upgrade palnika pellets 100 24 kw ver 1.0 ?

ODPOWIEDZ
as1978

Post autor: as1978 » czw sty 01, 2015 10:32 pm

Witam wszystkich.

Naszła mnie pewna myśl odnośnie możliwości dalszego upgreadu palnika, a było nią nałożenie na palnik wyposażony we wkład celarmiczny i uszczelniony zgodnie ze wskazówkami marckiego, około 20 cm rury stalowej, (dymowej Q 150 mm pozostałej mi z budowy kominka) - na wzór rozwiązania stosowanego w palniku paltinium bio 2.

Efekt ( w stosunku do ustawień sprzed modyfikacji): sonda lambda poważnie zwiększa obroty dmuchawy, ponad zadane maximum obrotów dla 100 % mocy, aby utrzymać tlen na poziomie 8 %. Przy wartości zadanej dla dmuchawy 20 - 22 jako max, tlen w spalinach oscyluje w granicach 6 %. Aby uzyskać 8 % tlenu obroty dmuchawy dochodzą nawet do 37, przy niemal całkowicie otwartej przesłonie na wentylatorze i przy zadanych obrotach dla 100 % mocy na max 27. Płomień jest bardzo jasny i huczący.

Czy aby przypadkiem nie uzyskałem dalszego wzrostu sprawności, może zatem czas na zejście z tlenem do 6 %, aby lambda nie póbowała podbijać obrotów tak, aby uzyskać 8 %, bo i po co?

Zmniejszenie tlenu w spalinach oznacza zmniejszenie straty kominowej, a zatem zysk na sprawności. Główną przyczyną konieczności dostarczania powietrza w nadmiarze, jest konieczność dostarczenia odpowiednej porcji tlenu w celu zupełnego spalania.

Czyżby udało mi się zmniejszyć niezbędny nadmiar powietrza potrzebnego do spalania?, co o tym myślicie?, czy ktoś wie jakie są optymalne ustawienia tlenu dla platinium bio 2?

Ps.
Wprowadziłem zmianę w ustawieniach zmniejszając tlen przy mocy max do 6 %, nie obserwuję ciemnego płomienia, natol też biały, brak niedopału, obroty w garniacach 21.

marecki

Post autor: marecki » czw sty 01, 2015 10:58 pm

Zejście poniżej 8% (czyli w testach robiłem w okolicach 2-7%, momentami nawet 0) powoduje czarny osad na kotle. Czyli nie ma to sensu, bo niedopalone gazy drzewne ulatują w komin, tworzy się czad. 8-10% daje delikatnie biały osad. Serwisant również proponował 8% przy 100%. Sądzę, że akurat w tym palniku nie ma sensu więcej kombinować. Zawsze dodatkowa ilość tlenu spowoduje dokładne dopalenie gazów drzewnych. O wychłodzeniu kotła nie ma mowy, najważniejsze są dobre warunki spalania, czyli wysoka temp spalania i tlen. A zauważ, że te 8% ma już sonda na samym końcu kotła, przy wylocie gdzie spaliny juz b.dokładnie wymieszają się z pozostałym tlenem. A ile jest tlenu na na palniku w danym momencie? Sądzę, że nie jest już tak różowo i lepiej jak ogień ma pewien zapas tlenu.

Podobny problem z gazami, co już nie raz pisałem, kombinuję w wodnym kominku: dopalanie spalin, powietrze wtórne. Brak tlenu po zamknięciu przepustnicy powoduje spustoszenie: na szybie (czarna), na ściankach (czarny syf) i piekny kreozot w samym przewodnie kominowym. Obserwuję to w zasadzie na co dzień bo mam pracę m.in instalatorskie na kominach. O znikomej sprawności kotła zasypowego (np. kominka) nie wsopomne, bo to połowę ulatuje w komin.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Palnik - Platinum Bio 1”