strażak

polo332

strażak

Post autor: polo332 » pn sie 28, 2017 8:24 am

Panowie za kilka dni stane się poisiadaczem kotła mini bio 10 kw.Mam pytanie czy potrzebny jest montaż na kominie tzw strażaka?

besix

strażak

Post autor: besix » czw sie 31, 2017 1:32 pm

Nie jest potrzebny i nie jest wskazany
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

besix

strażak

Post autor: besix » pt wrz 01, 2017 7:36 am

darecki pisze:I to są wszystkie informacje. Jak widać więc... do negowania, nie są potrzebne żadne informacje odnośnie lokalnych warunków, ani też pomiary ciągu kominowego...
I tyle informacji wystarczy, bo o ile na kominach wentylacyjnych strażak może z powodzeniem spełniać swoje zadanie, to na kominach spalinowych przy kotłach na paliwa stałe , nawet stosując dużo droższego i lepiej łożyskowanego strażaka nie uniknie się szybkiego zatarcia tych łożysk. Jakie będą tego negatywne skutki nie trzeba raczej wykładać, więc jaki by nie był wynik pomiarów ciągu kominowego, to strażaka należy sobie odpuścić.
Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

besix

strażak

Post autor: besix » pt wrz 01, 2017 2:25 pm

Sucha teoria kolegi dareckiego , której się naczytał na stronach producentów takich nasad , świadczy tylko o tym , że nie ma on bladego pojęcia o nasadzie kominowej typu „ Strażak „ , a już na pewno nigdy nie miał takiej nasady na swoim kominie.
Mój kolega kominiarz ( ponad 20 lat w zawodzie), jak chciałem założyć to „cudo” u siebie powiedział „ Chcesz w styczniu przy mrozie -20 włazić i to zrywać to zakładaj , ale mnie nie wołaj w środku zimy „
Z jego doświadczenia wiem, że to „cudo” na kominie przy piecu gazowym jest ok, ale przy drewnie czy węglu spieprzy się na 100%, a nie jak to twierdzi darecki „może ulec awarii”.
Wszystko w temacie , a jak ktoś ma wątpliwości niech zapyta kominiarza :)

besix

strażak

Post autor: besix » sob wrz 02, 2017 9:12 pm

To jak to w końcu jest darecki „Praktyku teoretyczny”, z tym efektem spalania pelletu ? Raz piszesz
darecki pisze:MinBio nie będzie "wbijał się w popiół", z tej prostej przyczyny, że z pomocą ciągu kominowego, popiół zostanie z kotła "wyssany" lub jak kto woli, "wypchnięty" z niego przez podmuch palnika, wspomagany ciągiem kominowym... I żeby to wiedzieć... nie trzeba takiego kotła posiadać... Popiół nie ulatnia się z niego w żaden niewyjaśniony sposób, tylko ląduje w kominie...
Albo piszesz jak to pomogłeś użytkownikom MiniBio zrozumieć co się dzieje w ich kotłach z popiołem mimo , że nie byłeś i nie jesteś użytkownikiem takiego kotła
darecki pisze:Tak samo, jak pomogłem prawdopodobnie zrozumieć, użytkownikom Mini Bio, co się dzieje z popiołem, w nie czyszczonym kotle :) że zwyczajnie "ląduje" on w kominie... i to w ilościach jakich się nie spodziewali
Po czym stwierdzasz że
darecki pisze:efekty spalania pelletu, jeśli chodzi o to, co wydobywa się z samego komina, bardziej przypominają pracę kotła gazowego, niż kotła na paliwo stałe..
To albo jest ten popiół w kominie przy spalaniu pelletu , albo go nie ma ? A może przy spalaniu paliwa jakim jest gaz też powstaje popiół ? Z niecierpliwością czekam na odpowiedz od „praktyka dareckiego”

