Pellets 100 24kw poci się

Luki12

Post autor: Luki12 » śr paź 04, 2017 3:12 am

Witam mam problem , tym piecem , otóż przy rozpalaniu po 2,3 dniowej przerwie (przy ciaglej pracy tego nie ma )w ostatniej komorze zbiera się woda. Zamomntowalem zawór trójdrożny tak jak na schemacie z instrukcji , na powrocie i dalej to samo , tyle że mniej jest teraz wody . Czy ktoś się z tym spotkał? Tmp na kotle 60 , włączenie pomp 40.
Z góry dzięki za pomoc.

fotlot

Post autor: fotlot » czw paź 05, 2017 9:46 am

Brak ochrony temperatury powrotu. Tak jak wyżej napisał darecki. Czyli dysfunkcja obwodu kotłowego.
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

Luki12

Post autor: Luki12 » czw paź 12, 2017 7:44 am

Witam ponownie pompa co znajduje się na zasilaniu jak i cwu , zawór jest na powrocie wrzucę link do schematu
https://drive.google.com/file/d/0Byd2YiSRH9YgNzBEeUZKRkVtQXc/view?usp=sharing start pomp na 40 stopniach.

besix

Post autor: besix » czw paź 12, 2017 3:22 pm

Jak jest tak jak na tym schemacie to trzeba powrót z CWU dać przy samym kotle a nie tak jak jest przed zaworem i między zaworem a kotłem wstawić pompę , oczywiście tłoczącą w kierunku kotła.
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

besix

Post autor: besix » pt paź 13, 2017 9:56 am

Oczywiście kolego Luki12 nie musisz się stosować do niczego co zostało tu napisane, nikt nie ma takiego przymusu :) Tym bardziej, że propozycja przeniesienia zaworu 3D na zasilanie za pompę , o której napisał darecki bez informacji czy posiadasz na grzejnikach głowice termostatyczne jest pozbawiona sensu, bo jeśli nie posiadasz takich głowic to chcąc utrzymać na kotle np 60 stopni , taka temperatura będzie szła na instalację i nie będziesz jej w stanie obniżyć , nie obniżając temperatury zadanej na kotle. Taka sytuacja będzie prowadziła do przegrzewania domu no i oczywiście do większego spalania, więc jeśli zawór 3D za pompą to na grzejniki głowice termostatyczne . Ale oczywiście wybór należy do ciebie i możesz wybierać do woli :)
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

besix

Post autor: besix » sob paź 14, 2017 8:48 am

To raczej ty darecki wytłumacz koledze Luki12 po co proponujesz przeniesienie zaworu z kosztowną wymianą rur i samego zaworu, na odpowiednią wielkość, żeby umożliwić obieg grawitacyjny , skoro dołożenie małej pompy do tego co ma teraz wystarczy, żeby uzyskać pożądany efekt ochrony powrotu.
A zamontowanie siłownika sterowanego niezależnym sterownikiem, również umożliwi automatyzację tego procesu.

besix

Post autor: besix » sob paź 14, 2017 7:31 pm

Nie wyjeżdżaj mi tu darecki z instalacją grawitacyjną , w celu wybronienia swojej racji, bo sam proponowałeś zastosowanie siłownika zaworu 3D wraz ze sterownikiem, przy braku prądu i zaworze ustawionym przez siłownik na maksymalną ochronę powrotu kolega Luki12 musiałby za każdym razem demontować ten siłownik, żeby zawór przestawiać ręcznie , dodatkowo jak widać na schemacie z podgrzewania CWU grawitacyjnie kolega Luki12 zrezygnował , montując pompę na zasilaniu bojlera. Myślę, że montując nowoczesny kocioł z możliwością automatyzacji systemu ogrzewania , kolega Luki12 przestał brać pod uwagę przestarzały sposób ogrzewania grawitacyjnego. Dlatego nie widzę sensu dalszej przepychanki słownej, bez wypowiedzenia się w temacie samego autora tego wątku.

besix

Post autor: besix » ndz paź 15, 2017 3:51 pm

Napisałem już tobie darecki, że w temacie powinien wypowiedzieć się sam autor , czyli właściciel tej instalacji. Skoro jednak dalej drążysz temat, to specjalnie dla ciebie zrobiłem mały eksperyment .

