Wkład szamotowy w kotle, wersja LUXURY

marecki

Post autor: marecki » sob mar 19, 2016 5:45 pm

Dosyć ciekawe zjawisko zaobserwowałem wyjmując duży 3 częsciowy wkład szamotowy wypełniający całą komorę. Miał on niby poprawić sprawność kotła itd. Ale to przecież nie w kotle się pali tylko ogień jest na palniku, to nie piec zasypowy. Mała nakładka na palniku oczywiście została. Głównie problem dotyczy mojego sposobu palenia, czyli manulanego ząłączania pieca i decydowania kiedy ma się w nim palić (no teraz auto, było w innym wątku) a jak trzeba 24h.

Bez wkładu: piec się szybciej nagrzewa i to sporo. Po załączeniu pompek temp również szybko spada. Szamot powodował ogromną bezwładność układu. Nie zaobserwowałem jakiejś zmiany w ilości spalonego peletu dziennie. Piec chodzi w stałych godzinach i rodzinka myje się codziennie. Temp zew również ostatnio niewiele się zmieniają. Rurę wydechową nadal mogę trzymać ręką, tu różnicy również nie widzę (czuję).

I teraz na gruby +. Poprawnie działa modulacja! Jak sterownik obniża podawanie to i obniża się temp na kotle. Więcej jak 3 - 3,5 stopnia od zadanej nie przekroczy a zaworu 4D nie dotykałem juz z rok. Wcześniej szamot długo trzymał temp więc obniżanie podawania nie wiele pomagało i palnik robił STOP. Załączenie pompki CWU (i w moim przypadku wyłączenie podłogówki, grzejniki nadal pracują) mocno "zachwieje" w dół temp kotła ale wszystko wraca po jakimś czasie do normy, modulacja bez problemu daję radę. Spiek z popiołu jak był tak jest i nie powiększa się tylko wypala. Sporo powiększyła się za to przestrzeń na popiół.

O ile w przypadku kominka z płaszczem wodnym zaobserwowałem ogromną poprawę w spalaniu po dołożeniu szamotu na wysokości ognia, czystą szybę i w ogóle więcej ciepła, to w przypadku mini bio poprawa jest w zasadzie nie zauważalna. Szamot przyda się tym u których piec działa w trybie auto i załącza się na podstawie czujników, bo będzie dłużej trzymał temp. między odpaleniami. Dlatego wystawiam szamot w ogłoszeniach ;D
Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

darecki

Post autor: darecki » sob mar 19, 2016 6:38 pm

Bardzo ciekawa i kompleksowa obserwacja :)

W teorii, szamot ma powodować dopalanie się gazów, ale dzieję się to dopiero w wysokich temperaturach, jeśli dobrze pamiętam jest to około 700-900 stopni.
W sytuacji gdy w komorze taka temperatura nie jest osiągana przez szamot tam się znajdujący, to w zasadzie nic tam po nim, gdyż gazu drzewnego z peletu jest tyle co nic, a dopalać się on powinien już na samym ruszcie, w sytuacji gdy jest na nim zamontowana wkładka szamotowa, która właśnie po to się tam znajduje aby spalanie poprawić, więc dlatego nie ma się tam już co więcej dopalać w komorze kotła
Mało tego, szamot w komorze, zaraz po uruchomieniu palnika tworzył barierę, która właśnie powoduje wolniejsze nagrzewanie kotła w fazie rozpalania i osiągania temperatury zadanej.

Co prawda mam zupełnie inny kocioł, ale przed "erą" pelletu :) przez 8 lat spalałem w Warmet 200 Ceramik drewno oraz węgiel i wtedy to przy mocno nagrzanym palenisku (oczywiście na dolnym spalaniu) było wyraźnie widać języki ognia które unosiły się ponad zwęglonymi kawałami drewna, które były tym dopalającym się w wysokiej temperaturze gazem drzewnym...
Pewnie podobne zjawisko zachodzi w Twoim kominku, dlatego tam szamot sprawdził się w 100%.
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

marecki

Post autor: marecki » sob mar 19, 2016 6:55 pm

Dopalisz gazy doprowadzając powietrze wtórne. Sam szamot ich nie dopali, opowiadasz bzdury. Szamot ma inne zadanie. Taką przeróbkę, czyli dopalanie gazów, poczyniłem w kominku z płaszczem wodnym. Popatrz się na ten filmik, co się dzieje jak gość zamyka powietrze główne. Doprowadzone powietrze wtórne z innego punktu dopala gaz, bo do spalania potrzebne jest powietrze a nie szamot. Ja projekt z filmiku uzupełniłem deflektorem i dałem dodatkową przestrzeń na dopalenie gazów. Jak kiedyś zdobęde kamerę żeby poprawnie nagrać ogień to w końcu to nagram, Bo to co się dzieje za szybą u mnie w kominku nie da się opisać słowami.

