Tryb ciągły, czy automatyczny minibio 10 kw

g4cek83

Post autor: g4cek83 » ndz sty 09, 2011 11:07 am

W jakim trybie najlepiej sprawuje się mini bio 10 kw?

Jak te poszczególne tryby wpływają na zużycie paliwa, żywotność grzałki i innych elementów?

g4cek83

Post autor: g4cek83 » śr sty 12, 2011 10:00 pm

Ponawiam pytanie.

W menu, gdzie są:
ustawienia temp pompki i ustawienia histerezy jest też tryb pracy ciągły (obecnie używam) i automatyczny

Jak zmienię na automatyczny, to temp zadana kotła zmienia się na 58C. Jak zmienię temp zadaną w trybie automatycznym, to i tak dalej widnieje 58C.

Wytłumaczcie dlaczego się tak dzieje.

I jak w ogóle działa tryb automatyczny. Jak wtedy działa kocioł, czy spala mniej paliwa?
Jak wpływa na żywotność elementów.

Ps. doradcy kostrzewy i administrator coś słabo się starają rozwiązywać problemy użytkowników tego forum. Mam nadzieję, że to się zmieni.

rgrymuza

Post autor: rgrymuza » wt sty 10, 2012 5:03 pm

podbijam temat bo mnie to tez intryguje, przez jakis czas używałem ustawien A. Niestety zauwazylem, ze w momencie kiedy załączało sie CO temperatura na kotle spadala do 35*C, oczywiscie kociol to odrabia ale pytanie czy takie ustawienia mają sens czy lepiej niech kocioł pracuje na temp. zadanej??

promax@scz.pl

Post autor: promax@scz.pl » wt sty 10, 2012 11:01 pm

mój mini bi pracuje w trybie ciagłym na minimalnych ustawieniach, nie próbowałem na innych trybach, ale mysle ze zamiast skokami (automat), czyli nagrzewa w wyższej temperaturze i po osiagnieciu temeratury w pomieszczeniu (czujnik pokojowy) lub temperature zadaną kotła wyłącza palnik, po schłodzeniu wody zapala sie od nowa. Myslę że automat miałby sens przy zewnetrznym buforze, gdzie pompka kreci wode z bufora i co jakiś czas piec podgrzewa bufor. W moim piecu wstawiłem do wymiennika rure szamotową i kilka płytek szamotowych. Piec pracuje z temperaturą 43-48C i praca ciągła najlepiej sie sprawdza po kilkunastu godzinach pracy szamot który kumuluje ciepło podwyższa temperaturę w komorze spalania, pomimo niskiej temperatury pieca spaliny mają wysoka temperaturę i nie skraplają się w kominie.
Myślę że przy automacie jest większe zużycie części (grzałka) i pelletu(przy każdym rozpalaniu czyszczenie, duży nadmuch rozpalający, schładza palenisko)

g4cek83

Post autor: g4cek83 » śr sty 25, 2012 11:09 pm

Do doradców z Kostrzewy.

Może wyjaśnicie jaka jest różnica między trybem ciągłym a automatycznym. Jakoś przez ten cały czas nikt się z was nie kwapił żeby na to pytanie odpowiedzieć. A może po prostu nie wiecie?

ncmarcin

Post autor: ncmarcin » czw sty 26, 2012 10:40 am

Tryb automatyczny bierze temperature dla kotła z parametrów ustawionych w menu CO i CWU . Natomiast ciągły trzyma temperature ustawioną w parametrach kocioł. Chętnie Ci odpowiem dokładniej jak zechcesz z przykładami - skoro ktoś kto bierze za to pieniążki zapewne nie jest łaskaw.
PZDR
Od 15 września MINIBIO 10KW Budynek 60m/kw ocieplony styropian 10/20 cm + nowe okna - stropodach do docieplenia. Wentylacja grawitacyjna.Średnie spalanie 21 kg/24h-pellet Barlinek 6mm (aktualizowane 6 luty 2011) temperatura w domu 22-23 stopinie. + CWU

ncmarcin

Post autor: ncmarcin » czw sty 26, 2012 10:49 am

Gdyby nie polityka Kostrzewy i nieudolność a może też estymy to ten sterownik mógłby być zdecydowanie lepszy np możliwość konfigurowania czy czujnik temperatury jest czujnikiem pokojowym czy pogodowym(to tylko dodatkowa opcja w oprogramowaniu) można by zmusić aby steronik pracował w trybie pogodowym by pracował bez modułie za 500 zł i sterować temperaturą zadaną w samym kotle. Szkoda że nie znam tych mikrokontrolerów a nie specjalnie mam czas się uczyć bo alternatywne oprogramowanie równie dobrze mogło by obsługiwać także sonde lambda - nie koniecznie szerokopasmową i pare innych opcji np wyjście przekaźnikowe alarmu . Ale może kiedyś przeczyta to ktoś kto zajął by się doprowadzeniem tego do stanu normalnego. Sorki za troche off topic:)
Od 15 września MINIBIO 10KW Budynek 60m/kw ocieplony styropian 10/20 cm + nowe okna - stropodach do docieplenia. Wentylacja grawitacyjna.Średnie spalanie 21 kg/24h-pellet Barlinek 6mm (aktualizowane 6 luty 2011) temperatura w domu 22-23 stopinie. + CWU

g4cek83

Post autor: g4cek83 » czw sty 26, 2012 11:43 am

Dzięki za chęć pomocy.:)
Jeżeli chodzi o tryb ciągły to rozumiem. Kocioł będzie oscylował wokół temperatury zadanej modulując mocą. Nie do końca zrozumiałem jeszcze tego automatycznego. Temp zadaną mam 55, temp cwu 43, temp min pomp 45. Możesz mi przybliżyć jak to teoretycznie będzie funkcjonowało?.
A masz może jakieś info na temat sondy lambda? Widziałem u estymy moduł z sondą za ponad 1200 zł (w życiu nie kupię) Czy jest możliwość podłączenia samej sondy do szyny CAN w sterowniku i jaka jest cena sondy?

ncmarcin

Post autor: ncmarcin » czw sty 26, 2012 1:37 pm

W trybie automatycznym jesli aktywny (w menu ustawienia serwis konfiguracja systemu liczba obwodów cwu 1) tylko obwód CWU temperatura wokół której będzie oscylował piec to temperatura ustawiona dla CWU + delta źródła (np tem CWU 45C delta źródła 10C więc piec ustawi sobie temperaturę na 55C - kiedy woda uzytkowa osiągnie 45 wyłączy się tzn chyba przestawi temperature dla pieca na 7C) Analogicznie kiedy mamy CWU i CO temperatura pieca dla opcji bez pogodówki przy osiągnietej temperaturze zadanej CWU to temperatura nastawiona w menu ogrzewanie serwis opisana jako tco zadana recznie tryb pracy reczny. Jak cos to pytaj.

g4cek83

Post autor: g4cek83 » czw sty 26, 2012 2:59 pm

Zrozumiałem. Sprawdzę dzisiaj jak to funkcjonuje.
A wiesz coś może o tej sondzie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”