Niska temperatura spalin

pawelj

Niska temperatura spalin

Post autor: pawelj » pt lis 15, 2013 8:25 am

Witam,

Prośba o pomoc jak zwiększyć temperaturę spalin.
Od pewnego czasu borykam się ze zbyt niską temperaturą spalin, ogólnie nie przekracza 100 stopni, z reguły nie przekracza 90 stopni.
Ostatnio próbowałem różne rodzaje ekogroszku - z uwagi na zbyt duże spieki kolega doradził mi ekogroszek max 25MJ i właśnie taki zakupiłem (chociaż spieki się i tak robią).

Ogólnie chyba coś namieszałem w ustawieniach bo obserwując piec mam wrażenie, że temperatura spalin bardzo powoli rośnie a jak się piec nagrzeje to szybko spada - teraz na przykład mam temperaturę kotła 74 stopnie a temperaturę spalin 51 stopni.

Nie wiem czy to ma wpływ ale ostatnio też był u mnie kominiarz i wyczyścił komin.

Może ktoś pomóc w optymalnym ustawieniu?

tomek1978

Niska temperatura spalin

Post autor: tomek1978 » ndz lis 17, 2013 5:59 pm

Witam!
U mnie działo się podobnie.
Czujnik baaardzo powoli reagował na zmianę temperatury.
Niedługo potem wyzionął ducha... :/
Wymieniłem czujnik na nowy i ten działa błyskawicznie.
Bez żadnej regulacji.

kondziob

Niska temperatura spalin

Post autor: kondziob » wt lis 19, 2013 9:35 pm

ja kupiłem w aptece elektroniczny zbliżeniowy termometr, mierzy też temp. do 100stC, zawsze można zmierzyć temp. jakiegoś elementu w kotłowni jeśli podejrzewamy czy jakiś czujnik nas oszukuje.

temp spalin im niższa tym lepiej (mniej ciepła idzie w komin, więcej w wodę) oczywiście pod warunkiem że piec odpowiednio się nagrzewa. dlatego warto często czyścić piec.

jeśli chcesz pomocy w ustawieniach to musisz podać pełne ustawienia nastawów swojego pieca, zaczynając od typu pieca. i dokładniej opisać problem jeśli masz temp spalin 51 st a piec ma 74 i się pali to faktycznie pewnie okłamuje czujnik, może się wysunął z czopucha, albo trzeba go przeczyścić.

Pawo-Term

Niska temperatura spalin

Post autor: Pawo-Term » śr lis 20, 2013 5:30 pm

Po wyczyszczeniu komina na pewno zwiększył się kominowy. Mój kociołek 25kw utrzymuje temperaturę spalin w granicach 80-90 stopni. Tym że temperatura spalin szybko spada w trybie podtrzymania niema się co przejmować jeśli czopuch jest nie izolowany. Świadczy to o tym, że kocioł szczelny i ciąg kominowy go nie wychładza. Wyjęcie zawirowacza podniesie temperaturę spalin, ale obniży sprawność czyli zwiększy zużycie opału. Swego czasu na stronie ESTYMY producenta sterownika było w zakładce "http://www.estyma.pl/faq-estyma-electronics.html" wyjaśnienie komunikatu "Brak ognia/opału". niestety na nowej stronie zniknęło. Napiszę z pamięci:
Jeden to wygaszenie palnika.
Drugi to spadek temperatury kotła pomimo działającego palnika.
PFL 25 KW

Daro28

Niska temperatura spalin

Post autor: Daro28 » śr lis 20, 2013 7:23 pm

Jakie masz ustawienia? Ja w PF2 nie mimo spalin 120'C nie mogę wygrzać pieca powyżej 48'C. Był u mnie serwisant i powiedział że to wina węgla. Serwisan autoryzowany prosto z Kostrzewy. Eko mam z firmy B&E Energy o minimalnym spalaniu 26Mj a cieple 31Mj. Prześlij mi proszę swoje ustawienia może coś pomogą.
pawelj pisze:Witam, Prośba o pomoc jak zwiększyć temperaturę spalin. Od pewnego czasu borykam się ze zbyt niską temperaturą spalin, ogólnie nie przekracza 100 stopni, z reguły nie przekracza 90 stopni. Ostatnio próbowałem różne rodzaje ekogroszku - z uwagi na zbyt duże spieki kolega doradził mi ekogroszek max 25MJ i właśnie taki zakupiłem (chociaż spieki się i tak robią). Ogólnie chyba coś namieszałem w ustawieniach bo obserwując piec mam wrażenie, że temperatura spalin bardzo powoli rośnie a jak się piec nagrzeje to szybko spada - teraz na przykład mam temperaturę kotła 74 stopnie a temperaturę spalin 51 stopni. Nie wiem czy to ma wpływ ale ostatnio też był u mnie kominiarz i wyczyścił komin. Może ktoś pomóc w optymalnym ustawieniu?

fotlot

Niska temperatura spalin

Post autor: fotlot » czw gru 01, 2016 6:45 pm

Może to wina nadmiernego ciągu w kominie? Czy nie wieje u Ciebie duży wiatr w okolicy?Zmierz podciśnienie w kominie jak za duże zastosuj RCK.
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

fotlot

Niska temperatura spalin

Post autor: fotlot » czw gru 01, 2016 7:57 pm

Czy długo komin stał z otwartą wyczystką?
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

darecki

Niska temperatura spalin

Post autor: darecki » czw gru 01, 2016 8:31 pm

Sternik90 pisze:RCK? Bardziej myślałem, że szyber, który by regulował przepływ powietrza...
I myślisz, że przy pomocy tego "szybra" obniżysz temperaturę spalin wychodzących z kotła? Blokując "szybrem" dystrybucję spalin, zwiększysz temperaturę panującą w komorze spalania i wymienniku, co wcale nie przyczyni się do obniżenia temperatury spalin... to chyba jasne... Jeśli wymiennik, nie jest w stanie tego ciepła spalin odebrać, to przyblokowane ich w kotle nic dobrego nie przyniesie... A przyszło Ci do głowy... że np. ten Twój wiekowy już kocioł, może mieć rurki płomienic, oblepione szczelnie kamieniem kotłowym? I że właśnie ten kamień, może być powodem słabej efektywności wymiennika, która skutkuje jednocześnie wysoką temperaturą spalin... Jeśli ciąg kominowy jest w normie... to nawet zaklejenie płomienic smołą, nie powinno powodować takich temperatur spalin... dlatego obstawiam, że Twój wymiennik, jest pięknie "zarośnięty" kamieniem kotłowym, który izoluje szczególnie płomienice...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

fotlot

Niska temperatura spalin

Post autor: fotlot » czw gru 01, 2016 9:00 pm

Napisz co to za kocioł, bo przejrzałem wszystkie twoje posty i nie znalazłem żadnej wzmianki.
Potrzymaj otwarte jeszcze i obserwuj temp.kotła i spalin.

fotlot

Niska temperatura spalin

Post autor: fotlot » czw gru 01, 2016 9:15 pm

jakiego wymiaru jest ta zaślepka od wyczystki...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets Fuzzy Logic 2”