besix

strażak

Post autor: besix » ndz wrz 03, 2017 9:03 am

darecki nie wiem po co wklejasz wypowiedzi użytkownika , który nigdy nie był dla ciebie autorytetem, a jego opinia na temat twoich postów, z którą muszę się zgodzić brzmi
marecki pisze:W wielu wątkach, w wielu miejscach, od w zasadzie początku Twojej tu obecności na forum, i wiele osób zwracało Ci uwagę panie darecki, że wywołujesz tzw. gównoburzę, ogólnie wymądrzasz się robiąc z siebie jakiegoś profesjonalnego fachowca w każdym temacie, jednym słowem guru, dodatkowo z kalkulatorem w ręku. Czyli rozwalasz rozmowę doprowadzając do bezsensownej i pustej dyskusji, dociera to do Ciebie?
Ale skoro już tak bardzo chcesz wpierać się wypowiedziami mareckiego, to waśnie on użytkownik kotła MiniBio, czyli takiego jakiego dotyczy ten wątek napisał że
marecki pisze:Na popiół jest dużo miejsca, zalega na dole kotła i w niczym on nie przeszkadza, nie zauważyłem dłuższego grzania wody a jestem dosyć skrupulatny i spory czas zapisywałem wyniki w miarę zapełniania popiołem. Poza tym nie ma go dużo a jeśli piec chodzi bliżej 100% spora część ulatuje wraz z ciągiem czyli kominem.
z naciskiem na słowo ulatuje, ta wypowiedz potwierdza fakt, że z komina w trakcie procesu spalania pelletu oprócz czystych spalin „ ulatuje” popiół. A jeśli dalej chcesz przekonywać wszystkich, że cały popiół „wypychany przez dmuchawę wspomaganą ciągiem kominowym” grzecznie spada na sam dół komina, to albo nie zgadzasz się z mareckim i nie znasz podstawowych praw fizyki , albo jesteś prawdziwym twardogłowym imbecylem twierdzącym, że „racja może być tylko twoja”. Reasumując zakładając „strażaka” na komin spalinowy przy kotle na paliwa stałe, trzeba mieć świadomość, że prędzej czy później, taka nasada zacznie się zacinać lub zatrzyma się całkiem i zamiast przynieść korzyści z posiadania tego cuda , stanie się tylko kłopotem. A co do tego
darecki pisze:P.S.3 "Z niecierpliwością czekałeś na odpowiedz"... podobno. A tak długo zwlekałeś z napisaniem posta... co przy braku argumentów było przewidywalne ;) Więc ta Twoja "niecierpliwość", wcale nie była aż tak duża :D
To nie tylko samym forum żyję i odpowiadam jak mam czas i ochotę

besix

strażak

Post autor: besix » ndz wrz 03, 2017 4:27 pm

darecki pisze:Gdybyś choć trochę chciał być obiektywnym w tej kwestii
Wstawiłem jedną z najdelikatniejszych wypowiedzi mareckiego na twój temat , a tylko w samym temacie Mini Bio można znaleźć sporo mniej delikatnych. Ale wracając do tematu to, skoro już wiemy że jednak ten popiół ulatuje
darecki pisze:"ulatujący kominem popiół"... którego ilości są niewielkie,
A ilości tego popiołu są różne jak widać poniżej
darecki pisze:Znam temat... bo latem tego roku, z kolei mój sąsiad oczyszczał swoje rynny z popiołów, które nagromadziły się po 6 latach od wymiany dachu i palenia w tym czasie drewnem... a było nieciekawie, bo tzw. "fachofcy" nie zrobili spadku we właściwym kierunku więc opady deszczu nie usuwała mu tego popiołu i doszło do tego, że woda przelewała się przez krawędź rynny, zamiast spływać rurą spustową...
I załóżmy, że nie są aż tak duże jak u twojego sąsiada który palił drewnem ( pellet to produkt powstający z drewna). Budowa nasady typu strażak nie pozwoli na swobodny wylot tego popiołu, tak jak by to miało miejsce przy pełnym prześwicie komina bez nasady. W zimowych warunkach pogodowych ten popiół zacznie oblepiać sklepienie nasady i można się domyślać do czego to doprowadzi w konsekwencji. Dlatego raz jeszcze powtórzę ,nasadę „Strażak” na kominach spalinowych przy kotłach na paliwa stałe należy sobie odpuścić.
darecki pisze:P.S. Sporo tego "czasu" potrzebowałeś... aby wyszukać cytaty
Wszystkie cytaty znajdziesz w temacie kotła Mini Bio więc nie trzeba aż tak dużo czasu jak sądzisz darecki

besix

strażak

Post autor: besix » pn wrz 04, 2017 8:29 am

No proszę ! Teraz dowiadujemy się że „ praktyk” darecki oprócz częstego udzielania się na tym forum robi badania wilgotności drewna używanego do palenia przez jego sąsiadów
darecki pisze:spalane tą metodą drewno, którego wilgotność notorycznie przekraczała dopuszczalne normy, nie powinno być do palenia używane..
Tylko trochę żle to świadczy o tobie darecki , bo skoro wiedziałeś że sąsiad notorycznie pali drewnem, które nie powinno być używane do palenia, to mogłeś go uprzedzić o konsekwencjach, tym bardziej że łączą was dość zażyłe stosunki skoro nawet kontrolujesz stan nasady kominowej , którą podobno posiada. Ale nie o tym jakim nieżyczliwym sąsiadem jest darecki tu piszemy. Tak się składa, że znam osoby, które posiadały nasady kominowe typu daszek i przy spalaniu pelletu już po krótkim czasie je zdemontowały ( widocznie były brzydkie ) :) , a nasady typu strażak owszem poprawiają ciąg kominowy pod warunkiem jednak , że żadne pyły (popiół) nie spowodują nieprawidłowej ich pracy . Nie będę tu wklejał zdjęć nasady typu „ Strażak” bo jest tego w sieci pod dostatkiem i można sobie zobaczyć czy sklepienie tej nasady pozwala na swobodny wylot popiołu, tak jak ma to miejsce przy kominie bez tej nasady ( przecież to sklepienie to tylko ozdoba i wcale wylatujące spaliny wraz z popiołem nie odbijają się od niego, one widząc to sklepienie już wcześniej skręcają w kierunku , który to sklepienie im narzuca ). Na zakończenie napiszę jeszcze tylko, że każdy szanujący się kominiarz powie, że w przypadku zbyt małego ciągu kominowego przy kotle na paliwa stałe, najlepiej jest zwiększyć wysokość komina i zastosować RCK .