Na forum muratora jest masę projektów przeróbek kotłów zasypowych + powietrze wtórne + szamot. Głównie tam gdzie stosowane jest odpalanie od góry kotła dolnego spalania (czyli bezdymnego sposobu palenia).

https://www.youtube.com/watch?v=20hqdrSV3-s
Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

darecki

Post autor: darecki » sob mar 19, 2016 7:09 pm

W kotle Warmet 200 Ceramik jest realizowane dopalanie gazów, jeśli ja gadam "bzdury" to przeczytaj sobie opis kotła ze strony firmowej, a jeśli uważasz że i oni piszą tam "bzdury", to powinieneś ich nauczyć jak się projektuje "prawdziwe" kotły z dopalaniem gazów...

"Opis kotła

Warmet 200 Ceramik to linia wielopaliwowych kotłów na paliwo stałe z załadunkiem ręcznym. Cechą charakterystyczną jest dolne bądź górne spalanie w zależności od spalanego paliwa. Występują w wariantach o mocy nominalnej 18 kW; 25,5 oraz 32 kW. Wymiennik kotła wykonany ze stali wysokiej jakości dostarczany od sprawdzonych polskich producentów stali posiadających certyfikaty jakości. Wymiennik został specjalnie skonstruowany, aby spalał w/w paliwa. Odpowiednio wyprofilowane kanały spalinowe tworzą trzy obiegi podwyższają efekt odbioru energii.

Wymiennik kotła składa się z trzech części:
komora załadowcza,
komora ceramiczna z wewnętrznym rozdziałem powietrza na pierwotne i wtórne,
trzecia część - wymiennikowa.

Druga i trzecia komora kotła decyduje o wysokiej sprawności. W komorze ceramicznej w temperaturze powyżej 900°C i przy udziale powietrza pierwotnego i wtórnego zostają
dopalone gazy, które oddają ciepło w trzeciej części wymiennika. "
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

marecki

Post autor: marecki » sob mar 19, 2016 7:15 pm

Ale zapytam: rozumiesz to co sam piszesz? Czy będzie przepychanka?

darecki

Post autor: darecki » sob mar 19, 2016 7:45 pm

marecki... tym filmikiem tylko udowodniłeś że zjawisko, które obserwowałem w Warmet 200 Ceramik przy paleniu drewnem w wysokiej temperaturze, było tym samym dopalaniem gazu tylko w mniejszej skali, dlatego że płomień w tym kotle nie unosi się ku górze jak w kominku, tylko jest poprowadzony najpierw poziomo do dołu aby dopalić się w drugiej komorze wymiennika, na którego ściance jest zamontowany szamot...

Nie mam zamiaru o nic się "przepychać" :)
Wiem co widziałem...
Mam tylko nadzieję że przeczytałeś opis do kotła Warmet 200 Ceramik i to co tam zawarlii...
A jeśli twierdzisz że tam piszą bzdury, to ja Cię przecież nie będę przekonywał że jest inaczej ;)
Każdemu wolno wierzyć w co tylko sobie zechce...

marecki

Post autor: marecki » sob mar 19, 2016 7:58 pm

Mi chodziło tylko głównie o to, że napisałeś w 1 poście tylko o szamocie i dopalaniu, więc to uzupełniłem. Bo to b.ważne i powtarzane wielokrotnie z błędem na innych forach. To powietrze wtórne odgrywa najważniejszą rolę. Rozgrzany szamot m.in. doskonale pomaga szybko odparować wodę z paliwa.

