MINI BIO B Prognoza spalania 70 m2

ODPOWIEDZ
r0b3k
Posty: 3
Rejestracja: wt lut 17, 2015 10:14 pm

MINI BIO B Prognoza spalania 70 m2

Post autor: r0b3k » śr lut 18, 2015 12:34 pm

Witam
Jestem nowy na forum więc wypada się przywitać. Cześć wszystkim.
Poszukuję metody ogrzewania swojego przyszłego domu i zastanawiam się właśnie nad kotłem MINI BIO B, czyli z oddzielnym zbiornikiem na pellet. Tych którzy będą się pytać dlaczego nie zespolony - odpowiadam - mam ograniczenie w wysokości kotłowni do 1,7 m. A teraz do rzeczy:

Budynek o specyfikacji: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/kyi
W danych zmieni się tylko ocieplenie dachu z wełny 30 na piankę PUR 15 cm

Budynek wg dokumentów jest z 1900 r. budowany na dwie cegły. Dodam że parter nie jest wysoki ok 2,3 m.

Budynek przejdzie remont:
- wymiana poszycia na dachówkę, dołożenie okna dachowego i docieplenie poddasza pianką PUR 15 cm.
- docieplenie parteru XPS 10 cm (połowa budynku w miejscu gdzie nie występuje piwnica - nad piwnicą się okaże przy zerwaniu starych podłóg)
- strop jest drewniany - polepa będzie wymieniona na wełnę
- docieplenie fundamentów XPS 6cm (jeśli będzie to wykonalne, w zależności od stanu fundamentów)
- docieplenie ścian 10 cm styropian grafitowy

I najważniejsze pytanie:
1. Czy piec na pellet MINI BIO B 10 kW nada się do ogrzania tego budynku (parter podłogówka + drabinka, góra 3 grzejniki, kotłownia 1 grzejnik tylko dla utrzymania dodatniej temp) + CWU bojler do 150 l.
2. Jakiego poboru peletu mogę się spodziewać dziennie przy przeważającej temp. załóżmy 0 stopni i ile z mrozem -20 stopni. Wiem że to wróżenie z fusów ale ktoś może ogrzewa nim pow. ok 70 m2.
3. Czy ktoś ma podobny układ CO? Potrzebuję schematu - a na forum w wątku ze schematami link nie działa.
4. Kto poleci dobrego instalatora i gdzie kupić ten piec na Mazurach. Okolice Olsztyna.

vader
Posty: 176
Rejestracja: wt lis 26, 2013 12:31 pm

MINI BIO B Prognoza spalania 70 m2

Post autor: vader » śr lut 18, 2015 12:59 pm

Ja przed kupnem kotła zadzwoniłem do kostrzewy i mi wszystko powiedzieli.Miła obsługa

ravc
Posty: 27
Rejestracja: czw lis 20, 2014 9:23 am

MINI BIO B Prognoza spalania 70 m2

Post autor: ravc » śr lut 18, 2015 7:27 pm

Ja mam 90 m2 użytkowe (120 m2 po podłogach). Dół podłogówka, góra kalafiory (4 szt + 2 drabinki w łazienkach), CWU 140l dwupłaszcz. Ocieplenie ściany styropian 12 cm dach wełna 25 cm.
Zużycie pelletu 18 - 25 kg / dobę (pierwszy rok ogrzewania). Przy podłogówce podobne zużycie będziesz miał bo to kwestia rozgrzania podłogi.

r0b3k
Posty: 3
Rejestracja: wt lut 17, 2015 10:14 pm

MINI BIO B Prognoza spalania 70 m2

Post autor: r0b3k » śr lut 18, 2015 7:49 pm

Czyli twierdzisz jakby były grzejniki zużycie peletu byłoby mniejsze. Przyjmując 22 kg dziennie, 200 dni pracy, i pelet 800 zł/ tonę daje 3,5 k za sezon przy takim małym metrażu, chyba że coś źle liczę. Wydaje mi się że to bardzo dużo. Czy jest realna szansa żeby przy tym metrażu zejść poniżej 10 kg na dobę?

