Czym palić? Peletem czy groszkiem?

Moderator

Czym palić? Peletem czy groszkiem?

Post autor: Moderator » czw sie 14, 2014 12:35 pm

Takie pytanie stawia sobie wielu właścicieli domów. Przedstawiamy wady i zalety obu paliw z uwzględnieniem kryteriów ceny, kaloryczności, pochodnych spalania, wpływu procesu spalania na jakość powietrza oraz wygody użytkowania obu rodzajów kotłów.


1. Cena

Szeroko rozpowszechniony jest pogląd o węglu, jako najtańszym surowcu grzewczym. Tona ekogroszku o wilgotności nie przekraczającej 8% oraz wysokiej kaloryczności kosztuje ok. 1100 zł. Wysokiej jakości pelet zakupimy w cenie do 1000 zł. Zatem cena ekogroszku i peletu jest zbliżona.

2. Kaloryczność

Węgiel ma wyższą od peletu wartość energetyczną. Średnia kaloryczność węgla wynosi 25 MJ/kg, peletu – 19 MJ/kg. Te dane mogą sugerować, że ogrzewanie węglem jest ekonomiczniejsze, niż biomasą peletową. Tak mogłoby być, ale przeważnie nie jest. Węgiel spalany jest najczęściej w przestarzałych kotłach. Rynek urządzeń grzewczych nie dysponuje jeszcze kotłami na węgiel z pełną automatyką. Tylko urządzenia z automatycznym sterowaniem zapalania, wygaszania oraz dopływu powietrza, umożliwiają racjonalne spalanie paliwa w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Takie innowacje zostały wprowadzone w kotłach na biomasę, w tym pelety – dzięki czemu urządzenie samo dopasowuje proces spalania do aktualnej temperatury otoczenia. W rezultacie, pomimo niższej kaloryczności peletu, uzyskujemy dobry efekt ekonomiczny.

Nowoczesny, automatyczny kocioł na biomasę ograniczy wydatki na zakup opału.

3. Pochodne spalania

Podczas spalania tony węgla wytwarzane jest 150 kg popiołu, który jest uciążliwym odpadem komunalnym, wymagającym specjalnego zagospodarowania. Pelet spala się prawie bezpopiołowo – z tony tego materiału wyodrębnia się 30 razy mniej popiołu, niż z węgla (tylko 5 kg). Popiół drzewny nie zawiera substancji toksycznych i może posłużyć jako ekologiczny nawóz do ogrodu.

Nie kupuj śmieciucha do nowego domu

4. Wpływ na czystość powietrza

Bardzo poważnym mankamentem kotłów na węgiel jest zanieczyszczanie atmosfery. Spalanie żadnego innego paliwa nie przyczynia się do degradacji środowiska tak bardzo, jak spalanie węgla. Większość dostępnych na rynku kotłów na ekogroszek to urządzenia 3 klasy, według polskiej normy EN 305 -5: 2012, o niskiej efektywności spalania i wysokiej emisji substancji toksycznych do atmosfery.

Kotły na biomasę wygrywają w kategorii bezpieczeństwa ekologicznego. Innowacyjne kotły 5 klasy sprawności energetycznej gwarantują niską emisję spalin do atmosfery.

Dr inż. Krystyna Kubica, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej oraz Instytutu Techniki Cieplnej w Gliwicach, podkreśla, iż węgiel może być sosowany w kotłach o średniej i dużej mocy, tj. kotłowniach osiedlowych, i zakładach przemysłowych. Natomiast w domach jednorodzinnych, gdzie mają zastosowanie kotły o małej mocy, najlepiej i najefektywniej spala się biomasa.

Istotne jest również to, że podczas spalania biomasy, w tym peletu, do atmosfery uwalnia się tylko tyle dwutlenku węgla, ile zostało zużyte przez rośliny podczas procesów fotosyntezy. W związku z tym, spalanie biomasy nie przyczynia się do powiększania tzw. dziury ozonowej.

5. Komfort użytkowania

Nowoczesny kocioł na pelety może być zainstalowany w pomieszczeniu nie będącym typową kotłownią, np. w garażu, czy warsztacie. Zachowanie czystości jest możliwe dzięki wyeliminowaniu pylenia, czego nie da się osiągnąć w kotłowniach na węgiel. W peletowej kotłowni pachnie drewnem, w węglowej – siarką (podczas spalania węgla powstaje dwutlenek siarki, przyczyna kwaśnych deszczów).

Kocioł na pelety nowej generacji sam się rozpala i gaśnie, w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Po odpowiednim zaprogramowaniu nie musimy się martwić dokładaniem do ognia, aż do wyczerpania zapasu paliwa w zasobniku.

Do kotła na ekogroszek jesteśmy „uwiązani" – jego pracę musimy ciągle dozorować, co jest dość ciężką i „brudną" robotą.

