Mini Bio Luxury - fotokomórka ciągle widzi ogień

ODPOWIEDZ
Woor

Post autor: Woor » czw wrz 25, 2014 7:23 pm

Panowie, bardzo proszę o pomoc zanim serwisant zawita do nas.

Otóż chciałem po lecie uruchomić swoje mini bio luxury, włączam wtyczkę do prądu, komputer się ładuje i pisze wygaszanie. Niby nic dziwnego, tylko fotokomórka ciągle widzi płomień o jasności 249. No i piec ciągle się wygasza. Przy próbie rozpalania, grzałka włącza się na kilka sekund, a ponieważ fotokomórka już widzi ten płomień o jasności 249, grzałka się wyłącza i piec przechodzi w tryb rozżarzania. Oczywiście ognia na palniku nie ma, bo pellet nie może się rozpalić w ciągu dosłownie kilku sekund pracy grzałki.

Od razu mówię, że próbowałem wyłączać piec z prądu kilka razy, zresetowałem ustawienia fabryczne i nawet wybrałem baterię w sterowniku. Nic nie dało. Palnik też jest czyściutki, czyli tej fotokomórki nic nie przysłania.

Co to może być - padła fotokomórka? Komputer? Jakieś sugestie?

Dzięki za komentarze, bo już się zimno w chacie robi, a serwisant zawita dopiero w przyszłym tygodniu...

Wojtek

wizard05

Post autor: wizard05 » czw wrz 25, 2014 8:01 pm

Jeśli kostrzewa jako fotokomórkę stosuje fotorezystor to najprościej na kabelkach od fotokomórki sprawdzić czy rezystancja zmienia się wraz z poziomem oświetlenia (jeśli się zmienia to najprawdopodobniej jest sprawna).

BTW
Jeśli podłączysz fotorezystor w kierunku zaporowym otrzymasz stałą wartość rezystancji.

doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » pt wrz 26, 2014 7:45 am

Spróbuj odkręcić obudowę palnika. Po prawej stronie patrząc na wprost palnika będziesz miał zamontowany czujnik płomienia. Wyciągnij go i sprawdź czy przypadkiem nie jest uszkodzony. Po wyciągnięciu sprawdź również otwór w którym zamontowana jest fotokomórka być może coś tam wpadło. Jeżeli nie nie pomoże to skontaktuj się z serwisantem.

Doradca Kostrzewa

Woor

Post autor: Woor » pt wrz 26, 2014 8:33 am

Dzięki za sugestie, spróbuje rozkręcić palnik, wybrać i przeanalizować ten czujnik płomienia. Dam znać jak mi poszło.

Wojtek

Woor

Post autor: Woor » ndz wrz 28, 2014 7:29 pm

Witam,

A wiec problem zostal rozwiazany po wizycie serwisanta, gwarancyjnie zostal mi wymieniony sterownik pieca - modul CAN. Fotokomorka byla jak w najlepszym porzadku. Teraz wszystko smiga fajnie.

Jedyne, co mnie niepokoi, to niezawodnosc tego sprzetu. Jezeli komputer padl mi po niespelna roku, to troche sie obawiam o niezawodnosc w przyszlosci. Bo ceny tych modulow sa dosyc wysokie..

Pozdr.,

Wojtek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Mini Bio Luxury”