Kocioł 12 kw nie osiaga zadanej temperatury?

jaroch58

Post autor: jaroch58 » pn lut 26, 2018 9:11 am

Zanim opisze problem, chciałem wszystkich przywitać, ponieważ to mój pierwszy post ????
Użytkuje kocioł miesiąc i osiąga maksymalnie temperature 48 stopni, mimo zadanej 70. I spala na dobe 60kg pelletu????, nie za duzo? Dom parterowy, wszędzie podłogówka 150 m2. W domu temperatura17 stopni.
Gdy miałem wyłączone grzanie bojlera 200l dwuplaszczowy, temp. Na podłogę szła 17 -22 stopnie, bo mieszacz 4d walczył o temp.Powrotu 40st.. Teraz włączyłem pompe c.w.u na krótko tzn. Cały czas chodzi na najmniejszym biegu i temp. Na podłogę idzie 28-33 stopnie. Dlaczego piec nie osiaga wyższej temperatury? I martwię się tym spalaniem????, bo to około 2ton na miesiąc????. Wieczorem porobię zdjęcia jak mój hydraulik to podłączył.

darecki

Post autor: darecki » wt lut 27, 2018 1:13 am

jaroch58 pisze:... Dlaczego piec nie osiaga wyższej temperatury?...
Mamy zgadywać? :D A może by tak kolega, udostępnił komplet ustawień? Bo z fusów, nijak nie idzie tego ustalić... To, że instalacja jest źle wykonana, wiadomo już na podstawie krótkiego opisu... Ogrzewanie podłogowe, wyklucza zastosowanie mieszacza 4D... ale o tym, to już przekonałeś się sam... więc nie trzeba Cię raczej tego tłumaczyć...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

jaroch58

Post autor: jaroch58 » wt lut 27, 2018 9:54 am

Ale jak wyklucza zastosowanie zaworu 4d? Był gość z kostrzewy uruchamiać piec i mówił, że wszystko jest ok. Chyba jak przyjeżdża i płace prawie 500 zł to powinien się znać i mówić że instalacja jest źle podłączona?hmm A nie przyjechać i wklepać ustawienia standardowe

podawanie 6,9 przerwa 13,1 sek, strumień 2,8kg/h
Ustawienia mieszacza
maks. temp. mieszacza 45
czas otwarcia 120 s
obsługa mieszzacza: włączona podłogówka
wybór termostatu: uniwersalny
min. temp. miieszacza: 25
maks. mieszacza: 45

Ustawienia co i cwu
wydłuzenie pracy cwu: 3min
min. temp. zadana cwu: 20
maks : 70
temperatura załączenia pompy CO: 40

ochrona powrotu: włączona
min. temp: 40
histereza: 4
przymknięcie zaworu 10%

kocioł
tryb pracy: ciągły
histereza kotła: 5
czas cyklu w trybie praca: 20 sek
czas nadzoru: 0min
wydajność palnika : 8kg/h
kaloryczność: 4,9kwh/kg

Nadmuch
nominalna 40%
pośrednia 30%
minimalna 25%

palnik
maks. moc 13,5 kw
maks moc FL: 100%
min moc FL: 30%

Właczony tryb fuzzy logic sterowanie pogodowe kotła i mieszacza wyłączone

jaroch58

Post autor: jaroch58 » wt lut 27, 2018 10:06 am

Za pompą CWU był zawór zwrotny, ale wstawiłem mufkę żeby pompka chodziła na najmniejszym biegu i jest podłączona na stałe, dzięki temu powrót jest cieplejszy i ma od 30 do 45

To tego zaworu 4d nie powinno być w ogóle ?

Ustawienia przestawiałem na różne sposoby i tak temp kotła się nie podnosi :rolleyes: . Zmieniałem moc nadmuchu, nawet palnika na 17 kw i spalanie było 4kg/h i nic wciąż kocioł ma maks 50 stopni. Gdy ustawie temperature załączenia pompy CO na 60 st. To piec podejdzie do około 62 i wtedy mieszacz puszcza wode na podłogę taką jak mam zadaną czyli 33 st, ale co z tego jak to trwa chwile bo temp. na piecu spada. Co zrobić? Co przerobić? Kogo bić?;)

darecki

Post autor: darecki » wt lut 27, 2018 1:02 pm

jaroch58 pisze:... Ustawienia przestawiałem na różne sposoby i tak temp kotła się nie podnosi :rolleyes: . Zmieniałem moc nadmuchu, nawet palnika na 17 kw i spalanie było 4kg/h i nic wciąż kocioł ma maks 50 stopni. Gdy ustawie temperature załączenia pompy CO na 60 st. To piec podejdzie do około 62 i wtedy mieszacz puszcza wode na podłogę taką jak mam zadaną czyli 33 st, ale co z tego jak to trwa chwile bo temp. na piecu spada. Co zrobić? Co przerobić? Kogo bić?;)
Nie jest dobrze, jak serwisant się nie zna na swojej pracy... Ale jest jeszcze gorzej, jak "palacz", nie ma pojęcia o tym, jakie zmiany wprowadzić, żeby uzyskać efekt lepszy, niż dotychczas... Wyłącz ochronę powrotu i ustaw temperaturę startu pomp niżej... np. 30 stopni.... i czekaj cierpliwie ;) bo podłoga, to nie grzejniki aluminiowe, więc nie ogrzewa się w szybkim tempie... To jest raczej jak akumulator, który trzeba najpierw naładować, żeby energię oddał ;) P. S. Fotki ciekawe :D Ale bez szczegółowego opisu, mało wymowne ;) gdyż jest to jeden z bardziej "wybitnych" przykładów "radosnej twórczości", których mieliśmy na forum wiele...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

