Czystość wymiennika MiniBio a jego sprawność i spalane paliwo

ODPOWIEDZ
marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 12:21 pm

1. Pytam z praktycznego punktu widzenia użytkowników kotłów Mini Bio 10 lub 20: jak u Was wygląda ilość spalanego paliwa względem czasu po ostatnim czyszczeniu? Czy ktoś z Was zaobserwował małe lub drastyczne obniżenie sprawności kotła wraz z zapełnieniem DOLNEJ części wymiennika popiołem? I tym samym większą ilość spalanego paliwa. Oczywiście zapełnieniem popiołem w granicach rozsądku a nie do momentu kiedy palnik "wbija się" w popiół.

2. Druga sprawa: jak często czyścicie wymiennik i w jaki sposób?

-------------------------

Przy okazji odpowiem sam sobie: 1. Drastycznego spadku nie zauważyłem, przynajmniej w tym roku po wyjeciu szamotu z kotła z wersji LUX. Po wyjęciu mierzyłem czas i pisałem na kartce ilości wg wyświeltacza spalonego paliwa, mniej więcej kocioł odpalany co 2 dzień. Wraz z zapełnieniem DOLNEJ części kotła popiołem czasy ani ilości nie zmieniały się. Na płomieniówkach popiołu mam praktycznie zero. Ciąg kominowy doskonale sobie z tym radzi.

2. Szufelka wyprofilowana do kotła, plastikowa zmiotka i na koniec odkurzacz kominkowy. 5min czyszczenia, w lato przy CWU co 3-4 tygodnie, popiół mieści się w wiaderku 5 litrowym
Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

PiotrekB

Post autor: PiotrekB » czw wrz 22, 2016 3:16 pm

od kwietnia albo od konca marca nie czyszczony gdzies był watek ze czysciłem wtedy co wróble znalazłem :)

tyle mam popiołu z dwóch podajników czyli 300kg

nie widze zadnej róznicy w ilosći spalonego peletu miedzy pierwszym zasobnikiem a drugim
.

mowa tu a grzaniu samej CWU.

teraz bede go czyscił konkretnie bo niedługo trzeba bedzie pewnie uruchomic CO.

Ale podobnie jak ty mam szufelke i odkurzacz kominkowy wiec pikus.

Jeszcze sobie dorobie okrągłą szczotke drucianą na wiertarke do czszczenia tych otwórków.

Moj kuzyn mini bio otwiera drzwi od popielnika na zime i na wiosne az mu sie wysypuje popioł.

Ile ta sprawnosc spadnie, worek wiecej wciagnie.

nie po to kupowałem taki piec zeby siedziec w kotłowni

P.S. JAK wyczyszcze to zrobie foty ile mam popiołu i podam wage popiołu

marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 3:25 pm

O takie panie opinie chodziło. Zero udumywania teoretycznego. Zapraszamy innych.
Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

darecki

Post autor: darecki » czw wrz 22, 2016 7:33 pm

"z praktycznego punktu widzenia" użytkownikiem kotła Mini Bio nie jestem, dlatego tylko zapytam... to wolno każdemu :)

Jak te Wasze "praktyki", mają się do zaleceń firmy, zawartych w instrukcji w punkcie:
8. Użytkowanie i konserwacja kotła?

"Należy systematycznie usuwać sadzę, osady smoliste oraz popiół
z komory spalania, płomienic a także rusztu palnika Platinum
Bio v02. Kocioł należy czyścić w zależności od stopnia zabrudzenia,
lecz nie rzadziej niż co 2 tygodnie. Popiół usuwać w zależności od
stopnia wypełnienia komory paleniskowej.."

I jeszcze drugie pytanie...

Jak realizujecie następujący zapis tejże instrukcji?

"analiza spalin (jeżeli zostanie stwierdzony znaczny wzrost
temperatury spalin, należy przeprowadzić czyszczenie części
spalinowej kotła)"

Żeby było jasne, jest tu mowa o analizie temperatury, więc nie jest do tego potrzebny analizator spalin, a tylko sam termometr...

Gdyby ktoś nie miał... to pełną wersję znajdzie tu ->

http://www.kostrzewa.com.pl/files/PDF/mini_bio_luxury/2014_03_25_Kostrzewa_instrukcja_MB+MBL_PLV_11-13_PL_www.pdf

P.S.
Piotrek... tak pięknie oblepione popiołem płomieniówki, a raczej wg. producenta "płomienice", na pewno nie mają wpływu na spadek sprawności kotła... nieee, wcale, ależ skąd...
Tylko tak żartowałem ;) :D

P.S.2
W przypadku pytań, proszę je kierować wprost do producenta kotła.
Dane kontaktowe są dostępne na ostatniej stronie powyższej instrukcji...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 8:41 pm

W czasie pracy normalnej w zimę średnio na początku czyściłem co wręcz kilka dni. Potem tydzień lub ciut dłużej.... ale dokładnie już nie pamiętam.

Ale słuszna uwaga z temp spalin. Jestem bardzo ciekawski więc go zainstaluję. Jakieś propozycje?

darecki

Post autor: darecki » czw wrz 22, 2016 9:09 pm

Ja też mogę proponować?
Dziękuję... :D

W miejsce sondy Lambda możesz bardzo łatwo zamontować termometr firmy Afriso... bardzo dobry model z regulacją, więc można go idealnie wyskalować...
dokładnie taki-> Afriso Termometr RT 80/500°C/ L=150mm do Pomiaru Temp. Spalin.

Nie ma za co ;)
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 9:15 pm

Nie ma za co aby skutecznie. Dawaj linka bo jakoś mi samochodowe mierniki pokazuje albo słabo szukam albo za mocno.

marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 9:24 pm

Tylko gdzie go kupić bo na ceneo brak ofert

-----

dodane dobra ten analogowy kupiłem a nawet dwa. Natomiast przy okazji szukam elektronicznego do kominka bo już zabudowany. Ktoś coś?

marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 9:39 pm

Ok chwilę odbiliśmy od tematu ale chyba warto dodać taką informacje dot. temp spalin w czasie palenia przez kolejne dni. Miernik około 90zł. Ja uważam, że zmieni się ona niezauważalnie. Nie ma co się dalej rozpisywać. Zmontuję i dam znać.

dodane:

Ok ale jak już będziemy podawać temp to proszę o jaką taką precyzję. Czyli ta sama temp. na kotle i te same chwilowe podawanie przez ileś tam minut. Mam nadzieję, że to jasne?

darecki

Post autor: darecki » czw wrz 22, 2016 10:00 pm

Jeśli mogę wtrącić, a przecież mogę :D
marecki pisze:Ok ale jak już będziemy podawać temp to proszę o jaką taką precyzję. Czyli ta sama temp. na kotle i te same chwilowe podawanie przez ileś tam minut. Mam nadzieję, że to jasne?
Precyzja nie może być "jako taka" tylko precyzyjna... Dokładnie takie same i stabilne parametry palnika przy 100% mocy i tak jak piszesz, tej samej temperaturze kotła. Bo inaczej to mija się z celem... Przy 20% czy 30% mocy to będzie faktycznie niezauważalne... P.S. Wcale "nie odbiliście od tematu"... jesteście na jak najlepszej drodze do jego zrozumienia :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”