piec nie moze dogrzac do zadanej temp kotla - uklad z buforem ciepla

MACIEJ

Post autor: MACIEJ » pt sty 01, 2016 12:08 pm

witam. od kilku dni posiadam zamontowany palnik Platinum Bio 1- 24kW. Przeróbka pieca miałowego, piec o mocy 20kw. Calosc zamontowana w domku jednorodzinnym jednopoziomowym, w calym domu jest ogrzewanie podlogowe, w kazdym pomieszczeniu jest osobny sterownik do sterowania temp. Piec jest podlaczony pod bufor ciepla firmy galmet 500l plus mniejszy w nim o pojemnosci 150l na ciepla wode. jedyne zadanie jakie piec ma robic to naladowac bufor ciepla do 60stopni i po wychlodzeniu bufora do 40 ponownie sie wlaczyc. Sterownik palnika odczytuje teperature wody z zamontowanego na rurce wyjscia do bufora czujnika. dodam ze w domku jest jeszcze zamontowany kominek z plaszczem wodnym o mocy 15kw podlaczony rowniez pod bufor ciepla

prablemy;
1- piec nie osiaga wymaganiej temp caly czas chodzi na okolo 30-40 stop
2- po rozpaleniu kominka jako dodatkowe zrodlo temp bufor ladnie sie laduje do wymaganej temp 60stop tyle ze piec nawet jak odczyta ze woda ma juz ponac 68stop nadal pali. palnik sie nie wylancza mimo iz ma zadana temp 60stop z histereza na 2, probowalem z histereza na 5 i 10 i bylo to samo. caly czas pracowal na 100% mocy
3- w piecu jak nie bylo jeszcze palnika na pellet palilem drewnem lub weglem i baardzo szybko nagrzewal bufor do wymaganej temp.
4- pellet jest kupowany nie firmowy ale sprawdzony bo tesciu pali nim od dwoch lat ogrzewa dom ok 300m2 z miesiaca palenia ma wiaderko 10l pylu a w domu jest cieplo.

palnik
powietrze min (20%) 20
powietrze max (100%) 70
podawanie max (100%) 10,5
moc min (fl2) 25
moc max (fl2) 100
typ modulacji fl2
test zapalarka nie
test podajnik palnika nie
test podajnik zasobnika nie
test dmuchawa nie
ilosc paliwa test 7.0
wart, opalowa paliwa 5,0
sterowanie lambda nie
tlen min (20%) 14.0
tlen max (100%) 8.0
dawka startowa paliwa 25s
moc dmuchawy rozpal. 25

kociol
temp min pomp 45stop
tryb pracy auto
histereza 5stop
min temp powrotu 45stop
czas mieszacza powr 120s
test pompy kotlowej nie
test mieszacz powrot stop

co1
max tzew pomp komf 15stop
max tzew pomp ekon 10stop
min tco pomp 30stop
zrodlo kociol
temp maxymalna 60stop
czas mieszacz 180s
priorytet cwu nie
test pompy nie
test mieszacz stop
temp co dla -20stop 60stop
temp co dla 0 stop 60stop
temp co dla 10stop 60stop
wspolczynnik korekcji 2stop
tryb pracy reczny
tco zadana recznie 60stop
czujnik pokojowy brak
czujnik co nie
stala pompa nie
kalibracja pokojowego 0,0stop

vader

Post autor: vader » pt sty 01, 2016 12:32 pm

po pierwsze za duża wiatrycha ustaw powietrze min 15 max 25 podawanie 9,moc min fl2 40 i zobacz co bedzie sie dzialo

MACIEJ

Post autor: MACIEJ » pt sty 01, 2016 12:44 pm

ok ide pozmieniac i zobaczymy co bedzie sie dzialo

a podobno nowe sterowniki maja jakas wade oprogramowania ze terownik nie wylancza sie po dogrzaniu do zaprogramowaniu temp

vader

Post autor: vader » pt sty 01, 2016 12:49 pm

może ci nie wygaszać pieca bo masz pompkę ustawioną na 2 bieg?Zainwestuj w czujnik temp.pokojowej

