Mini bio Luxury do domu pasywnego

SCORPION28

Post autor: SCORPION28 » ndz mar 29, 2015 11:52 pm

witam serdecznie. Właśnie rozpocząłem budowę domu. Chcę uzyskać pasywny charakter. Zastanawiałem się nad kominem powietrzno-spalinowym, ale czy ten model pieca ma, lub czy może mieć zamkniętą komorę spalania by w pełni wykorzystać taki komin??

karcit

Post autor: karcit » wt mar 31, 2015 11:12 am

Nie da się zrobić zamkniętej komory spalania z wentylatorem na zewnątrz. Możesz próbować doprowadzić do wentylatora rurę z zewnątrz, ale nie wiem czy ten wentylator poradzi sobie z zasysaniem. Druga sprawa to uszczelnienie, które będziesz musiał rozbierać każdorazowo przy otwieraniu kotła do czyszczenia.

Raczej próbowałbym "wyłączyć" kotłownię z "charakteru pasywnego" cokolwiek to miałoby znaczyć.
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

art

Post autor: art » wt mar 31, 2015 8:34 pm

Dom pasywny nie powinien w ogóle mieć komina, czyli jak karcit rzekłeś, siłą rzeczy kotłowni.
Po prostu większość strat ciepła będzie generował komin a co za tym idzie dom będzie co najwyżej energooszczędny.
Druga sprawa, to nie bardzo rozumiem Scorpiona28 z chęcią uzyskania domu pasywnego z już rozpoczętą budową.
Dom pasywny jest projektowany jako pasywny i nie da się zaadoptować normalnego projektu do tych wymogów (rozmieszczenie odpowiedniej powierzchni okien względem słońca, brak mostków termicznych, brak komina, rekuperator, etc., a przede wszystkim DBAŁOŚĆ o wykonanie). Choćbyś dał 100cm izolacje i najlepsze okna, z klasycznego projektu nie uzyskasz budynku pasywnego a co najwyżej energooszczędny.
MB L 10 kW (ver. 1), 90 m2

marecki

Post autor: marecki » śr kwie 01, 2015 12:31 am

Człowiek zadał pytanie a odpowiedź na nie brzmi: NIE ;)
karcit pisze:... Raczej próbowałbym "wyłączyć" kotłownię z "charakteru pasywnego" cokolwiek to miałoby znaczyć.
Otóż to, przynajmniej jesli chodzi o MB10.
Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

SCORPION28

Post autor: SCORPION28 » czw kwie 02, 2015 7:36 pm

Źle się wyraziłem. Dom ma charakter pasywny i nie chcę z niego rezygnować, ale nie podoba mi się gruntowa pompa ciepła która jest w nim zastosowana. Są kominki z zamkniętą komorą spalania, zaprojektowane specjalnie do budynków pasywnych i jak na razie idę w tym kierunku. Chciałem się zorientować czy ten piec mógłbym wykorzystać u siebie, gdyż na stronie producenta jest informacja, że piec ma zastosowanie w domach pasywnych.

A to co napisał "art", że dom pasywny nie powinien mieć w ogóle komina to nie do końca prawda, ponad to zwykły projekt można dostosować do charakterystyki pasywnej,(zapotrzebowanie na energię konwencjonalną na poziomie nie większym niż 15kW/m kw w skali roku) tylko jest to ogromnie kosztowne i się po prostu nie kalkuluje, bo domy specjalnie zaprojektowane są znacznie tańsze. A jeżeli chodzi o dbałość wykonania to oczywiście musi być na super wysokim poziomie.

marecki

Post autor: marecki » czw kwie 02, 2015 9:45 pm

Kominek, który mam u siebie (z płaszczem) w zasadzie można by zastosować do Twojego projektu, bo ma dolot, który mogę podłączyć bezpośrednio z zewnątrz (powietrze) pomijając kotłownię. MiniBio niestety takiej opcji nie ma. I mimo, że nie mam pasywnego kwadratu, również myślałem nad tym żeby dostarczyć bezpośrednio do MB powietrze z zewnątrz. Tzw eska czyli doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kotłowni kawałkiem rury w ścianie to 100% chory pomysł, przynajmniej u mnie. W mrozy w kotłowni jest 5-10'C.

Czyli MB10 ma taki mały "mankament" i tego komina u siebie nie podłączysz.
Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

karcit

Post autor: karcit » czw kwie 02, 2015 11:48 pm

marecki pisze:również myślałem nad tym żeby dostarczyć bezpośrednio do MB powietrze z zewnątrz. Tzw eska czyli doprowadzenie powietrza z zewnątrz do kotłowni kawałkiem rury w ścianie to 100% chory pomysł
No nie taki chory. Robimy wszystko, aby "uszczelnić" nasze domy. Dajemy super okna, szczelne drzwi itd. Ale kocioł powietrze do spalania musi skądś brać. Ja u siebie mam dziurę fi 100 do napowietrzania kotłowni. ostatnio jak przywoziłem pellet, złożyłem worki tak, że zatkałem te dziurę. Przez 2 tygodnie nie mogłem się z palnikiem dogadać, Dopiero przy następnym załadunku zasobnika zauważyłem ten numer z zatkanym dolotem. I problemy jak ręką odjął. A tak w ogóle, to mam wrażenie, że wielu ludków z forum, ma problemy z palnikami właśnie z tego powodu. Te wszystkie palące się rury i inne takie to moim zdaniem albo brak ciągu w kominie, albo ten ciąg jest, ale żeby działał to musi mieć skąd powietrze ciągnąć. To tak jak zatkany odkurzacz, też się w końcu spali.

marecki

Post autor: marecki » pt kwie 03, 2015 12:19 am

Dokładnie tak jak napisałeś z tym, że coś dodam ale nic nie ujmę ;) Eskę u siebie muszę jakoś zlikwidować. Oczywiście efekt podciśnienia w kotłowni już przerabiałem. Bo kotłownię mam połączoną z resztą kwadratu, no i jedno pomieszczenie zimne czyli zupełnie bez sensu. Mimo wszystko szkoda, że producent nie przewidział takiego podłączenia. Jakaś rura elastyczna itd. no cóż mamy kolejną zagwozdkę i kolejny tuning.

karcit

Post autor: karcit » pt kwie 03, 2015 7:17 am

Jest to to do zrobienia, ale uważam, że będzie za bardzo upierdliwe w użytkowaniu.

SCORPION28

Post autor: SCORPION28 » sob kwie 04, 2015 8:56 pm

do "marecki" by nie robić "eski" w ścianie są specjalne kominy z podwójnym płaszczem, przez które doprowadza się powietrze do samej kotłowni, lub bezpośrednio do pieca. Takie powietrze jest już ogrzane przez komin więc nie ma zjawiska wychłodzenia kotłowni. Ale o takim rozwiązaniu to najlepiej pomyśleć już na etapie budowy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio Luxury”