PELLETS 100 16kW- parametry pracy kotła oraz ustawienia palnika.

darecki

Post autor: darecki » sob lut 06, 2016 7:25 pm

Zdaję sobie sprawę że jest wiele podobnych tematów na tym forum ;)

Ale też trzeba stwierdzić, że panuje tu straszny bałagan jeśli chodzi o konkretne porady.

Już wyjaśnię co mam na myśli... :)

Celem dla którego postanowiłem założyć ten temat jest wymiana doświadczeń, opini oraz porad dotyczących tego konkretnie zestawu, czyli palnika Platinum Bio 1 (tego w nowszej wersji) zamontowanego wyłącznie w tym konkretnym kotle, który tworzy zestaw Pellets 100 16kW.

Jako że kocioł z tego zestawu, jest niczym innym jak Warmet 200 Ceramik 18kW z dołączonym w zestawie palnikiem Platinum Bio 1 16kW, dlatego też oczywiście użytkownicy, którzy wcześniej zakupili ten kocioł do spalania i ręcznego załadunku paliwa różnego typu, a dopiero po jakimś czasie zdecydowali się na dostosowanie go do spalania pelletu dokupując resztę zestawu, także będą mile widziani :)

Jeśli są wśród użytkowników forum osoby, które takie zestawy posiadają, to zapraszam gorąco do wymiany doświadczeń i dzielenie się swoimi obserwacjami, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów tym, którzy zaczynają dopiero zabawę z tym prawie "bezobsługowym" sprzętem ;) który trzeba jednak na początku właściwie skonfigurować...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

karcit

Post autor: karcit » sob lut 06, 2016 9:10 pm

Mój braciszek taki zestaw posiada, ale zbyt krótko żeby coś konkretnego powiedzieć. Na razie jest zadowolony.
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

darecki

Post autor: darecki » sob lut 06, 2016 9:28 pm

Jeśli jest zadowolony, to właśnie jest najlepszy powód żeby się pochwalić :D i zdradzić przy okazji swoje tajne ustawienia ;) które powodują że jest zadowolony...
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

karcit

Post autor: karcit » ndz lut 07, 2016 12:09 pm

darecki pisze:Jeśli jest zadowolony, to właśnie jest najlepszy powód żeby się pochwalić :D i zdradzić przy okazji swoje tajne ustawienia ;) które powodują że jest zadowolony...
Jakie ustawienia ma teraz, nie jestem w stanie powiedzieć. W każdym razie spieki mu się nie robią, w domu ciepło na wielkość spalania może na razie nie zwraca większej uwagi. Fakt na początek kupił pellet od jakiegoś lokalnego wytwórcy (może importera) nie wiem dokładnie, to spieki miał. Doradziłem, żeby na początek zanim ogarnie sam kocioł kupił dobry pellet. Jak już zapozna się dobrze z urządzeniem to wtedy przyjdzie czas na zabawy z paliwem.

darecki

Post autor: darecki » ndz lut 07, 2016 2:45 pm

Szkoda że nie ma użytkowników tego konkretnego zestawu :(

Bo stosując się do porad umieszczonych w różnych wątkach na tym forum trudno dojść ładu, jeśli mimo tego samego palnika ma się całkiem odmienną budowę kotła.

A tak to właśnie tu wygląda...

Użytkownicy kotłów o odmiennej konstrukcji dają porady innym użytkownikom którzy mają w zestawie ten sam palnik, co troszkę mija się z celem...

Dla przykładu, uzytkownicy: Mini Bio, Compact Bio i Twin Bio dają konkretne wskazówki uważając, że skoro mają ten sam palnik, to mają też gotową receptę ;)

Ale chyba tak nie jest.

Więc dla zobrazowania problemu podam przykłady, żeby pokazać o co konkretnie chodzi...

- Mini Bio 10kW - z palnikiem 16kW o programowo obniżonej mocy.
- Compact Bio 16kW - z palnikiem 16kW
- Twin Bio 12 kW - z palnikiem 16kW o programowo obniżonej mocy.
- Twin Bio 16 kW - z palnikiem 16kW
- Pellets 100 16kW - z palnikiem 16kW

Z wymienionych zestawów, tylko Compact Bio 16kW i Twin Bio 16 kW bazuje na dokładnie tej samej konstrukcji kotła.
Twin Bio 12 kW jest już kotłem nieco mniejszym ale wyposażonym w taki sam palnik 16kW, lecz inaczej dostrojonym programowo do pracy z niższą mocą.
Natomiast Mini Bio 10kW i Pellets 100 16kW są już konstrukcjami odmiennymi, a to co je łaczy... to taki sam palnik, lecz także inaczej skonfigurowany.

Nie twierdzę oczywiście, że porady dotyczące jakości spalania pelletu też nie mają sensu, bo tak nie jest, gdyż niezależnie od mocy palnika i konstrukcji kotła jakość spalania pelletu powinna być zawsze podobna.
Lecz nie tylko jakość spalania jest tu decydująca, gdyż kocioł w którym to spalanie zamienia się w energię zasilającą instalację, też jest bardzo ważnym składnikiem zestawu...

