Wkład szamotowy w kotle, wersja LUXURY

marecki

Wkład szamotowy w kotle, wersja LUXURY

Post autor: marecki » sob mar 19, 2016 5:45 pm

Dosyć ciekawe zjawisko zaobserwowałem wyjmując duży 3 częsciowy wkład szamotowy wypełniający całą komorę. Miał on niby poprawić sprawność kotła itd. Ale to przecież nie w kotle się pali tylko ogień jest na palniku, to nie piec zasypowy. Mała nakładka na palniku oczywiście została. Głównie problem dotyczy mojego sposobu palenia, czyli manulanego ząłączania pieca i decydowania kiedy ma się w nim palić (no teraz auto, było w innym wątku) a jak trzeba 24h.

Bez wkładu: piec się szybciej nagrzewa i to sporo. Po załączeniu pompek temp również szybko spada. Szamot powodował ogromną bezwładność układu. Nie zaobserwowałem jakiejś zmiany w ilości spalonego peletu dziennie. Piec chodzi w stałych godzinach i rodzinka myje się codziennie. Temp zew również ostatnio niewiele się zmieniają. Rurę wydechową nadal mogę trzymać ręką, tu różnicy również nie widzę (czuję).

I teraz na gruby +. Poprawnie działa modulacja! Jak sterownik obniża podawanie to i obniża się temp na kotle. Więcej jak 3 - 3,5 stopnia od zadanej nie przekroczy a zaworu 4D nie dotykałem juz z rok. Wcześniej szamot długo trzymał temp więc obniżanie podawania nie wiele pomagało i palnik robił STOP. Załączenie pompki CWU (i w moim przypadku wyłączenie podłogówki, grzejniki nadal pracują) mocno "zachwieje" w dół temp kotła ale wszystko wraca po jakimś czasie do normy, modulacja bez problemu daję radę. Spiek z popiołu jak był tak jest i nie powiększa się tylko wypala. Sporo powiększyła się za to przestrzeń na popiół.

O ile w przypadku kominka z płaszczem wodnym zaobserwowałem ogromną poprawę w spalaniu po dołożeniu szamotu na wysokości ognia, czystą szybę i w ogóle więcej ciepła, to w przypadku mini bio poprawa jest w zasadzie nie zauważalna. Szamot przyda się tym u których piec działa w trybie auto i załącza się na podstawie czujników, bo będzie dłużej trzymał temp. między odpaleniami. Dlatego wystawiam szamot w ogłoszeniach ;D

marecki

Wkład szamotowy w kotle, wersja LUXURY

Post autor: marecki » sob mar 19, 2016 6:55 pm

Dopalisz gazy doprowadzając powietrze wtórne. Sam szamot ich nie dopali, opowiadasz bzdury. Szamot ma inne zadanie. Taką przeróbkę, czyli dopalanie gazów, poczyniłem w kominku z płaszczem wodnym. Popatrz się na ten filmik, co się dzieje jak gość zamyka powietrze główne. Doprowadzone powietrze wtórne z innego punktu dopala gaz, bo do spalania potrzebne jest powietrze a nie szamot. Ja projekt z filmiku uzupełniłem deflektorem i dałem dodatkową przestrzeń na dopalenie gazów. Jak kiedyś zdobęde kamerę żeby poprawnie nagrać ogień to w końcu to nagram, Bo to co się dzieje za szybą u mnie w kominku nie da się opisać słowami.

Na forum muratora jest masę projektów przeróbek kotłów zasypowych + powietrze wtórne + szamot. Głównie tam gdzie stosowane jest odpalanie od góry kotła dolnego spalania (czyli bezdymnego sposobu palenia).

https://www.youtube.com/watch?v=20hqdrSV3-s

marecki

Wkład szamotowy w kotle, wersja LUXURY

Post autor: marecki » sob mar 19, 2016 7:15 pm

Ale zapytam: rozumiesz to co sam piszesz? Czy będzie przepychanka?

marecki

Wkład szamotowy w kotle, wersja LUXURY

Post autor: marecki » sob mar 19, 2016 7:58 pm

Mi chodziło tylko głównie o to, że napisałeś w 1 poście tylko o szamocie i dopalaniu, więc to uzupełniłem. Bo to b.ważne i powtarzane wielokrotnie z błędem na innych forach. To powietrze wtórne odgrywa najważniejszą rolę. Rozgrzany szamot m.in. doskonale pomaga szybko odparować wodę z paliwa.

