Wymiennik płytowy

ODPOWIEDZ
wbr56
Posty: 19
Rejestracja: pn cze 15, 2009 2:04 pm

Wymiennik płytowy

Post autor: wbr56 » czw sty 24, 2013 7:21 pm

Czy macie jakieś doświadczenia z instalacją grzewczą, gdzie w obwodzie kaloryferów jest glikol, a piec PFL25 grzeje poprzez wymiennik płytowy.
Czy praktykuje się tego typu rozwiązania w piecach Kostrzewy?
Jaka jet sprawność wymienników płytowych?
Na jaką moc należy zainstalować wymiennik, by działanie instalacji wodno-glikolowej było optymalne?

Dotychczas moja instalacja jest całkowicie instalacją wodną z zaworem czterodrogowym, ale na okres zimowy, dla osczędności, chciałbym ograniczyć grzanie lub nawet spuścić wodę z pieca.

Pozdrawiam
wbr56

PFL15KW
Posty: 6
Rejestracja: sob cze 18, 2011 4:56 pm

Wymiennik płytowy

Post autor: PFL15KW » czw sty 24, 2013 11:16 pm

Witam.
posiadam w swojej instalacji płytowy wymiennik ciepła. Kocioł FPL 15kw. Instalacja jest wodna. 3 lata juz użytkuję i jest to b.dobre rozwiązanie. 1 obieg otwarty; kocioł z pompą kotłową i pompa c.w.u. ; 2 obieg zamknięty, podzielony na- podłogówka(80mkw) ,grzejniki (60 mkw),wszystko sterowane przez unicontrol mix i grupy pompowe firmy Hel-Wita. Obiegi między kotłowym a nr2 rozdzielone przez płytowy wymiennik ciepła. Sprawdza się bez zastrzeżeń, bardzo wysoka jest sprawność tzn np woda z kotła 70st. to za wymiennikiem 65st. itp. Spadek przekazania to tylko 5-6stopni. Nie potrzebuję zaworu 4d. U Ciebie to tak bym widział; Obieg grzewczy na kaloryfery,podłogówka zamknięty. Wypełniony wodą z domieszką glikolu (wystarczy 15-20%) pod cisnieniem około 1,5-1,8 bar. Nawet można zwiększyć do 2bar jezeli nie będzie grzane przez dłuzszy okres. Przekazanie ciepła z kotła następuje przez płytowy wymiennik. Z kotła pompa kotłowa poda na wymiennik wodę z kotła,a grzanie na boiler daje druga pompa c.w.u. Przy takim rozwiązaniu można spuścić wodę z kotła, a glikol pozostwic w zamkniętym obiegu. Jednak napełnianie i spuszczanie wody z kotła może doprowadzić do jego szybszej korozji we wnętrzu.

PFL15KW
Posty: 6
Rejestracja: sob cze 18, 2011 4:56 pm

Wymiennik płytowy

Post autor: PFL15KW » czw sty 24, 2013 11:24 pm

Moc płytowego wymiennika dobiera się do mocy kotła. Każdy lepszy sklep instalacyjny lub producent wymienników załatwi to. Jeżeli bardzo zależy na opróznianiu kotła, to na czas nie grzania należy go zalać roztworem glikolu. Przed uruchomieniem kotła spuścic do naczynia(szczelnie zamykanego) by móc ponownie nim napełnić po wygaszeniu, ostygnięciu i zrzuceniu wody. W innym przypadku glikol z wody szybko wyparuje, gdyż obieg kotłowy jest otwarty.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets Fuzzy Logic 2”