I dlatego uważam, że bałagan panujący w tematach na tym forum, utrudnia czasem uzyskanie konkretnych informacji a czasami wprowadza zamęt w głowach nowych użytkowników, zaczynających dopiero zabawę z tym "prawie" bezobsługowym sprzętem ;)

karcit

Post autor: karcit » ndz lut 07, 2016 4:12 pm

darecki pisze:Nie twierdzę oczywiście, że porady dotyczące jakości spalania pelletu też nie mają sensu, bo tak nie jest, gdyż niezależnie od mocy palnika i konstrukcji kotła jakość spalania pelletu powinna być zawsze podobna.
Tu nie tak do końca, bo dochodzi jeszcze sprawność kotła czyli jak dobrze podtrafi przekazac ciepło z komory spalania do ogrzewanej cieczy. A tu sama konstrukcja wymiennika ciepła ma najważniejsze znaczenie. Tym samym ta konstrukcja potrafi nieźle namieszać w jakości spalania. Kwestia obiegu gazów, układ ciśnień. Idąc mocno w teorię to można wszystko tak zagmatwać, że kocioł na paliwo stałe dla laików stanie się czymś w rodzaju reaktora atomowego (pod względem zjawisk fizycznych jakie w nim zachodzą).
darecki pisze:I dlatego uważam, że bałagan panujący w tematach na tym forum, utrudnia czasem uzyskanie konkretnych informacji a czasami wprowadza zamęt w głowach nowych użytkowników, zaczynających dopiero zabawę z tym "prawie" bezobsługowym sprzętem ;)
Tu się akurat zgadzam.

darecki

Post autor: darecki » ndz lut 07, 2016 4:35 pm

karcit pisze:Tu nie tak do końca, bo dochodzi jeszcze sprawność kotła czyli jak dobrze podtrafi przekazac ciepło z komory spalania do ogrzewanej cieczy.
Pisząc o jakości spalania miałem na myśli tylko i wyłącznie prawidłowy proces zamiany spalanego pelletu w energię wykorzystywaną już przez kocioł oraz jakość pozostałych po tym spalaniu popiołów... To tak w ramach wyjaśnienia, bo co do samej zasady to widzę że się zgadzamy :D Więc myślę że po przeczytaniu tego objaśnienia, zgodzi się ze mną kolega i w tym punkcie który zanegował, gdyż sam proces spalania pelletu, przy wykorzystaniu tego samego palnika, będzie podobny niezależnie od kotła w jakim jest zamontowany. Ale już to co będzie się działo z tą energią powstałą w wyniku spalania w decydującej mierze zależy właśnie od kotła... Jeśli coś pokręciłem ;) to proszę mnie poprawić :)

karcit

Post autor: karcit » ndz lut 07, 2016 5:59 pm

Oczywiście, że sam proces spalania jest podobny. Ale ustawienia tej samej mocy dla różnych kotłów będzie wymagało innych ustawień, przede wszystkim powietrza.

Kolejną rzeczą, którą będę powtarzał jak mantrę, to obieg powietrza w kotłowni czyli ciąg komin i napowietrzanie kotłowni. Wszyscy obecnie mają obsesję na punkcie izolacji, ociepleń i uszczelnień. A tu niestety kocioł powietrze musi mieć. O tym większość mam wrażenie zapomina. Piszę, że się źle pali, komuś się spaliła rura, innemu cała elektronika w palniku itd. Z niczego się to nie bierze. Takie jest moje zdanie.

darecki

Post autor: darecki » ndz lut 07, 2016 8:00 pm

Czyli jednak zgadzamy się praktycznie w 100% :)

Właśnie o to mi chodziło...

Dlatego prosiłem aby w tym wątku wypowiadały się osoby które tylko i wyłącznie takie właśnie zestawy posiadają.

NIE -->> Mini Bio
NIE -->> Compact Bio
NIE -->> Twin Bio

Tylko tak jak w temacie jest napisane : PELLETS 100 16kW

Oraz tak jak pisałem wcześniej - Warmet 200 Ceramik z palnikiem Platinum Bio 16kW.
Gdyż jest to ten sam kocioł i palnik co w zestawie Pellets 100 16kW.

as1978

Post autor: as1978 » ndz lut 07, 2016 10:58 pm

- Mini Bio 10kW - z palnikiem 16kW o programowo obniżonej mocy.
- Compact Bio 16kW - z palnikiem 16kW
- Twin Bio 12 kW - z palnikiem 16kW o programowo obniżonej mocy.
- Twin Bio 16 kW - z palnikiem 16kW
- Pellets 100 16kW - z palnikiem 16kW

Mogę się zgodzić co do tego, że palnik zachowa się inaczej w różnych kotłach, a może nie tyle sam palnik, co cały zestaw kocioł i palnik osiągną inną sprawność w zależności od kotła w którym są zamontowane. Wynika to z rozszerzalności gazów, przepływów spaliny/woda w kotle itp czynników. Niewątpliwie też palnik zachowa się odmiennie w zależności od tego jakie jest kształt, objętość komory spalania, jednak nie mogę zgodzić się z Tobą, że będą różnice na tyle znaczące, że użytkownicy innych kotłów wyposażonych w ten palnik, nie powinni wypowiadać się w temacie ustawień dla tego kotła - tudzież zestawu i vice versa. Aczkolwiek świadomość występujących różnic warto mieć.

Jeżeli moc została tylko programowo ograniczona - to wnika to z ustawień dostępnych dla użytkownika, a nie napisania zupełnie odrębnego algorytmu sterowania palnikiem dla poszczególnych kotłów. Inaczej mówiąc mogę swój palnik PB 24 KW w kotle pellets 100 ograniczyć programowo do 14 kW.Czyż nie?

Jest pewna grupa tematów, jak na przykład podawane w palniku 16/24 KW, które można uznać za uniwersalne. Tj. jak masz za małe podawanie, to nie osiągniesz żadnych efektów, bo nie ma się co palić.

Idea słuszna, aczkolwiek stosowana purytańsko obawiam się zamknie to forum.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets 100”