ROCA LAIA CONFORT GTA30 + Palnik Platinium BIO

karcit
Posty: 395
Rejestracja: wt lis 27, 2012 8:16 pm

ROCA LAIA CONFORT GTA30 + Palnik Platinium BIO

Post autor: karcit » wt lis 27, 2012 9:26 pm

Witam
Czy ktoś może robił konwersję olejaka jak w temacie na pellet?

Wątpliwości moje budzi konstrukcja drzwi tego kotła. Jest to wytłoczka z blachy wypełniona jakby taka pianką. Grubość drzwi ok 16 cm. O ile samo mocowanie jakoś można wymyślić to grubość drzwi trochę mnie niepokoi.

W kotle o takim

http://www.kostrzewa.com.pl/files/Obrazy/kotly/mini_bio_lux/foto_glowne_minibiolux.png

wygląda jakby na palnik była jeszcze założona jakaś przedłużka z szamotu. Myślałem nad zastosowaniem kształtki kominowej 12x12 cm do przejścia przez grubość izolacji drzwi.

Jak myślicie zadziała to?
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

karcit
Posty: 395
Rejestracja: wt lis 27, 2012 8:16 pm

ROCA LAIA CONFORT GTA30 + Palnik Platinium BIO

Post autor: karcit » ndz gru 23, 2012 9:57 am

No to konwersja zrobiona. Kocioł pracuje od czwartku na pellecie. Do dzisiaj spalił 90 kg ale dzisiejszej nocy było ok -20 st. C a do wczoraj pompa od podłogówki chodziła non stop bo musiałem dorobić sterowanie i zasilanie, bo wyjście sterownika ma tylko 100W.

Jak będe czyścił kocioł to zrobię fotki i wrzucę może komuś się przyda. Dodam tylko, że drzwi do kotła to nie tęga sprawa na montaż takiego palnika.
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

fotlot
Posty: 629
Rejestracja: czw lis 08, 2012 12:12 pm

ROCA LAIA CONFORT GTA30 + Palnik Platinium BIO

Post autor: fotlot » ndz gru 23, 2012 5:00 pm

karcit pisze:No to konwersja zrobiona. Kocioł pracuje od czwartku na pellecie. Do dzisiaj spalił 90 kg ale dzisiejszej nocy było ok -20 st. C a do wczoraj pompa od podłogówki chodziła non stop bo musiałem dorobić sterowanie i zasilanie, bo wyjście sterownika ma tylko 100W. Jak będe czyścił kocioł to zrobię fotki i wrzucę może komuś się przyda. Dodam tylko, że drzwi do kotła to nie tęga sprawa na montaż takiego palnika.
Ok czekamy:lol:
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

Dante
Posty: 145
Rejestracja: pt lis 16, 2012 7:02 am

ROCA LAIA CONFORT GTA30 + Palnik Platinium BIO

Post autor: Dante » ndz gru 23, 2012 8:49 pm

napisz jaką masz moc palnika oraz jakie masz ustawienia.
No i czekamy na fotki

karcit
Posty: 395
Rejestracja: wt lis 27, 2012 8:16 pm

ROCA LAIA CONFORT GTA30 + Palnik Platinium BIO

Post autor: karcit » pn gru 24, 2012 1:18 am

Oczywiście podczas czyszczenia zapomniałem zrobić fotek, ale mam kilka z montażu.

Oryginalna flansza:
"kalibrowany" otwór:
Palnik musiał zostać skrócony o część uszu
A to nieszczęsna konstrukcja drzwi:

Od prawej widzicie korpus (czerwona blacha), później miękka wełna mineralne czy coś podobnego, następnie twarda pianka. Z tej pianki jest forma przylegająca do żeliwnych segmentów kotła, uszczelniona sznurem.

A tak to już wygląda u mnie w kotłowni:
Teraz moje wynalazki:

Zbiornik:

Czujnik "CTP-01" by karcit:
Co do mocy palnika to 16 kW, kocioł nominalnie ma 35kW, ale jest ostro przewymiarowany do mojego domku (140 m2). Co do ustawień to testuję na razie. Spalanie ok 30 kg na dobę, bo jak wyżej pisałem musiałem jedną pompę wpiąć na stałe, a jak wczoraj zrobiłem zasilanie jak trzeba to wyskoczyło -20 to i spalanie musiało być na odpowiednim poziomie :).

