Prezentacja kotła MB 10kw.

ODPOWIEDZ
Harek87
Posty: 225
Rejestracja: czw gru 10, 2015 1:43 pm

Prezentacja kotła MB 10kw.

Post autor: Harek87 » ndz paź 09, 2016 11:29 am

Chciałem się podzielić z wami moimi ustawieniami oraz spostrzeżeniami na temat kotła MiniBio. Jestem jego użytkownikiem od roku, przez ten okres spalił mi 5700kg pelletu po 700 ziko za tonę z czego większość znaczna pochodziła od lokalnego dostawcy. Nie był więc to najtańszy sezon w moim życiu, choć nowo wybudowany dom i pierwszy sezon zrobił zapewne swoje. Mam 130 metrów kwadratowych, 7 pętli i również 7 grzejników. Głównym celem tego wątku jest wasza ocena moich ustawień, pisanie wszelkich spostrzeżeń które mogą pomóc każdemu nowemu użytkownikowi tego kotła jak i mi osobiście.
Aktualnie mam następujące ustawienia:
pow max 20
pow min 8
podawanie 3.1
Palę całą dobę na grzejniki zawór 4D daje mi 50 st a na podłogówkę 31 stopni. Na grzejnikach mam termostaty. Póki co, żeby w domu nie było za ciepło mam 2 pętle wyłączone, w całym domu mam w granicach 22.5-23.5 st. i to mi wystarcza. Temperatura na kotle to 60 st, wodę mogę mieć max 54 bo jak mam 55 to modulacja nie dogoni 5stopniowej histerezy i kocioł się wygasi, po czym znowu się rozpala :(
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć.
Do wad tego kotła ( których niestety nie brakuje ) mogę zaliczyć poza zbyt niską histerezą również to iż moim zdaniem zbyt dużo ciepła ucieka mi przez kocioł. Mam RCK, mimo to rura między kotłem a kominem jest bardzo gorąca, przy wyświetlonych ustawieniach, taka temperatura:
https://zapodaj.net/deec6f8234780.jpg.html
https://zapodaj.net/8e7de73e7270f.jpg.html
Poza tym mam sporo uwag co do czystości mogę wymiennika, czytam wasze posty, przeglądam zdjęcia i mogę pomarzyć o takiej czystości kotła. Zdjęcia poniżej przedstawiają kocioł po 4 dobach palenia czyli około 70 kg spalonego pelletu:
https://zapodaj.net/35a34a8d41600.jpg.html
https://zapodaj.net/c3c077bf54587.jpg.html
https://zapodaj.net/c6fb0f1ca51ca.jpg.html
https://zapodaj.net/b5b0ed2f7e1a0.jpg.html
Mam jeszcze sporo do napisania, ale to później, zachęcam do dyskusji!
MB 10kW, Palnik 16kW. Pow. użytkowa - 130m2, 7 pętli + 7 grzejników, CWU 140l.

Harek87
Posty: 225
Rejestracja: czw gru 10, 2015 1:43 pm

Prezentacja kotła MB 10kw.

Post autor: Harek87 » ndz paź 09, 2016 12:22 pm

Z tym, że jak jest kocioł czysty po problem wcale nie ustępuje. Przy mocy 100% temperatura dobija mi do 200 st. - rury nawet na mikrosekundy dłonią nie dotknę. Jak to powstrzymać?
Co do histerezy to dokładnie chodzi mi o to, że rzeczywiście nie jest to wada, ale zbyt niskie jest to zabezpieczenie. Chociaż 8 - max 10 stopni załatwiłoby sprawę. Na przestrzeni kilku lat nie sposób zliczyć ile dziesiąt, (set?) razy odpalał się kompletnie bezsensownie, jeżeli jest to niedoregulowane ustawieniem CWU.
MB 10kW, Palnik 16kW. Pow. użytkowa - 130m2, 7 pętli + 7 grzejników, CWU 140l.

marecki

Prezentacja kotła MB 10kw.