W dniu dzisiejszym dwa razy mój kocioł podgrzewał wodę , około 4,30 rano z normalnymi ustawieniami z jakich korzystam na co dzień , czyli start pompy kotłowej przy 46 stopniach , a start pompy CWU przy 50 stopniach na kotle.
Natomiast ok godziny 12 przestawiłem temperaturę załączenia pompy kotłowej na taką samą jak start pompy CWU. Zrobiłem to w celu zasymulowania podobnych warunków do systemu , który tak wychwalasz (manualny zawór trójdrogowy za pompą i ochrona powrotu działa dopiero jak pracuje pompa ).

Żeby było ciekawiej to nad ranem temperatura na kotle była 33 stopnie , a o tej 12 na kotle było 43 stopnie.

Może wyjaśnisz mi skoro tak wszystko wiesz lepiej darecki , dlaczego w pierwszym przypadku temperatura powrotu już po 25 minutach od rozpalenia przekroczyła 47 stopni i po krótkotrwałym spadku do 44,5 stopni, dalej już tylko rosła, natomiast w drugim przypadku przez 50 minut temperatura powrotu nie mogła osiągnąć nawet 44 stopni. Przecież w kotle była temperatura o 10 stopni wyższa , niż o 4 nad ranem.
Taki to doskonały system ochrony powrotu , a nie chroni tak doskonale dlaczego darecki ?
Na końcu podam link do zdjęcia z wykresu obu przypadków do analizy dla wszystkich zainteresowanych , a najbardziej dla kolegi Luki12 , bo to jego wątek i to on musi podjąć decyzję co zamontować .

Z tego co napisał kolega Luki12 na samym początku tego wątku wynika, że w okresach przejściowych nie korzysta z trybu ciągłego , więc do rozpalania i wygaszenia dochodzi dość często, może po analizie tego wykresu łatwiej mu będzie podjąć decyzję co dla niego będzie lepsze.

I tak na koniec bypassy z zaworami różnicowymi to zmora , wszyscy „fachowcy” starej daty montują je czy trzeba czy nie , sam tego doświadczyłem u siebie .
A tu obiecany link https://drive.google.com/file/d/0B7soY0z0MKxSUE5MVXFGWVZWRzA/view?usp=sharing

PS. Jeśli interesuje cię darecki więcej danych np. temp zew , temp wew , temp wody w zasobniku i co tam jeszcze wymyślisz, żeby dalej bronić swojej teorii , to pisz udostępnię .

