kocioł Fuzzy Logic 25 kW spalanie 60 kg pelletu na dobą

dawid_sce

Post autor: dawid_sce » czw sty 13, 2011 2:23 pm

Jestem nowym użytkownikiem kotła. Dom jednorodzinny powierzchnia grzewcza ok 150 m2. Dom bez izolacji zewnętrznej typu styropian-tynk mineralny. Piec z sondą lambda , oprogramowanie 10.1.
Ogólnie kocioł pracuje poprawnie natomiast spalanie wydaje mi się trochę przesadne. W miesiącu listopadzie spalanie było na poziomie 40 kg na dobę. Mimo tego, że parametry ustawione przez serwisanta trochę pozmieniałem to jednak nie widzę dużej poprawy. Czy ktoś ewentualnie może mi doradzić w tej kwestii. Dla uściślenie - brak podłączenia czujnika histerezy (temp. zew) a więc kocioł ustawiony w trybie ręcznym. Brak podłączonego czujnika temp. pokojowej natomiast wszystkie grzejniki wyposażone w termostaty ustawione na 22 do 23 stopni C.

ostry_83

Post autor: ostry_83 » czw sty 13, 2011 3:02 pm

Jaką masz temperaturę ustawioną w obwodzie grzewczym oraz obniżenie?
PFL2 40kW

dawid_sce

Post autor: dawid_sce » czw sty 13, 2011 3:21 pm

Witam jestem obecnie poza domem .... co do obwodu grzewczego to obniĹźenie na 100% 20'C temp. obliczeniowa ...chyba 45'C nie jestem pewien?

ostry_83

Post autor: ostry_83 » czw sty 13, 2011 3:31 pm

A zawór 4 drożny rozumiem jest zamontowany?
PFL2 40kW

dawid_sce

Post autor: dawid_sce » czw sty 13, 2011 3:33 pm

tak oczywiście ...jest

ostry_83

Post autor: ostry_83 » czw sty 13, 2011 4:01 pm

A palnik masz pelletowy?
PFL2 40kW

dawid_sce

Post autor: dawid_sce » czw sty 13, 2011 4:48 pm

Palnik rzecz jasna jest również palletowy. Kocioł był uruchamiany przez serwisanta "Kostrzewy" a więc jeśli chodzi o wszelkie prawidłowości techniczne to są bez zastrzeżeń. Po zatem z owym serwisantem jestem w kontakcie telefonicznym i co mogę przyznać, że obsługa oraz pozytywne podejście owej osoby daje duży "plus" producentowi kotłów, nie ujmując żadnej tu osobie nie każdy serwisant musi do końca wiedzieć wszystko....... człowiek uczy się całe życie..... dlatego, też niejednokrotnie osoby indywidualne ( użytkownicy owych kotłów) mogą mieć swoje nowatorskie sprawdzone ustawienia.

ostry_83

Post autor: ostry_83 » czw sty 13, 2011 6:16 pm

Słuchaj ciężko powiedzieć. Może masz źle poustawiane powietrze. Ja przy źle ustawionym powietrzu miałem spalanie ok 75 kg/doba. Po samodzielnym ustawieniu powietrza spadło mi w chwili obecnej do ok. 40-50kg/doba dodam że piec mój to PFL 40kw. Pow domu ok 300 metrów.
PFL2 40kW

trendus

Post autor: trendus » ndz sty 16, 2011 1:14 pm

ostry_83 pisze:Słuchaj ciężko powiedzieć. Może masz źle poustawiane powietrze. Ja przy źle ustawionym powietrzu miałem spalanie ok 75 kg/doba. Po samodzielnym ustawieniu powietrza spadło mi w chwili obecnej do ok. 40-50kg/doba dodam że piec mój to PFL 40kw. Pow domu ok 300 metrów.
Ostry pytales wczesniej o obwod grzewczy i obnizenie mozesz powiedziec wiecej Mam 25kW PFL z zaworem mieszajacym i reg pokojowym i spalam 30 kg ekogroszku przy +5 tzew dom 180 m2. Stara instalacja co duzo wody , grzejniki w wiekszosci aluminiowe. jak wplywa na spalanie obnizenie 15 st C a 25 ?

dawid_sce

Post autor: dawid_sce » ndz sty 16, 2011 3:46 pm

Tymczasowo wyłączyłem się z wątku ze względów służbowych. Wcześniej nie miałem podłączonego sterownika temperatury pokojowej z dniem dzisiejszym już mam i przetestuję maje spalanie.

