Bufor w Pellets 100 24 kw

CzajaBB

Post autor: CzajaBB » śr lut 19, 2014 9:50 pm

Witam.Czy ktoś ma podłączony Bufor do tego pieca i jak mu to działa?Ja podłączyłem 2 bufory po 500 L w jednym jest 120 L wody CWU. ale niestety nie działa to tak jak bym chciał.Wie ktoś może jak sprawuje się ten zastaw buforowy sprzedawany przez producenta i co wchodzi w jego skład?
Pellets 100 24 kw

spooknienty

Post autor: spooknienty » wt lis 29, 2016 12:19 am

Również podpinam się pod pytanko.
Planuję zamontować u siebie ten piec wraz z buforem 1000l i modułem od kostrzewy.
Testował ktoś jak to się sprawuje?
Do bufora lepiej wziąć 16 czy 24 kw?
Różnica w cenie niewielka tylko czy jest jakiś sens brać 24kw?
Domek mały z poddaszem, 110 użytkowej 600m3 z czego ok 70 to garaż grzany na minimum. Ocieplenie 20cm ściany, 30cm dach, 20-15cm pod posadzką.

darecki

Post autor: darecki » wt lis 29, 2016 12:46 am

Jest na tym forum, jeden użytkownik takiego właśnie zestawu Pellets 100 z buforem... i bardzo sobie taki duet chwalił...
Jak do pracy z buforem... to zawsze lepiej jest brać kocioł większej mocy... a parametry domu nie mają już tu takiego znaczenia, jeśli chodzi o moc kotła w odniesieniu do powierzchni użytkowej...
Większe ma znaczenie pojemność samego bufora... bo czym większy bufor... tym większej energii trzeba do jego ładowania... więc i większa moc kotła, jak najbardziej się przydaje... więc jest sens... skoro różnica w cenie niewielka.
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

spooknienty

Post autor: spooknienty » wt lis 29, 2016 10:33 am

Idąc dalej, czy jest sens pakować duży zbiornik cwu czy wystarczy 100l? I tak zasilany będzie wg schematu kostrzewy z bufora więc piec nie będzie się specjalnie dla niego załączał, a miejsca w kotłowni mam jak na lekarstwo. Zbiornik będzie poziomy wiszący.

fotlot

Post autor: fotlot » wt lis 29, 2016 11:18 am

Zastosowanie układu z buforem ma swoje zalety, przy paleniu z dużą mocą i odbieraniu tejże przez ładowanie bufora ale ma też wady. Bo zestaw bufor galanteria i sterowanie też swoje kosztuje, wielkość naczynia przelewowego przy tak dużym zładzie, nie bez znaczenia(układ otwarty).
W przypadku kotłów na drewno , węgiel bez możliwości płynnej modulacji mocy paleniska, jest to dobre rozwiązanie. Palisz raz na dobę(średnio) i cały dzień rozbierasz wodę z bufora.
Jest pytanie: a ile czasu będziesz musiał ładować ten bufor i do jakiej temperatury? Oczywiście zakładając że w tym czasie nie będziesz brał ciepła ani na c.o. ani na c.w.u. Zapytam wprost. Brałeś to pod uwagę? Ile czasu będzie trwało rozładowanie bufora od 65-40*.
Kocioł pellets 100 zadowoli się pelletem i odwdzięczy się automatyczną pracą bez codziennego dozoru, ale w przypadku stosowania innego paliwa, nie. Czy jest sens kupowania kotła na pellet i na wszystkie paliwa i palenie w nim jak w byle śmieciuchu?
W przypadku Czajabb podejrzewam źle wykonaną instalację.
W przypadku spooknienty , kup kocioł max 10kW i pal w nim pelletem i daj sobie spokuj z buforem a będziesz zadowolony, zaoszczędzisz dudków.
Żaden z was nie ujawnił informacji o rodzaju ogrzewania(grzejnik,podłoga) , to też jest ważne.
A na końcu rzecz najważniejsza. Czy któryś z was policzył zapotrzebowanie na ciepło? ile zmagazynujesz i ile czasu będziesz korzystał z zasobów bufora do ponownego uruchomienia kotła i ładowania bufora?
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

darecki

Post autor: darecki » wt lis 29, 2016 6:22 pm

spooknienty pisze:... miejsca w kotłowni mam jak na lekarstwo...
Jeśli miejsca masz aż tak mało... to daj sobie spokój z buforem... bo miejsca będziesz potrzebował, nie na "lekarstwo" ;) ale na worki z pelletem, którym będziesz palił, więc apteczka nie wystarczy :D A w tym co pisał Fotlot, jest trochę racji... z dużym jednak naciskiem na "trochę"... gdyż nie bierze pod uwagę kilku istotnych aspektów o których w ogóle nie wspomina, ale nie ma co wszczynać batalii w obronie bufora :) Jeśli zdecydujesz się na zestaw Pellets 100 bez bufora... to oczywiste, że wystarczy Ci wtedy model o mocy 16kW, który ja też eksploatuję... a jest to już drugi egzemplarz, który stanął w mojej kotłowni... więc z czystym sumieniem mogę Ci go polecić... bo jest tak jak napisał Fotlot... (choć sam używa innego kotła) że... "Kocioł pellets 100 zadowoli się pelletem i odwdzięczy się automatyczną pracą bez codziennego dozoru" I jest to najprawdziwsza prawda, gdyż jego konstrukcja jest najbardziej bezproblemowa w użytkowaniu, czyszczeniu... czyli po prostu eksploatacji... ze wszystkich kotłów pelletowych, dostępnych w ofercie firmy. Więc nie ma nad czym się zastanawiać... tylko instalować :)
Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

