Brak ognia/ opału - co zrobić?

pawelj

Post autor: pawelj » wt lis 12, 2013 11:10 pm

Witam,

Jestem nowym użytkownikiem kotła Pellets Fuzzy Logic 15kW chociaż piec ma już 4 lata (był już na wyposażeniu domu, który kupiłem).

Mam problem - pojawia mi się na wyświetlaczu komunikat "brak ognia/ opału" mimo iż jedno i drugie jest.
PROŚBA O SZYBKĄ POMOC.

Pozdrawiam,
Paweł

karcit

Post autor: karcit » wt lis 12, 2013 11:33 pm

zapewne czujnik płomienia - fotokomórka, albo się zabrudziła albo uszkodziła.
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

pawelj

Post autor: pawelj » śr lis 13, 2013 6:26 am

A gdzie ten czujnik się znajduje. Sprawdzę czy się zabrudził.

karcit

Post autor: karcit » śr lis 13, 2013 11:18 am

To PFL to chyba się trochę rozpędziłem, ciekawe czy tak w ogóle jest czujnik płomienia, może sterownik jakoś inaczej to sprawdza.
ROCA Laia Confort GTA 30 + PB1 16 kW v2

Tygrys55

Post autor: Tygrys55 » czw lis 14, 2013 9:05 am

A jak masz ten komunikat to jaką masz temperaturę pieca i spalin. Taki komunikat pojawia się kiedy braknie opału i palnik się wygasi i temperatura na piecu i spalin jest około 30 stopni. Powinienes dosypać paliwo i uruchomic piec.
Pellets Fuzzy Logic 2 15kW

pawelj

Post autor: pawelj » czw lis 14, 2013 2:21 pm

Dzwoniłem do serwisanta Kostrzewy i powiedział, że problemem jest zbyt niska temperatura spalin. Doradził abym wyciągnął z górnej wyczystki zawirowywacz spalin i rzeczywiście to pomogło. Tylko pytanie czy to nie ma wpływu na pracę kotła/ zwiększenie spalania?

P.s. Przy okazji mam pytanie jakie ustawienia fabryczne powinien mieć ten kocioł do ekogroszku? Może namieszałem coś w ustawieniach i dlatego jest zbyt niska temperatura spalin...?

pawelj

Post autor: pawelj » czw lis 14, 2013 2:25 pm

Dodam jeszcze, że od pewnego czasu próbuję coś zmieniać w ustawieniach czasu podawania i dmuchawy bo mam wrażenie, że sporo ekogroszku mi się nie wypala. A próbowałem już też różne rodzaje ekogroszku. Ostatnio zamówiłem taki 25MJ z zerową spiekalnością a i tak tworzą się spieki i jakby się nie wypalał.

kondziob

Post autor: kondziob » wt lis 19, 2013 9:44 pm

jeśli chcesz info o ustawieniach to napisz pełne ustawienia swojego kotła jakie obecnie masz, i opisz dokładniej problem.
co do komunikatu brak ognia/opału to kilkakrotnie zdażał mi się ze groszek zawieszał sie nad ślimakiem i do niego nie wpadał. rozwiązaniem jest co jakiś czas " zruszenie" groszku kijem od szczotki :)

doradca kostrzewa

Post autor: doradca kostrzewa » śr lis 20, 2013 8:14 am

Podawanie podczas ciągłej pracy ustawiasz w trybie serwisowym. Spróbuj uszczelnić palnik żeliwny uszczelniaczem kominkowym od spodu. Proponuję zwiększyć trochę dmuchawy tak, aby podczas pracy nie załączyła się zapalarka z powodu niskiej temp. spalin.

Yossa

Post autor: Yossa » pn lip 13, 2015 5:21 pm

Mam problem jak powyżej.
Problem polega na tym, że process rozpalania często doprowadza do zagaszenia pieca nie wspominając już o skracaniu żywotności zapalarki.
Czy istnieje sposób wydłużenia czasu jaki piec czeka zanim stwierdzi "brak ognia" I rozpocznie procedure rozpalania?
Co w ustawienia serwisowych oznacza:
Próba ognia (min)
Zapalarka (min)
zakładam, że jeden z tych nastawów mógłby pomóc.
Z gory dziekuję za pomoc
PS. pale groszkiem

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły C.O. - Pellets Fuzzy Logic 2”