Ilość spalonego opału (PELLETS)

ODPOWIEDZ
luka

Post autor: luka » pn sty 21, 2013 10:26 pm

witam wszystkich na forum.Jestem posiadaczem kotła kostrzewy pellets 100 (16kw) obecnie ogrzewam pierwszy rok domek o powierzchni 135m2 dom jest wykończony i ocieplony ogrzewanie podłogowe i kaloryfery w pokojach gdzie nie ma podłogówki. mam kilka pytań co do ustawień kotła jak i ilości spalonego pelletu .a wiec pierwsze pytanie moje jest takie ze miałem ustawiony sterownik na grzanie ciągłe i po zasypaniu seryjnego zbiornika do pełna opalu starczyło mi na 3 dni wiec przeszedłem na ogrzewanie czasowe gdyż cale zasypanie zbiornika na dzisiejsze temperatury wystarcza mi na 4 do 5 dni.czy takie grzanie czasowe zdaje efekt zima czy raczej lepsza opcja jest ciagłe i dlatego prosił bym o porady użytkowników jak macie ustawiony piec ile pelletu wam pobiera.to jest moj pierwszy wpis ale podejrzewam ze bede mial wiecej pytac gdyz jestem nowy i nie mam doswiadczenia .pozd luka

szymko

Post autor: szymko » wt sty 22, 2013 8:17 am

Witaj, też testowałem takie ustawienia w mini bio.
Przy grzaniu ciągłym miałem równą temp w domu (20'C).
Zmieniłem na ogrzewanie czasowe, w godzinach 6-9 oraz 16-22
Oszczędność chyba pozorna, gdy kocioł ruszy palnik spala prawie na maxa i goni tempereaurę, która przy mrozach -10 niestety w domu spada. U jednych wolniej u innych szybciej ale to zima.
Zmieniłem temp na 21'C w czasie pobytu w domu, a w godz pracy na 19'C
Spalanie jest podobne może 2-3 kg mniej ale zauważyłem, że jednak w nocy jest dla nie zbyt zimno.
W sypialni i wiatrołapie i kuchni, gdzie mam ściany zewnętrzne od północy nie mogę dogrzać przez tryb czasowy.

Obecnie czujnik pokojowy steruje kotłem i pompą. Jak osiagnie temp. to pompy stop i inne niedogrzane pomieszczenia też tracą.
Myślę, że w przyszłym sezonie zastosuje inne rozwiązanie. Ustawię grzanie ciągłe w kotle, a temperaturę w pomieszczeniach będę regulował elektronicznymi głowicami temostatycznymi. Zostaną zaprogramowane na odpowiednie godziny grzania.

W ten sposób kocioł będzie cały czas gotowy i gorący, a każde pomieszczenie samo będzie regulowało temperaturę.

Domek bez podłogówki.
Mini Bio 10, poddasze mieszkalne 120m2, wełna 20cm, sciany 10cm styropian, bez CWU

michjac1

Post autor: michjac1 » wt lut 12, 2013 12:17 am

Witam Forumowiczów
Do szymko
Nie jestem pewien, ale aby działał ten układ z termostatami elektronicznymi to pompa CO musi pompować bez przerw, a przy tym sterowaniu nie wiem czy jest to możliwe. I tu nasuwa się pytanie do Specjalisty z Kostrzewy o tryby pracy pompy CO.
Jeżeli masz zamontowane zawory termostatyczne to możesz teraz doregulować ten układ poprzez odpowiednie nastawy w zaworach. W pomieszczeniu gdzie masz zamontowany czujnik temperatury nastawy w zaworach grzejnikowych na mniejszy przepływ niż w pozostałych pokojach i odpowiednio im zimniejsze pomieszczenie tym przepływ przez grzejnik musi być większy czyli nastawa większa. Generalnie tak musi być doregulowane aby ostatnie nagrzewało się pomieszczenie z czujnikiem pokojowym. No i najlepiej jest jak czujnik temperatury pokojowej jest zamontowany w pomieszczeniu które się najszybciej wychładza , najzimniejszym.

karcit

Post autor: karcit » wt lut 12, 2013 12:53 am

No w tym układzie musiałbyś chyba jeden grzejnik zostawić bez głowicy termostatycznej, tak dla pewności. Oczywiście grzejnik w najzimniejszym pomieszczeniu.
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

szymko

Post autor: szymko » wt lut 12, 2013 7:48 am

Witajcie, mam właśnie jeden grzejnik bez głowicy ale to pomieszczenie gospodarcze na dole budynku. Zalecił tak hydraulik aby nie spalić pompy. Obecnie grzeje bez czujnika pokojowego.... reguluję głowicami pomieszczenia. W domu mam cały czas jedna temperaturę.
Mini Bio 10, poddasze mieszkalne 120m2, wełna 20cm, sciany 10cm styropian, bez CWU

michjac1

Post autor: michjac1 » wt lut 12, 2013 10:41 am

Tak Karcit jeden grzejnik trzeba zostawić bez głowicy termostatycznej, oczywiście w pomieszczeniu gdzie jest zamontowany termostat pokojowy.
Widzę szymko że sobie poradziłeś i to bez czujnika pokojowego. Powiedz tylko jak wygląda teraz zużycie, bo komfort cieplny na pewno jest.

szymko

Post autor: szymko » pn mar 18, 2013 7:03 am

Witajcie, czujnik w moim przypadku jest nieskuteczny, nie zmniejszam temperatury w godzinach nieobecności, kocioł pracuje równo non stop, praktycznie na minimum. Spalanie jest podobne, z czujnikiem jak i bez, różnice minimalne występują ale z przyczyn pogodowych( każdy dzień jest jednak inny)

Czujnik natomiast polecam w innych przypadkach, gdy na zewnątrz dodatnia temp. wiosna i jesień, wtedy można zaoszczędzić na paliwie gdyż wystarczy kilka godzin grzania na dobę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets 100”