Pellets 100 24kw poci się

Luki12

Post autor: Luki12 » śr paź 04, 2017 3:12 am

Witam mam problem , tym piecem , otóż przy rozpalaniu po 2,3 dniowej przerwie (przy ciaglej pracy tego nie ma )w ostatniej komorze zbiera się woda. Zamomntowalem zawór trójdrożny tak jak na schemacie z instrukcji , na powrocie i dalej to samo , tyle że mniej jest teraz wody . Czy ktoś się z tym spotkał? Tmp na kotle 60 , włączenie pomp 40.
Z góry dzięki za pomoc.

darecki

Post autor: darecki » śr paź 04, 2017 11:42 pm

Luki12 pisze:... Zamomntowalem zawór trójdrożny tak jak na schemacie z instrukcji , na powrocie i dalej to samo...
Problemem nie jest kocioł, tylko instalacja, która nie zapewnia odpowiedniej temperatury powrotu podczas startu wychłodzonego kotła. Zainstalował kolega "zawór trójdrożny tak jak na schemacie z instrukcji"? Czy aby na pewno tak samo? Jaki dokładnie jest to "zawór trójdrożny"? Czy pomiędzy tym zaworem a kotłem...czyli na powrocie... znalazło się też miejsce dla pompy kotłowej? Bo jakoś kolega to oszczędnie opisał... wspominając tylko o "zaworze trójdrożnym"... Może by tak kolega udostępnił jakiś materiał poglądowy?
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

fotlot

Post autor: fotlot » czw paź 05, 2017 9:46 am

Brak ochrony temperatury powrotu. Tak jak wyżej napisał darecki. Czyli dysfunkcja obwodu kotłowego.
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

Luki12

Post autor: Luki12 » czw paź 12, 2017 7:44 am

Witam ponownie pompa co znajduje się na zasilaniu jak i cwu , zawór jest na powrocie wrzucę link do schematu
https://drive.google.com/file/d/0Byd2YiSRH9YgNzBEeUZKRkVtQXc/view?usp=sharing start pomp na 40 stopniach.

besix

Post autor: besix » czw paź 12, 2017 3:22 pm

Jak jest tak jak na tym schemacie to trzeba powrót z CWU dać przy samym kotle a nie tak jak jest przed zaworem i między zaworem a kotłem wstawić pompę , oczywiście tłoczącą w kierunku kotła.
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

darecki

Post autor: darecki » czw paź 12, 2017 11:26 pm

Luki12 pisze:... pompa co znajduje się na zasilaniu jak i cwu , zawór jest na powrocie...
Pompy C.O. i C.W.U. raczej zawsze znajdują się na zasilaniu...chyba, że instalacja jest grawitacyjna, to wtedy ich tam nie ma ;) Mnie interesuje cały czas ten zawór... ale nie to, gdzie on jest... bo to wiedziałem, tylko jaki to jest konkretnie zawór mieszający... sterowany manualnie, czy termostatyczny? Jaki by on nie był, to zamontowany na powrocie... potrzebuje jeszcze pompy zwanej kotłową, która przetłacza czynnik w kierunku kotła. Tak to już jest, że zawory mające spełniać funkcję mieszającą, wymagają do poprawnej pracy pompy, aby prawidłowo i sprawnie podołać zadaniu, jakie im powierzamy. Mało kto jednak pamięta o tym, że zawory 3D sterowane manualnie, które jednak także można wyposażać w siłowniki elektryczne... mogą również pracować, jako zawory rozdzielające czynnik grzewczy na 2 strumienie, których proporcje podziału można dowolnie regulować. Więc jeśli nie chcesz dokładać kolejnej pompy, to mógłbyś taką właśnie funkcję zaworu 3D wykorzystać, zmieniając jego miejsce instalacji... przenosząc go na zasilanie obiegu C.O. tuż za pompą (która przecież jest) i zaworem zwrotnym, zwanym inaczej różnicowym... a przez Ciebie nazwanym "grawitacyjnym"... Zamontowany w tym miejscu i oczywiście prawidłowo podłączony, dałby Ci możliwość dogrzania powrotu... a nawet zautomatyzowania zarządzania tym procesem, poprzez wyposażenie zaworu w siłownik i odpowiedni do niego regulator... Dodatkową zaletą takiego rozwiązania, jest możliwość utrzymania obiegu grawitacyjnego... oczywiście pod warunkiem użycia zaworu, oraz rur tworzących obwód kotłowy... w odpowiednim rozmiarze. Oczywiście, to co napisałem... dotyczy zaworu sterowanego manualnie, a nie mieszacza termostatycznego... bo jeśli taki posiadasz, to tylko pompa kotłowa sytuację poprawi. P.S. Pamiętam oczywiście o braku możliwości, obniżenia temperatury zasilania obwodu grzejnikowego... i wcale mi się to nie podoba... ale to już Twój wybór, więc nie wnikam. P.S.2 Nie traktuj tego co napisał kolega besix, jako "przykazania"... bo wcale takiego nie ma. Podłączenie powrotu z zasobnika C.W.U. może być wpięta do powrotu kotła w różnych miejscach... zależnie od tego, jaki efekt chce się uzyskać. Dlatego też, decyzja musi być przemyślana... a nie oparta na schemacie kolegi besixa.
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