6. Dostępność paliwa opałowego

Węgiel należy do nieodnawialnych źródeł energii, jego ilość jest ograniczona, dlatego trzeba umiejętnie i rozsądnie gospodarować jego zasobami. Biomasa jest paliwem odnawialnym – jej zasoby odradzają się poprzez stały wzrost roślin.

Wartościowa biomasa to nie tylko pelet – w kotłach można palić owsem, zrębkami drewnianymi, łuskami słonecznika, łupinami orzecha i innymi ekologicznymi paliwami.Cenowo oba sposoby ogrzewania domu są do siebie zbliżone. Jednak nowoczesne podejście do tematu, uwzględniające troskę o czystość powietrza oraz komfort użytkowania urządzenia, przemawiają za nowoczesnym kotłem na pelet. Taka metoda ogrzewania zapewnia czystość w kotłowni, nie brudzi elewacji budynków i nie zanieczyszcza powietrza.


Źródło: Kocioł na pelet czy na ekogroszek

munek
Posty: 3
Rejestracja: czw cze 23, 2011 10:15 pm

Czym palić? Peletem czy groszkiem?

Post autor: munek » pt wrz 26, 2014 9:03 pm

Najlepiej to wziąć kocioł w którym można palić groszkiem i pelletem. Niektóre firmy oferują kotły z podajnikiem na węgiel. Chociaż już niedługo i w innych województwach będzie zakaz palenia węglem więc może lepiej będzie zainwestować w kocioł gazowy lub olejowy.

Maks75
Posty: 4
Rejestracja: śr sty 07, 2015 3:56 pm

Czym palić? Peletem czy groszkiem?

Post autor: Maks75 » ndz sty 11, 2015 3:49 pm

Najlepsze są dedykowane pod dany opał bo wtedy nie ma problemu z awariami. Masz np. brastalowskie eko-maxy, bardzo ekonomiczne a przy okazji mają tryb automatyczny więc o nic się nie martwisz. Poza tym to chyba jedyne piece jakie znam, gdzie liczby deklarowane przez producenta są de facto zgodne ze stanem rzeczywistym.

munek
Posty: 3
Rejestracja: czw cze 23, 2011 10:15 pm

Czym palić? Peletem czy groszkiem?

Post autor: munek » śr sie 19, 2015 8:40 pm

Wiadomo że jak zaczniemy w kotle palić wszystko a jest on dedykowany pod pellet czy groszek to większe jest prawdopodobieństwo awarii. Na rynku są dostępne kotły na pellet i groszek węglowy czyli według mnie nie ma przeszkód aby palić jednym i drugim w takim kotle. Rodzice mają Logano G221 Automatic właśnie na oba te paliwa i kocioł daje radę.

vader
Posty: 176
Rejestracja: wt lis 26, 2013 12:31 pm

Czym palić? Peletem czy groszkiem?

Post autor: vader » pt sie 21, 2015 2:02 pm

ja nie zamienie już na ekogroszek.Pelet jest super,czysto w kotłowni i bez obsługi

michal90
Posty: 5
Rejestracja: sob paź 17, 2015 5:14 pm

Czym palić? Peletem czy groszkiem?

Post autor: michal90 » sob paź 17, 2015 5:35 pm

A jaki jest średni koszt pieców na oba paliwa?

doradca kostrzewa
Posty: 1131
Rejestracja: pt lis 09, 2007 10:40 am

Czym palić? Peletem czy groszkiem?

Post autor: doradca kostrzewa » pn paź 19, 2015 7:09 am

Ceny kotłów zależy od ich wyposażenia oraz rodzaju stosowanego paliwa. Ofertę cenową na kotły Kostrzewa możesz znaleźć na naszej stronie internetowej zakładka cenniki.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

as1978
Posty: 142
Rejestracja: ndz gru 07, 2014 10:08 pm

Czym palić? Peletem czy groszkiem?

Post autor: as1978 » wt paź 20, 2015 10:08 pm

Ceny są zbliżone - jeżeli mówimy o dobrych kotłach, z zaawansowaną automatyką.

michal90
Posty: 5
Rejestracja: sob paź 17, 2015 5:14 pm

Czym palić? Peletem czy groszkiem?

Post autor: michal90 » pt lis 13, 2015 11:39 pm

A czym mogą różnić się kotły z zaawansowaną automatyką?

fotlot
Posty: 629
Rejestracja: czw lis 08, 2012 12:12 pm

Czym palić? Peletem czy groszkiem?

Post autor: fotlot » sob lis 14, 2015 10:18 am

Kolorem...? wielkością....?
Pytasz jak dziecko to i odpowiedź podobna. :)

Napisz lepiej czego oczekujesz od źródła ciepła, co chcesz ogrzewać, jakie media masz w domu (na działce). Jeżeli już masz kotłownię to ile masz w niej miejsca.
Mam wrażenie, że odpowiedzi na swoje pytanie znajdziesz na wielu forach o ogrzewaniu.
Ale gdybyś chciał się czegoś dowiedzieć o spalaniu biomasy, to Kostrzewa Ci pomoże.
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kocioł na pelet czy na ekogroszek?”