fotlot

Post autor: fotlot » wt lis 29, 2016 7:15 pm

Czekaj ,czekaj mało miejsca w kotłowni , to znaczy MB 10kW jak znalazł. Ten p-100 ma zasobnik z boku , to też zabiera trochę miejsca a MB zasobnik nosi jak ślimak domek-na plecach.
Mini Bio 10kW, palnik Platinium Bio-1 v2 16kW podłogówka 7 pętli 60m2 CWU 140 l, pompa CO, pompa CWU, pompa kotłowa, 3D ESBE VTA 572 20-43*

spooknienty

Post autor: spooknienty » wt lis 29, 2016 9:16 pm

Miejsce na pellet będzie w garażu, jego część będzie pomieszczeniem gospodarczym. U mnie podłogówka tylko kuchnia, łazienki i kawałek korytarza z przedsionkiem w sumie niewiele. Reszta kaloryfery. Zapotrzebowanie na energię mam obliczoną według kalkulatora na ok 7kw.Mam spory kawałek liściastego lasu po dziadku i niezły zapas drzewa (już sezonuje) więc byłoby grzechem nie kożystać. Z drugiej strony zdarza mi się wyjeżdżać na dłużej i nie chcę obarczać żony paleniem w piecu. Dlatego pellets 100 jest dla mnie idealnym targetem, lecz jego 16kw może być za dużo, więc bufor był u mnie naturalnym wyborem. Dodatkowo chciałbym tak wysterować kocioł aby na pellecie też rozpalał się raz może dwa dziennie bo wydaje mi się że przyoszczędze pelletu. Kotłownia ma ok 6,5m2 i teoretycznie bufor by się zmieścił ale nie wiem jak będzie jak dojdą instalacje itp.Mam jeszcze możliwość zmian delikatnych w jej powierzni więc planuje już teraz. Cena bufora i sterowania do niego mnie nie odstrasza bo na inwestycje mam pieniążki a perspektywa oszczędności na drewnie sprawia że jakoś przeboleje ????Taka instalacja pozwoli mi również zaoszczędzić na kominku z płaszczem wodnym, który musiałbym zainstalować montując piec tylko na pellet. Martwi mnie tylko czy da się to wszystko ładnie wysterować w automacie bo estymy nie cieszą się dobrymi opiniami ????

fotlot

Post autor: fotlot » wt lis 29, 2016 10:02 pm

Jakikolwiek kocioł postawisz, musisz mieć dojście do wyczystki, do drzwi popielnika, do instalacji. Obejrzyj jakie są sugestie producenta jeśli chodzi o minimalne dystanse i wtedy podejmij decyzję.
Dziadkowy las tak po prostu w komin? i co powiesz wnukom pokazując te piaszczyste wydmy , że kiedyś był tu las?
cyt:"Grzechem było by nie skorzystać" Nie. Grzechem było go spalić.
Jak już masz drewno i sezonujesz je , to pomyśl o magii żywego ognia. Fajna koza , czy jak już koniecznie chcesz kominek stworzy fajny klimat w chłodne wieczory.

darecki

Post autor: darecki » wt lis 29, 2016 11:23 pm

spooknienty pisze:... pellets 100 jest dla mnie idealnym targetem, lecz jego 16kw może być za dużo, więc bufor był u mnie naturalnym wyborem. ...Kotłownia ma ok 6,5m2 i teoretycznie bufor by się zmieścił ale nie wiem jak będzie jak dojdą instalacje itp. Mam jeszcze możliwość zmian delikatnych w jej powierzni więc planuje już teraz. ...
16kW w przypadku kotła z palnikiem pelletowym, to nie jest żaden problem, bo zawsze można moc palnika ograniczyć do potrzeb... więc z tym, nie ma żadnego problemu... A współpraca z buforem, to już jest całkiem co innego, bo tam się moc wykorzystuje maksymalną... więc praca na 100% i do jak najwyższej temperatury... czyli w praktyce, maksymalnie ile się da... A kotłownia... do tego akurat zestawu to za wielka nie jest, a bufor tez trochę miejsca by zajął... więc nie bardzo to widzę na takiej powierzchni. Ale jeśli jesteś zdecydowany... to ja akurat nie odradzam... lecz kotłownie musisz jednak nieco powiększyć, jeśli poważnie myślisz o wstawieniu tam bufora... bo mieści się tylko "teoretycznie" ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets 100”