Mini Bio a instalacja

ODPOWIEDZ
Boryssov

Mini Bio a instalacja

Post autor: Boryssov » pt lis 10, 2017 1:01 pm

Witam.
Jestem nowy na forum. Buduję dom 140m2 i czas na wybór kotła. Długo myślałem o ekogroszku, który mam obecnie w swoim starym domu ( sprawuje się bardzo dobrze ) ale w nowym domu zachciało mi się czegoś lepszego, bardziej ekologicznego.
Wszystko było by bardzo proste i nazadawałbym pytań ale mam jedną dość sporą wątpliwość.
W swoim obecnym domu mam piec z podajnikiem na ekogroszek oraz zwykłe grzejniki z głowicami termostatycznymi. Kocioł mam ustawiony tak, że pracuje cały czas 365 dni w roku, 24/h. Pompka sobie tłoczy wodę non stop i kiedy w pokojach robi się chłodniej to głowice otwierają dopływ gorącej wody i robi się cieplej. Jak już się nagrzeje do odpowiedniej temperatury to termostat odcina dopływ. Wszystko bajka.

W nowym domu planuje instalację na dole podłogowe, u góry grzejniki ( mieszacze 3D, 4D, ochrona powrotu, zawory termostatyczne na grzejnikach oraz podłogówce ).
Ale jak to jest z kotłem na pellet, który się wygasza? Bo jak rozumiem w momencie, w którym kocioł się wyłączy również wyłącza pompy czyli woda w układzie nie krąży. W konsekwencji w pokoju gdy zawór się otworzy do ciepła woda nie napłynie? Czy może jest opcja, która pozwala na ciągłe krążenie wody w instalacji i załączaniu się kotła w chwili spadku temperatury na kotle o np. 2 stopnie? Pytam bo nie chcę żadnego sterownika na ścianie w salonie. Żadnych pneumatycznych zaworów, elektrozaworów itp. Chcę wykonać instalację możliwie najprostszą w swojej budowie.

marecki

Mini Bio a instalacja

Post autor: marecki » pt lis 10, 2017 1:45 pm

Pompki mogą chodzić, a sam palnik nie. Przykład: w kotłach ze sterownikiem estymy np. gdy piec już pracuje na najmniejszej mocy a odbiór ciepła z grzejników jest zbyt mały (bo głowice się zamkną) to po przekroczeniu 5'C więcej od zadanej panik zrobi STOP a pompki spokojnie dalej pracują. Pelletowiec sam się rozpali znowu gdy temp na kotle się obniży o ustawioną histerezę od zadanej.

W w/w opisie nie uwzględniłem żadnych czujników pokojowo/pogodowych, bo to jeszcze inna bajka. Dokładnie sam tak palę w swoim domu, żadnych czujników, piec załączam ręcznie kiedy chcę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”