jaroch58

Post autor: jaroch58 » wt lut 27, 2018 1:15 pm

Ok, już wyłączone i ustawione na 30. A palacz, kiepski bo cały czas palił śmieciuchem ????. Sorki za jakość zdjęć ????, robione na szybko telefonem. Wieczorem dodam lepszej jakości i opisze co, gdzie i w którą stronę plynie.

jaroch58

Post autor: jaroch58 » wt lut 27, 2018 5:10 pm

Hej, zrobiłem jak mówiłeś, ale teraz kocioł ma 38 st., powrót 24, a na podłogę idzie 27 st. W środku przez te 4 godziny w środku temp spadła o 1 st, czyli jest 15 ????. Pompke mam ustawioną na pierwszy bieg, jak włącze na większy spada temp, na kotle i podłodze. A miało rosnąć ????

darecki

Post autor: darecki » wt lut 27, 2018 10:32 pm

jaroch58 pisze:... Sorki za jakość zdjęć ????, robione na szybko telefonem. Wieczorem dodam lepszej jakości i opisze co, gdzie i w którą stronę plynie.
Kolego... nie chodziło mi o jakość zdjęć... tylko o ten nieudany eksperyment, który na tych zdjęciach widać... a tego to nawet lustrzanką i obróbką dodatkową zdjęć, nie jesteś w stanie naprawić...
jaroch58 pisze:Hej, zrobiłem jak mówiłeś, ale teraz kocioł ma 38 st., powrót 24, a na podłogę idzie 27 st....
Gdyby wszystko działało prawidłowo, to nie byłoby problemu, żeby na instalację mogła iść temperatura, jaka jest zapisana w ustawieniach, skoro temperatura kotła jest od niej wyższa... Więc? Co tam jeszcze masz s.........e? A teraz cofnijmy się w czasie ;)
jaroch58 pisze:... Za pompą CWU był zawór zwrotny, ale wstawiłem mufkę żeby pompka chodziła na najmniejszym biegu i jest podłączona na stałe, dzięki temu powrót jest cieplejszy i ma od 30 do 45 ...
Dużo masz jeszcze takich pomysłów? Te 16W, które widać na pompie... to jest praca... "na najmniejszym biegu"? Według mnie nie. Tym sposobem, pompa zasobnika C.W.U. podbiera czynnik grzewczy, ładując nim bojler i podnosząc nieco temperaturę powrotu... tylko całkiem przy okazji, pozbawia odpowiedniego zasilania obieg podłogowy... którego pompa, co widać na zdjęciach, w ogóle nie pracuje... więc jakim sposobem ma zasilać podłogę? Więc... Jak wytłumaczysz, widoczną na zdjęciach bezczynność pompy, która powinna zasilać obieg podłogowy? P.S. A teraz wnioski ;) Zainstaluj ten zawór zwrotny za pompą C.W.U., a pompę wyłącz, lub ewentualnie ustaw tylko minimalną jej wydajność. Daj pompie obiegu podłogowego normalnie pracować, w celu zasilania tegoż obwodu... ustawiając taką jej wydajność, która ten obwód grzewczy sprawnie zasili. Pamiętaj też o sprawdzeniu i ewentualnie wyregulowaniu przepływów w pętlach podłogowych... dobierając przepływy proporcjonalnie do długości pętli. P.S.2
jaroch58 pisze:... Nadmuch nominalna 40% pośrednia 30% minimalna 25% ...
Kolego jaroch... a ten przeciąg w kotle, to tak celowo? W ramach wietrzenia kotłowni?

jaroch58

Post autor: jaroch58 » wt lut 27, 2018 10:53 pm

Dużo tych pomysłów już nie mam ????. Bezczynność pompy wytłumaczę w taki sposób, ze miałem wcześniej zadana temperature na jej włączenie na 55st., kocioł tyle nie miał wiec stała i dlatego pompa cwu miała lżej i automatycznie wchodzi na wyższy bieg.
Powiedz mi co znaczy "ten nieudany eksperyment"????, co tam jest źle zrobione? Na początku wspomniałeś o zaworze 4d, czyli powinien tam być czy nie. ?
Pompka ma chodzić na stałym biegu czy biegu podlogowym i ile tam ustawic pompka 60
Zawór już zamontowany cwu wylaczone????

jaroch58

Post autor: jaroch58 » wt lut 27, 2018 11:01 pm

A o ten przeciąg to o co Ci kolego chodzi? Bo jeśli o ustawienia nadmuchu to tam nic nie zmieniałem, tak ustawił to serwisant.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Twin Bio Luxury”