Dodatkowo jest jeszcze podłączony Auraton 2005 TX, bo parter mam cały w podłogówkach, a piętro w grzejnikach i bezwładność obu układów jest diametralnie różna. A w takim układzie termometr pilnuje parteru a Auraton piętra. Na razie wygląda obiecująco.

Została jeszcze jedna rzecz do zrobienia ale zabrakło czasu mianowicie podłączenie czujnika STB z kotła i druga to zasilanie awaryjne do pomp (tak w razie co). Ale to w niedługiej przyszłości po świętach.
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

karcit
Posty: 395
Rejestracja: wt lis 27, 2012 8:16 pm

ROCA LAIA CONFORT GTA30 + Palnik Platinium BIO

Post autor: karcit » sob sty 05, 2013 1:39 am

Minęło 2 tygodnie i można coś podsumować. Do tej pory spalił wg. wskazań sterownika 320 kg, ale zima póki co nas rozpieszcza. Sterowanie z termistorem i Auratonem sprawuje się świetnie. Na dole gdzie jest podłogówka jest termistor i jak temperatura w pomieszczeniu spada to kocioł z automatu ustawia se temperaturę 50 st. i grzeje. Jak zaskoczy Auraton na górze gdzie są grzejniki to sterownik palnika widzi temperaturę ok 10 stopni, wtedy ustawia się na 65 - 70 st i hajcuje. Co to daje. Podłogówka potrzebuje niskiej temperatury i przy 50 na kotle grzejniki na górze są raptem ciepłe jakieś 15 cm od góry dalej zimne. A jak na kotle jest 65 grzejniki pracują jak powinny nagrzewają szybko pomieszczenia, a grupa pompowa od podłogówki i tak puszcza max 50 st. w podłogi więc nic im nie grozi.

Ktoś pytał o nastawy:
Pow. min - 7
Pow. max - 17
podawanie max - 7.5

temp min pomp CO - 45 st
histereza kotła 5 st.

Ale to tylko orientacyjnie bo zmienia się jeszcze dość często.

Pellet od lokalnego producenta pali się ładnie, po tygodniu palenia (ok 80 kg pelletu) popiołu tak ze 3 litry objętościowo. Mało czy dużo nie wiem. Plus taki kruchy kopczyk na palenisku.

Czy wychodzi taniej - raczej tak chociaż u mnie na pewno nie o 69% :), ale pozbyłem się kotłowni z salonu (ogrzewanie kominkiem) i komfort w domu jest zupełnie inny.

Na razie jestem zadowolony. Walczę z ustawieniami. Dzisiejsza doba była rekordowa 15 kg :) ale jest ciepło. Muszę jeszcze założyć głowice termostatyczne na grzejniki, żeby wyrównać temp.w pomieszczeniach i nie grzać bez potrzeby. Auraton stoi w najzimniejszej rogowej sypialni (dziecięcej to musi być ciepło).

Tylko żona już stwierdziła, że powinienem se łóżko w kotłowni zainstalować tak mi się ta zabawa spodobała :)

To na razie tyle.

Pozdrawiam

PS
Prośba do moderatorów, może przenieść to już do działu palników, bo zaczęło się od pytania o konwersję a poszło już na inne tory.
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

karcit
Posty: 395
Rejestracja: wt lis 27, 2012 8:16 pm

ROCA LAIA CONFORT GTA30 + Palnik Platinium BIO

Post autor: karcit » wt sty 22, 2013 5:31 pm

Obiecane fotki wnętrza kotła
I w związku z pytaniami o zasobnik:Przejście z dna płaskiego na okrągłą rurę jest zrobione z przyłącza do kratki kominkowej przekręconego do dna z OSB, coś takiego:
Ale jak już gdzieś pisałem, zasobnik pójdzie do modernizacji po sezonie grzewczym.

Do czyszczenia adaptowanych olejaków mogę polecić szczotkę do grzejników, bardzo fajnie to wychodzi.

