Pompa CWU dziala na okraglo mimo programu czasowego

akukut

Post autor: akukut » pt sty 26, 2018 8:44 am

Witam. Kolejny problem mam z tym ustrojstwem-mini bio. Powoli zaczynam miec go dosc. Od kilku dni zauwazylem wieksze zuzycie paliwa. Szukam wiec, o co biega i po wykresie temperatur widze, ze... temperatura CWU pomimo programu czasowego ciagle trzyma temperature komfortowa. O co biega!!?? Przelaczenie trybu na wylacz nic nie daje, pomoglo na chwile zmniejszenie w ciagu dnia temp komfortowej na nizsza, a dzisiaj nawet to nic ie dalo.. Ciagle podgrzewa do komfortowej. Program czasowy jest ustawiony dobrze i nic w nim nie grzebalem. Robiac test pompy, slysza, jak sie zalacza. Nie mialem do tej pory czasu stac i nasluchiwac, ale po wykresie widac, ze w ciagu dnia ciagle chodzi. Leo why???
MiniBio10kW, brak bufora, brak pogodówki, czujnik pokojowy, kaloryfery z termostatami, podłogówka~30m2. Dom ~130m2 + garaż z 1 grzejnikiem, dom z pustaka ceramicznego, parterowy. Pellet-Gold Eco. Pierwszy sezon 2017/2018.

marecki

Post autor: marecki » pt sty 26, 2018 9:08 am

O jakim wykresie piszesz?

besix

Post autor: besix » pt sty 26, 2018 9:11 am

Cześć kolego .
Trochę mi twoje zeznania nie pasują, bo gdyby pompa chodziła na okrągło to wodę by grzało do temperatury bliskiej temp kotła a nie do komfortowej, to po pierwsze.
Proponuję sprawdzić sam czujnik CWU, najlepiej wywalić go z bojlera niech mierzy temp w kotłowni , to samo zrobić z czujnikiem kotła i po 15 minutach porównać ich wskazania , jeżeli będą podobne to czujnik jest ok.
Kolejna rzecz to trzeba sprawdzić , czy rzeczywiście ta woda jest grzana do komfortowej ustawionej w regulatorze.
Jeśli grzeje do wyższej temperatury, to może być nie trzymający zawór zwrotny ( jeżeli tam jest ) za pompą CWU .
Na razie to tyle
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

akukut

Post autor: akukut » pt sty 26, 2018 11:06 am

Marecki, chodzi mi o wykres temperatur widziany w internecie. Mam modul internetowy. Besix- gr,eje ciagle tzn podgrzewa do temp komfortowej i sie wylacza. No i taka sinusoida-spad ie troszke i podgrzewa. Mam dwa czujniki temperatury na bojlerze-jeden idacy do kotla i z niego kociol bierze wartosc oraz drugi dotykowy z tarcza, zebym szybko widzial temp wody. Wartosci z nich sa bardzo zbiezne. Na razie probuje kombinowac w ten sposob, ze rano ustawiam temp komfortowa na ta dobra, a pozniej po zagrzaniu zmieniam na niśka, zeby mi nie grzal caly dzien. Podobnie robie wieczorem. Nie zawsze to skutkuje i czasem mimo to grzeje ciagle. Tak jakby piec nie patrzyl na program czasowy, choc w opcjach jest on aktywny.
MiniBio10kW, brak bufora, brak pogodówki, czujnik pokojowy, kaloryfery z termostatami, podłogówka~30m2. Dom ~130m2 + garaż z 1 grzejnikiem, dom z pustaka ceramicznego, parterowy. Pellet-Gold Eco. Pierwszy sezon 2017/2018.

besix

Post autor: besix » pt sty 26, 2018 11:43 am

Ja bym zrobił foty ustawień , albo spisał jak nie będziesz w stanie ich odtworzyć i zrobił reset do ustawień fabrycznych. Jak to nie pomoże, to kup najtańszy programator czasowy , włącz pompkę CWU przez ten programator ustawiony na dwa cykle dobowe i do końca sezonu grzewczego przepękasz , a potem sterownik do serwisu.
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

akukut

Post autor: akukut » pt sty 26, 2018 11:51 am

Besik dobry pomysl ALE czy podczas grzania CWU w trybie czasowym wylacza sie pompka od obiegu na grzejniki? U mnie tam jest. W takim razie musialbym dac 2 czasowki. Ale to tez nie jest takie proste, bo wtedy wchodzi problem minimalnej temp zalaczania pomp itd.

besix

Post autor: besix » pt sty 26, 2018 12:01 pm

Skoro podczas grzania CWU wyłącza się pompa od CO to znaczy, że masz właczony priorytet CWU w ustawieniach serwisowych CO . Wystarczy go wyłączyć i pompka od CO się nie wyłączy.

marecki

Post autor: marecki » pt sty 26, 2018 12:09 pm

Ok bo się zdziwiłem tym wykresem, którego przecież estyma nie ma.

W podglądzie statusu CWU jest info, że pompa CWU cały czas pracuje? Nie pytam o moduł internetowy tylko lokalnie.

akukut

Post autor: akukut » pt sty 26, 2018 12:51 pm

Besix-faktycznie zapomnialem na amen, ze mam priorytet cwu :) Co do Twojej teorii z nietrzymajacym zaworem zwrotnym(nie wiem, czy go mam, musze wiec sprawdzic) to nie wiem, czy to mogloby byc zrodlem problemu. Czujnik temp cwu idacej do pieca mam w dolnej czesci bojlera. Wg mnie gdyby faktycznie pompka od CO przepychala czesc wody do bijlera przez nieszczelny zawor zwrotny, to czy by wywolala az takie cisnienie i przeplyw w rurach idacych przez bojler? Wykres temperatury CWU jest naprawde plaski, tzn co chwile podgrzewa do temp. komfortowej.
Marecki-musze podejrzec na panelu, czy pompka dziala, musze w ten weekend posiedziec dluzej i popatrzec, bo teraz nie mialem czasu.

besix

Post autor: besix » pt sty 26, 2018 7:07 pm

Kolego moja teoria puszczjącego zaworu zwrotnego dotyczyła sytuacji gdy CWU jest grzana powyżej temp komfortowej , w przypadku gdy grzeje tylko do komfortowej , to raczej moja teoria upada :).
Myślę , że jak podłączysz tą pompę pod ten programator czasowy i ustawisz na tym programatorze taki sam układ czasowy jak w programie czasowym sterownika, dodając po pół godziny, tak na wszelki słuczaj, to szybko się wyjaśni czy winny jest sterownik.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”