Jak często postój kotła ?

ODPOWIEDZ
TP
Posty: 1
Rejestracja: śr wrz 20, 2017 6:08 pm

Jak często postój kotła ?

Post autor: TP » wt paź 10, 2017 6:53 pm

Od 2 tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem kotła Twin Bio Luxury 16 z automatyką Pluma (w tym econet). Na razie "jestem w niebie", gdyż przesiadłem się z kotła węglowego, a moja zmodernizowana kotłownia wygląda teraz (pod względem estetyki i zapachu) jak jeden z pokoi. Wybierając pellet zamiast gazu ziemnego liczę że koszt ogrzewania będzie nieco mniejszy w porównaniu z gazem, no i wolę płacić naszym przedsiębiorcom za odnawialne paliwo zamiast Putinowi :-). Na razie jestem zafascynowany urządzeniem i zamierzam w przyszłości "wycisnąć" maksymalnie dużo korzyści z tej technologii, ostrożnie eksperymentując z ustawieniami.

Kocioł ogrzewa dom (nieocieplony piętrowy sześcian z lat siedemdziesiątych) z użytkową powierzchnią ogrzewaną 148 m.kw.. Funkcjonuje jeden obieg grzewczy (142 grzejniki żeliwne + 2 łazienkowe drabinki) z mieszaczem/zaworem czterodrogowym.

Kocioł pracuje oczywiście w trybie FL i jedyne co mnie zastanawia to częstotliwość wygaszania kotła która (przynajmniej do tej pory) wynosi 15 razy na dobę niezależnie od dotychczasowych temperatur zewnętrznych.
Jako że dopiero zaczynam i jeszcze "wiem że nic nie wiem", to uprzejmie proszę o opinię fachowców i świadomych "palaczy" (mających dłuższe doświadczenie niż ja) czy to zbyt często czy nie. Interesuje mnie także ile mniej więcej cykli wytrzymuje grzałka/zapalarka. Jeżeli warto zoptymalizować częstotliwość to będę wdzięczny społeczności, za sugestie które/jak ewentualnie ustawienia próbować zmieniać w moim przypadku.

Tomek

darecki
Posty: 2082
Rejestracja: sob sty 30, 2016 12:20 am

Jak często postój kotła ?

Post autor: darecki » śr paź 11, 2017 12:39 am

TP pisze:... Na razie "jestem w niebie"... ... moja zmodernizowana kotłownia wygląda teraz (pod względem estetyki i zapachu) jak jeden z pokoi. ... Na razie jestem zafascynowany urządzeniem... ... Kocioł ogrzewa dom (nieocieplony piętrowy sześcian z lat siedemdziesiątych) z użytkową powierzchnią ogrzewaną 148 m.kw.. Funkcjonuje jeden obieg grzewczy (142 grzejniki żeliwne + 2 łazienkowe drabinki) z mieszaczem/zaworem czterodrogowym. ... Kocioł pracuje oczywiście w trybie FL i jedyne co mnie zastanawia to częstotliwość wygaszania kotła która (przynajmniej do tej pory) wynosi 15 razy na dobę niezależnie od dotychczasowych temperatur zewnętrznych. ... Interesuje mnie także ile mniej więcej cykli wytrzymuje grzałka/zapalarka. Jeżeli warto zoptymalizować częstotliwość to będę wdzięczny...
Nie podajesz żadnych konkretnych informacji, wiec jak na razie, trudno cokolwiek "optymalizować"... Więc odniosę się do tych kilku zdań, które nieco "zredagowałem" ;) - Zejdź na ziemię ;) - Jestem ciekaw jak wygląda Twoja kotłownia... i gdzie się znajduje (piwnica czy parter?)... zapach małe ma tu znaczenie... liczy się funkcjonalność. - Przejdzie Ci. - Grzejniki żeliwne, zadowolą się niską temperaturą zasilania, wiec warto ten fakt wykorzystać... a w przypadku zaworu 4D, liczy się jego rozmiar... to ile tam masz cali? - "15 razy na dobę"... a Ty piszesz, że jesteś "zafascynowany"... ale jak widać z Twojej reakcji... nie jesteś jednak usatysfakcjonowany... skoro Cię to tak "zastanawia"... i słusznie. - "ile mniej więcej cykli wytrzymuje grzałka/zapalarka"... tego nie wiadomo dokładnie, gdyż w przypadku grzałek stosowanych przez Kostrzewę, producent określa orientacyjny czas pracy w godzinach, a nie w ilości cykli. Na razie, nie masz co się przejmować ;)... skoro jest na gwarancji, to wymienią Ci na nową, gdyby "padła"... a wtedy już będziesz wiedział ile "wytrzymuje"... a "zoptymalizować częstotliwość"... zawsze jest warto. I to by było na tyle... bo bez podania ustawień, o optymalizowaniu nie ma mowy. A znajomość temperatury powrotu, też by się przydała... mierzona oczywiście podczas pracy samej pompy C.O. a nie wtedy, kiedy dogrzewany jest zasobnik C.W.U. ... jeśli takowy posiadasz... bo też o nim nic nie napisałeś, wiec nie wiadomo...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

trajanus
Posty: 87
Rejestracja: śr gru 16, 2015 11:47 am

Jak często postój kotła ?

Post autor: trajanus » śr paź 11, 2017 10:28 pm

az policzylem u mnie taki piec wlaczyl sie w sobote 7 razy, przy wlaczonym CO(sobota byla zimna i deszczowa), 4 osobach uzywajacych CWU i powierzchni bardzo zblizonej do domu kolegi TP. A temp utrzymuje w chacie 21 stopni.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Twin Bio Luxury”