Jeśli pellet jest tak drogim gipsem to nie wiem czy sięw niego pakować :)
vader - na pewno się z nimi skontaktuję

ravc
Posty: 27
Rejestracja: czw lis 20, 2014 9:23 am

MINI BIO B Prognoza spalania 70 m2

Post autor: ravc » śr lut 18, 2015 7:58 pm

hmmm chyba coś mi piec zużycie zawyża :-) bo od połowy października zużyłem faktycznie licząc worki jakieś 1,6 t pelletu.
CO do podłogówki to w sumie nie wiem jak by wyszło w porównaniu z kalafiorami ale ja żałuję teraz że nie mam podłogówki w całym domu. CHodziło mi raczej o to że podłoga musi się rozgrzać więc w tym czasie piec zużywa pelet zanim temperatura w domu się podniesie.
Zużycie też zależy jak dużo zużywasz wody ciepłej i jaką preferujesz temperaturę w domu.
Dla jednych wystarczy 19 a dla innych 23 jest mało.

vader
Posty: 176
Rejestracja: wt lis 26, 2013 12:31 pm

MINI BIO B Prognoza spalania 70 m2

Post autor: vader » śr lut 18, 2015 8:10 pm

są fajne promocje na stronie kostrzewy giełda kotłów,można tanio powystawowe kupić http://www.kostrzewa.com.pl/#!Giełda_kotłów_i_palników-Giełda_kotłów_i_palników

r0b3k
Posty: 3
Rejestracja: wt lut 17, 2015 10:14 pm

MINI BIO B Prognoza spalania 70 m2

Post autor: r0b3k » śr lut 18, 2015 10:18 pm

U mnie podłogówka na całości odpada ponieważ strop jest drewniany z wypełnieniem jakimś badziewiem, które chcę wymienić na wełnę. Temperatura jaką będę chciał utrzymać to ok 21. ravc - podłogówkę masz na całym parterze? Ile masz pokoi na parterze. I jak takie ogrzewanie się sprawuje w salonie czy pokoju w którym dłużej się przebywa. Różnie słyszałem że w pokojach tego typu ogrzewania się nie stosuje, ale wydaje mi się, że to mit. Szczerze zastanawiam się również nad kotłem zasypowym 8 kW ale wiem że kotły zasypowe nie są technicznie dostosowane do podłogówki i powinien być wtedy bufor (tylko weź go umieść już w istniejącym budynku - raczej nierealne)

as1978
Posty: 142
Rejestracja: ndz gru 07, 2014 10:08 pm

MINI BIO B Prognoza spalania 70 m2

Post autor: as1978 » śr lut 18, 2015 10:29 pm

Zużycie w pierwszym roku jeżeli chodzi o nowe budynki nie jest reprezentatywne - budynek musi wyschnąć.

Dobre schematy znajdziesz na stronie Estymy (Estyma Electronics) - producenta sterownika do kotła, który chcesz kupić - w insytrukcji obsługi regulatora platinum bio lub igeno. Ja mam wykonaną instalację identycznie, jak na schemacie, który tam znajdziesz - wraz buforem - i jestem z niej naprawdę zadowolony.

Istotne moim zdaniem jest rozdzielenie obiegów, tak aby grzejniki i podłogówka mogły być sterowane niezależnie - precyzyjne sterowanie obiegami pozwala zmniejszyć spalanie - ale nakłady na wykonanie takiej instalacji są wyższe, gdyż potrzebny jest dodatkowy moduł, czujnik temp wewnętrznej, mieszacz i zawór 3d. Grzejniki też nie powinny być z przypadku, najlepiej gdy są lekkie - np miedziano - aluminiowe są wtedy precyzyjne. Podłogówla jest dla komfortu, nie dla oszczędności, jednak jeżeli wykonasz wylewkę z anhydrytu zamiast cementu uzyskasz mniejszą bezwładność cieplną podłogówki, a tym samym zwiększysz oszczędność poprzez umożliwienie wykorzystanie ciepła z zysków bytowych i słoneczka.

Dobrym rozwiązaniem jest też do tego bufor, choćby niewielki - ale podraża koszt wykonania instalacji , jednak nie w sposób kosmiczny - bufor 300 l + moduł do jego sterowania, to koszt około 1800 zł ( przy okazji umożliwia też sterowanie podmieszaniem powrotu w celu ochrony kotła). Na pytanie czy się to opłaca uzyskasz różne odpowiedzi. U mnie zmniejsza spalanie, to jest niewątpliwe - ale zyski to około 5- 8 zł dziennie.

