Kocioł nie dogrzewa CWU

ODPOWIEDZ
ziutek128

Kocioł nie dogrzewa CWU

Post autor: ziutek128 » pt sie 05, 2016 11:50 am

Witam, temp. zadana kotła mam 67, temp zadana CWU mam 63,a grzeje mi do 57 gdzie szukać błędu w ustawieniu sterownika?
bardzo proszę o pomoc i pozdrawiam, ziutek128

darecki

Kocioł nie dogrzewa CWU

Post autor: darecki » pt sie 05, 2016 1:42 pm

ziutek128 pisze:...gdzie szukać błędu w ustawieniu sterownika?...
Do pracy kotła na potrzeby C.W.U. powinien być wykorzystywany tryb "Auto"... a wtedy... "temp. zadana kotła" nie ma żadnego znaczenia, gdyż sama automatyka steruje jego pracą. Jedyne co może ograniczać pracę C.W.U. to ustawienia w menu "Serwis" samego C.W.U. ;) Jest tam kilka opcji, które mają wpływ na pracę bojlera, jak np. jego temp. maksymalną, która ma tu decydujące znaczenie. Posprawdzaj... poprzestawiaj... i powinno zadziałać, tak jak sobie wymarzyłeś :) choć nie mam pojęcia do czego potrzebna jest Ci w kranie woda o temp. 65 stopni...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

ziutek128

Kocioł nie dogrzewa CWU

Post autor: ziutek128 » pt sie 05, 2016 3:04 pm

Na trybie auto nie miałem problemu, ale piec uruchamiał się 6 razy na dobę, i spalał mi więcej pelletu. Teraz odpalam go co 2 dni i wiem że jak nagrzeje mi wodę do 63st to w zupełności na 48h mi wystarczy. Tym samym oszczędzam paliwo ponieważ jak cały czas jest włączony to spala mi 6kg pelletu a jak odpalam go co 2 dni to do nagrzania wody zużywał 5,5kg.
dziś jednak nie wiem co się stało bo wody mi nie dogrzał :(
Proszę o dalsze sugestie

PS, Poproszę jeszcze o podanie mi wartości ustawień w menu CWU-Serwis- Głownie chodzi mi o delty

