Rozmiar kotłowni.

ODPOWIEDZ
JakubD

Rozmiar kotłowni.

Post autor: JakubD » pn sie 31, 2015 10:33 pm

Witam,

poszukuję informacji jaki musi być minimalny rozmiar kotłowni dla kotła Mini Bio 10?

Będę budował dom ok. 110 m2 powierzchni użytkowej, mam już bardzo dużo rozbieżnych informacji na temat kotłowni, z oczywistych względów rozumiem że duża kotłownia wiele ułatwia, jednak domek jest malutki, większy niespecjalnie być może a powiększenie kotłowni wymusza powiększenie reszty domu (nie wysunę z bryły domu tylko kotłowni).

Z tego co dowiedziałem się do tej pory to jedni mówią że zgodnie z ustawą kotłownia musi mieć niemal 11 m2, inni że zgodnie z przepisami jeżeli wejście do kotłowni będzie od zewnątrz nie z wnętrza domu i będzie okno, wystarczy 6 m2, a jeszcze inni że rozmiar w projekcie jest ok (a jest to dokładnie 2,52 x 1,86 - komin co według projektu daje 4,35 m2).

Poza kotłem i jakimś zapasem paliwa (pewnie niezbyt dużym) w kotłowni będzie tylko nieduży (120l) zbiornik na CWU + osprzęt niezbędny dla funkcjonowania CO i CWU. Ogrzewanie ma być w 100% podłogowe.

Jeżeli ktoś może mi pomóc, będę wdzięczny.

doradca kostrzewa

Rozmiar kotłowni.

Post autor: doradca kostrzewa » wt wrz 01, 2015 7:49 am

Wymiary kotłowni masz dokładnie podane w instrukcji obsługi kotła MB. Od czopucha kotła do komina około 50 cm, po bokach również około 50cm. Od przodu potrzeba zostawić minimum 1m. Wysokość pomieszczenia 2m.

Pozdrawiam Doradca Kostrzewa

Woor

Rozmiar kotłowni.

Post autor: Woor » wt wrz 29, 2015 12:30 pm

No i nie zapomnij o miejscu na pelet. Ja u siebie grzeję podobny metraż, i mam kotłownię 8 metrów. W kotłowni mam Mini Bio Lux, upycham tam 2 tony peletu i jeszcze zostaje troszkę miejsca na jakieś duperele typu instrumenty, grabie itd. Przy tym tych 2 ton na zimę mi nie wystarcza (dom dobrze ocieplony), bo spalam tak do 2,5 tony (CO + CWU). Wiadomo, my lubimy bardzo ciepło, więc nie oszczędzam na paliwie, czyli teoretycznie można zejść do 2 ton. Wracając do tematu wielkości kotłowni - lepiej zorganizuj miejsce na przynajmniej 2 tony, bo dokuczy ci wozić po kilka worków co tydzien z marketu.

pozdr.,

Wojtek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio”