MiniBio 20 - kilka pytań

ODPOWIEDZ
exec

MiniBio 20 - kilka pytań

Post autor: exec » pn lut 26, 2018 6:02 pm

Dzień dobry!

Od kilku tygodni zaglądam na to forum i próbuję, ja - kompletny laik, zrozumieć o czym piszecie i przenieść to na mój grunt lokalny. Tych informacji jest tak wiele, że nie ukrywam iż wiele rzeczy stanowi dla mnie zagadkę. Rozumiem, że nie ma jednego złotego rozwiązania, które będzie pasowało do wszystkich pieców, ponieważ ustawienia zależą od wielu czynników, dltego postaram się opisać jak najwięcej z prośbą, że ktokolwiek bez spiny napisze mi jak powinno być i jeszcze wyjaśni dlaczego właśnie tak :-)

No więc tak, dom 180m2, izolowany styropianem 20cm grafit, rekuperacja, strych wełna 30cm. Piec mam MiniBio20 Kostrzewa z palnikiem Bio24kW i sterownikiem Kostrzewy. Zawór 4D z siłownikiem regulowanym komputerowo (sterownik Tech). Ogrzewanie podłogowe na parterze i na piętrze, dla każdego osobna rozdzielnia, na łazienki, pokój gościnny i sypialnię dodatkowo zamontowane termostaty i siłowniki w celu regulacji obwodów. CO i CW zasilane pompą Wita Solar. W piecu wkładka ceramiczna, do tego sprężyny do płomienic. Czujnik pokojowy, temp. ekon 19.5, komfort 21.

Problem nr. 1 : palę Lavą albo Olimpem, co 3-4 worki mój ruszt wygląda tak :

Jaka może być tego przyczyna? Nie ma spieków, jakie miałem po jakiś dziwnych peletach z marketów (wtedy to niemal pumeksy się tworzyły). Podawanie mam na 5.0 (najniżej miałem 3.5 ale wtedy temperatura pieca była zbyt niska), powietrze min 30, max 65. Z chęcią wysłucham dobrych rad co do ustawień, nadal wszystkiego się uczę ale lepiej posłuchać mądrzejszych niż metodą prób i błędów przepalić wypłatę ;-)

Czytałem już o tej wkładce ceramicznej na palnik, dzięki wam wiem też jak ewentualnie ją uszczelnić żeby nie ruszała się. Pan, który mi ten piec montował, odradzał tę wkładkę bo często przegrzewa się palnik, ale jestem po lekturze raczej zdecydowany na nią, chyba że macie inne zdanie zważywszy na ilość popiołu u mnie.

Problem nr. 2 : spalanie.

Gdy temperatura jest w okolicach 0-5C, pali mi ok 20 kg/dobę, kiedy temperatura spada do -10, robi się ok. 40kg/dobę. Kilka wartości, dajcie znać co jest źle ustawione :

CO:

MIN Tco pomp : 35C
Temp max : 55C
Czas mieszacza : 180
Priorytet CWU : TAK

Kocioł :
Temp MIN pomp : 36C
Tryb : ciągły
Histereza : 10C

Palnik :
Powietrze 30/65
Podawanie 5,0
Moc 20/100
Modulacja FL2

Wcześniej pracował mi na auto, wczoraj zdecydowałem się spróbować ciągły.

Jeżeli coś jest źle, pozbawione logiki itp. to proszę o wytłumaczenie co i dlaczego, przy założeniu że tłumaczycie komuś, kto dopiero poznaje ten temat a ustawienia to pewna wypadkowa metody prób i błędów.
Myślałem nad montażem czujników temp. zewnętrznej : jeden na sterownik siłownika przy zaworze, regulowałby temperaturę na podłogówkę w zależności od temperatury zewnętrznej, drugi od regulowania temperatury kotła w zależności od temp. na zewnątrz.

Od tego drugiego pomysłu odwiódł mnie pan który mi piec montował. Moje rozumowanie było takie, że normalnie chodzę i reguluję temp. max ręcznie (55-60 obecnie, 50 jak jest 5+, choć nie wiem czy przy tych mrozach nie podniosę), myślałem że automatycznie będzie to lepiej działało, ale podobno to są duże koszta (musiałbym dokupić moduł dodatkowy i czujnik = ok 800 zł, podobno "nie zwróci się"). Czy może macie inne zdanie? Tak jak pisałem, kombinowałem żeby nie było strat, że temperatura pójdzie do góry a ja zapomnę przestawić i niepotrzebnie będzie mi piec się bardziej nagrzewał, podobnie w drugą stronę : tempertura spadanie, ja będę w delegacji a żona będzie się wściekać że dom się wolno nagrzewa.

Problem nr. 3 : temperatura powrotu.

Co i jak muszę ustawić, żeby mieć odpowiednią temperaturę powrotu? Sterownik TECH na zaworze ma opcję ochrony temp. powrotu, ale często nie jest w stanie jej utrzymać, przez co zawór dochodzi np. do 28C na podłogi, i zamyka się bo temp. powrotu jest jakieś 25C, zaczyna od nowa odkręcać zawór żeby puścić ustaloną temperaturę i znowu się zamyka bo temp. powrotu zbyt niska, może tak długi czas, cierpliwości mi nie starczyło żeby czekać aż się jakoś wynormuje, o ile w ogóle.

Problem nr 4 : CWU

Mam zbiornik LEMET 250l z dwiema wężownicami, temperaturę komfort musiałem ustawić na 55C żeby było więcej ciepłej wody a i tak leję pół wanny czy stoję 5 min pod prysznicem i zaczyna lecieć letnia woda. Pompa chodzi mi na najniższym biegu, temperaturę wg. czujnika uzyskuję, ale co z tego skoro szybko się wyczerpuje. Co może być problemem? Coś na piecu czy może boiler walnięty?