darecki

Kocioł nie dogrzewa CWU

Post autor: darecki » pt sie 05, 2016 7:04 pm

ziutek128 pisze:Na trybie auto nie miałem problemu...
Jeśli nie miałeś problemu... to teraz masz ;)
ziutek128 pisze:... temp. zadana kotła mam 67, temp zadana CWU mam 63,a grzeje mi do 57 gdzie szukać błędu w ustawieniu sterownika?...
Przy takich ustawieniach kotła i C.W.U. to raczej nie ma szans żeby Ci dogrzało, gdyż różnica temperatur jest zbyt mała i dochodzi do przekroczenia górnej histerezy kotła, co skutkuje wyłączeniem palnika przed uzyskaniem temp. zadanej w bojlerze... Więc podstawowym błędem jest ustawianie takich temperatur, których różnica to tylko 4 stopnie... To nie ma prawa zadziałać. Ja twierdzę że tryb "Auto" w przypadku grzania C.W.U. działa dobrze, a jedyne co bym proponował do zmiany, to wprowadzenie w oprogramowaniu możliwości ustawiania większej histerezy w opcjach C.W.U. niż te 10 stopni, które w chwili obecnej jest maksymalną wartością... Mam nadzieję, że Doradca to przeczyta i może kiedyś ;) doczekamy się wreszcie wprowadzenia większego zakresu histerezy C.W.U. gdyż nie wymaga to żadnych skomplikowanych zabiegów, ani nawet testów... Wracając do Twojego problemu, którego jesteś jednocześnie sprawcą i ofiarą ;) :D Rozwiązanie jest banalnie proste i oczywiste zarazem... Jeśli tryb "Auto" działał bezproblemowo, to tego nie zmieniaj, a jeśli chcesz ręcznie uruchamiać za każdym razem kocioł, to wyłącz go po nagrzaniu wody w bojlerze, a uruchamiaj go ponownie dopiero wtedy, gdy temperatura wody będzie już zbyt niska... czyli tak jak to czyniłeś wcześniej... Będziesz miał tym samym połączenie trybu "Auto" z ręcznym sterowaniem :) co da Ci możliwość prawie dowolnego zwiększenia zakresu histerezy C.W.U. ;) Jeśli chodzi o delty, to podejrzewam, że jeśli sam tam niczego nie namieszałeś ;) to masz w normie... a w trybie "Auto" to i tak część ustawień nie ma większego znaczenia, gdyż automatyka zarządza pracą kotła i niektóre wartości nie mają wtedy zastosowania, tak jak ustawiona ręcznie temperatura kotła, która w trybie "Auto" jest znacznie wyższa, a dodatkowo też nie ma problemu z górną histerezą kotła, która w trybie "ręcznym" ma podobno 5 stopni (choć według mnie ma tylko 4 ;) o czym pisałem już kiedyś, przy innej okazji :) Tak dla sprawdzenia, jeśli chodzi o delty... Delta źródła - zakres od 15 do 20 jest w miarę optymalny. Ten parametr określa zakres zwiększenia temp. kotła względem temp. zadanej C.W.U. czyli to, na co zwracałem Ci wcześniej uwagę, pisząc o zbyt małej różnicy, jaką masz w swoich ustawieniach w trybie "ręcznym" co jest powodem zatrzymania pracy kotła i nie dogrzanie wody do temp. zadanej. Przy Twoich obecnych ustawieniach i pracy w trybie "ręcznym" ten parametr ma maksymalnie 9 stopni, licząc 4 stopnie różnicy pomiędzy temp. zadaną kotła i temp. zadaną C.W.U. oraz dodając do tego nawet 5 stopni górnej histerezy kotła, która jest na "sztywno" określona, więc jak sam widzisz... to tak nie może działać. Delta MIN temp. - 5 - ten parametr decyduje o momencie zatrzymania pracy pompy, a co za tym idzie, możliwości dogrzania wody w bojlerze o kilka stopni więcej niż to, co jest ustawione jako "temp. zadana C.W.U." pompa wyłączona zostanie dopiero wtedy, gdy temperatura kotła będzie tylko 5 stopni wyższa od aktualnej temp. wody w bojlerze)
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

doradca kostrzewa

Kocioł nie dogrzewa CWU

Post autor: doradca kostrzewa » pn sie 08, 2016 2:56 pm

Proponuję podnieść w trybie serwisowym temp. max dla grzania cwu tak, aby była różnica między temp. zadana dla cwu ,a temp. max dla kotła była około 10 stopni. Dogrzej Ci w ten sposób wodę do temperatury zadanej. Ustaw sobie tryb czasowy dla grzania cwu . w wyznaczonych godzinach i nie będziesz miał problemu z częstym dogrzewaniem wody w ciągu dnia.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

