Mini Bio NE

kinox

Mini Bio NE

Post autor: kinox » czw paź 19, 2017 7:00 pm

Cześć,
dzisiaj dotarł do mnie zamówiony kocioł Mini Bio NE 10kW. Jeszcze go nie rozpakowywałem z folii, gdyż mam jedną wątpliwość. Zarówno z przodu kotła, jak i z tyłu na tabliczce znamionowej jest tylko napis "Mini Bio", nigdzie nie widzę tego magicznego "NE". Oznaczenie na kotle to "v03-T2". Czy dobrze przypuszczam, że "Mini Bio" od "Mini Bio NE" różni się tylko m.in. ceramiką na palniku i w komorze spalania oraz zawirowywaczami? Nie dodzwoniłem się dzisiaj już do Kostrzewy, a nie rozpakowuję kotła i kartonów z powodu tej wątpliwości, więc nie widziałem, czy tam w kartonach jest ta ceramika, czy nie.
Czy ktoś ma wersję NE?
Mini Bio NE 10kW, CWU 140L. Pompy (CO i CWU) LFP Experia L 25/60 i 25/40, zawór 4D ESBE VRG141. Powierzchnia użytkowa 139m2, bez podłogówki, 7 kaloryferów parter + 1 dogrzewający garaż, 5 kaloryferów góra + 1 drabinka w łazience + 1 kaloryfer dogrzewający stryszek nad garażem. Ocieplenie: ściany 16cm styropian grafitowy, podłoga i fundamenty 10cm, strop poddasza i skosy 20cm wełna.

kinox

Mini Bio NE

Post autor: kinox » czw paź 19, 2017 9:28 pm

Dzięki za wyjaśnienia. Oczywiście różnice w sterowniku zauważyłem jeszcze przed etapem zamawiania kotła (choć szczerze to nie analizowałem różnic w możliwościach sterownikach) i dokładnie mam sterownik ecoMAX 860P3-S.
Moim zdaniem mogliby przynajmniej na tabliczce znamionowej umieścić "Mini Bio NE", skoro w zestawie fabrycznym jest inny/nowszy sterownik i wyposażenie ceramiczne, nie byłoby przynajmniej wątpliwości.
Mini Bio NE 10kW, CWU 140L. Pompy (CO i CWU) LFP Experia L 25/60 i 25/40, zawór 4D ESBE VRG141. Powierzchnia użytkowa 139m2, bez podłogówki, 7 kaloryferów parter + 1 dogrzewający garaż, 5 kaloryferów góra + 1 drabinka w łazience + 1 kaloryfer dogrzewający stryszek nad garażem. Ocieplenie: ściany 16cm styropian grafitowy, podłoga i fundamenty 10cm, strop poddasza i skosy 20cm wełna.

kinox

Mini Bio NE

Post autor: kinox » ndz paź 22, 2017 9:51 am

"Szczerze"?... to nie wiem, czy dobrze wybrałeś... skoro nie był to świadomy wybór...
Ale o tym, to może już wkrótce sam się przekonasz... i oby okazał się to trafny wybór... choć przypadkowy... bo potem, to będziesz miał pretensję, że w opisach nie ma też informacji na temat... "różnic w możliwościach sterownikach"... bo takowe są.

Dziękuję za zaangażowanie w mój temat tak doświadczonego użytkownika, na pewno jeszcze nie raz Twoje cenne rady przydadzą się w przyszłości - i nie piszę tego z ironią. Co do wyboru Kostrzewy i tego dokładnie kotła, powodów wyboru było kilka:
1. Dopłata 5000 zł do wymiany kotła w mojej gminie zadecydowała, że w ogóle zacząłem myśleć o wymianie węglowego na pellet.
2. Kostrzewa - dlatego że mam w odległości 8km autoryzowanego serwisanta i jednocześnie instalatora, a znam osoby w mojej okolicy z kotłami Kostrzewy i wiem, że nie ma problemu z dojazdem serwisanta nawet w dni wolne od pracy - co jest także niezmiernie ważne.
3. Dlaczego ten właśnie kocioł - bo jest aktualnie promocja, co przy cenie wraz z usługą montażu, wliczając dofinansowanie, daje całkiem niewielkie pieniądze za nowy kocioł pelletowy.

Oczywiście analizowałem także inne modele, droższe. Miałem także oferty na kotły innych producentów, ale cena + serwis zdecydował o właśnie takim wyborze. Oczywiście czas pokaże, czy będę zadowolony z tego rozwiązania.

woyyteek

Mini Bio NE

Post autor: woyyteek » pn paź 23, 2017 11:46 am

Witam,

Panowie proszę o poradę.

