Kocioł PFL 15 nie reaguje na regulator pokojowy

ODPOWIEDZ
gromowiec

Post autor: gromowiec » czw gru 29, 2011 11:50 am

Witam serdecznie wszystkich posiadaczy kotłów Kostrzewy ,własnie jestem posiadaczem kotła PFL 15 kw.
Kiedy odbiornik radiowy jest odłączony od zasilania prądem to w podmenu sterownika pomiary jest napis reg.pokojowy tak a w momencie podłączenia go do pradu i po nawiązaniu łaczności z nadajnikiem jest napis re. pokojowy nie , i po osiągnięciu przez regulator pokojowy żądanej temperatury 20 stopni mimo że zielona lamka na odbiornkiu gasnie sygnalizująca pracę kotła , kocioł dalej grzeje

mirdom

Post autor: mirdom » czw gru 29, 2011 12:20 pm

Mam podobny, a nawet ten sam, problem, tylko że ja użytkuję inny programator pokojowy (nie radiowy). Nie zmienia to faktu, że piec nadal grzeje gdy regulator nie wymusza grzania tj. realizuje grzanie z krzywej grzania. Temparatura wody poza mieszaczem nie spada o wartość zadaną w menu Obwód Grzejny - Obniżenie. Zadałem to pytanie do serwisu Kostrzewy i otrzymałem na razie odpowiedź, ze programator jest źle podłączony, ale nie wiem, na czym to polega.

Pawo-Term

Post autor: Pawo-Term » pt gru 30, 2011 1:56 pm

Na tym forum było już na temat regulatorów pokojowych jak maja być podłączone i jak działają.
Zasada sterowania kotła jest prosta jak budowa …. .:D
AD1 .
Obwód zamknięty ( styki zwarte Reg.pokojowy – TAK ) jest to sygnał dla sterownika PFL, że jest zimno i należy grzać.
Obwód otwarty ( styki rozwarte Red. Pokojowy – NIE ) jest ciepło dążyć do obniżenia temperatury.
Regulatory pokojowe są też przystosowane do sterowania klimatyzacją a co zatem idzie mogą pracować dokładnie na odwrót. Temperatura osiągnięta (styki zwarte ) sygnał dla klimatyzacji chłodzić , ale ten sam sygnał przez piec będzie odczytany jako grzać. Stąd tez bardzo ważne jest właściwe podłączenie regulatora pokojowego do sterownika kotła, oraz sterowania zaworem 4D gdyż tu popełniony błąd będzie skutkował identyczna sytuacją. Czyli Reg. pokojowy wyśle sygnał przerwać grzanie, a zawór zamiast się przymykać będzie się otwierał . Kocioł będzie grzał aż osiągnie temperaturę zadana kotła. :rolleyes:

AD2.
Kocioł będzie zawsze dążył od uzyskania temperatury kotła zadanej przez
a) Typ pracy ręczny – temperatura kotła zadana ręcznie przez użytkownika.
b) Typ pracy pogodowy – temperatura kotła wyliczona z algorytmów sterownika.
Przykład Reg. pokojowy wysyła sygnał, że jest dostatecznie ciepło ( przerywa obwód – styki rozwarte ), zaczyna przymykać się zawór 3 /4D celem obniżenia temperatury CO o wartość obniżenia. Spadek tej temperatury jest realizowany przez oddanie ciepła na grzejnikach przez co jest dosyć wolny. Równocześnie nie jest osiągnięta jeszcze temperatura kotła, piec będzie dalej grzał, aż osiągnie tę temperaturę. Następnie przejdzie w stan podtrzymania do momentu, gdy temperatura kotła spadnie poniżej wartości wynikającej z temp. zadanej + histereza.
Sądzę, że moja odpowiedz jest wystarczająca na nurtujące Was pytania. Poniekąd jest to dokładnie opisane już na tym forum przez innych forumowiczów.
PFL 25 KW

gromowiec

Post autor: gromowiec » pt gru 30, 2011 8:46 pm

Bardzo dziękuję za wyjasnienia ,to w takim przypadku wychodzi na to że mam źle pdłączone kabelki do reg. pokojwego

mirdom

Post autor: mirdom » sob lut 11, 2012 12:53 pm

Moje problemy z regulatorem pokojowy już się wyjaśniły i nie ma z tym żadnego problemu - źle był podłączony. Zwracajcie uwagę, aby usunąć fabrycznie montowaną zworkę styków regulatora pokojowego.

andrzejkoza

Post autor: andrzejkoza » wt mar 06, 2012 4:12 pm

jak usunąć tą fabrycznie montowną zworkę regulatora. Podłączyłem i piec nie reaguje na sygnał regulatora

Pawo-Term

Post autor: Pawo-Term » śr mar 07, 2012 10:22 am

Andrzejkoza co znaczy ze piec nie reaguje na sygnał z reg. pokojowego?
Demontaż zworki: Luzujesz 2 śrubki na sterowniku pieca wyciągasz zworkę palcami lub szczypcami (jest to cienki drucik), a w to miejsce wpinasz kabelki z regulatora pokojowego. Ot to cała filozofia z demontażem zworki.
PFL 25 KW

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets Fuzzy Logic 2”