Przy podłogówce warto starać się utrzymywać stałą temp. pomieszczeń bez obniżania na noc, ale to już zależność między sposobem korzystania z instalacji, a spalaniem, a nie zależność między jej architekturą, a spalaniem.

ravc
Posty: 27
Rejestracja: czw lis 20, 2014 9:23 am

MINI BIO B Prognoza spalania 70 m2

Post autor: ravc » czw lut 19, 2015 11:09 am

Podłogówkę mam na całym parterze. Salon, kuchnia (otwarta), pokój, korytarz, wiatrołap, łazienka (tu jeszcze drabinka) + kalafior w garażu.
Góra podłogówka w łazience + drabinka, 3 pokoje i korytarz (kalafiory).
Mi się bardzo podoba ogrzewanie podłogowe w salonie również.
Nie mam rozdzielonych obiegów ale góra (kaloryfery) chodzi mi grawitacyjnie więc taki system jest dla mnie w zupełności wystarczający.
Prostota czasem jest lepsza od rozbudowanych systemów.
Ja temperaturę mam ustawioną stałą 20,5 stopni - od podłogi inaczej temperatura jest odczuwalna - kto przyjdzie twierdzi że jest za gorąco.
Widziałem też systemy na kotłach zasypowych z podłogówką ale wg mnie to jest porażka, podłoga albo zimna albo za gorąca.
Mi się najbardziej w tym piecu podoba to, że zasypuję czyszczę i na min tydzień zapominam o piecu. Taka namiastka gazowej bezobsługowości (gazu świadomie w domu nie chciałem).
Z obserwacji wydedukowałem że w lecie jeden zasyp na 4 - 6 tyg czego chcieć więcej no może niższej ceny pelletu i mniej mniej oszustów dodających kleje i inne tego typu specyfiki.
Co do ceny z giełdy Kostrzewy to można w podobnych cenach w sklepie kupić bez problemu na 8% (odliczeń VAT-u już nie ma).

marecki

MINI BIO B Prognoza spalania 70 m2

Post autor: marecki » czw lut 19, 2015 7:45 pm

ravc pisze:Mi się najbardziej w tym piecu podoba to, że zasypuję czyszczę i na min tydzień zapominam o piecu. Taka namiastka gazowej bezobsługowości (gazu świadomie w domu nie chciałem).
Jak masz możliwość zainstalowania gazu ziemnego to się nawet 5 min nie zastanawiaj. Do tego piec zasypowy lub kominek w razie awarii itp. Co do podłogówki, zrobiłem u siebie na całej powierzchni dół coś ponad 60m2. Brak grzejników tylko podłogówka. Solidnej grubości wylewka około 9-10cm plus klej i płytki. Nie zamienił bym tego rozwiązania na nic innego. Temp. podłogi waha się od 19 do 23'C. Przy 24 często znajomi/sąsiad mówi, że jest jak w piekle. Mini bio "ładuje" taki bufor dosyć długo ale podłoga jest ciepła do nast włączenie pieca. Wadą tego rozwiązania jest bezwładność bo ta jest ogromna (przy tej grubości). Żeby "ruszyć" taki bufor z 19'C do 22 potrzeba około 10-12h pracy minibio ze średnią mocą. Oczywiście w tym samym czasie na piętrze pracują grzejniki, które są zasilane wyższą temp. niż podłogówka. W kotłowni jest zawór 4d do ochrony powrotu i 3d do podłogówki. Wybrałem manualną regulację, żadnych czujników i siłowników. Zamiennie z mini bio pracuje kominek, który robi/grzeje dokładnie tak samo jak automat (łącznie z CWU). Kominek mam o koło 2x większej mocy. Ale to prawda, źle zrobiona podłogówka odstrasza. Np. zasilana bez zaworu 3d lub 4d prosto z kotła. Lub za cienka wylewka. Sam nie raz widziałem podłogę o temp. 35-40'C. Trochę przesada ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio B”