Coś takiego:


ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

rafwla
Posty: 151
Rejestracja: sob paź 02, 2010 11:41 pm

ROCA LAIA CONFORT GTA30 + Palnik Platinium BIO

Post autor: rafwla » wt sty 22, 2013 7:35 pm

Słowa uznania bo wymiennik jest napradę czysty, proszek do zmiecienia widząc też jakim sprzetem do czyścisz:). Zastanawiam się czy nie masz na środku palnika niedopalonego pelletu, bo jest tam strefa około 2 cm nienapowietrzana i czy bokami tej wkładki na palniku nie ucieka ci powietrze. Mnie po 2 latach tam się trochę rozszczelniło, ale robiłem też przeróki co mogły to spowodować. Teraz musze tam uczczelniać specjalna zaprawa żaroodporną. Mam pytanie. Widząc że osłona jest inna, jest też krótszy ten nowy model, pewnie wentylator jest inaczej umiejscowiony, czy w sterowniku są jakieś zmiany. Czy można ustawiać czas podawania do rozpalania, siłę wentylatora przy rozpalaniu i rozżarzaniu? Pomyśl też czy nie wsadzić u góry płytkę szamotową co podniesie temperaturę spalania i sprawi że gazy się lepiej dopalą. Moim zdaniem i doświadczeniem zdobytym z naszym palnikiem sądzę, że palnik pelleotwy powinien dawac płomień w poziomie coś takiego jak ten http://www.youtube.com/watch?v=7vbjyI5SNzc albo tak jak u mnie teraz jest http://www.youtube.com/watch?v=WW28gPtOBJM Lepsze dopalnaie popiołu i gazów które nie ulatują od razu do góry ale muszą przejść razem z ogniem przez wylot na końcu palnika.

karcit
Posty: 395
Rejestracja: wt lis 27, 2012 8:16 pm

ROCA LAIA CONFORT GTA30 + Palnik Platinium BIO

Post autor: karcit » wt sty 22, 2013 11:04 pm

O tym szamocie to myślałem, chociażby z tego względu, że palenisko jest trochę za krótkie do grubości drzwi mojego kotła, ale jeszcze nic nie robiłem z tym.

Na środku paleniska mam trochę zawsze takiego spieka, ale nie twardy tylko taki bardziej zbity popiół, także szpachelką bez problemu to zdejmuję.

Co do nowego typu palnika, to wentylator jest właśnie zamontowany od spodu, pod motoreduktorem. Wentylator został pozbawiony przesłony, tylko sterowanie obrotami.

Odnośnie sterownika, to na pewno można ustawić czas podawania do rozpalania, ale dmuchawę chyba tylko pow. min i max o ile dobrze pamiętam.
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

wtatko
Posty: 108
Rejestracja: sob sty 19, 2013 5:10 pm

ROCA LAIA CONFORT GTA30 + Palnik Platinium BIO

Post autor: wtatko » czw sty 24, 2013 4:59 pm

witam,
zadzwoniłem dzisiaj do serwisu Kostrzewy z zapytaniem o możliwości montażu w moim olejaku. Pan dość lakonicznie aczkolwiek udzielił kilku istotnych informacji. Zapadła mi w pamięć jedna rzecz a mianowicie podłączenie sterownika palnika do sterowania piecem za pomocy "przejściówki" 7-pin w olejowym i druga strona pod palnik pellet i tu niby problem rozwiązany z czujnikami co i cwu oraz regulatorem pokojowym, ale pytanie czy nie będzie to kolidowało z palnikiem pelletowym - mam na myśli że w olejowym palniku w momencie uzyskania temperatury w pokoju następowało natychmiastowe wyłączenie palnika a w pelletowym jest tzw modulowanie czy też wygasanie. Bardzo proszę o informację przede wszystkim od karcita bo to przechodził oraz do Doradcy bo się powinien znać.
przerobiony olejak Stamar PRYMUS z palnikiem xmini 26 konkurencji, pow.150m2, zasobnik cwu 300l, 7-osób na stałe garażujących :)
i wszystkie możliwe bajery do obsługi z sieci ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Palnik - Platinum Bio 1”