Szczerze to nie znam dokładnego schematu tego ceramika więc się nie wypowiem. Ale widziałem wiele innych pieców gdzie szumnie reklamowane powietrze wtórne to tylko "dopowietrzenie" komory spalania a powietrze brane z głównego dolotu. W kominkach też to zaobserwowałem. Powietrze wtórne będzie spełniało role jeśli będzie doprowadzene z niezależnego miejsca/źródła.

marecki

Wkład szamotowy w kotle, wersja LUXURY

Post autor: marecki » sob mar 19, 2016 9:08 pm

darecki pisze:Oczywiście że sam szamot nie dopala gazu, lecz właśnie dzięki niemu się on może dopalić, bo bez temperatury jaką ten szamot potrafi uzyskać o dopalaniu gazu można by zapomnieć, nawet po specjalnym doprowadzeniu powietrza wtórnego...
Działa (działało) i bez szamotu. Nie tylko u mnie.

tomaszzakopane
Posty: 130
Rejestracja: sob lut 06, 2016 10:42 am

Wkład szamotowy w kotle, wersja LUXURY

Post autor: tomaszzakopane » sob mar 19, 2016 9:08 pm

darecki pisze:W kotle Warmet 200 Ceramik jest realizowane dopalanie gazów, jeśli ja gadam "bzdury" to przeczytaj sobie opis kotła ze strony firmowej, a jeśli uważasz że i oni piszą tam "bzdury", to powinieneś ich nauczyć jak się projektuje "prawdziwe" kotły z dopalaniem gazów... "
Marecki daj spokój nie wygrasz z kolegą Dareckim bo kolega wie co piszę bo sam udowadniał ze w Estymie nie wiedzą co produkują i pouczał iż programiści kostrzewy tak tych samych którzy to piszą oprogramowanie do sterowników estymy tak ze odpuść sobie bo wątek będzie miał kilka stron nie na temat a on naprawdę wierzy w to co piszę. A co do samej obserwacji tego szamotu to fajnie ze to napisałeś bo bylem bliski jego zakupu A nakładkę na palnik zrobiłem w 15 minut i za 3 zł

marecki

Wkład szamotowy w kotle, wersja LUXURY

Post autor: marecki » sob mar 19, 2016 10:01 pm

Ja nie mówię, że zawsze nie masz racji. Chcę tylko jeszcze raz podkreślić, że Twoje wypociny są męczące i zdecydwanie zniechęcają do dalszej dyskusji, co już na forum widać. Dyskusji a nie udowadnianie, że, tu zacytuję klasyka: "Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne." Tyle w temacie

Wątek powstał o wkładzie 3 częściowym do MB10. Warto jednak posłuchać co kto ma inny PRAKTYK do powiedzenia. A i jeszcze dodam ważna wiadomość: mimo zaworu 4D i załączania pompek przy około 50'C pod szamotem jest RDZA Po sezonie trzeba będzie się tym zająć i pomalowac czymś żaroodpornym.

tomaszzakopane
Posty: 130
Rejestracja: sob lut 06, 2016 10:42 am

Wkład szamotowy w kotle, wersja LUXURY

Post autor: tomaszzakopane » sob mar 19, 2016 10:11 pm

marecki pisze:Ja nie mówię, że zawsze nie masz racji. Chcę tylko jeszcze raz podkreślić, że Twoje wypociny są męczące i zdecydwanie zniechęcają do dalszej dyskusji, co już na forum widać. .
lepiej bym tego nie ujął :lol: Wiedza naszego kolegi jest tak obszerna jak pana Antoniego M. na temat wypadków lotniczych :)

marecki

Wkład szamotowy w kotle, wersja LUXURY

Post autor: marecki » sob mar 19, 2016 10:30 pm

tomaszzakopane pisze:A co do samej obserwacji tego szamotu to fajnie ze to napisałeś bo bylem bliski jego zakupu A nakładkę na palnik zrobiłem w 15 minut i za 3 zł
Pytanie ile razy Ci się kocioł włącza wyłącza dziennie?

tomaszzakopane
Posty: 130
Rejestracja: sob lut 06, 2016 10:42 am

Wkład szamotowy w kotle, wersja LUXURY

Post autor: tomaszzakopane » sob mar 19, 2016 10:56 pm

Powiem ci za jakiś tydzień lub dwa bo na dniach będę przerabiał instalacje i podpinał mini bio bo na razie pogoda nie pozwala na kilka dni bez ogrzewania !

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio Luxury”