besix

Post autor: besix » pt paź 13, 2017 9:56 am

Oczywiście kolego Luki12 nie musisz się stosować do niczego co zostało tu napisane, nikt nie ma takiego przymusu :) Tym bardziej, że propozycja przeniesienia zaworu 3D na zasilanie za pompę , o której napisał darecki bez informacji czy posiadasz na grzejnikach głowice termostatyczne jest pozbawiona sensu, bo jeśli nie posiadasz takich głowic to chcąc utrzymać na kotle np 60 stopni , taka temperatura będzie szła na instalację i nie będziesz jej w stanie obniżyć , nie obniżając temperatury zadanej na kotle. Taka sytuacja będzie prowadziła do przegrzewania domu no i oczywiście do większego spalania, więc jeśli zawór 3D za pompą to na grzejniki głowice termostatyczne . Ale oczywiście wybór należy do ciebie i możesz wybierać do woli :)
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

darecki

Post autor: darecki » sob paź 14, 2017 12:19 am

To nam się kolega besix zamotał... Więc dobrze będzie te wywody skopiować, żeby się wersja nie zmieniła... jak już temat przemyśli... i będzie się "rakiem" wycofywał z tego co tu napisał :D
besix pisze:... propozycja przeniesienia zaworu 3D na zasilanie za pompę , o której napisał darecki bez informacji czy posiadasz na grzejnikach głowice termostatyczne jest pozbawiona sensu, bo jeśli nie posiadasz takich głowic to chcąc utrzymać na kotle np 60 stopni , taka temperatura będzie szła na instalację i nie będziesz jej w stanie obniżyć , nie obniżając temperatury zadanej na kotle. Taka sytuacja będzie prowadziła do przegrzewania domu no i oczywiście do większego spalania, więc jeśli zawór 3D za pompą to na grzejniki głowice termostatyczne ...
To co pisałem na temat wykorzystania zaworu 3D... dotyczyło oczywiście tylko i wyłącznie przypadku, gdy zawór ten, nie będzie mieszaczem termostatycznym... i jasno to napisałem... No więc, kolego besix... może tak łaskawie wyjaśnisz, koledze Luki12... w jaki to niby sposób, przeniesienie zaworu sterowanego manualnie, zamontowanego na powrocie, zmieni temperaturę zasilania grzejnikowego... w przypadku, gdy na zasilaniu zostanie mu przydzielona funkcja rozdzielająca czynnik grzewczy pochodzący z kotła... czyli także, prawie o temperaturze kotła... Może trochę pomogę... bo reakcji nie widać ;) Otóż, tak się akurat składa, że zamiana miejsca zamontowania zaworu, z jednoczesną zmiana jego profilu pracy, z funkcji mieszającej, na funkcję rozdzielającą czynnik pochodzący z kotła... nie ma żadnego wpływu, tak na obniżenie, jak i podwyższenie temperatury obiegu grzejnikowego... więc nic w tym temacie się nie zmieni, w stosunku do tego co kolega Luki12 ma obecnie... bo tak się akurat też jakoś dziwnie składa, ze obecnie w tej instalacji, nie ma możliwości, obniżenia temperatury zasilania obiegu grzejnikowego. Zawór rozdzielający,zamontowany za pompą na zasilaniu, mógłby zmienić sytuację, w temacie podniesienia temperatury powrotu, którego nie dogrzewa zawór zamontowany obecnie na powrocie. I to właśnie ten problem, skłonił kolegę do założenia wątku na forum. Wiec jaki z tego wniosek? Nie czytasz kolego besix uważnie i ze zrozumieniem... więc może przypomnę w czym jest problem...
Luki12 pisze:Witam mam problem , tym piecem , otóż przy rozpalaniu po 2,3 dniowej przerwie (przy ciaglej pracy tego nie ma )w ostatniej komorze zbiera się woda. Zamomntowalem zawór trójdrożny tak jak na schemacie z instrukcji , na powrocie i dalej to samo , tyle że mniej jest teraz wody . Czy ktoś się z tym spotkał? Tmp na kotle 60 , włączenie pomp 40. Z góry dzięki za pomoc.
Zrozumiałeś teraz? Nic tam nie ma o problemach związanych ze zbyt wysoką temperaturą zasilania grzejników, więc tym się nie zajmowałem... dlatego nie są mi potrzebne żadne dodatkowe informacje. Jedyna informacja jaka jest potrzebna, aby zaproponować ostateczną wersję rozwiązania problemu... jest ustalenie typu zaworu, jakim kolega Luki12 dysponuje... A jest to informacja, która powinna być podana już na samym początku...