Post autor: marecki » ndz paź 09, 2016 1:24 pm

Harek87 powiem ci tak. 5 ton to ja dopiero przekroczyłem w 4 sezonie, w stopce masz jaki dom. OK było trochę drewna w kominku ale zanim przerobiłem kominek te drewno ogrzało atmosferę a nie dom. Druga sprawa temat już był poruszany na forum puki można było sensownie porozmawiać i wymienić się uwagami (czytaj jak nie było dareckiego).

W skrócie daj mu fazy czyli używaj większych podawań. Też bawiłem się w malutkie podawanie, nie tędy droga, zżerało pellet a piec chodził 24h. Widać to po zawartości tlenu, przy takim podawaniu było to z 15-16%. Masz jakiś dziwny ten syf, u mnie jest popiół i biały nalot.

marecki

Prezentacja kotła MB 10kw.

Post autor: marecki » ndz paź 09, 2016 2:14 pm

Że co?

tomaszzakopane
Posty: 130
Rejestracja: sob lut 06, 2016 10:42 am

Prezentacja kotła MB 10kw.

Post autor: tomaszzakopane » ndz paź 09, 2016 3:14 pm

Może masz ten sam problem co ja czyli dmuchawa za szybko daje i większość ciepła leci w komin

marecki

Prezentacja kotła MB 10kw.

Post autor: marecki » ndz paź 09, 2016 3:34 pm

Dobry jesteś, wiesz o tym, że tylko TROL potrafi cytować historyczne wpisy żeby skompromitować rozmówcę? :) Oj kręci cię to kręci.

OK 5 ton plus hmm żeby nie oszukać, w 1 sezonie kupiłem 8m potem 6m drewna i znajomy przywióżł mi jeszcze ze 2 metry. Ale zanim kominek był przerobiony to chcesz wierzyć czy nie, to przeleciało przez komin. Pierwszy sezon zaraz po skończeniu budowy było najgorsze, 2 tony peletu i sporo m drewna, wietrzenie domu, mokre ściany itd. Zimy ostatnio są słabe.

Także 5700kg w poprzednim sezonie? Jak dla mnie to hardkor.

marecki

Prezentacja kotła MB 10kw.

Post autor: marecki » ndz paź 09, 2016 5:19 pm

darecki pisze:No, ten "mityczny"stwór przywoływany zawsze przez Ciebie, w sytuacji przyparcia do "muru". A wiesz z doświadczenia, że ja też to potrafię, więc daruj sobie po raz kolejny te same dyrdymały wciskać...
Robisz to nie tylko ze mną, bo internet jest anonimowy, czujesz się pewnie. Ale ja akurat dostaję najwięcej z prostego powodu, karmię trola, taki jest tego schemat. Doświadczenie z innych for mówi doskonale, że trole zachowania nie zmieniają, taki to już typ człowieka. Do puki nie wkroczy admin lub moderator. A to, że paliłem kominkiem? Żeby być uczciwym 50/50. 5 ton w tym systemie to 10ton bez kominka, podziel to na 3 sezony w moim metrażu. Tak czy inaczej zdania nie zmienię, wynik hardcorowy. Takiego syfu na wymienniku dawno nie widziałem. Kolego spróbuj kupić kilka worków czegoś sprawdzonego czyli tej lavy.

marecki

Prezentacja kotła MB 10kw.

Post autor: marecki » ndz paź 09, 2016 6:52 pm

Kominek w prawie 2 sezonach to porażka, wyliczenia twoje są bez sensu. Nie masz zielonego pojęcia jak w takim tanim (gdzie rura wydechowa robiła się czerwona a sam wylot jest tuż nad ogniem) kominku znika drewno i ciepła nie za wiele. Zresztą mimo przeróbek różnica w ilości drewna w kg jakie wrzucam dzisiaj do kominka w stosunku do MINIBIO są nadal duże. Owszem jest różnica jak bez usprawnień co opisałem. MB zagrzeje wodę wciągając 2 - 2,5kg peletu. Kominek to wiadro z 10kg o czym tu dyskusja. Prawdę powiedziawszy wyglądało to b.często tak, że MB w większe mrozy działał przez większość czasu a kominkiem "przepalało" się wieczorami w okresach przejściowych.

