Program czasowy, a temperatura kotła w czasie czuwania

szymko

Post autor: szymko » pt lis 17, 2017 12:20 am

Witam, obecnie ogrzewanie pracuje w trybie czasowym 5h-8h i 15h-20h.
Temperatura zadana kotła automatyczna. Kocioł w trakcie pracy automatycznie ustawia mi temperaturę 55, a w trybie czuwania ustawia temp. 50, następnie wychładza się o 15 stopni i ponownie załącza. Pompy są w trybie czuwania wyłączone więc szybko dobija temp i znów stygnie.
Jest to dla mnie dziwne gdyż i tak co chwilę się rozpala i podtrzymuje temp. kotła, a zarazem zużywa mi pellet.
Przypominam sobie, że wcześniej w ubiegłych sezonach i przed aktualizacją sterownika kocioł w trybie pracy działał na 55 lub dobierał sobie inne np 70 ale w trybie czuwania automatyczna temp ustawiała się na 7stopni więc kocioł praktycznie cały czas był wyłączony.

Czy można to w jakiś sposób ustawić, aby nie utrzymywał w trybie czuwania temp 50?
Jeśli np. wyjadę na 3 dni i ustawię w trybie czasowym pracę kotła na ten 3 dzień to i po co ma się rozpalać i gasić ?
Jak to zmienić ? czy jest sposób?

Szymko
Mini Bio 10, poddasze mieszkalne 120m2, wełna 20cm, sciany 10cm styropian, bez CWU

besix

Post autor: besix » pt lis 17, 2017 1:03 pm

Witaj kolego szymko
Na twoje pytania "czy da się to zmienić " odpowiedz brzmi tak, ale żeby coś zmienić trzeba wiedzieć co jest tam ustawione teraz.
Jeżeli podasz nam ustawienia swojego sterownika ( najlepiej wszystkie ) , to jest szansa , że uda się tak to zmienić , żeby działało jak chcesz.
W innym przypadku można zacząć zgadywać , ale to chyba będzie dłuższa droga.
Żeby cię uspokoić napiszę tylko, że ja też mam ustawione strefy czasowe i w czasie postoju palnika , przy utrzymywanej temperaturze w pomieszczeniach , temperatura zadana kotła to właśnie to magiczne 7 stopni.
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

szymko

Post autor: szymko » pt lis 17, 2017 2:45 pm

Ustawienia oczywiście mogę podać, jest ich sporo zapisze je w wolnej chwili.
W między czasie pomyślałem o tym czujniku pokojowym, może on ma znaczenie.
Kiedyś to magiczne 7 st również u minie działało, teraz z czujnika nie korzystam bo drażniło mnie załączanie pomp.
Sprawdzę tą sytuację z czujnikiem pokojowym ale to nie do końca załatwia sprawę, gdyż czujnik pokojowy w trybie czasowym steruje temp ekonomiczna i pokojowa. Więc przy zmniejszeniu temp w budynku poniżej ekonomicznej kocioł i tak się rozpali aby dogrzać,a zależy mi na tym aby kocioł nie pracował kiedy ja nie chce np... podczas mojego wyjazdu
Mini Bio 10, poddasze mieszkalne 120m2, wełna 20cm, sciany 10cm styropian, bez CWU

besix

Post autor: besix » pt lis 17, 2017 5:06 pm

To już tych ustawień nie musisz kolego spisywać :) byłem pewny, że masz zamontowany czujnik pokojowy, a tu taki wynalazek :) palnik sobie pracuje od dechy dechy przez 95% czasu na pełnej mocy , dochodzi do przekroczenia zadanej , potem górnej histerezy i koniec grzania aż nie spadnie temp na kotle o histerezę .
Ekonomi to w takim paleniu trudno się dopatrzeć, o komforcie cieplnym nie wspominając.
Sprawdź tą sytuacje z czujnikiem pokojowym kolego, a sprawę na czas wyjazdu załatwi przestawienie w sterowniku temperatury ekonomicznej na np 15 stopni . Do rozpalenia jeżeli dojdzie to tylko po to żeby tego domu totalnie nie wychłodzić co uchroni cię przed skutkami przemarzania ścian i konieczności długiego dogrzewania domu po powrocie.
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