besix

Post autor: besix » sob paź 14, 2017 8:48 am

To raczej ty darecki wytłumacz koledze Luki12 po co proponujesz przeniesienie zaworu z kosztowną wymianą rur i samego zaworu, na odpowiednią wielkość, żeby umożliwić obieg grawitacyjny , skoro dołożenie małej pompy do tego co ma teraz wystarczy, żeby uzyskać pożądany efekt ochrony powrotu.
A zamontowanie siłownika sterowanego niezależnym sterownikiem, również umożliwi automatyzację tego procesu.

darecki

Post autor: darecki » sob paź 14, 2017 2:18 pm

No widzisz, kolego besix... nawet nie potrafisz wytłumaczyć się z tych bzdur, które napisałeś o szkodliwym wpływie temperatury zasilania C.O., która to zmiana miałaby niby wystąpić po zastosowaniu rozwiązania które opisałem :D

Ja w zasadzie, nie muszę nic już tłumaczyć, gdyż wszystko było tam opisane, jeśli chodzi o zalety tego rozwiązania.

Ale specjalnie dla Ciebie to zrobię jeszcze raz w "skrócie" ;)... gdyż jak widać z Twoich wypowiedzi, nie potrafisz tematu ogarnąć, pod kątem optymalnego dopasowania proponowanego rozwiązania...w tym konkretnym przypadku.

Jak wiadomo z opisu, kolega Luki12 posiada kocioł, który w sytuacji awaryjnej, może być używany jako kocioł zasypowy...do spalania np. drewna.
Taka awaryjna sytuacja, związana konkretnie np. z długa przerwą w dostawie prądu, awarią sterownika kotła, czy też awarią pompy... w przypadku zastosowania rozwiązania które opisywałem... nie jest żadną przeszkodą, aby kocioł wykorzystać do ogrzania domu... w trybie grawitacyjnym, którą to możliwość kolega Luki12 raczej posiada, skoro zastosowany został zawór różnicowy... który widnieje nawet na schemacie, udostępnionym przez kolegę do wglądu... a zwie się tam zaworem "grawitacyjnym"...
Więc dla przypomnienia...

https://drive.google.com/file/d/0Byd2YiSRH9YgNzBEeUZKRkVtQXc/view?usp=sharing

Wygląda na to, że instalacja kolegi Luki12, była adaptowana z instalacji pracującej wcześniej tylko grawitacyjnie... do pracy z wykorzystaniem pomp, jedynie poprzez ich dołożenie, oraz zamontowanie wspominanego już zaworu różnicowego, który to zawór ma dać możliwość wykorzystania obiegu grawitacyjnego, gdyby zaszła taka potrzeba...

No i tu dochodzimy do sedna sprawy... gdyż moja propozycja, zastosowania manualnego zaworu 3D na zasilaniu, któremu zostania powierzona funkcja rozdzielające... nie będzie w żaden sposób ograniczała możliwości wykorzystania grawitacyjnych właściwości instalacji, jaką kolega posiada... załatwiając także kwestię podniesienia temperatury powrotu...

W tym miejscu, należy też jednoznacznie stwierdzić... że ZASTOSOWANIE POMPY KOTŁOWEJ, której zastosowanie kolega besix uważa za najlepsze, będzie powodowało... UNIEMOŻLIWIENIE GRAWITACYJNEGO DZIAŁANIA INSTALACJI... która przecież do grawitacyjnej pracy została stworzona, a jej modyfikacja miała na celu zachowanie tych jej możliwości... tak choćby na wszelki wypadek, gdyby zaszła konieczność ogrzania domu, w różnego typu sytuacjach awaryjnych...

Mając więc świadomość, tego czym kolega Luki12 dysponuje, zaproponowałem rozwiązanie najlepsze z możliwych... które nie będzie miało żadnego negatywnego wpływu na możliwości grawitacyjnej pracy instalacji.

P.S.
Kolego besix... straszenie kosztami przeróbki, mógłbyś sobie darować... gdyż nie powinny być wyższe od modyfikacji, mającej na celu dołożenie pompy kotłowej, którą kolega by musiał dokupić
Wiem, że lepszych argumentów nie miałeś, więc "pojechałeś" po kosztach ;)... i to w sytuacji, gdy forsowane przez Ciebie... to "jedynie słuszne" rozwiązani, niweczy wszystkie wcześniejsze modyfikacje, mające na celu podtrzymanie grawitacyjnych możliwości instalacji... czyli także, wszystkie wcześniej poniesione koszty... w sytuacji zastosowania pompy kotłowe, "pójdą na marne".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets 100”