Rodzaj pelletu, liściasty czy iglasty - pytanie do doradcy kostrzewy

Czekamy na Twoje uwagi dotyczące jakości paliwa.
ODPOWIEDZ
marecki

Post autor: marecki » czw wrz 22, 2016 11:51 am

Pytanie do doradcy kostrzewy: czy testowaliście w laboratorium określone rodzaje pelletu? Chodzi konkretnie o rodzaj drewna z jakiego został wykonany. Jakaś nawet krótka informacja o wynikach by się przydała.
Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » pt wrz 30, 2016 1:26 pm

W chwili obecnej możemy w naszym laboratorium sprawdzić pellet pod względem wilgotności oraz kaloryczności. Głównie badani są nasi lokalni producenci.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

marecki

Post autor: marecki » wt paź 04, 2016 10:08 pm

Czyli sprawdzacie, a czy brany jest pod uwagę rodzaj drewna bazowego? Albo inaczej mieliście na badaniach TYLKO liściasty lub tylko iglasty? No i co w wynikami.
Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

laptop

Post autor: laptop » wt sty 10, 2017 9:06 am

Pytanie pozostało bez odpowiedzi więc pozwolę sobie opisać moje spostrzeżenia. Kupuję pellet gdzie producent deklaruje (bo nie mam jak tego sprawdzić), iż wykonany jest z trocin drzew iglastych. Wydaje mi się to zasadne ze względu na naturalne substancje wiążące (żywica ?), które to są potrzebne aby pellet wyglądał tak jak wygląda. Testowałem (wielkie słowo) pellet z trocin drzew liściastych, jaśniejszy od tradycyjnego, kilku dostawców, zawsze spieki i "gungle" ;) domyślam się, że spowodowane jest to dodawaniem przez producenta (jakiś zapewne niewiadomego pochodzenia) lepiszczy i innych śmieci bo jak inaczej to wytłumaczyć? Swoją drogą, czy znacie producenta pelletu, z tymi tam certyfikatami en plus, din plus który produkuje pellet z trocin drzew liściastych? :)
PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

darecki

Post autor: darecki » wt sty 10, 2017 4:35 pm

Jako, że Twoje spostrzeżenia rozmijają się w pewnych punktach z podstawowymi faktami, to ja pozwolę sobie je wypunktować ;) 1.
laptop pisze:... Wydaje mi się to zasadne ze względu na naturalne substancje wiążące (żywica ?), które to są potrzebne aby pellet wyglądał tak jak wygląda...
Ta "naturalna substancja wiążąca" nazywa się LIGNINA... i choć drewna gatunków liściastych, w swoim składzie zawierają jej mniej niż gatunki iglaste, to jednak jest ona w nich obecna. W przeciwieństwie do żywic... które jednak nie są tym samym co lignina... http://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Lignina "Pod względem chemicznym drewno składa się z węgla (50 proc.), tlenu (44 proc.), wodoru (6 proc.) i minerałów (1 proc.), które tworzą złożone związki chemiczne. Najwięcej jest celulozy (ok. 50 proc.) i ligniny (ok. 30 proc.). Reszta to garbniki, guma, olejki eteryczne i żywica." Wynika z tego, że to wcale nie żywicę "są potrzebne aby pellet wyglądał tak jak wygląda" ;) 2.
laptop pisze:... Testowałem (wielkie słowo) pellet z trocin drzew liściastych, jaśniejszy od tradycyjnego, kilku dostawców, zawsze spieki i "gungle" ;) domyślam się, że spowodowane jest to dodawaniem przez producenta (jakiś zapewne niewiadomego pochodzenia) lepiszczy i innych śmieci bo jak inaczej to wytłumaczyć?...
W tym punkcie się częściowo muszę zgodzić z Tobą... że testowane przez Ciebie pellety z "trocin drzew liściastych" musiały zawierać jakieś dodatki... czyli "śmieci", dlatego że wcale nie jest tak jak piszesz... jakoby "pellet z trocin drzew liściastych, jaśniejszy od tradycyjnego" był zawsze... A to z tej prostej przyczyny, że większość gatunków drewna liściastego, wykorzystywanego najczęściej przy produkcji pelletu to dąb, którego kolor jest ciemniejszy od drewna sosnowego a tym bardziej świerkowego, które to gatunki drewna są najczęściej na pellet przetwarzane... A z gatunków liściastych, które mogą być jeszcze przetwarzane, to tylko drewno bukowe ma kolor dość zbliżony do sosny, natomiast do świerka kolorystycznie zbliżona jest brzoza... 3.
laptop pisze:... Swoją drogą, czy znacie producenta pelletu, z tymi tam certyfikatami en plus, din plus który produkuje pellet z trocin drzew liściastych?...
Nie znam i nie szukam takiego producenta, gdyż mam dostawcę pelletu którego jakość mnie w zupełności zadowala, choć nie posiada on tych certyfikatów, które wcale nie są takim 100% wyznacznikiem jakości... o czym przekonało się wielu użytkowników... A problem z uzyskaniem tych certyfikatów jest taki, że wymogiem ich uzyskania, jest produkcja takiego pelletu z "pni drzew", a z uwagi na to, że drewno np. dębowe jest dużo droższe od sosnowego i świerkowego, to produkcja takiego "iglastego" pelletu, bazuje tylko i wyłącznie na odpadach poprodukcyjnych, których zastosowanie wyklucza możliwość uzyskania certyfikatu, pomimo spełniania wszystkich innych norm... P.S. O jakości samego pelletu, nie decyduje tak naprawdę gatunek drewna, tylko jakość surowca wykorzystanego do jego wytworzenia... a w sprzedaży raczej trudno jest znaleźć pellety wykonane ze 100% drewna liściastego, gdyż większość z nich zawiera zawiera domieszkę gatunków iglastych, których za zadaniem jest miedzy innymi poprawieniem właśnie, "lepkości" surowca, aby nie było potrzeby stosowania innych dodatków poprawiających te właściwości...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