akukut

Post autor: akukut » pt lis 24, 2017 9:33 am

besix pisze:To już tych ustawień nie musisz kolego spisywać :) byłem pewny, że masz zamontowany czujnik pokojowy, a tu taki wynalazek :) palnik sobie pracuje od dechy dechy przez 95% czasu na pełnej mocy , dochodzi do przekroczenia zadanej , potem górnej histerezy i koniec grzania aż nie spadnie temp na kotle o histerezę . Ekonomi to w takim paleniu trudno się dopatrzeć, o komforcie cieplnym nie wspominając. Sprawdź tą sytuacje z czujnikiem pokojowym kolego, a sprawę na czas wyjazdu załatwi przestawienie w sterowniku temperatury ekonomicznej na np 15 stopni . Do rozpalenia jeżeli dojdzie to tylko po to żeby tego domu totalnie nie wychłodzić co uchroni cię przed skutkami przemarzania ścian i konieczności długiego dogrzewania domu po powrocie.
Hej, również nurtuje mnie to. Do czego służy ta histereza kotła? Rozumiem jej sposób działania, ale jaki ma ona sens? Wg mnie w moim przypadku jedynymi warunkami załączenia się kotła powinno być zagrzanie CWU( w trybie czasowym) oraz załączenie CO (w trybie czasowym). Dla przykładu mam ustawione temp komfortowa 21,3 a ekonomiczna 20,5. Przez całą noc temperatura mi dzisiaj w nocy nie spadła do tych 20,5, ale piec się załączył raz na chwilę, bo temp na kotle była niższa niż histereza(u mnie 20stopni chyba). To załączenie było więc wg mnie czystą stratą. Po kiego grzyba więc to jest?
MiniBio10kW, brak bufora, brak pogodówki, czujnik pokojowy, kaloryfery z termostatami, podłogówka~30m2. Dom ~130m2 + garaż z 1 grzejnikiem, dom z pustaka ceramicznego, parterowy. Pellet-Gold Eco. Pierwszy sezon 2017/2018.

besix

Post autor: besix » pn lis 27, 2017 8:15 am

Siema kolego akukut
U mnie takie zjawisko jakie opisujesz nie występuje , palnik nie uruchomi się jeżeli nie spadnie temperatura poniżej zadanej w domu, nawet jak temperatura na kotle spadnie poniżej ustawionej histerezy.
Więc u ciebie , albo ta temperatura spadła chociaż na chwilę poniżej 20,5, albo masz kulawe oprogramowanie sterownika , znam taki przypadek u jednego kolegi z tego forum. Na wiosnę będzie prawdopodobnie aktualizował oprogramowanie sterownika.

akukut

Post autor: akukut » wt gru 26, 2017 11:25 am

Hej. Od ostatniego posta w ww. temacie upłynęło już trochę czasu, ale wiem, że załączanie się kotła u mnie jest wywołane jednak tą histerezą. Czy ktoś wie, kiedy będzie aktualizacja oprogramowania? Albo czy jest gdzieś aktualne oprogramowanie, ktòre można samemu ściągnąć? Wiem, że kilka lat temu pisaliście na tym forum o zbyt wolno działajæcej automatyce kotła, przez co zbyt wolno spadała moc w stosunku do wzrostu temperatury na kotle. Była więc kiedyś poprawka do tego. Piec kupiłem rok temu i mam jednak pewne objawy tamtych problemòw. Często (nie zawsze) wolno działa automatyka. Dzisiaj miałem taki dziwny objaw-zakręciłem 2 grzejniki, temperatura wzrosła na kotle a ten bałwan(mini bio) ie zareagował szybko i ... wiadomo-wyłączył się. Pododobna sytuacja jest przy przełæczaniu się z grzania CWU na CO. Dlatego minimalną temp. załączania pomp mam jedynie o 2 stopnie niższą niż temp. na kotle, wtedy nie mam przegrzania.
MiniBio10kW, brak bufora, brak pogodówki, czujnik pokojowy, kaloryfery z termostatami, podłogówka~30m2. Dom ~130m2 + garaż z 1 grzejnikiem, dom z pustaka ceramicznego, parterowy. Pellet-Gold Eco. Pierwszy sezon 2017/2018.

Andrzej47op

Post autor: Andrzej47op » wt gru 26, 2017 11:49 am

Jak coś, to sterownik wysyłaj prosto do Estymy. Poproś, aby nie wrzucili Ci oprogramowania, gdzie grzałka jest nagrzewana przez minutę w czasie zapłonu,bo to jest chore co wymyślili. Koszt u nich, to 142 zł . Wysyłka w jedną stronę, to Twój koszt. Przy okazji sprawdza Ci inne podzespoły.
Super mini bio z popielnikiem :D

akukut

Post autor: akukut » wt gru 26, 2017 11:58 am

Czyli nie ma opcji darmowej aktualizacji co pewien czas tylko trzeba wysyłać i za to płacić? Kurde dziwne. Dodatkowo 'pozbywam' się pieca na pewien czas.

Andrzej47op

Post autor: Andrzej47op » wt gru 26, 2017 12:07 pm

Nie chce Cie wprowadzac w błąd, ale chyba była jakaś akcja, że servisant wygrywał za darmoche, ale kurcze nie pamiętam:) jakie były tego zasady :) czy to chodziło o kotły na gwarancji czy coś innego

Ja czekam do wiosny. Teraz nie mam ochoty " pozbywać" się ciepła.

P. S.
142 zł to koszt z wymianą procesora :) + aktualizacja.

O samą aktualizacje dopytaj...
Super mini bio z popielnikiem :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”