Szczerze to nie znam dokładnego schematu tego ceramika więc się nie wypowiem. Ale widziałem wiele innych pieców gdzie szumnie reklamowane powietrze wtórne to tylko "dopowietrzenie" komory spalania a powietrze brane z głównego dolotu. W kominkach też to zaobserwowałem. Powietrze wtórne będzie spełniało role jeśli będzie doprowadzene z niezależnego miejsca/źródła.

darecki

Post autor: darecki » sob mar 19, 2016 8:21 pm

marecki... z całym szacunkiem, ale w ostatnim zdaniu jest błąd w rozumowaniu, bo nie chodzi tak naprawdę o niezależne źródło tylko o właściwe miejsce doprowadzenia tego powietrza, a źródło może być to samo, tylko musi ono tak jakby zasilać 2 miejsca które mają wpływ na prawidłowy proces spalania...
marecki pisze:Dopalisz gazy doprowadzając powietrze wtórne. Sam szamot ich nie dopali, opowiadasz bzdury. Szamot ma inne zadanie.
Oczywiście że sam szamot nie dopala gazu, lecz właśnie dzięki niemu się on może dopalić, bo bez temperatury jaką ten szamot potrafi uzyskać o dopalaniu gazu można by zapomnieć, nawet po specjalnym doprowadzeniu powietrza wtórnego... Wiem że w Twoim kominku tak to poprowadziłeś, ale to nie jest zasada która kłóci się z tym co wykorzystano w Warmet 200 Ceramik. Wystarczy że przeczytasz ze zrozumieniem i może wtedy dojdziemy do porozumienia ;) "Słownik kotłowni' PP — powie­trze pier­wotne — główna dawka powie­trza, dzięki któ­rej moż­liwe jest spa­la­nie w kotle. PW — powie­trze wtórne - powie­trze poda­wane dodat­kowo w miej­sce w kotle, w któ­rym wystę­pują pło­mie­nie. Umoż­li­wia lep­sze dopa­le­nie paliwa, a więc ogra­ni­cze­nie dymie­nia. Wiem, że zaraz powiesz że napisane jest tam, że "powietrze podawane jest dodatkowo" ale czytając dalej i znając konstrukcję tego kotła, wiem że do miejsca "w któ­rym wystę­pują pło­mie­nie" nie trzeba wcale specjalnego doprowadzenia powietrza, gdyż wpada ono tam dokładnie z tego samego miejsca. Dlatego prawidłowo to zdanie powinno brzmieć tak... PW — powie­trze wtórne - powie­trze poda­wane w miej­sce w kotle, w któ­rym wystę­pują pło­mie­nie. Umoż­li­wia lep­sze dopa­le­nie paliwa, a więc ogra­ni­cze­nie dymie­nia. Bo najistotniejsze jest tu miejsce docelowe, a nie miejsce z którego powietrze jest podawane. A że konstrukcja kominka jest odmienna od tego kotła to i sposób dystrybucji powietrza jest inny...

marecki

Post autor: marecki » sob mar 19, 2016 9:08 pm

darecki pisze:Oczywiście że sam szamot nie dopala gazu, lecz właśnie dzięki niemu się on może dopalić, bo bez temperatury jaką ten szamot potrafi uzyskać o dopalaniu gazu można by zapomnieć, nawet po specjalnym doprowadzeniu powietrza wtórnego...
Działa (działało) i bez szamotu. Nie tylko u mnie.

tomaszzakopane

Post autor: tomaszzakopane » sob mar 19, 2016 9:08 pm

darecki pisze:W kotle Warmet 200 Ceramik jest realizowane dopalanie gazów, jeśli ja gadam "bzdury" to przeczytaj sobie opis kotła ze strony firmowej, a jeśli uważasz że i oni piszą tam "bzdury", to powinieneś ich nauczyć jak się projektuje "prawdziwe" kotły z dopalaniem gazów... "
Marecki daj spokój nie wygrasz z kolegą Dareckim bo kolega wie co piszę bo sam udowadniał ze w Estymie nie wiedzą co produkują i pouczał iż programiści kostrzewy tak tych samych którzy to piszą oprogramowanie do sterowników estymy tak ze odpuść sobie bo wątek będzie miał kilka stron nie na temat a on naprawdę wierzy w to co piszę. A co do samej obserwacji tego szamotu to fajnie ze to napisałeś bo bylem bliski jego zakupu A nakładkę na palnik zrobiłem w 15 minut i za 3 zł

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio Luxury”