Palnik - Platinum Bio 16kW problem z rozpalaniem.

_pekin__

Post autor: _pekin__ » ndz paź 18, 2015 6:01 pm

Witam,

Od niespełna roku jestem posiadaczem w/w palnika jednak mam z nim cały czas problem, nie rozpala się nawet po 3 próbie ( pellet barlinek ). Próbowałem już różnych nastaw podawanie od 22s do 55s, wygląda to tak że najlepiej rozpalał się w okolicach 50s, za pierwszym razem praktycznie nie udało się nigdy z reguły jest do drugi raz lub trzeci. Jak już rozpali się to pali się dobrze jednak kocioł w którymś momencie nagrzewa się, a palnik wchodzi w stan czyszczenia - po tym już się nie odpala, kończy się to komunikatem brak ognia. Nie mam już pomysłu co z tym zrobić, montażysta który instalował palnik twierdzi że muszę próbować z czasem podawania dawki startowej ale ile można, może przyczyna leży gdzieś indziej. Bardzo proszę o pomoc - może jakiś nr. tel. bym mógł dokładnie przedyskutować problem. Palnik jest na gwarancji ale może to faktycznie wina ustawień bo zeszłą zimę jakoś przetrwałem ale następna to będzie koszmar.

karcit

Post autor: karcit » ndz paź 18, 2015 8:50 pm

A jakie masz ustawienia powietrza? Może za mocno dmuchawa wieje przy rozpalaniu i grzałka nie nagrzewa się do odpowiedniej temperatury. A tym samym proces rozpalania nie zdąży się wykonać w założonym czasie.
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

_pekin__

Post autor: _pekin__ » ndz paź 18, 2015 9:22 pm

dmuchawa 15-17-19, i nic, pelet robi się delikatnie zwęglony komora jest ciepła grzałka rumieni się ale się nie rozpala. To jeden problem drugi to problem związany z tym że jak już się rozpali to piec się wygasza i nie rozpala od nowa. Strasznie to utrudnia funkcjonowanie gdyż palnik miałbyć automatyczny a są kłopoty.

doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » pn paź 19, 2015 7:26 am

Spróbuj ustawić dawkę startową 25 s. Zanim jednak załączysz palnik sprawdź, czy grzałka nie jest za mocno odsunięta od blachy z trzema otworami. Jeżeli tak to spróbuj ją dosunąć. Jak zdejmiesz obudowę sprawdź również czujnik płomienia. Czujnik zamontowany jest z prawej strony palnika. Być może jest zabrudzony i dlatego tak się dzieje.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

as1978

Post autor: as1978 » wt paź 20, 2015 10:06 pm

jaki masz ustawiony próg foto ? czy fotokomórka działa ?, co to znaczy, że grzałka się rumieni?, jest tylko lekko czerwona, czy aż żółta?, próbowałeś pellet 6 mm - co akurat jest bez znaczenia przy sprawnym palniku powinno działać na jednym i drugim.

Czy przed komunikatem brak ognia po tym jak kocioł nagrzał się i wygasił, sterownik pokazuje próby ponownego rozplenia?czy też po wygaszaniu od razu pokazuje komunikat brak ognia?

Stefan123

Post autor: Stefan123 » śr paź 21, 2015 10:24 pm

Generalnie podaj wszystkie ustawienia. Podawanie, test wagi, powietrze, itp. Wtedy można coś doradzić

_pekin__

Post autor: _pekin__ » pt paź 23, 2015 10:26 pm

próg foto: 35 ( podał mi serwisant z Kostrzewy )
dawka startowa: 30s ( sam ustawiłem i się "rozpala" )
reszta ustawień - parametry fabryczne.

wydaje mi się że piec gaśnie dlatego że po nagrzaniu podaje małe ilości peletu, dziś po otwarciu kotła była tam minimalna ilość a piec był w trybie ponownego rozpalania. istnieje możliwość by wydłużyć dawki podawania ? pelet którym pale jest delikatnie dłuższy niż pelet barlinka zakładam że to jest powodem gaśnięcia. podczas krótkich prób podawania są momenty że nić nie wpada do palnika, rurę ustawioną mam pod kontem ok 45 stopni.

as1978

Post autor: as1978 » pt paź 23, 2015 10:45 pm

próg foto, to próg, gdy palnik stwierdza zapłon, u mnie próg foto ustawiony jest na 10 i jest ok,
jak jest zbyt duży próg, palnik "myśli" ,że nie ma zapłonu i nie przechodzi do następnej fazy czyli rozżarzania i gaśnie.

Oczywiście, że można wydłużyć podawanie, to jest parametr po prostu podawanie. Podaj pozostałe parametry, nie jest tak,że każdy ma takie same, a poza tym kąt ustawienia rury podajnika ma wpływ na wielkość podawania. Robiłeś paliwo test ? ile wyszło?

A i jeszcze jedno - czy usuwałeś pył z jarzma/uchwytu rury podajnika przy zbiorniku (wysuwana klapka )?- jeśli tego nie robisz to mimo prawidłowych ustawień, podajnik podaje coraz mniej i mniej i mniej...
Zauważyłem,że na pelecie barlinka, musiałem często czyścić to jarzmo,bo właśnie był taki efekt - w palniku coraz mniej ognia i mniej i mniej - przyczyna: spadało podawanie. Ilość pyłu zależy od ścieralności peletu i jak się okazuje, barlinek w moim przekonaniu, w stosunku do innych markowych peletów, ma wyższą ścieralność - powstaje więcej pyłu, który trzeba usuwać, żeby nie było takiego właśnie efektu.

doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » pn paź 26, 2015 7:00 am

Ustaw próg foto na 10 ,a dawkę startową na 25 sekund. Dmuchawa przy rozpalaniu na 20. Powinno być wszystko ok.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

_pekin__

Post autor: _pekin__ » pn paź 26, 2015 3:17 pm

doradca kostrzewa pisze:Ustaw próg foto na 10 ,a dawkę startową na 25 sekund. Dmuchawa przy rozpalaniu na 20. Powinno być wszystko ok. Pozdrawiam Doradca Kostrzewa
przy takich ustawieniach rozpala po 3 próbie, a do tego jak już z jakiegoś powodu rozpala ponownie to tylko restart pomaga. pelet jest lekko zwęglony ale już się nie rozpali.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Palnik - Platinum Bio 1”