. Cena bufora i sterowania do niego mnie nie odstrasza bo na inwestycje mam pieniążki a perspektywa oszczędności na drewnie sprawia że jakoś przeboleje ????Taka instalacja pozwoli mi również zaoszczędzić na kominku z płaszczem wodnym, który musiałbym zainstalować montując piec tylko na pellet. Martwi mnie tylko czy da się to wszystko ładnie wysterować w automacie bo estymy nie cieszą się dobrymi opiniami ????

fotlot

Post autor: fotlot » wt lis 29, 2016 10:02 pm

Jakikolwiek kocioł postawisz, musisz mieć dojście do wyczystki, do drzwi popielnika, do instalacji. Obejrzyj jakie są sugestie producenta jeśli chodzi o minimalne dystanse i wtedy podejmij decyzję.
Dziadkowy las tak po prostu w komin? i co powiesz wnukom pokazując te piaszczyste wydmy , że kiedyś był tu las?
cyt:"Grzechem było by nie skorzystać" Nie. Grzechem było go spalić.
Jak już masz drewno i sezonujesz je , to pomyśl o magii żywego ognia. Fajna koza , czy jak już koniecznie chcesz kominek stworzy fajny klimat w chłodne wieczory.

spooknienty

Post autor: spooknienty » śr lis 30, 2016 9:15 am

Ehm. Będę na bieżąco informował o postępach w realizacji mojej kotłowni i jej funkcjonowaniu ????Kolega sternik niby do mnie a w trzeciej osobie, to trochę niegrzeczne ????A z eksploatacja lasu na opał na własne potrzeby to raczej nie ma możliwości żeby spalić wszystko, życia mojego nie starczy a drzewa się sadzi jak się wycina więc można tak w nieskończoność i jeden dzień dłużej ????

fotlot

Post autor: fotlot » śr lis 30, 2016 11:39 am

spooknienty pisze:się wycina więc można tak w nieskończoność i jeden dzień dłużej ????
Obyś miał dużo zdrowia i aby siły nie opuszczały cię do ostatniego dnia. Ale przyjdzie kiedyś taki poranek, kiedy dosyć będziesz miał: cięcia, zwożenia, cięcia, rąbania, układania do suszenia, składowania, donoszenia do kotłowni. I wtedy pomyślisz po kiego grzyba się tak męczyć?Mamy tu na forum niejednego kolegę , który zniechęcony do takiego sposobu spędzania czasu, przeszedł na inną religię palenia w kotle. Z refleksją , dlaczego tak późno odkryłem dobrodziejstwo magicznego guziczka.

spooknienty

Post autor: spooknienty » śr lis 30, 2016 7:23 pm

Dlatego właśnie jestem w tym dziale i celuje w taki kocioł i osprzęt do niego aby w każdej życiowej chwili mieć alternatywe. Nikt nie mówi że będę palił tylko drewnem a już na pewno nie ja ????Jeżeli tylko finanse będą pozwalać to szczapki do pieca nie wsadze ????Ale różnie bywa w życiu, a wiedzą to doskonale osoby, które zainwestowały w olej opałowy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets 100”