MACIEJ

Post autor: MACIEJ » pt sty 01, 2016 1:55 pm

pompe mam ustawiona na 3 bieg.
co do czujnika pokojowego to mam zamontowane czujniki w kazdym pomieszczeniu tyle ze one sa podlaczone do listwy sterujacej silownikami zamykajacymi lub otwierajacymi podlogowke.

vader

Post autor: vader » pt sty 01, 2016 2:12 pm

ustaw pompe na 1 bieg

MACIEJ

Post autor: MACIEJ » pt sty 01, 2016 2:55 pm

no dobra ale powiedz mi ustawiajac pompe na 1 szybciej nagrzeje piec do wymaganej temperatury ale bedzie ona niska w buforze i z tego co rozumiem to po dogrzaniu pieca pompa automatycznie sie wylancza. czyli temp z pieca nie bedzie juz przekazywana na bufor oraz piec nie bedzie odczytywac temp z bufora czyli nie bedzie wiedziec kiedy spadnie do zadanej temp min i kiedy ma sie znow zalaczyc pompa.
jesli dobrze rozumiem to pompa obiegowa powinna byc caly czas zalaczona nie zaleznie od tego czy palnik dziala czy nie.

dodam iz zalozenie calego ukladu jest takie zeby jak najszybciej naladowac bufor a pozniej korzystajac z energii zmagazynowanej w buforze jak najpozniej zalaczyc powtornie palnik.
docelowo mysle o tym zeby czujnik temp kotla nie dac np gdzies w 1/3 lub 1/4 wysokosci od dolu w buforze zeby sterownik mogl odczytywac temp z bufora i jej pilnowac. aczkolwiek do konca na razie nie mam pomyslu jak to zrobic zeby bylo ok. oczywiscie bez dokupywania drogiego dadatku do palnika modolu can 650zl za cos takiego to wedlug mnie o wieeele za duzo. tymbardziej ze chodzi mi tylko o sterowanie buforem.

ps. jak mozna wstawic tu zdj ? dodalbym zdj calej instalacji oczywiscie bylbym wdzieczny za jaka pomoc w razie wykrycia bledow podlaczenia lub ciekawych pomyslow

as1978

Post autor: as1978 » pt sty 01, 2016 4:22 pm

Bezpośrednio w estymie moduł kosztuje 450,00 zł. kiedyś dołożysz jeżeli nie masz zawór 3 d i mieszacz w obiegu kotłowym -kocioł bufor - i sterownik będzie automatycznie utrzymywał temp. bufora i powrotu. Pompa musi być na I biegu max 2, nie martw się kocioł się nie wyłączy, chyba że dopiero jak zagrzeje bufor, ale woda nie może płynąć za szybko. Ja mam bufor, działa pięknie. Jeżelli jest u Ciebie wszystko ok z hydrauliką kocioł się wyłączy dopiero po nagrzaniu bufora, a dopóki to nie nastąpi będzie szedł z 100 procent (ustawionej)mocy.

MACIEJ

Post autor: MACIEJ » pt sty 01, 2016 6:21 pm

zawor trojdrozny mam zalozony na listwie od podlogowki i jest on sterowany mechanicznie czyli poprzez pokretlo, mieszacz obiegu kociol bufor to jest zalozona pompa mieszajaca na wyjsciu z kotla na bufor. z tego co piszesz brakuje mi tylko modulu sterowania buforem

a jesli chodzi o ustawienia podane wczesniej przez kolege to piec chodzi na 100% mocy a temp na kotle jest w okolicy 34stopni bufor ma okolo 30stop

MACIEJ

Post autor: MACIEJ » sob sty 02, 2016 3:23 pm

do kolegi vader na ustawieniach podanych przez ciebie w palniku byl spiek a po wyczyszczeniu pieca i spaleniu ok 100kg wyciagnalem plus minus 5l wiaderka pylu oraz byly w popielniku nie dopalone pellety wygladaly jak mysie bobki :) no i nadal piec ma ogromny problem naladowac bufor powyzej 30 stop a na piecu jest okolo 35 stop.

ps czy to prawda ze najnowszys soft w planikach 24kw jest jakis wadliwy??

ODPOWIEDZ

Wróć do „Palnik - Platinum Bio 1”