PFL 25kw

Rybkowy

PFL 25kw

Post autor: Rybkowy » ndz gru 02, 2012 10:20 am

Witam. Choć jestem użytkownikiem kotła 3 lata to dalej mnie zaskakuje. Po 2 latach palenia Peletem potem owsem znów peletem przyszedł czas na ekogroszek.

Niestety nie mogę ustawić prawidłowego spalania :(

Jak według Was ustawić.

Wariant 1

Praca kotła bez sądy lambda i bez fuzzy logic

Wariant 2

Praca kotła z fuzzy logic bez śądy lambda

Wariant 3

Praca kotła z fuzzy logic i lambdą

Dodatkowo pytanie jak ustawić wentylatory

Przedni ten od zapalarki i chyba od podciśnienia na 1

Tylni od dmuchawy na 1 czy 2

I jeszcze pytanie- Przy nie dopalonym groszku przesypującym się za palnik w instrukcji podają aby zwiększyć ilość powietrza- to znaczy który wentylator? Ten od dmuchawy czy ten od zapalarki (wartość tlenu dla odpowiednich mocy)

Jeszcze pytanie o parametr O2 jaka zbliżona wartość powinna być.

Pewnie jeszcze narodzą się jakieś pytania ale to później.

Pozdrawiam wszystkich walczących z piecami Kostrzewy.
Pozdrawiam Olek. Piec PFL 25 KW z Lambdą

kondziob

PFL 25kw

Post autor: kondziob » czw gru 06, 2012 9:35 pm

witam
mam PFL25 palę ekogroszkiem od tego roku. walka trwa. próbuję ustawień z aktywnym fuzylogic i sondą lambda.
co do dmuchawy to mam jeszcze trudniej bo mam przesłonę na dmuchawach, nie biegi 1,2,3 o których wszyscy piszą.
orientacyjne ustawienia dmuchawy podane s ą w instrukcji , jeśli nie posiadasz to napiszę.

Rybkowy

PFL 25kw

Post autor: Rybkowy » sob gru 08, 2012 6:41 pm

Dzięki za odpowiedź, po 3 dniach w kotłowni tańszy ekogroszek się pali. 105 kg w 3dni. Więc wracam do pelletu. -6 w nocy i na 250m2 33kg pelletu na dobę. Dużo czyściej i nie ma tyle popiołu. Pozdrawiam.

kondziob

PFL 25kw

Post autor: kondziob » pn gru 10, 2012 10:59 pm

bedziesz miał za to problem z nagarem

Rybkowy

PFL 25kw

Post autor: Rybkowy » wt gru 11, 2012 7:49 am

Odpukać palę tydzień pelletem (barlinek) i nagar się nie robi ;) Może w końcu bardzo dobrze ustawiłem kocioł. Pozdrawiam i wesołych świąt przy stole (nie w kotłowni ;) )

chudy

PFL 25kw

Post autor: chudy » śr gru 19, 2012 7:20 pm

Witam wszystkich. Ja przeszedlem na ekogroszek i próbuje palic nim drugi sezon. Z ustawieniami nie moge dojsc do ladu czy moze mi ktos pomoc ustawic ten piec. Czlowik ktory mi go zakladal jest od razu ich serwisantem lecz jak to powiedzial ma niewiele stycznosci z ustawieniami na wegiel, ale jak moze mi cos pomoc to zeby próbowac ustawic go na trybie recznym bez wlaczonego fuzzy logic. Ostatnio tez stwierdzil ze jak na te temperatury( od 0 do max -4) to piec spala duzo (okolo 28 kg na dobe. Dom 150 mk. Nowy ocieplony 10 cm steropianem, poddasze 20 cm welny, strych nieuzytkowany 15 cm welny) i dodał ze ogien jest jakis niski. Obecne moje ustawienia to podawanie 6s, przerwa w podawaniu 50 s dmuchawa 35. Jescze co mnie dziwi to ze piec gdy przechodzi z trybu podtrzymania w tryb pracy to do temperatury wyliczonej w moim przypadku 44 s dochodzi strasznie dlugo okolo 5 godzin a i tak potem jest caly czas w trybie pracy pracy wogole nie przechodzac w tryb podtrzymania a temperatura kotla oscyluje w granicach 50 - 53 stopni mimo ze temp kotla jest ustawiona na 63 stopnie. Z góry dziekuje za wszelkie wskazówki. Dodam ze piec to PFL 25kw zakupiony w 2010 roku.

