MINIBio 10 KW spieki na palniku

ODPOWIEDZ
ncmarcin

Post autor: ncmarcin » czw gru 23, 2010 2:22 pm

Paliwo pellet 6mm barlinek - eksperymentalnie jakiś tańszy ukrainski
instalacja z zaworem czterodrogowym i głowicami termostatycznymi na grzejnikach. Zasobnik CO.
Ustawienia podawanie 5 , powietrze minimalnie 8 max. 13 dmuchawa przytkana na 1/3.
Na palniku zostają spieki które blokują ruszt. Raz na dobe trzeba je usuwać - troche mnie to wkurza ponieważ to podobno palnik samoczyszczacy. Pytanie jak przepływa powietrze w tym palniku . Jak dużo powinno sie go dostawać przez mechanizm podawania przez śrube. Może mam tam słabo szczelny palnik i zamiast wylatywać przez dysze to za dużo go (powietrza) jest dostarczane od strony podajnika. Napiszcie ludzie jak to jest u Was . Czy ten palnik faktycznie czyści sie sam. U mnie zawsze po osiągnięciu temperatury zadanej zostaje syf na palniku i nawet po fazie czyszczenia przed startem tam jest. Jakies pomysły.?Bo mi po od 15 września do dziś skonczyly sie owszem jak podniesiemy mocno powietrze jest chyba troche lepiej ale wtedy gwałtownie rosnie spalanie . Żadne inne pośrednie ustawienia nie skutkują.
Za mało powietrza - nie dopalony pelet i smoła na kotle - za dużo powietrza brązowy osad na ściankach kotła w błyskawicznym czasie tak czy inaczej spiek na palniku zawsze.
Od 15 września MINIBIO 10KW Budynek 60m/kw ocieplony styropian 10/20 cm + nowe okna - stropodach do docieplenia. Wentylacja grawitacyjna.Średnie spalanie 21 kg/24h-pellet Barlinek 6mm (aktualizowane 6 luty 2011) temperatura w domu 22-23 stopinie. + CWU

krzywy1

Post autor: krzywy1 » pt gru 24, 2010 3:03 am

Według mnie, powinineś złozyc reklamację u producenta (o ile to nie wina ustawień), można wtedy powołać się na na niezgodność towaru z umową. Palnik samoczyszczący to taki, którego nie trzeba czyścić. Jesli producent tak deklaruje, to trzeba tego od niego wymagać. To nawet w PFL , w najgorszym przypadku, kolano rąbie się co tydzień, a ty piszesz codziennie!!!

Moderator

Post autor: Moderator » pt gru 24, 2010 8:40 am

osad na palniku osadem - ale czy palnik odmówił posłuszeństwa w sensie że nie może się już rozpalić albo nie dogrzewa kotła ? jeżeli nie to oznacza że pelet jest bardzo bardzo zanieczyszczony - może to być pelet np. przemysłowy a pomimo tego palnik daje sobie radę bo większość zanieczyszczeń jest usuwana a palnik działa. tak więc apeluję o rozsądne podejmowanie decyzji :-)

moderator

ncmarcin

Post autor: ncmarcin » pt gru 24, 2010 9:55 am

witam moderatora.:) Jaki przemysłowy pellet . To barlinek od waszego dystrybutora piecy. Po nowym roku będe miał jeszcze lawe ale nie sądze że to coś zmieni. Póki co chciałbym ustalić kwestie teczniczne mianowicie ponawiam pytanie - czy w założeniach projektowych powietrze do tego palnika dotarczane jest w wiekszości przez dysze czy także przez przestrzeń podającą paliwo. Osad nie na palniku tylko osad na kotle. Nie palnik nawet zawalony calkiem odpala i działa ale np. zdażyło się tak że jak kilka dni mnie nie było to kocioł zalepił się smołą ponieważ pewnie te spieki nie pozwalają się spalać pelletowi tak jak na początku kiedy palnik jest czysty.
Mała uwaga odnośnie konstrukcji palnika. Czemu nie zastosowano w nim jakiejś klapki albo czegoś podobnego co odcina dopływ powietrza do kotła i nie pozwala go wychładzać jak kocioł stoi. Czy nie podniosło by to sprawności całego zestawu?
Od 15 września MINIBIO 10KW Budynek 60m/kw ocieplony styropian 10/20 cm + nowe okna - stropodach do docieplenia. Wentylacja grawitacyjna.Średnie spalanie 21 kg/24h-pellet Barlinek 6mm (aktualizowane 6 luty 2011) temperatura w domu 22-23 stopinie. + CWU

ncmarcin

Post autor: ncmarcin » pt gru 24, 2010 10:06 am

I jeszcze inna sprawa - gdyby sie odezwali ludzie którzy użytkują ten palnik (paltinumBIo) i napisali jak jest u nich to byłbym wdzięczny. Idąc tym tropem mój palnik ma moc 10KW a własciwie piec i z taką mocą jest użytkowany . Czy dzieje się tak przy większych mocach. Czy też pojawiają sie takie spieki. Napiszcie jak to jest u Was.