W tym sezonie kominek to tylko romantyczny wieczór.

Aha 5 ton pisałem o pelecie, kupiłem w 1 sezonie 5 ton ukraińskiego peletu. Miesiąc temu kupiłem 4tony. Berlinek w połowie rozdałem i nadal worki mam w kotłowni, nie spalam go bo są spieki.

Harek87
Posty: 225
Rejestracja: czw gru 10, 2015 1:43 pm

Prezentacja kotła MB 10kw.

Post autor: Harek87 » ndz paź 09, 2016 8:01 pm

Zdaję sobie sprawę że ilość spalonego pelletu przez mój MB jest hardkorowa, ale niestety prawdziwa. Żeby było jeszcze ciekawiej, upałów w domu nie miałem i to jest dla mnie najgorsze. Choć kilka kg straciłem również przez testowanie różnych rozwiązań, ale to uroki pierwszego sezonu. O gorącej rurze pisałem kilkukrotnie już na tym forum, dzwoniłem do serwisanta który uruchamiał mi kocioł jak i prosto do Kostrzewy, jednak nikt tak naprawdę nie wyleczył tego zagadnienia. RCK miał załatwić sprawę, jednak problem jak był tak i jest teraz. Kiedyś pamiętam miałem taką sytuację że miałem biały nalot, ale nie pamiętam teraz czy to była zasługa ustawień czy jakiegoś innego pelletu. Mogę przetestować inny opał i pewnie tak zrobię, ale to za jakiś czas bo aktualnie mam pełen zasobnik a w środę wyjeżdżam do Zakopca i po powrocie ewentualnie zajmę się tym. Marecki gdybyś miał tylko kocioł bez kominka, jak byś palił w aktualnie panujących warunkach? Tzn całą dobę czy w jaki sposób i na jakich ustawieniach.
MB 10kW, Palnik 16kW. Pow. użytkowa - 130m2, 7 pętli + 7 grzejników, CWU 140l.

marecki

Prezentacja kotła MB 10kw.

Post autor: marecki » ndz paź 09, 2016 8:33 pm

To różnie, w większości odpalany jest pod wieczór i w dzisiejsze dni to nawet co drugi dzień. Przetestuj inny opał. W MB możesz zainstalować jeszcze tzw zawirowywacze spalin, znajdziesz na forum. Powiem ci, że syf masz konkretny ze zdjęć. Nigdy czegoś takiego nie miałem, wydaje mi się ze to wyjaśnia dużą temp. spalin.

Darecki powiem ci tylko tyle, że początkowe podniecenie nad kominkiem później mi przeszło i już o tym nie pisałęm. Owszem poprzerabiałem go jest lepiej i bardzo sie cieszę ale... Nie masz kominka więc nie wiesz o czym piszę. Pisząc 2 kawałki mówię o b szybkim wzroście temp. na sterowniku i w grzejnikach. I tyle, brzoza spali się w mgnieniu oka. 5-6h będzie palił się grab ułożony pod strych ale grab pali się b.powoli, bardziej to żar i żeby działały pompki zawór 4d jest mocno skręcony więc i na grzejniki idzie słabo. Metry sześcienne szły a MB obok nadal o wiele sprawniej grzał dom. Zero stabilności, zupełne przeciwieństwo MB. Na forum muratora jest n/t temat wiele. Mój sąsiad jest jeszcze lepszy bo ma gaz i kominek chyba 22kW i z tego co obliczyliśmy w tamtą marną zimę poszło mu 30m (CWU ma nadal z gazu).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”