Minimalna moc pracy kotła a jakość paliwa.

ODPOWIEDZ
zienius

Post autor: zienius » pt lut 11, 2011 3:23 pm

Trwająca zima jest pierwszą, podczas której używam oprogramowania sterownika pieca z funkcją FUZZY LOGIC. Wcześniej zainstalowaną miałem starszą wersję oprogramowania która, operowała tylko 3 mocami w stopniach 60%, 80% i 100% i inaczej też nimi operowała.
Po zapoznaniu się z możliwościami nowego programu skupiłem się na optymalizacji parametrów spalania i takim ich dobraniem aby palnik pracował w pełnym spektrum mocy jakie daje nowy algorytm, czyli od 20 do 100%. Podczas moich zmagań zaobserwowałem, że na niskich mocach, spalanie zachodzi stabilnie jedynie przez jeden do dwóch dni po wyczyszczeniu kolana i palnika. Potem proces ten jest zakłócany przez popiół gromadzący się w palniku, którego ciśnienie powietrza nie może usunąć, z racji niskiej wydajności wentylatora jaka przy tych mocach jest wymagana do efektywnego spalania. Generalnie im dłużej trwała praca kotła z minimalnymi mocami tym więcej tego popiołu się zbierało w palniku. Problem ten nie występował przy większych mocach. U mnie od ok. 60% wzwyż.
Wcześnie ustawioną moc minimalną z 20% musiałem ustawić na 60%.
Jestem ciekawy jak u Was wygląda ta sprawa, ponieważ sądzę, że wiąże się ściśle z jakością paliwa. Im lepsza jakość paliwa tym minimalna moc kotła z jaką będzie on pracował wydajnie, powinna być niższa i tym większe pole do popisu będzie miała funkcja FUZZY LOGIC.
Piec PP 25kW; rok prod. 2007; oprogramowanie 9.C (6.BM do 6.03.2010)

artur

Post autor: artur » pt lut 11, 2011 6:14 pm

Moje obserwacje: kocioł z FL chciałby spalać paliwo idealne - takie, które szybko się zapali, jest bardzo kaloryczne, pali się mocnym płomieniem i najlepiej, jakby żarzyło się jak najdłużej...oczywiście nie spieka się i zostawia mało popiołu...
------------------
Producent pisze w instrukcji, cytuję " * sugerowana minimalna moc palnika 40%". A w materiałach reklamowych: "Algorytm Fuzzy Logic oblicza zapotrzebowanie na moc ze skokiem 1%, w zakresie od 30% - 100%."
------------------
Więc ustawiłem 40%, ale to na groszku. Przy pellecie może trzeba podnieść trochę.
------------------
Chwyty reklamowe i gwiazdki...
PFL 40kW

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets Fuzzy Logic 2”