Proszę o poradę ! przeróbka pieca węglowego :-)

ODPOWIEDZ
gagat

Post autor: gagat » śr sty 25, 2017 2:49 pm

Zamierzam zainstalować Palnik Platinum Bio 1 24 KW do swojego pieca węglowego. Kocioł jest firmy Stalkot o mocy 19 KW . Dom stary poniemiecki częściowo ocieplony 200 mkw. Instalacja z wymiennikiem i bojler 200 litrów z wężownicą. Co wy o tym sądzicie?

Kocioł mam już 3 sezon i spalam 3 tony węgla i 4 mp drewna (sosna, świerk). Eknomicznie jest ... tylko potrzebuje mniej czasu poświęcać na utrzymanie ciepła w domu .... Wyjeżdżam a mam małe dzieci ...

Palnik zamontować chce przez dolne drzwiczki tuż nad rusztem . Wewnątrz płyty ceramiczne.

Taki piec :

http://images7.fotosik.pl/3113/c3d18e760e9b76c2.jpg

Może ktoś się wypowie i doradzi ? :-) z góry dziękuję i pozdrawiam :-)

fotlot

Post autor: fotlot » śr sty 25, 2017 9:00 pm

Zanim zrobisz jakiś ruch upewnij się , że twoja instalacja kotłowa spełnia wymagania co do ochrony temperaturowej powrotu. Palnik 16kW jest OK
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

gagat

Post autor: gagat » śr sty 25, 2017 9:05 pm

Tutaj jest przekrój mojego pieca :

http://stalkot.pl/images/allegro/2013/kwmsg/przekroj_kwmsg.png

i palnik chciałem zamontować w drzwiczki nr 6 (rewizyjne )

gagat

Post autor: gagat » śr sty 25, 2017 9:20 pm

fotlot pisze:Zanim zrobisz jakiś ruch upewnij się , że twoja instalacja kotłowa spełnia wymagania co do ochrony temperaturowej powrotu. Palnik 16kW jest OK
instalacje robiłem sam :-) U mnie kocioł w układzie otwartym i obieg tylko pomiędzy wymiennikiem płytowym a bojlerem 200 litrów pompa na powrocie ... Nie było konieczności domieszania ciepłej wody do powrotu ... to akurat jest ok..

fotlot

Post autor: fotlot » śr sty 25, 2017 9:45 pm

A czy nie lepiej drzwiczki nr 5? Wymiennik kotła jest od 5 wzwyż.
A napowietrzanie kotłowni?
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

gagat

Post autor: gagat » śr sty 25, 2017 10:40 pm

fotlot pisze:A czy nie lepiej drzwiczki nr 5? Wymiennik kotła jest od 5 wzwyż. A napowietrzanie kotłowni?
W sumie może i racja ... przecież gdy kocioł jest zasypany na full to większość cyklu tylko górą idzie ... hmm

fotlot

Post autor: fotlot » czw sty 26, 2017 8:34 am

A mógłbyś to jakoś uzasadnić? Czyżby poniżej drzwiczek 6 znajdował się ruszt wodny?

marecki

Post autor: marecki » czw sty 26, 2017 1:39 pm

A ja bym przedziurawił drzwi nr 5. I rzucił to na szalę tak jak powinno być. Oj pomyłka. Rzucił szamot na palnik tak jak zrobił to kolega darecki (kto jak kto ale ja te zdjęcia mam hehe) :D I ewentualnie z szamotu zrobił deflektor tak żeby gorące spaliny jeszcze rozproszyć przed wejściem w wymiennik. A miejsca na popiół było by chyba na 3 lata...

fotlot

Post autor: fotlot » czw sty 26, 2017 2:18 pm

darecki pisze:Naprawdę muszę? ;) W przypadku zastosowania w takim kotle palnika, komora spalania jest pustą przestrzenią, która także spełnia funkcję pierwszej komory wymiennika... więc szkoda z tego rezygnować. Wystarczy?
Ja uprzejmie zadałem pytanie , oczywiście nic nie musisz. Ale skoro wspiąłeś się na wyżyny wiedzy praktycznej, byłem przekonany , że przedstawisz tezę popartą własnym niemałym doświadczeniem, popartym stałą obserwacją własnego kotła. Komora spalania przywołana przez Ciebie, jest znacznie większa(optycznie?) od np.komory MB. I ta niewielka komora znakomicie daje sobie radę w czasie pracy kotła o znacznie mniejszej powierzchni wymiennika. Zadałem pytanie czy nie korzystniej dla warunków spalania i mega wielkiej przestrzeni na popiół, było by zamontowanie palnika 1 piętro wyżej. Ale jeżeli płaszcz wymiennika sięga do samego dna komory a nawet dalej do popielnika, to może rzeczywiście będzie okupione zbyt wielką stratą energii. A co by palnik nie zionął ogniem bezpośrednio na ścianę wymiennika można wyłożyć ten fragment ściany wernikułem. Choć dotychczas w czasie spalania węgla, ogień(płomień, żar) miał bezpośredni kontakt ze ścianą wymiennika i nic złego się chyba nie działo. Pożyjemy- zobaczymy może będą podobne przykłady konwersji w której wysokość montażu palnika będzie zróżnicowana i da się wyciągnąć jakieś obiektywne wnioski. Dziękuję za uwagę.

gagat

Post autor: gagat » czw sty 26, 2017 3:38 pm

Dziś jeszcze raz dokładnie obejrzałem wnętrze kotła i wydaje mi się że montaż w drzwiach nr 5 może spowodować za duże nagrzewanie blachy wymiennika ponieważ znajduje sie ona tuż nad otworem. I jednak zdecydowałem się na montaż w drzwiach nr 6 otwór jest tuż nad rusztem wodnym. myślę że z uwagi na to iż spawaczem jestem z zamiłowania przerobienie zajmie chwilę... ;-) Montaż przewidziałem na połowe lutego więc to konca sezonu będę miał chwile na obserwacje i ewentualne poprawki.. będzie relacja z montażu którą napewno się z Wami podzielę. Dzięki za pomoc. Bo przecież z żoną nie pogadam o "jakimś tam palniku..." jak ona to mówi ...:-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Palnik - Platinum Bio 1”