laptop

Post autor: laptop » wt sty 10, 2017 5:35 pm

No poleciałeś z wykładem ;)
A wystarczyło moje niepoprawne określenie- żywica- zastąpić Twoim: Ta "naturalna substancja wiążąca" nazywa się LIGNINA... i reszta treści pozostała by bez zmian. A tak mamy lekcję o żywicy.
Z pelletów drzew liściastych u mnie same bukowe stąd nie mam porównania jak wygląda dębowy, a co za tym idzie takie moje spostrzeżenia co do kolorów, a nie inne. Nawet ukraiński próbowałem i był "biały" z tym że składu prawdziwego nigdy nie poznam.
Co do Twojego pkt nr 3 to pelletu jako takiego z drzew liściastych po prostu nie ma, więc trudno tu mówić który lepszy:) Tzn w ogłoszeniach są, ale co w worku? A zapytam przy okazji, pellet którym palisz jak rozumiem nie posiada żadnych niepożądanych skutków ubocznych, oprócz popiołu ma się rozumieć.
Dziękuję za merytoryczną wymianę zdań.

Muszę zacytować pewien wpis z innego forum, cytowany w całości bez wyrywania z kontekstu odnośnie rozważań, który pellet lepszy liściasty czy iglasty:
"Z mojego doświadczenia to wysokokaloryczny pellet z trocin drewnianych bez domieszek jest najlepszy pod względem kaloryczności i ekologicznym również" :lol:
PellasX revo mini 8-35kW, S.control + ecoSTER TOUCH + moduł bufora/mieszaczy. Do ogrzania 126m2 i 56m2 garaż+kotłownia, cwu 150l

marecki

Post autor: marecki » wt sty 10, 2017 6:50 pm

Miałem i mam liściasty, jest ciemniejszy. Prawdopodobnie również dlatego, że był zbyt agresywnie suszony. Iglasty będzie jaśniejszy. Takich informacji dało się wyczytać na wielu forach, nie tylko polskich. Sporo razy czytałem o tym, że pelet jest "tuningowany" kreozotem. Pewne jest to, że iglastym można sobie zrobić krzywdę nie mając ochrony powrotu.

Co ciekawe po rozmowie z lokalnym producentem peletu (któryś kolejny, mnożą się :) rozwiązaliśmy zagadkę mojego tragicznie zanieczyszczonego peletu. Końcówka produkcji, firma na ukrainie upadła, więc sprzątali plac, ładowali wszystko prawdopodobnie nawet z ziemią. Trafiają się worki, że jest w miarę czysto, a raz już miałem alarm, palnik nie wytrzymał 12h.

darecki

Post autor: darecki » wt sty 10, 2017 10:43 pm

laptop pisze:... Co do Twojego pkt nr 3 to pelletu jako takiego z drzew liściastych po prostu nie ma, więc trudno tu mówić który lepszy:) Tzn w ogłoszeniach są, ale co w worku? A zapytam przy okazji, pellet którym palisz jak rozumiem nie posiada żadnych niepożądanych skutków ubocznych, oprócz popiołu ma się rozumieć...
Pelletu, który by się składał w 100% z drewna liściastego, praktycznie raczej się nie produkuje... ale pelletem "liściastym" nazywa się taki, który w przeważającej części wyprodukowany jest z drewna liściastego... Z tym pelletem, który spalam, faktycznie nie mam problemu... a składa się on w przeważającej części z drewna dębowego, w proporcjach 85% dębu i 15% sosny... więc chyba można nazwać "liściastym"... tak wynika z badań, które były przeprowadzone przez Instytut Technologii Drewna w Poznaniu. Wyniki badań potwierdzają jego bardzo wysoką jakość, a brak certyfikatu mi nie przeszkadza ;)
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

laptop

Post autor: laptop » śr sty 11, 2017 2:38 pm

Jeśli masz sprawdzone źródło, pali się według oczekiwań, to certyfikat rzeczywiście potrzebny tylko po to, aby było w świadomości, mam super pellet z papierami ;)
Obecny pellet którym palę "produkowany jest z trocin drzew iglastych (sosna, świerk)" jak pisze producent na swojej stronie. Ma en i din plusa. Nie jest on wcale jasny. Oczywiście można polemizować co dla kogo oznacza jasny kolor lecz widziałem na hurtowni naprawdę "biały" pellet i sprzedawca twierdził że 100% z liściastego.
Niestety w mojej okolicy próbowałem już wielu dostawców i zawsze było źle, więc nie kombinuję. Unikam worków NN. Każdy sprzedawca zachwala, ściemnia że ludzie biorą, chwalą sobie a rzeczywistość jest inna.

Kolega też miał podobnie, jak marecki pisze w ostatnim zdaniu, z tym że grzała się spaliła.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Dostawcy, Jakość, Ceny paliw”