Pytanie czy brak podłączenia sterowania pogodowego ma wpływ na zużycie opału, czy też dobre ustawienia krzywej w obwodzie grzewczym za załatwi sprawę ?

Rozmawiając z Ostrym podałem nie do końca prawidłowe parametry moich ustawień obwodu grzewczego ponieważ sam nie byłem pewien ........

Poniżej podaję parametry ustawień mojego kotła ustawienia te narzucił mi serwisant w trakcie uruchomiania kotła powiedział też, że ewentualne oszczędności wynikają przede wszystkim z doboru zmniejszania paliwa jak również regulacja powietrza w trybie Kominiarz.

Moje ustawienia:

KOCIOŁ
- tryb pracy : ręczny (rozumiem brak sterowania pogodowego)
- zadana temp. : 60'
- histereza : 0,2 '

OBWÓD GRZEWCZ
- obniżanie : 15 ' ( tak do końca nie wiem za co ten parametr odpowiada)
- krzywa : 1,4
- przesunięcie : + 0,2'
- tem. obliczeniowa : 70' ( bo tak wychodzi z wartości krzywej)

WODA UĹťYTKOWA
nie rozpisuję się w tej tematyce ponieważ wszystkie wartości są dla mnie jasne

PALNIK
- aktualne moc : wyświetla się różnie od 30 do 100% mocy (rozumiem ten parametr)
- paliwo : pellets
- Fuzzy Logic : TAK
- dm. rozpalanie: 35 (zmiana serwisanta - wartość wg instrukcji 90)
- podt. stop[min]: 20 (zmiana serwisanta - wartość wg instrukcji 05)
- podt.podaj[sek]: 15 (zmiana serwisanta - wartość wg instrukcji 20)
- podt. dm[sek] : 90 (zmiana serwisanta - wartość wg instrukcji 120)
- dm.podtrzymanie: 40 (zmiana serwisanta - wartość wg instrukcji 30)
- antyblok.[sek] : 15 (bez zmian)

KOMINIARZ
- tryb kominiarz : NIE
- moc dm dla 20% : 10 (zmiana serwisanta)
- moc dm dla 40% : 15 (zmiana serwisanta)
- moc dm dla 60% : 20 (zmiana serwisanta)
- moc dm dla 80 %: 25 (zmiana serwisanta)
- moc dm dla 100%:30 (zmiana serwisanta)

wartości tlenu nie zmieniono a więc od 20 do 100% są: 190, 180, 170, 160, 150

- reg. Lambda: TAK

TRYB SERWISOWY
......bez jakikolwiek zmian zmieniam tylko i wyłącznie parametr:
pod max/10 sek (oryginalnie 4,0)

Podczas pierwszego uruchomienia kotła wartości, które podałem wyżej były takie same tylko podawanie musiałem zwiększyć na 5,2 natomiast dmuchawa ciśnieniowa na poz. 2.

Stopniowo z upływem czasu zmniejszałem podawanie aż doszedłem do parametru podawania 2,7 i dmuchawa w poz. 1.
Po wyczyszczeniu kotła sytuacja analogicznie się powtórzyła. Obecnie kocioł pracuje na podawaniu 3,0 dmuchawa poz. 2.

Jednakże biorąc pod uwagę zwiększenie podawanie o kolejno jego zmniejszanie zauważyłem, że mój kocioł wcale tak naprawdę nie oszczędza bynajmniej nie były to aż tak wielkie różnice w ilości spalania.
Temperatura kiedy testowałem to podawanie była raczej stabilna w granicach od -5' C do - 8'C.

Czy jakaś osoba z tego szanownego forum mogłaby mi w jakiś sposób pomóc, wprowadzić jakieś korekty parametrów o których wspomniałem wyżej lub też naprowadzić na co mam zwracać szczególną uwagę........? Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets Fuzzy Logic 2”