darecki

Kocioł nie dogrzewa CWU

Post autor: darecki » pn sie 08, 2016 8:59 pm

doradca kostrzewa pisze:Proponuję podnieść w trybie serwisowym temp. max dla grzania cwu tak, aby była różnica między temp. zadana dla cwu ,a temp. max dla kotła...
Hmm... a niby o czym ja tu powyżej pisałem? Czy nie zwracałem uwagi na zbyt małą różnicę w nastawach temperatur kotła i C.W.U.? Ale jednak miło, że Doradca czyta i się ze mną zgadza... :) chociaż ja mam pewne wątpliwości ;)
doradca kostrzewa pisze:... Ustaw sobie tryb czasowy dla grzania cwu . w wyznaczonych godzinach i nie będziesz miał problemu z częstym dogrzewaniem wody w ciągu dnia...
A co będzie w sytuacji większego zużycia ciepłej wody oraz zapotrzebowania na nią w innych godzinach niż te wyznaczone wcześniej? Chyba jednak nie jest to rozwiązanie najlepsze z możliwych... Czyż nie prościej jest zwiększyć zakres histerezy C.W.U.? W czym jest problem? Gdyby firma zwiększyła zakres histerezy, tak powiedzmy do np. 25 stopni, wtedy w trybie "Auto" uzyskalibyśmy to, o co chodzi koledze ziutek128, ale nie tylko... czyli dogrzanie wody w zasobniku np. do temp. 65 stopni, a ponowne uruchomienie kotła nastąpiłoby dopiero wtedy, gdy temp. w bojlerze spadnie do 40 stopni... Reasumując: Można to uzyskać bez żadnego problemy, nie rezygnując z komfortu posiadania ciepłej wody w każdym momencie przy wykorzystaniu trybu "Auto" w połączeniu ze zwiększoną histerezą C.W.U. której ograniczenie do 10 stopni w dotychczasowym oprogramowaniu, uważam za największą bzdurę i totalne nieporozumienie...

doradca kostrzewa

Kocioł nie dogrzewa CWU

Post autor: doradca kostrzewa » wt sie 09, 2016 7:46 am

Pytanie ile osób korzysta z cwu i jakiej wielkości jest zbiornik na cwu? Nie sądzę że jest takie duże obciążenie, aby temperatura cwu spadła poniżej minimalnej temp.np 36 stopni. Jest to temperatura w której śmiało można się umyć. Mniej paliwa jest potrzebne do nagrzania wody do 36 stopni niż 63. Po za tym jest w sterowniku funkcja zagrzej teraz, która jednorazowo zagrzeje man wodę do temp max.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

darecki

Kocioł nie dogrzewa CWU

Post autor: darecki » wt sie 09, 2016 10:00 am

doradca kostrzewa pisze:Pytanie ile osób korzysta z cwu i jakiej wielkości jest zbiornik na cwu?...
Zadawane są pytania, brakuje natomiast odpowiedzi na zasadnicze pytanie, które zostało zadane wcześniej i nadal pozostaje bez jakiegokolwiek odzewu. Więc zadam ponownie... Dlaczego firma "Kostrzewa" uparcie trzyma się tej 10 stopniowej histerezy C.W.U.?
doradca kostrzewa pisze:... Nie sądzę że jest takie duże obciążenie, aby temperatura cwu spadła poniżej minimalnej temp.np 36 stopni. Jest to temperatura w której śmiało można się umyć.
Umyć, to się można "śmiało", ale już w trakcie kąpieli pod prysznicem temperatura wody szybko zacznie się obniżać, tym bardziej jeśli w krótkim odstępie czasu będą chciały z niego skorzystać 2 osoby...
doradca kostrzewa pisze:...Mniej paliwa jest potrzebne do nagrzania wody do 36 stopni niż 63...
Niby jest w tym jakaś logika ;) ale nie do końca... Nagrzanie wody do temp. 63 stopni wydłuży znacznie okres między ponownymi uruchomieniami kotła w celu jej dogrzewania, a zwiększenie histerezy C.W.U. przyczyni się do wydłużenia czasu przestoju kotła, jeszcze w większym stopniu, co w ostatecznym rozrachunku daje oszczędność paliwa. Natomiast kilkakrotne dogrzewanie w tym samym czasie wody do znacznie niższej temperatury pochłonie tego paliwa więcej, ponieważ każdorazowo spora część paliwa zużywana będzie na sam rozruch kotła, a dopiero po jego nagrzaniu, na ogrzewanie wody w zasobniku.
doradca kostrzewa pisze:...Po za tym jest w sterowniku funkcja zagrzej teraz, która jednorazowo zagrzeje man wodę do temp max.
Niby jest... ale chodzi właśnie o to, aby wszystko działało automatycznie w trybie stałym, tak jak sobie to użytkownik zaprogramuje, bez tego bezsensownego ograniczenia histerezy C.W.U. jakie obecnie mamy w oprogramowaniu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets 100”