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Jestem laikiem, wiem, mam nadzieję że dalsza lektura forum i wasze odpowiedzi pomogą mi w optymalizacji działania ogrzewania i obniżeniu kosztów.

besix

MiniBio 20 - kilka pytań

Post autor: besix » pn lut 26, 2018 9:49 pm

Witaj kolego
Po pierwsze jaki jest rozmiar tego zaworu 4 D ? najlepiej zrób zdjęcie instalacji przy samym kotle z tym zaworem.
Po drugie wartości powietrza 30/65 przy podawaniu 5 są chyba mocno przesadzone , próbowałeś zmniejszać to powietrze ? Mierzyłeś temp spalin ? To spalanie może być tak duże między innymi z powodu ogrzewania okolicy a nie domu. Patrzyłeś jak wygląda płomień na palniku przy pracy na mocy 100%?
Jak masz podłączony ten bojler ? zrób fotkę i dlaczego ustawiłeś priorytet CWU?
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

exec

MiniBio 20 - kilka pytań

Post autor: exec » śr lut 28, 2018 12:45 pm

Bry :-)

Dziękuję za odpowiedź.

Zdjęcie zawora wraz z siłownikiem :

Co do wartości powietrza, to nie przywiązuję się do nich, bo jestem na etapie sprawdzania różnych wartości dla podawania i powietrza. Cały czas zauważam że zbiera mi się popiół na tej "rynience" przez co płomień nie idzie idealnie do kotła równolegle z "rynienką", tylko odbija trochę do góry bo mu ten popiół przeszkadza.

Być może są jakieś optymalne wartości, jakie u większości użytkowników działają? Jeżeli tak to z chęcią je poznam.

W jaki sposób mogę zmierzyć temperaturę spalin? Czy piec ma jakieś czujniki, a jeżeli tak to w którym miejscu mogę odczytać wartości?

Priorytet CWU ustawiłem, ponieważ liczyłem na to że szybciej i lepiej dogrzeje mi wodę w boilerze.

Poniżej zdjęcie boilera :

Pozdrawiam!

besix

MiniBio 20 - kilka pytań

Post autor: besix » śr lut 28, 2018 3:28 pm

No fajne foty :) Szczególnie podłączenie bojlera ( sam podłączałeś ? czy fachowcowi rurek zabrakło ? )
A tak serio żeby ochrona powrotu zaczęła działać zawór 4D do wywalenia w jego miejsce 3D z siłownikem +
na powrocie do kotła zawór 3D temperaturowy np VTC 422 + Pompa kotłowa .
Lub jak wolisz wymiana tego 4 D na większy rozmiar + do tego cały zestaw na powrocie jak wyżej
tu masz schemat https://drive.google.com/file/d/1Oqq2zERlQvYujKetqUGoaqQbTHCalLT9/view?usp=sharing
W bojlerze masz podłączoną tylko górną wężownicę więc nie oczekuj 250 litrów ciepłej wody , bo możesz mieć co najwyżej połowę tego bojlera , jak chcesz cały to zepnij wężownice w szereg albo przepnij bojler na dolną wężownicę.
I niech go ktoś podepnie jak bóg przykazał :)
Wkładka na palnik , uszczelnić dobrze i dobrać powietrze bo po montażu wkładki trzeba zmniejszyć wiatry.
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

exec

MiniBio 20 - kilka pytań

Post autor: exec » śr lut 28, 2018 5:05 pm

Dziękujęza pomoc!

Fachowiec tak mi to podłączył, na początku rozmawialismy że docelowo będą solary i być może jakoś na wiosnę będę chciał montować, ale z perspektywy czasu i twojej odpowiedzi sądzę, że mógł się dopytać raz jeszcze podczas montażu. Dzięki za odpowiedź, za niedługo i tak mam się widzieć z innym hydraulikiem więc dogadam się z nim, samemu się nie znam i wolę nie ruszać.

Przy okazji porozmawiam z nim o tym zaworze 4D.

Wkładkę zamówię w przyszłym tygodniu i zamontuję wg podpowiedzi i zdjęć z tego forum.

Kwestią otwartą dla mnie nadal jest montaż czujnika temperatury zewnętrznej dla pieca. Mam podłączony czujnik pokojowy i teraz żeby podłączyć coś jeszcze, muszę dokupić ten moduł rozszerzeniowy za 700 zł, tak? No więc moduł i czujnik to ok 800zł + montaż, opłaca się? Czy może jakoś da radę na tym podstawowym sterowniku podłączyć jednocześnie czujnik temperatury pokojowej i zewnętrznej?

besix

MiniBio 20 - kilka pytań

Post autor: besix » śr lut 28, 2018 6:10 pm

Kolego chcesz sterować ogrzewaniem na podstawie krzywej grzewczej ( pogodowo ), to zamontuj czujnik zewnętrzny współpracujący z tym sterownikiem zaworu, który masz .
Sterowanie temperaturą samego kotła przy pellecie ,to nie jest najlepszy pomysł . Pellet nie lubi zimnego powrotu , więc obniżanie temp kotła poniżej 55 stopni nie jest zdrowe dla wymiennika kotła, czystości, a co za tym idzie sprawności całego systemu.

exec

MiniBio 20 - kilka pytań

Post autor: exec » śr lut 28, 2018 8:43 pm

Ślicznie dziękuję za wyjaśnienie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”