kondziob

PFL 25kw

Post autor: kondziob » ndz gru 30, 2012 10:09 pm

mam ten sam piec z tego samego roku. ustawienie go aby w ogóle się palił zajęło mi miesiąc codzień kilka godzin w kotłowni. miałem problem z tym że gdy piec wchodził na większe moce 80-100% po pewnym czasie węgiel sie nie dopalał, wypychał żar z palnika i gasł. w instrukcji pisze że w takiej sytuacji należy zwiększać powietrze lub czasy podawania, więc to robiłem i było dalej do bani. okazało się że powinieniem robić dokładnie na odwrót, zmniejszać powietrze !!!

papiszę Ci o tym co sam się nauczyłem, odkryłem i podam orientacyjnie moje ustawienia.
aby węgiel dobrze się palił i ekonomicznie trzeba dostosować ilość powietrza (podawanego przez dmuchawę) do ilości podawanego węgla. bardzo proste ! :) jeśli powietrza jest za mało węgiel (jego gazy) nie będzie się wcale spalał albo nie całkowicie, jeśli powietrza będzie za dużo to spalające sie z węgla gazy będą zbyt rozcieńczone w powietrzu i też sie dobrze nie spalą, ponadto zimne powietrze obniża temp spalin.

mam włączony fuzy logic i sondę lambad.
w ustawieniach serwisowych musisz wybrać czas podawania dla mocy 100%.
czas podawania 2,5 s , przerwa podawania 10 s.
do pieca powietrze prowadzą dwie dmuchawy:
1) tylna, prowadzi powietrze do zapalarki (aby spaliny nie cofały się przez zapalarkę)
2) przednia ta którą ustawiamy ilość pow. do spalania za pomocą mocy dmuchawy.

I) na obu wentylatorach są przesłony (nie ma żadnych biegów 1,2,3 o któych piszą inni forumowicze i instrukcja obsługi !!!). kluczowa jest szerokość otwartej przesłony.
jeśli zo paleniska dasz za dużo powietrza to płomień bedzie rozdmuchiwany, krótki, będzie palił sie bardzo "agresywnie". Ilość powietrza trzeba ustalić tak aby płomień był wysoki, żółto-pomarańczowy, palił się w miarę spokojnie ale nie leniwie.

najpier ustaw przesłonę, u mnie jest otwarte ok 20 % wentylatora, następnie dla poszczególnych mocy pieca (w trybie kominiarz) dobieraj prędkości wentylatora tak jak opisano w instrukcji.

ustawiaj z wyłączoną sondą lambda.

jeśłi już to ustawisz to przypisz wartosci tlenu dla poszczególncyh mocy kotła.
potem włącz sondę lambda.

u mnie
prędkości dmuchawy:
20% 16
40% 18
60% 20
80% 23
100% 26

tlen odpowiednio: 160, 160, 145,140, 135

kondziob

PFL 25kw

Post autor: kondziob » ndz gru 30, 2012 10:17 pm

w sprawie czasów podawania i postoju które podałeś to są to pewnie czasy dla trybu podtrzymania. czas podawania paliwa ustala się w trybie serwisowym. wpisuje się tam czas dla 100% ja mam 2,5 s. czyli gdy piec pali z mocą 100% po podaje paliwo przez 2,5s o adekwatnie dla pozostałych mocy czyli np dla 60 % 1,5 s.

spalanie na pewno masz zbyt duże jak na te temp zew. chyba że grzejesz całą dobę do 23-24 stC

chudy

PFL 25kw

Post autor: chudy » pn gru 31, 2012 5:56 pm

dziekuje za podpowiedzi. Sprobuje cos zrobic z tego co napisales po powrocie do domu. Aktualnie z piecem walclzy zona. Czasy podawania i postoju mam ustawione dla trybu praca ale bez wlaczonego fuzzy logic. Temperatury w domu mam ustawione na 21,5 w dzien i 21 w nocy. Sprobuje powalczyc z wlaczonym fuzzy logic. Mam jeszcze jedno pytanko.Przez swieta zony nie bylo w domu. Po powrocie wlaczyla piec i mimo obliczonej temperatury na 52 maksymalnie dochodzi do 40 i po chwili znowu spada na 35 maks mimo ze piec chodzi od dwoch dni non stop wciagnal ponad 100 kilo groszku a grzejniki sa jedynie cieple. Nie wiem dlaczego woda w ukladzie nie moze sie dogrzac do obliczonej i to az przez dwa dni pracy kotla na okragla. Jeszcze raz dzieki za pomoc I zycze udanego sylwestra.

kondziob

PFL 25kw

Post autor: kondziob » czw sty 03, 2013 10:53 pm

napisz jak masz skonstruowaną kotłownię, co dalej dzieje się z wodą która wypływa z pieca. coś poważnie nie tak. na jakiej mocy masz ustawiony piec jeśli nie działa fuzy logik, żonie współczuej

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets Fuzzy Logic 2”