Andrzej47op

Post autor: Andrzej47op » ndz paź 15, 2017 10:05 pm

darecki pisze:
besix pisze:... specjalnie dla ciebie zrobiłem mały eksperyment...
Kolego besix... takie naciągane "eksperymenty" w Twoim wykonaniu, to już na forum były, więc nie zrobiłeś tego "specjalnie dla mnie" :)... tylko dla ratowania swojej reputacji, wiec nie wciskaj tu kitów. Tym bardziej, że nie jesteś w stanie zasymulować w wiarygodny sposób pracy żadnej innej instalacji... Więc nie zajmujemy się Twoimi naciąganymi "testami" na własnej instalacji, która zapewne ma się nijak, do tego czym dysponuje kolega Luki12. Jak masz problem ze swoją instalacją, to załóż odpowiedni wątek... gdyż ten został założony w innym celu, więc nie zaśmiecaj go, swoimi naciąganymi próbami odwrócenia uwagi od tego, że sam się ośmieszyłeś swoimi wypowiedziami... obnażającymi Twoją nieznajomość pewnych tematów. Więc, to co teraz robisz, to jest szukanie tematu zastępczego, gdzie chciałbyś się wykazać... dlatego przytaczanie przykładu własnej instalacji jest dla Ciebie logicznym wyborem, gdyż jest jedyną, którą znasz wystarczająco dobrze... a do tego, to i owo możesz "zasymulować"... aby wciskać kolejny kit ;) A takie gierki mnie nie interesują... To co robisz w tym wątku, także jest dowodem Twoich ciągot do krętactwa i interpretowania niektórych wypowiedzi tak, jak Ci jest wygodniej, żeby bardziej tylko pasowały do tego co chcesz naciągnąć... Oto przykład...
besix pisze:... Z tego co napisał kolega Luki12 na samym początku tego wątku wynika, że w okresach przejściowych nie korzysta z trybu ciągłego , więc do rozpalania i wygaszenia dochodzi dość często...
To Twoja naciągana interpretacja... a oto, co sam kolega Luki12 napisał...
Luki12 pisze:... przy rozpalaniu po 2,3 dniowej przerwie (przy ciaglej pracy tego nie ma )...
Gdzie tu kolega Luki napisał, "że w okresach przejściowych nie korzysta z trybu ciągłego"? Przecież wyraźnie napisał, że "przy ciaglej pracy tego nie ma"... Problem dotyczy przecież uruchomienia kotła "po 2,3 dniowej przerwie"... co wcale nie jest jednoznaczne z tym, że w ustawieniach trybu pracy kotła... nie jest wykorzystywany tryb "ciągły"... bo z tego co kolega napisał dale, to właśnie wynika, że jest wykorzystywany... Czy Ty w ogóle rozumiesz, co oznacza tryb "ciągły" w ustawieniach kotła? Więc skąd, kolego besix... wyciągnąłeś takie wnioski, że... "do rozpalania i wygaszenia dochodzi dość często"? Wiem... rodzą się one w Twojej głowie... niezależnie od tego, co ktoś faktycznie napisał... Więc mamy już jakieś pojęcie, o Twoim mataczeniu :D Ale ciąg dalszy nastąpi ->
besix pisze:... dwa razy mój kocioł podgrzewał wodę , około 4,30 rano z normalnymi ustawieniami z jakich korzystam na co dzień , czyli start pompy kotłowej przy 46 stopniach , a start pompy CWU przy 50 stopniach na kotle. Natomiast ok godziny 12 przestawiłem temperaturę załączenia pompy kotłowej na taką samą jak start pompy CWU...
Więc może, kolego besix ... wyjaśnisz teraz, w jaki to "magiczny" sposób, Twoja pompa C.O. stała się pompą kotłową... gdyż w lutym tego roku umieściłeś inny opis swojej instalacji ;)
besix pisze:... Moja instalacja też daleka jest od dobrze wykonanej i do niedawna jechałem na stałej pompie CWU żeby dogrzać powrót , czytając wasze porady o zabezpieczeniach powrotu zrobiłem prosty obieg kotłowy na zaworze termostatycznym o zwiększonym przepływie z kapilarą na powrocie przy piecu , oczywiście zawór za pompą CO i za ZZ ...
Ilość pomp się nie zmieniła, ale nazewnictwo już tak... co także pokazuje, jak potrafisz manipulować nawet swoimi wypowiedziami... Więc teraz przyszła pora...na te Twoje wykresy ;) Pierwszy... pochodzący z tego samego okresu, co i opis w którym o pompie "kotłowej", nie ma jeszcze mowy... https://drive.google.com/file/d/0B7soY0z0MKxSWDdPN3VGamlRYkE/view?usp=sharing Drugi... ten najnowszy, z ostatniego postu, w którym tajemnicza pompa "kotłowa" się pojawiła... https://drive.google.com/file/d/0B7soY0z0MKxSUE5MVXFGWVZWRzA/view Przyszła więc także i pora, na wyjaśnienie, jak to kolega besix mataczy, podpierając się wykresami. Otóż... w przypadku pierwszego wykresu, kolega besix, chciał nam udowodnić, jak "wspaniale" działa jego ochrona powrotu... i to jeszcze ta, bez pompy "kotłowej"... pisząc...
besix pisze:...Jak na razie działa zawodowo mam czujnik na powrocie z podglądem na smartfonie i po kilku dniach obserwacji temperatura na powrocie waha się w granicach 48 - 53 ...
Chodziło więc o to, aby pokazać, że temperatura powrotu, nie spada poniżej 45 stopni... Natomiast na drugim wykresie, tym najnowszym, gdzie jak pisze kolega besix, kocioł pracował...
besix pisze:...z normalnymi ustawieniami z jakich korzystam na co dzień...
Co niby dotyczyło bardziej lewej części wykresu... po dawnych zapewnieniach, nie ma już nawet śladu, gdyż temperatura powrotu spada regularnie do ok. 26/27 stopni... czyli do temperatury wychłodzonego obiegu C.O. Więc, jaki z tego wniosek... "zasymulować", można prawie wszystko... a kolega besix może "udowadniać"... co tylko chce :D Ale nie zmienia to faktu, że takie wykresy nie mają żadnej wartości w przypadku konkretnej analizy, gdyż nie widać na nich pracy pomp, które mają decydujący wpływ, na rozkład temperatur... tak kotła, jak i powrotu... Dam może przykład, takiego naciąganego i oszukańczego przedstawiania temperatury powrotu, żeby dać do zrozumienia czytającym, jak proste zabiegi, mogą powodować zmianę tych odczytów... Przyjmijmy tak hipotetycznie... że jakiś domniemany użytkownik forum... nazwiemy go sobie "bx"... wszelkie podobieństwo nicku, do faktycznie istniejących kont, jest przypadkowe ;) Więc ten "bx"... chcąc "ulepszyć" wykres pracy swojego kotła i podnieść temperaturę powrotu...nie mając sprawnie działającej ochrony powrotu... wystarczy, że uruchomi "stała pompę C.W.U."... i po nagrzaniu bojlera do temperatury niewiele niższej od temperatury kotła... może sobie taki wykres zarejestrować, pokazując np. także na forum... jaki to posiada, "pięknie" dogrzany powrót. A gdyby chciał jeszcze np. ten wynik "wyśrubować"... to wystarczy, że zmieni ręcznie ustawienie mieszaczy obwodów grzewczych, jeśli takie posiada... a gdyby tego mu było mało ;)... to jeszcze dodatkowo, może przymknąć nieco zawory na zasilaniu C.O. aby ich pompy nie podbierały zbyt dużo gorącego czynnika, dla pompy C.W.U., którą dodatkowo, może ten "bx"... ustawić na wyższym biegu, aby efektywniej dogrzewała powrót... I tak oto, prostymi zabiegami, można "wygenerować" wykres temperatury powrotu... na którym tych kombinacji przecież nie będzie widać... prawda, że proste ;) P.S. Kolego besix... nie posiadając instalacji, która potrafi sprawnie działać w trybie grawitacyjnym... nie jesteś w stanie, czegokolwiek związanego z pracą takiej instalacji "zasymulować"... A to Twoje, niby "symulowanie" pracy instalacji grawitacyjnej... z wykorzystaniem pomp :D... to już jakaś kompletna parodia, która świadczy o tym, że o grawitacyjnej pracy, wiesz niewiele... delikatnie to ujmując...
Wiesz Darecki, że Ty jesteś "hory emocjonalnie" . Niebawem ". Wszystkich Świętych".. Kup sobie prezent w postaci Znicza.
Super mini bio z popielnikiem :D

