MiniBio NE 10kw - optymalizacja

ODPOWIEDZ
sebastan

Post autor: sebastan » ndz lut 18, 2018 1:08 pm

W moim palniku mam szamotową nakładkę, kiedyś czytałem tu u Was, że warto uszczelnić szczelinę pomiędzy nakładką, a obudową, tak by powietrze szło tylko komorą spalania.

Zrobiłem to sobie testowo, teraz muszę ustalić moce nadmuchu i mam pytanie, jaki zakres jakości płomienia (flame) jest optymalny przy mocy nominalnej? Mam sterownik PLUM, więc zarówno moce nadmuchu, jak i flame są wyrażone w %.

Komora mi lekko zarasta ciemnym nalotem, czyszczę regularnie i dokładnie 2x w tygodniu.
Chciałbym na początek optymalnie dobrać ustawienia nadmuchu, efekty mogę obserwować z tego co się domyślam tak:

1. oglądanie i ocena wnętrza kotła
2. Jasność płomienia (flame) - jaki zakres optimum? na razie mam ok 30%, szczytowo do 50%.
3. Temperatura spalin - z tego, co czytam 140-150 stopni, tak? Jeśli będzie więcej to nawiew w dół? Ciąg kominowy mam mieszczący się w zakresie.

Zależy mi na tym, by poznać kocioł jak najlepiej, a Wasza wiedza i doświadczenia są nieocenione.

PS. Z jakiegoś powodu skasowane zostało moje konto, założone kilka tygodni temu, oraz skasowane dwa skromne posty bez słowa wyjaśnienia.

sebastan

Post autor: sebastan » pn lut 19, 2018 8:07 pm

OK, to z nadmuchem sobie testuję, już uzyskałem dużo jaśniejszy popiół.

A teraz jeszcze takie coś:

1. Czytam o grzałkach ceramicznych, która konkretnie będzie najbardziej odpowiednia dla mojego palnika? Pasowała by mi wymiana bez przeróbek, bo jest na gwarancji.

2. Najlepszy sposób na najmniejszą ilość odpaleń to zmniejszenie mocy, zmniejszenie górnego zakresu FL, jedno i drugie czy jeszcze coś innego? Aktualnie odpala mi kilkanaście razy na dobę.

marsland

Post autor: marsland » śr lut 21, 2018 1:59 am

sebastan pisze:O 2. Najlepszy sposób na najmniejszą ilość odpaleń to zmniejszenie mocy, zmniejszenie górnego zakresu FL, jedno i drugie czy jeszcze coś innego? Aktualnie odpala mi kilkanaście razy na dobę.
Zmniejsz moc poprzez zmnieszenie podawania jak najniżej się da z lekkim zapasem, żeby sprostać aktualnemu zapotrzebowaniu na ciepło. Jeśli zmniejszenie mocy w stosunku do maksymalnej mocy palnika jest znaczące czyli np. palnik o mocy maksymalnej 24 kw pracuje na mocy max 12kw, 14 kw to podnieś dolny zakres FL od 45 do 50 procent, górny 100 procent. Znajdź optymalną temperaturę kotła przy której będzie najmniej odpaleń. Będą to raczej wyższe zakresy temperatur. Przetestuj ustawienia pompy obiegowej - przestaw ją na wyższy bieg - być może woda za wolno krąży w obiegu.
Mini Bio Luxury 20 kw, Moduł internetowy VIDE NET, Tech St-431n, Danfoss Link, powierzchnia ogrzewana - 180 m2 - 3 mieszkania (docelowo 240 m2 - 4 mieszkania) w nieocieplonej poniemieckiej kamienicy

besix

Post autor: besix » śr lut 21, 2018 3:52 pm

sebastan pisze:OK, to z nadmuchem sobie testuję, już uzyskałem dużo jaśniejszy popiół. A teraz jeszcze takie coś: 1. Czytam o grzałkach ceramicznych, która konkretnie będzie najbardziej odpowiednia dla mojego palnika? Pasowała by mi wymiana bez przeróbek, bo jest na gwarancji. 2. Najlepszy sposób na najmniejszą ilość odpaleń to zmniejszenie mocy, zmniejszenie górnego zakresu FL, jedno i drugie czy jeszcze coś innego? Aktualnie odpala mi kilkanaście razy na dobę.
Ilość odpaleń możesz też redukować histerezą kotła, i ewentualnie jeśli posiadasz taką funkcję histerezą pokojowego .
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

Marcin1978

Post autor: Marcin1978 » wt lut 27, 2018 4:40 pm

A dlaczego koniecznością jest uszczelnienie przestrzeni pomiędzy ceramiką na palniku a palnikiem?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”