apem

Post autor: apem » śr gru 29, 2010 11:48 am

Ja mam ustawioną moc na ok. 16kW i czasem pojawiają się spieki, powietrze max mam 30 i ruszt do owsa.

ncmarcin

Post autor: ncmarcin » czw gru 30, 2010 12:55 am

Rozumiem ze 16 kW to w jakims innym piecyku ten palnik pracuje niż MiniBio? Czy mimo tego spieku palnik dziala normalnie? Jakiego peletu uzywasz? A ja niestety wyjechalem na tydzień i piecykiem zajmuje się zona. Raz dziennie conajmniej zgarnia sobie spiek z palnika. Jeśli się tego nie zrobi to picyk niestety oblepia się smola. Mam nadzieje ze jakoś to opanuje jak wroce w nowym roku. Tylko szkoda ze pomysly mi się koncza.

Moderator

Post autor: Moderator » czw gru 30, 2010 2:38 pm

ncmarcin pisze:Rozumiem ze 16 kW to w jakims innym piecyku ten palnik pracuje niż MiniBio? Czy mimo tego spieku palnik dziala normalnie? Jakiego peletu uzywasz? A ja niestety wyjechalem na tydzień i piecykiem zajmuje się zona. Raz dziennie conajmniej zgarnia sobie spiek z palnika. Jeśli się tego nie zrobi to picyk niestety oblepia się smola. Mam nadzieje ze jakoś to opanuje jak wroce w nowym roku. Tylko szkoda ze pomysly mi się koncza.
spieki to nic innego jak zanieczyszczenie mechaniczne paliwa - które pod wpływem wysokiej temperatury skleja się - proponuję zmienić paliwo www.cenypaliw.eu Jeżeli pojawia się smoła oznacza to nic innego jak słaby ciąg kominowy - sprawdzić ciąg kominowy moderator

ncmarcin

Post autor: ncmarcin » czw gru 30, 2010 7:40 pm

Proszę nie wypisywac glupot ze smola to efekt slabego ciągu kominowego. Mechaniczne zanieczyszczenia, a co to takiego. Się ubawilem komin 200 nowka z kwasowki to troche aż nadto na te 10 kW. Pozatym smoly nie ma dopóki palnik nie jest zawalony tym syfem. Przez kilka lat serwisowalem palniki na ciężki olej opalowy, potrafię się poslugiwac i analizatorem i raczej nie wymyslam sobie problemów w miejscach gdzie ich nie ma. Jak tylko powroce do domu to zabieram się za te sprawę solidnie i jeśli po zmianie paliwa na jakies inne ten palnik nie będzie bezobslugowy to niestety udaje się wprost do producenta kociolka.

Moderator

Post autor: Moderator » czw gru 30, 2010 8:46 pm

ncmarcin pisze:Proszę nie wypisywac glupot ze smola to efekt slabego ciągu kominowego. Mechaniczne zanieczyszczenia, a co to takiego. Się ubawilem komin 200 nowka z kwasowki to troche aż nadto na te 10 kW. Pozatym smoly nie ma dopóki palnik nie jest zawalony tym syfem. Przez kilka lat serwisowalem palniki na ciężki olej opalowy, potrafię się poslugiwac i analizatorem i raczej nie wymyslam sobie problemów w miejscach gdzie ich nie ma. Jak tylko powroce do domu to zabieram się za te sprawę solidnie i jeśli po zmianie paliwa na jakies inne ten palnik nie będzie bezobslugowy to niestety udaje się wprost do producenta kociolka.
powtórzę jeszcze raz - zmienić paliwo na paliwo pozbawione zanieczyszczeń mechanicznych i zmierzyć ciąg kominowy ale wyłącznie w momencie kiedy zbiera się smoła. Jeżeli mamy pomóc komunikując się przez forum to proszę stosować się do wskazówek. pelet im jaśniejszy tym lepszy - ponieważ jest zrobiony z czystej trociny np. produkcji Stelmet adres do producenta www.cenypaliw.eu moderator

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”