besix

Post autor: besix » ndz paź 15, 2017 11:02 pm

Widzę darecki, że przekopałeś całe forum , a i tak odpowiedz na moje pytanie jest zła.
Ty po prostu nie wiesz dlaczego przy niższej temperaturze na kotle dzięki pompie kotłowej powrót tak szybko osiągnął prawidłową temperaturę .

A nie wiesz bo ty nie masz pompy kotłowej i nie znasz zalet jej użytkowania .

A jakież musiało być twoje zdziwienie gdy dowiedziałeś się , że po sezonie grzewczym oprócz podglądu kotłowni on-line , zmodernizowałem również instalację montując między innymi pompę kotłową , a tobie o tym nie powiedziałem .
Ojej jak ja mogłem nie powiedzieć o tak ważnych zmianach :)

Co do wykresów to twoja głupota wzbija się na same jej szczyty , bo wystarczy zerknąć , żeby zauważyć , że pierwszy jest z lutego kiedy były mrozy i kocioł pracował w trybie ciągłym, natomiast ten drugi jest z dnia dzisiejszego kiedy to u mnie było 19 stopni w cieniu i kocioł pracował tylko na grzanie CWU.

Dalszy twój wywód o mieszaniu zaworami i zakręcaniu zaworów lub uruchamianiu na stałe pompy CWU, to kolejny stek nieporadnych prób wymigania się od odpowiedzi , ponieważ ja wyraźnie napisałem, że grzałem tylko CWU, cała instalacja CO nie pracowała oprócz obiegu CWU i kotłowego, to czym tak sobie namieszałem ?
Następna rzecz to , czepiłeś się tej instalacji grawitacyjnej ,a wątek dotyczy pocenia się kotła, czyli niedostatecznej ochrony powrotu. Kto tu pisze nie na temat ?

I na koniec , nie nazywaj mnie naciągaczem mendo , bo już raz ci udowodniłem przy okazji strażaka , że to ty nie umiesz korzystać ze stron internetowych, a teraz mogę wstawić zdjęcia z zamontowaną pompą kotłową i eksperyment możemy powtórzyć nawet jutro z udostępnionym podglądem on-line dla ciebie .

PS Jak będę miał lepszy nastrój to wyjaśnię ci jak to się stało, że w pierwszym przypadku ten powrót zachowywał się lepiej niż w drugim

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets 100”