Dom 160 m2, jeszcze nieocieplony, ściana 36 (cegła + pustak), okna PCV.
Ogrzewanie grzejnikami (6 na parterze, 6 na piętrze). Dom podzielony na 3 obiegi (dobudówka góra i dół, i dwa obiegi na pokoje), CWU 140L Termika nierdzewna (dwupłaszczowy).

Cała instalacja w kotłowni do zrobienia, czekam na pozytywną opinię o dofinansowanie.

Co wybrać:

Mini Bio Luxury 21KW z palnikiem Platinum Bio VG (po uzyskaniu przez kocioł certyfikatu Ekoprojektu)
Mini Bio Luxury NE 20KW

woyyteek

Mini Bio NE

Post autor: woyyteek » pn paź 23, 2017 8:56 pm

Dzięki, wersja mini wzięła się stąd, że nisko wychodzi u mnie wylot z komina. A jak zamówię zmianę kolejności elementów z nierdzewki, to mnie dla przykładu skasują odpowiednio. Wkład już jest w kominie jakiś czas, bo mi dym na dom uciekał :)

Czekam jeszcze na przedstawicieli firmy instalującej kotły, a chciałbym już wtedy być zdecydowany co do kotła.

Instalacja w domu (lata 80-te) ze stali. 3/4 cala po piwnicy i być może piony w ścianach. Za pionami 1/2 cala.

woyyteek

Mini Bio NE

Post autor: woyyteek » wt paź 24, 2017 9:51 pm

Z wiekiem i rozmiarem instalacji strzelałem, faktycznie była grawitacyjna jak się tutaj wprowadziłem. A jak wygląda różnica w palnikach między Luxury a VG. Palnik VG sam się czyści z tego co widziałem w przypadku gorszego pelletu.

Jeśli chodzi o obiegi myślę je połączyć kolektorem i dać taką samą temp. na cały dom. Dałbym tylko na grzejnikach głowice termostatyczne w dobudówce (tam się nie siedzi i nie ma potrzeby żeby było komfortowo). Czy tak będzie ok?

Z góry dziękuję za całą pomoc.

woyyteek

Mini Bio NE

Post autor: woyyteek » wt paź 24, 2017 10:14 pm

Wyprowadź mnie także z mojego błędnego lub w miarę rozsądnego myślenia. Do tej pory palę w piecu tak:

Kocioł Protech, opał węgiel orzech. Instalację mam tak nieszczęśliwie zrobioną że wieczorem muszę zamykać zawory na CWU żeby grawitacja mi ciepłej wody nie wyciągnęła na obieg CO.

Wstaję o 4:30 rozpalam i jak dzieciaki i żona wstanie to mają w domu już ciepło, żona pali cały dzień tak aby w domu było około 21 stopni. O porze około 22:00 mam już piec wygaszony i rano jak wstaję do pracy nawet przy największych mrozach (wtedy w domu jest około 14 stopni, jak na szkockim zamku) rozpalam i tak całą zimę.

Czy taka konfiguracja jest możliwa do ustawienia przy kotle na pellet i czy to zaniży czy podniesie spalanie paliwa.

woyyteek

Mini Bio NE

Post autor: woyyteek » czw paź 26, 2017 9:05 am

Ok, dziękować. Temat mam wstępnie ogarnięty, poczekam na fachowców i będę już wiedział jak z mini rozmawiać. Dam znać co zaproponowali.

woyyteek

Mini Bio NE

Post autor: woyyteek » pt paź 27, 2017 4:46 pm

A o co chodzi tak dokładnie z tymi sterownikami palnika?? Dużo dobrego słyszałem o sterownikach TechSterowniki, czy faktycznie są tak dobre.

hakfin

Mini Bio NE

Post autor: hakfin » pn paź 30, 2017 10:56 am

estem posiadaczem kostrzewa mini bio NE sterownik PLUM. Używam pierwszy sezon od lipca.
Czy to normalne jak wchodzę w informację to pokazuje mi od lipca ponad 1000 rozpaleń, czy idzie te informacje wykasować aby komputer pokazał w ciągu ostatniej doby ile było rozpaleń.,
Do kotła podłączony jest sterownik bezprzewodowy wszysko chodzi w trybie auto. Dzisiaj na sterowniku rano miałem ustawioną temperaturę pomieszczenia 20,5 C tyle też czujnik wskazywał. Wchodząc do kotłowni kocioł zaczął się rozpalać, pomyślałem że jest ok troszkę chce go podgrzać. Natomiast po 2-3 minutach kocioł rozpoczął proces wygaszania. Jest to dla mnie nie zrozumiałe, przecież kocioł podał paliwa w celu rozpalenia poczym po kilku minutach się wygasił. Czy taka praca jest normalna czy dzwonić do serwisanta bo coś jest nie tak z sterownikiem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”