krzysik1

strażak

Post autor: krzysik1 » pn wrz 04, 2017 7:58 pm

Witam, POLO 332 jaki bedziesz mial sterownik?
Bo ja zakupilem miesiac temu mini bio i mam ecomaxa. Jestem ciekawy czy to jest jedyny sterownik teraz.
Minibio 10kw ne, parterowka 117 m2, podlogowka 9 petli i 3 grzejniki. Sciany styro15, strop 30 podloga 10.

besix

strażak

Post autor: besix » wt wrz 05, 2017 9:38 am

Brniesz darecki w coraz większe gówno pisząć w temacie, który dotyczy komina spalinowego takie bzdury
darecki pisze:nasad obrotowych, stosuje się tam gdzie ciąg kominowy jest dostateczny... ale ze względy na warunki lokalne
Nasad obrotowych , w ogóle nie należy montować na kominach spalinowych przy piecach na paliwa stałe , jedyny przypadek gdzie można założyć taką nasadę na komin spalinowy to komin przy piecu na gaz. I to też nie może być dowolna nasada obrotowa. Posłużę się materiałami ze strony jednego z największych producentów , żeby przestrzec czytających te bzdury napisane przez małego zadufanego w sobie człowieczka , przed podjęciem decyzji o montażu takiej nasady na swoim kominie spalinowym przy kotle na pellet. Obrotowa nasada kominowa jak sama nazwa wskazuje obraca się niezależnie od kierunku, siły i rodzaju wiatru, turbina nasady obraca się zawsze w jedną i tę samą stronę. Montuje się ją na wylotach kominowych wentylacji grawitacyjnej.W specjalnej wersji wykonania można ją zamontować na wylotach kominowych odprowadzających spaliny z urządzeń gazowych. Samonastawne nasady kominowe są urządzeniami dynamicznie wykorzystującymi siłę wiatru do wspomagania ciągu kominowego. Dzięki unikalnej budowie ustawiają sie zawsze w kierunku wiejącego wiatru osłaniając przewód kominowy i wspomagając ciąg w kominie. Niektóre wersje tych nasad, dzięki swojej budowie oraz zastosowaniu odpowiednich materiałów, mogą być wykorzystane do wspomagania odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych. - kominy spalinowe (gaz): nasady Rotowent, typu Cagi, daszek (w odpowienich wersjach materiałowych) i Dragon - kominy dymowe: Dragon, Generator Ciągu Kominowego - kominy wentylacyjne: Turbowent, Tulipan, Turbowent Hybrydowy, Rotowent, nasada typu H, cylindryczna, daszek Więcej i opisy poszczególnych nasad, oraz ich przeznaczenie znajdziecie na http://www.darco.com.pl/oferta/k,76,nasady-kominowe.html I to koniec o nasadach , których nie polecam do kominów spalinowych przy kotłach na paliwa stałe , jakim niewątpliwie jest pellet. Natomiast w przypadku stwierdzenia zbyt małego ciągu kominowego zdecydowanie polecam podwyższenie komina, co na 100% zwiększy ten ciąg. I żeby nie okazało się , że przy wyższym kominie mamy ten ciąg zbyt duży możemy zamontować RCK , który ten ciąg ustabilizuje. Z porad znajomych przy uruchamianiu swojego palnika nie korzystałem, bo należą do grupy ludzi która ma wszystko w d..ie ( ma się palić i tyle), znasz to przecież mały człowieczku
darecki pisze:To nie jest zboczenie, tylko wyższy poziom wtajemniczenia... jednych to interesuje, a inni mają to w d.... czyli normalna kolej rzeczy Tylko że to właśnie Ci wtajemniczeni, udzielają porad... a Ci co mają to w d... tylko "śledzą"
Do pozostałych uwag, a raczej bełkotu dareckiego nie będę się odnosił bo nie dotyczą tematu tego wątku .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”