Modernizacja kotła ds palnikiem platinium bio 16kw

ODPOWIEDZ
Artzak

Post autor: Artzak » sob paź 01, 2016 8:13 am

Witam wszystkich. Potrzebuję porad dotyczących modernizacji kotła ds opop 14 kw oraz instalacji co . Obecnie czekam na palnik platinium bio 16 kw wraz z zasobnikiem. Kilka słow o mojej instalacji powierzchnia do ogrzania obecnie 60m2 ale będzie ponad 100m2 w przyszłości mieszkania w budynku poniemieckim 6 grzejników płytowych ,2 drabinki wszystie grzejniki mają termostaty oraz zasobnik cwu 300litrów. Cała instalacja działa na pompie alpha 2 z autoadaptacją a zasobnik na elektrozawoże 2 grzejniki drabinkowe oraz ładowanie zasobnika cwu może działać na grawitacji w razie braku prądu. Jak wykonać instalację przy kotle aby palnik pracował bez konieczności częstych startów i wygaszeń ? Nie wiem czy zamontować zawór termostatyczny trójdrożny czy też czterdrogowy i do niego sterowanie. Jaka praca palnika jest bardziej ekonomiczna ? praca na pełnej mocy z wysoką sprawnością (częste rozpalanie i wygaszanie co za tym idzie częste straty na opale i prądzie) czy praca na małej mocy w dłuższym okresie czasowym lecz z mniejszą sprawnością. Bardzo proszę o pomoc.

Artzak

Post autor: Artzak » sob paź 01, 2016 8:43 pm

Bardzo dziekuje za odpowiedź Twoje nick kojarzy mi sie z Jareckim producent sterowników spp2 do kotłow na ekogroszek ale to tak na marginesie. Do rzeczy co masz na myśli używając sformułowania " najlepiej prawdopodobnie sprawdzi się praca kotła w trybie "ciągłym", więc o startach i wygaszeniach sam będziesz decydował." Myślałem o zamontowaniu termostatu ctp o2r do wyłączania pompy co ze względu na termostaty aby pompa nie pracowała przy zamknietym obiegu zamiast "Na jednym z grzejników powinieneś termostat zdemontować, tak aby nie doszło do zamknięcia obiegu C.O" lecz jestem otwarty na wszyskie sugestie. Miałem zamontowany elektrozawór do ładowania zasobnika cwu i bardzo dobrze działał zamiast drugiej pompy pobierał 6 wat tylko w momencie otwarcia lub zamkniecia przez 10 sekund a pompa z auto adaptacją dostosowywała sobie moc w zależności do przepływu. Jak dla mnie taka konfiguracja jest lepsza pod wzgledem ekonomicznym ze wgledu na koszt inwestycji jak i na zużycie pradu podczas eksploatacji ale to jest kwestia dyskusyjna . Jeżeli chodzi o " Noo... chyba że chcesz się "bawić" w ręczne palenie... ale zapewniam Cię, że przejdzie Ci ochota na taką "zabawę", po tym jak uruchomisz już palnik" też mam taką nadzieje aczkolwiek zostało mi troche pocietego drzewa ok 2-3 m3 więc szkoda aby tego nie wykorzystać a zabiezpieczenie grawitacyjne już jest więc czemu z tego nie skorzystać..Zastanawiałem się nad zaworem termostatycznym trójdrożnym o wysokim współczynniku przepływu o średnicy 1" jak by nie było to do tego zaworu nie trzeba automatyki i jest ochrona powrotu oraz sprzyjające warunki do spalania gazów z peletu. czy zawór czterodrożny z recznym ustawieniem będzie dobrym rozwiązaniem mając na uwadze ochronę powrotu i brak kontroli teperatury w momenie zanim kocioł osiągnie swoją docelową temperaturę. Na chwilę obecną maxymalna moc grzewcza jaka będe potrzebował w najmrożniejsze dni w sredniej dobowej wychodzi mi ok 6,8 kw a średnia moc na moje mieszkanie to ok 3,2 kw a wskaznik zapotrzebowania na moc to ok 114W/m2 to są wyliczenia ze strony ciepło właściwe trzeba traktowac czysto teoretycznie w praktyce może być inaczej. Mój post zabrzmi jak riposta lecz nie taki miałem zamiar poprostu lubię wiedzieć co i jak bez urazy.

Artzak

Post autor: Artzak » ndz paź 02, 2016 8:08 am

Odpowiedzi były jak najbardziej logiczne lecz chodziło mi bardziej o sposób pracy palnika ale o tym przekonam sie pewnie w trakcie sezonu. Co do zaworu 4d masz rację że będzie lepszym rozwiązaniem a co do pompy dobrze jest mieć 2 niezależne obiegi , cały czas sugerowałem się moim starym sterownikiem i jego możliwościami nie miałem w nim trybu lato do grzania cwu i tu jest ten minus. A co sądzisz o dołożenia bufora do instalacji taki ok 1000litrów mam możliwość zakupu u lokalnego spawacza kotłów za niską cenę. Nie wiem tylko czy to ma sens ekonomiczny i najpierw chcę pierwszy sezon sprawdzić pracę instalacji bez bufora.

Artzak

Post autor: Artzak » ndz paź 02, 2016 11:05 am

Bardzo dziękuje Ci za rady które pomogły mi w podjęciu trafnych decyzji i zrozumieniu zasady działania pracy palnika z modulowaną mocą.
Moja przygoda z palnikiem i sterowaniem dopiero się zaczyna i pewnie będe tu częstym gościem.
Tak na marginesie to niezła ilość postów patrząc na czas rejestracji chyba dysponujesz dużą ilością czasu na szczęście dla mnie i innych zainteresowanych.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wymień palnik olejowy na peletowy - obniż koszty ogrzewania”